Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 12.12.2011, 21:50:03
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

• “Astăzi Irod s-a multiplicat; aproape că nu mai există familie în care Irod nu-și ucide copiii. Dar puțini copii fugari mai scapă în viață. Unde ești Maica Domnului să scapi pe maica omului de pofta ucigașă a lui Irod?”
• “Altă durere pe care o aveți voi, mamelor, taților, sunt copiii lepădați. Ascultați toți cu luare aminte: sângele lor cere răzbunare”.
Copiii nefăcuți strică pe cei făcuți.
Căsătoria-i pentru mântuire și prunci, nu pentru plăceri și desfrânare.
Nu vreți copii? Trăiți ca frații.
• Decât cancer mai bine copii.
• Dacă nu alăptați copii, veți alăpta cancer!
• lobagii aveau câte 16 copii. Și erau slugi!
• Abstinența sexuală dă vigoare, dar din când în când, rar, trebuie soții să se împreuneze, în afară de posturi (Sf. Pavel). Femeia (luata din bărbat) are nevoie de completare endocrină, prin contact, de la bărbat. - Parintele Arsenie Boca

Last edited by ovidiu b.; 12.12.2011 at 21:54:45.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 12.12.2011, 22:09:24
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
Daca omul ar face dragoste doar pentru a perpetua specia cu ce se diferentiaza de un animal?
Pai tocmai ca noi "oamenii" nu ne ridicam nici la nivelul animalelor!

Uite si pentru ca iti plac foarte mult citatele, iti mai postez unul:

„Drepturile” pe care le propovăduiesc ei împotriva legilor lui Dumnezeu nu sunt demne de atribuit nici animalelor. Căci zice Duhul Sfânt în Psalmul 48, 12: „Și omul, în cinstea lui Dumnezeu fiind, nu a priceput; alăturatu-s-a dobitoacelor celor fără de minte și s-a asemănat lor”. Numai că dobitoacele se împreunează doar pentru perpetuarea speciei lor, o dată sau de două ori pe an, deci ele nu calcă legea lui Dumnezeu. Omul, însă prin patima curviei, a precurviei și toate celelalte, a căzut cu mult mai jos decât dobitoacele cele fără de minte, deci a căzut în îndrăcire. Așa că, să ne străduim „să ridicăm căsătoria din desfrânare măcar la rânduiala dobitoacelor” celor fară de minte, deși pentru mântuire nu este de ajuns”.

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
scuza-ma ca te intreb dar tu dupa ce ai relatii intime cu sotia(presupunand ca esti casatorit) te pui si te rogi Doamne iarta-ma ca in timp ce contribuiam la cresterea sporului demografic pozitiv in tara noastra, am simtit placere.
Se pare ca nu ai inteles nimic. Pai este normal ca in timpul actului sexual sa simti placere, dar atata timp cat nu eviti procreerea (adica nu te feresti prin diferite metode) nu ai de ce sa ai mustrari de constiinta.

Uite iti recitez ceea ce am mai postat deja, poate prinzi ceva pana la urma:

"Numai omul poate interveni, cu libertatea voinței și cu funcția conștiinței, să modifice natura acestor norme fixe, în două sensuri opuse: 1- înspre dereglarea lor devenind patimi; 2 – înspre convertirea și sublimarea lor prin virtute, înspre eliberarea de tirania lor prin nevoință și lupta metodică. Deci, un instinct sădit ca lege de existență a firii devine patimă prin libera voință a omului. Numai omul vrea să despartă rostul instinctului de plăcerea ce-l însoțește, alegându-și plăcerea și refuzându-i rostul."

