Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 25.10.2008, 11:55:37
madalynn007 madalynn007 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2007
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Homosexualitatea e uraciunea pustiirii de care vorbeste Mantuitorul.
Daca ei nu vor sa se schimbe ,nimic nu ii poate ajuta.
Nici macar frica de focul vesnic ,deoarece daca ar fi credinciosi ar lasa pacatul.
Stau si ma intreb ,au si ei servici ,sunt pasionati de vreo meserie ,arta ,calculator ?
Tot din ingaduinta lui Dumnezeu mi-a fost dat sa cunosc si eu 2 homosexuali.Am incercat sa stau cu ei de vorba.Pot sa spun ca erau persoane despre care nici nu gandesti k ar putea sa fie homosexuali.erau olimpici,erau credinciosi,mergeau in fiecare duminica si sarbatoare la biserica ,mergeau la manastiri.Pr Savatie Bastovoi in cartea "INTRE FREUD SI HRISTOS" are dedicat acestui subiect un intreg capitol.Pr spune k nu este deloc un pacat mai mare decat cel al furtului,al barfirii etc.CONCLUZIA:unii homosexuali duc o viata mai apropiata de Dumnezeu decat multi dintre noi.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 25.10.2008, 20:45:08
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Exclamation

Si totusi sa nu uitam ca Dumnezeu a pedepsit cetatile Sodoma si Gomora cu un rost: poate vor trage si altii concluziile de rigoare. N-ai cum sa fii apropiat de Dumnezeu facand astfel de scarbosenii. Sa nu se autoinsele cineva.

E adevarat ca in tarile UE acest pacat e destul de raspandit, dar noi, romanii, trebuie sa ne facem complexe din alte motive, nu pentru ca ne-au luat-o dumnealor inainte in aceasta privinta. Apoi daca exista destui homosexuali care se situeaza bine pe plan financiar, nu inseamna ca admitem ca sunt si mai virtuosi si in concluzie vrednici de urmat.

Nu exista pacat placut lui Dumnezeu!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 31.10.2008, 07:05:51
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Si totusi sa nu uitam ca Dumnezeu a pedepsit cetatile Sodoma si Gomora cu un rost: poate vor trage si altii concluziile de rigoare. N-ai cum sa fii apropiat de Dumnezeu facand astfel de scarbosenii. Sa nu se autoinsele cineva.

E adevarat ca in tarile UE acest pacat e destul de raspandit, dar noi, romanii, trebuie sa ne facem complexe din alte motive, nu pentru ca ne-au luat-o dumnealor inainte in aceasta privinta. Apoi daca exista destui homosexuali care se situeaza bine pe plan financiar, nu inseamna ca admitem ca sunt si mai virtuosi si in concluzie vrednici de urmat.

Nu exista pacat placut lui Dumnezeu!
Mai ales ca acest pacat este cred, cel mai spurcat, impotriva firii umane, impotriva Creatiei, este desavarsirea in rau a diavolului, a urii sale impotriva omului, a insasi Creatiei Divine. Atunci cand Dumnezeu a intervenit direct in istoria omenirii, este un semnal de alarma, ce multi nu l-au inteles, si mult mai grav, l-au ignorat.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 18.11.2008, 02:22:21
praxis praxis is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.11.2008
Mesaje: 59
Implicit