Last edited by ovidiu b.; 12.12.2011 at 22:12:30.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 12.12.2011, 22:11:01
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Ceea ce incerc sa combat este "cultivarea placerii din cadrul familiei evitand rostul firii"...nu cred ca un parinte cu credinta si frica de Dumnezeu ar recomanda asa ceva. Poate din nestiinta...dar asta are circumstante atenuante. De ce sa nu ne ridicam mai sus de fire? De ce sa nu cultivam elita invataturilor?...de ce se cultiva de cele mai multe ori mocirla (cele lumesti) si nu sfaturile Sf Parinti?
Păi te cerți degeaba cu Valentin, n-am observat ceva în intervenția lui care să conducă la ”cultivarea plăcerii” sau ”evitarea rosturilor firii” . În categoria ”rosturile firii” intră și plăcerea, altfel n-ar fi existat ca momeală pentru actul procreativ. Însă sunt două capcane (cel puțin): plăcerea în sine și procrearea în sine, ambele la fel de păguboase pentru om, fiindcă: prima cultivă plăcerea egoistă ca scop, iar a doua coboară omul la nivelul instinctului pur, tot o formă de sclavie față de determinismul natural. Calea de evitare atât a căderii în patimă, cât și în animalitate, este transfigurarea legăturii trupești dintre bărbat și femeie, dincolo de plăcere și necesitate, în expresie intensivă a iubirii reciproce, capabilă să depășească granițele firii folosind chiar recuzita acesteia. Precum Hristos a biruit ”cu moartea pe moarte călcând”, așa orice cuplu integrat în noua creație care e Biserica, poate să-și exprime iubirea în cel mai înalt grad ”cu firea pe fire călcând”.
Desigur fără împiedicarea posibilității procreării dar și fără impersonalul exercitării acestei funcții pe care o avem în comun cu marea majoritate a mamiferelor.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 12.12.2011, 23:02:39
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Păi te cerți degeaba cu Valentin, n-am observat ceva în intervenția lui care să conducă la ”cultivarea plăcerii” sau ”evitarea rosturilor firii”.
Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
Actul sexual intre soti este permis si in afara dorintei de a avea copii, mai mult sfantul apostol Pavel recomanda casatoria pentru prevenirea desfranarii, nici un canon nu interzice actual sexual daca nu doresti sa ai copii, inclusiv infranarea de la actul sexual, in cuplu, este lasata la latitudinea sotilor....
Oare asta ar trebui cultivat?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 12.12.2011, 23:26:29
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Oare asta ar trebui cultivat?
Da, atâta timp cât nu e împiedicată posibilitatea procreării.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 12.12.2011, 23:42:23
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Întrebarea inițială se referea la "intenția de a procrea".

Intenția trebuie să existe.

În dreptul penal se vorbește despre două feluri de intenție:

1. Intenția directă - atunci când întreprind o acțiune, prevăzând, urmărind și dorind un anumit rezultat; trag cu pușca către Ion, încercând cu tot dinadinsul să-l omor.

2. Intenția indirectă - atunci când prevăd posibilitatea producerii unui rezultat, și îl accept, deși nu îl urmăresc direct - trag cu pușca către o mulțime de oameni, deși nu urmăresc neapărat să omor pe vreunul, totuși prevăd că s-ar putea să omor pe unul și accept această posibilitate, sau dau foc unei case, deși știu că înăuntru s-ar putea să fie oameni; dorința mea este să ardă casa, dar, dacă s-ar întâmpla să fie și oameni înăuntru, asta e, ghinionul lor.


Transferând aceste categorii ale intenției directe și indirecte la problema actului sexual, putem spune că Biserica (Catolică, dar cred că și Ortodoxă) cere intenție, fie directă, fie indirectă.

Cu alte cuvinte, chiar dacă în cazul unui act sexual nu urmărim direct să facem copil, ni se cere să fim deschiși față de această posibilitate; să nu facem nimic pentru a o împiedica (prezervativ etc.), iar dacă un copil este conceput, să acceptăm acest dar al lui Dumnezeu, chiar dacă nu l-am cerut expres atunci și acolo.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 13.12.2011, 00:21:28
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sunsray Vezi mesajul
Stiu ca acest subiect s-a mai disputat, in topic-uri ca "Prezervativul , pacat sau nu..." , si altele.
Pe mine ma intereseaza clar urmatorul lucru (si ar fi bine sa imi spuna asta cineva care a studiat teologia , sau cunoaste clar , simplu si sigur argumentele , pozitia si invatatura Bisericii Ortodoxe in aceasta privinta.
Mai exact:

Este permis actul sexual (este vorba de sotii cununati ) in afara intentiei de a aduce pe lume un copil? Care este invatatura(eventual corelata cu scrierile din cartile Bibliei) care expune recomandarile si pozitia ei (a bisericii) in legatura cu tema asta.
Biserica nu a luat pozitie in mod oficial privitor la acest aspect.
In tainele vietii de familie poate patrunde duhovnicul, insa doar in masura in care mirii ii permit, dorind sa primeasca de la acesta un sfat, un cuvant ziditor, o indrumare; aici nu-i loc de retete, de sabloane, de clisee, iar Biserica, stiind acest lucru, refuza sa le serveasca credinciosilor.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 13.12.2011, 01:53:59
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Ceea ce incerc sa combat este "cultivarea placerii din cadrul familiei evitand rostul firii"...nu cred ca un parinte cu credinta si frica de Dumnezeu ar recomanda asa ceva. Poate din nestiinta...dar asta are circumstante atenuante. De ce sa nu ne ridicam mai sus de fire? De ce sa nu cultivam elita invataturilor?...de ce se cultiva de cele mai multe ori mocirla (cele lumesti) si nu sfaturile Sf Parinti?
Ferice de tine ca esti ceea ce vrea Dumnezeu sa fii: un virtuos. (Cu siguranta trebuie sa fii dintre acei care s-au desprins de Biserica Ortodoxa, fiindca nu vad o anume confesiune la avatar si nu prea am vazut des dintr-acei care se considera gata mantuiti si mereu pregatiti sa dea lectii de virtute celorlalti). Eu cred ca daca vrem sa combatem ceva, trebuie sa incepem cu noi insine. Ori eu nu sunt vrednic sa cer celorlalti retinere si infranare totala, atat timp cat "In pacate m-a zamislit maica mea!"
Cat despre spartul capului... Dumnezeu stie cate cucuie am. Si n-o spun spre lauda, ci spre rusine, iar acum platesc pentru toate cate le-am facut, nici nu stiu daca din teribilism, placere sau cine stie ce alte influente. Nu dau vina pe nimeni, ci pe mine. Totusi, daca as da timpul inapoi, chiar cu mintea de-acum, nu stiu cum as putea trece anumite obstacole specifice varstei. Poate la varsta mea mi-ar fi mai usor sa vorbesc despre infranare si sa cer celorlalti sa fie altfel de cum am fost eu... Dar oare cum m-as putea numi in acest caz? Nu vreau sa institutionalizez desfraul, dar ca sa-i ceri unui cuplu abia casatorit sa pastreze cu sfintenie canoanele date pe-aici pe la inceputul thread-ului, mie personal mi se pare fatarnicie, nu pentru cei ce le citesc, ci pentru cei care sustin ca ei asa procedeaza...

Last edited by OmuBun; 13.12.2011 at 02:16:15.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 13.12.2011, 03:50:36
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Printre cunoscutii mei, printre prieteni si desigur chiar in familia mea am sesizat frecvent un interes aparte pentru problema pusa in acest topic. Si mai mereu se discuta aprins...
(Si nu stiu de ce suntem tentati sa discutam mai mereu in contradictoriu, de tipul sau-sau, alba ori neagra. Chiar nu stiu de ce - si observ asta mai mereu, desigur in primul rand la mine, ca sunt mai aproape de ochi...).
Banuiesc ca motivul ar fi in primul rand caracterul aparte al instinctului sexualitatii. El este insotit de placere sau de dorinta ei, de tot felul de emotii si sentimente, de patima deseori. Iar neplacerile, cand apar, sunt dintre cele mai suparatoare si, cum stim cu totii din istorie, nu rareori s-a ajuns la tragedii (imi vine in minte razboiul troian, de pilda!, ca sa nu mai amintesc de crime si sinucideri "din dragoste").
Dar sa va marturisesc ceva: o fi un infantilism al meu, o dereglare pe undeva, dar de cand eram copil, atunci cand ma indragosteam de o fata visam sa fie sotia mea si sa avem multi copii, cat mai multi. Adica, am avut mereu sentimentul acesta firesc al rodului dragostei dintre barbat si femeie: nasterea pruncilor. Nu aveam argumente, ma mira ca unii faceau teorii pe marginea subiectului, pur si simplu asa simteam ca e firesc.
Am aflat insa, cu vremea, ca sunt niste probleme... Ca sunt piedici... Legiferari, interdictii...
Le-am inteles, mare parte din ele si le-am acceptat, ca avind noima, iar rigoarea Bisericii (care se contrapune libertinajului si poftei nesatioase) imi pare cu totul justificata. Dar sentimentul ca, iubind o femeie, vom avea copii impreuna, tot nu mi-a disparut. Eu unul Ii multumesc lui Dumnezeu pentru asta.
Parca e un pic fara sens sa ai o viata sexuala cu sotia (respectiv cu sotul), ani la rand, si sa nu apara un prunc!... Am sentimentul ca e un fel de ratare. Imi pare dezamagitor. Degeaba.
Si invers, asa cum puncta Mihailc referindu/se la extreme, sa ai o viata sexuala reglata principial, doar cu gandul la finalitatea procrearii. E fad, imi pare artificial si, la drept vorbind, nici nu ma vad functionind in felul acesta "hiperorganizat", dirijat teleologic... Pana la urma, cred ca dorinta de a avea copii ca urmare a vietii sexuale, e un program care ruleaza in oameni implicit, discret... Cand apar piedici devine constient, explicit (si naste dezbateri aprinse, uneori) apoi trece iar pe maniera lui de functionare tainica...
Cred eu ca acolo, in adancul inimii omului care isi iubeste sotul sau soata, sopteste Dumnezeu indemnul fin si stabil catre nasterea de prunci... Dar noi, cand developam Cuvantul prin cuvinte, o facem mai mereu grabit...
Cred ca in viata sexuala binecuvantata de Dumnezeu se impletesc multe... Si atractie fizica, si dorinta de a bucura deplin pe partenerul de viata - omul pe care il iubesti -, si trasaturi de personalitate si atmosfera de ansamblu a cuplului, atat de multe imprejurari care dau mii si mii de culori tabloului dragostei. Haos doar sa nu fie, nici posesie, nici placere patimasa (ca si cum ai fi dependent de tutun, alcool, droguri sau altele...). Iar instinctul sexual poate evolua, prin Duhul care plineste, la act cultural si, cred eu, pur si simplu la dimensiuni teologice. De ce nu poate deveni sfanta/sfintitoare unirea sexuala (adica unirea cu intreaga fiinta, cu tot sufletul, nu doar in plan fizic) dintre soti? Dragoste sa fie, dragoste curata si gandul la Domnul...
Biserica, din cate am citit si auzit, precum si din experienta personala (descutiile cu parintele duhovnic) tine seama de complexitatea vietii conjugale, de intimitatea ei delicata, de pericolul exacerbarii instinctului etc. Nu intamplator este randuit postul, de pilda. Si nu intamplator e condamnat sever (slava Domnului!) avortul, crima cea mai abjecta (dupa inima mea).
Cat priveste asceza monahala sau autocontrolul foarte serios al mirenilor avansati in rugaciune... apoi aici e cu totul alta poveste! Oamenii acestia duc cu totul alta viata decat mine, de pilda, si raportarea sexualitatii noastre la a lor, in ciuda faptului ca suntem cu totii membri ai Bisericii, mi se pare nepotrivita. Cum ei nu au nimic in comun cu noi pe terenul sexualitatii, ar trebui ca nici noi sa nu ne mai raportam la ei ca la niste modele. Modelele lor sunt dintre virtuosii lor, iar modelele noastre consider ca ar fi cuvenit sa fie dintre vituosii nostri, mirenii.
Eu unul imi doresc o viata cumpatata in familie. Sexualitatea are rolul ei bun, partea ei de farmec (de ce nu - un dar al Domnului) si nu vad motive sa consider Biserica o stavila in calea iubirii depline dintre soti.
Biserica nu imi pare o sperietoare sau un tiran. Ci un iubitor imblanzitor de fiare salbatice (cum dealtfel apar deseori instinctele in existenta noastra, perturbind-o prin navala lor sau de-a dreptul sfisiind-o / sa nu fie!). Slava lui Dumnezeu pentru dragostea binecuvantata de El si impartasita, dupa cuviinta, de sot si sotie! AMIN+
Reply With Quote
  #30  
Vechi 13.12.2011, 04:09:55
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Instincte au si animalele,iar la ele chiar apare doar si numai in scopul reproducerii,de doua ori pe an,in momentul in care femela intra in calduri.Atat si nimic mai mult!
La ele nu exista orgasm,cu exceptia delfinului si mi se pare a inca doua animale destul de evoluate.
Faptul ca relatiile acestea sunt lasate doar in scopul reproducerii,mi se pare ca este contrazis de insusi felul in care omul a fost lasat sa functioneze: spre deosebire de animal,el poate avea astfel de relatii pe tot parcursul anului,dpdv fizic,iar femeia,desi se stie bine ca poate ramane insarcinata si fara acest lucru,este capabila sa aiba orgasm.
Intrebarea se pune: oare Dumnezeu nu stia ce face,cand ne-a creat astfel?A lasat in noi lucruri inutile?
Din punctul meu de vedere,cu siguranta relatia dintre un barbat si femeie,chiar si cea fizica,inseamna mult mai mult decat nasterea de prunci,insa si aici e vorba de mai multi factori:daca se intampla datorita robirii omului placerii fizice (si atunci mi se pare un pacat in care te folosesti de celalalt si de tine doar in scopul de a consuma aceasta patima) sau vorbim si de implicarea afectiva,spirituala,ceea ce deja este altceva si situeaza omul mai presus de instincte si placeri.
Oricum,subiectul asta s-a mai discutat si anul trecut,daca nu mai insel si a generat polemici nesfarsite.Pana la urma,fiecare are propria sa parere si nu vad sensul sa incerce sa i-o implementeze cu forta altuia,ci doar sa accepte ca altii pot gandi in mod diferit,ca au propriile lor argumente si sa ii respecte pentru asta.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 13.12.2011 at 06:23:51.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bucuria crestina NECTARIE Generalitati 8 06.01.2011 19:54:50
Iubirea crestina Rodica50 Intrebari utilizatori 0 03.12.2010 22:12:14
Credinta crestina si musulmanii ana macovei Intrebari utilizatori 4 07.09.2010 01:21:26
eu crestina el musulman Carine Generalitati 60 03.08.2010 23:06:28
HOMO-sexualitatea si bolile contagioase cozia Homosexualitatea 31 15.05.2007 21:40:05