Ma infioara ideea ce ar fi foarte multi homosexuali in lume. Mai urat imi este atunci cand ma gandesc la posibilitatea ca aceste fiinte denaturate sa fi patruns in structurile bisericilor... poate si ortodoxe. Nu avem motive sa-i judecam, dar nici nu putem fi de acord cu ei. Noi, am invatat din Sfanta Evanghelie ca trupul este vremelnic, si de aceea nu se cuvine sa-i slujim. Homosexualitatea inseamna a transforma pacatul in necesitate, adica o boala psihica.
(Stiu ca cineva imi va atrage atentia ca am postat acest lucru, zicand: "nu judeca sa nu fii judecat"). Ei bine, nu pot sa fiu nepasator, precum nici oricare crestin, la ideea ca homosexualitatea se nadajduieste in stapanirea lumii, in virusarea tuturor popoarelor cu acest fel de MALADIE psihico-fizica. Din nefericire, am cunoscut persoane de aceasta denaturare, ceea ce ma face sa-mi pun seriose semne de intrebare: Sunt multi??? Mai apar???
Reply With Quote
  #25  
Vechi 18.11.2008, 17:01:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de praxis Vezi mesajul
Ma infioara ideea ce ar fi foarte multi homosexuali in lume. Mai urat imi este atunci cand ma gandesc la posibilitatea ca aceste fiinte denaturate sa fi patruns in structurile bisericilor... poate si ortodoxe. Nu avem motive sa-i judecam, dar nici nu putem fi de acord cu ei. Noi, am invatat din Sfanta Evanghelie ca trupul este vremelnic, si de aceea nu se cuvine sa-i slujim. Homosexualitatea inseamna a transforma pacatul in necesitate, adica o boala psihica.
(Stiu ca cineva imi va atrage atentia ca am postat acest lucru, zicand: "nu judeca sa nu fii judecat"). Ei bine, nu pot sa fiu nepasator, precum nici oricare crestin, la ideea ca homosexualitatea se nadajduieste in stapanirea lumii, in virusarea tuturor popoarelor cu acest fel de MALADIE psihico-fizica. Din nefericire, am cunoscut persoane de aceasta denaturare, ceea ce ma face sa-mi pun seriose semne de intrebare: Sunt multi??? Mai apar???
Nu judeci omul in sine ci boala, pacatul, patima. Una este, a judeca pe cineva, si alta este de a lua atitudine impotriva unei greseli, rataciri , pacatului insusi. A nu se confunda notiunile. Deci sunt intru totul deacord cu tine.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 10.01.2009, 20:24:22
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit SF.IERARH NIFON -vedenie despre infricosata judecata

"Le voi rasplati si sodomitilor,care au spurcat pamintul si vazduhulcu nelegiuirea lor.I-am ars atunci si iarasi ii voi arde,pt.ca au urit placerea DUHUlUI SFINT si au iubit placerea diavolului.Voi pedepsi pe toti desfrinatii,nerusinatii si intunecatii care seamana cu armasarii.Nu s-au indestulat cu casnicia lor legiuita,ci s-au balacit in faradelegesi satana i-a aruncat legati in prapastia de foc.Nu au auzit ca infricosat lucru este a cadea in miinile DUMNEZEULUI CELUI VIU?Nu s-au temut ca voi varsa peste ei minia Mea.I-am chemat la pocainta,dar nu s-au pocait."
Reply With Quote
  #27  
Vechi 12.01.2009, 02:08:37
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Question

Eu am cunoscut la Roma, unul care nu se stie daca era una... in sensul ca s-a nascut atat ca femeie cat si ca barbat...
Ce ziceti?
S-a operat, s-a transformat in femeie, dar problema e ca se simte barbat.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #28  
Vechi 13.01.2009, 09:08:04
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de praxis Vezi mesajul
Ma infioara ideea ce ar fi foarte multi homosexuali in lume. Mai urat imi este atunci cand ma gandesc la posibilitatea ca aceste fiinte denaturate sa fi patruns in structurile bisericilor... poate si ortodoxe. Nu avem motive sa-i judecam, dar nici nu putem fi de acord cu ei. Noi, am invatat din Sfanta Evanghelie ca trupul este vremelnic, si de aceea nu se cuvine sa-i slujim. Homosexualitatea inseamna a transforma pacatul in necesitate, adica o boala psihica.
(Stiu ca cineva imi va atrage atentia ca am postat acest lucru, zicand: "nu judeca sa nu fii judecat"). Ei bine, nu pot sa fiu nepasator, precum nici oricare crestin, la ideea ca homosexualitatea se nadajduieste in stapanirea lumii, in virusarea tuturor popoarelor cu acest fel de MALADIE psihico-fizica. Din nefericire, am cunoscut persoane de aceasta denaturare, ceea ce ma face sa-mi pun seriose semne de intrebare: Sunt multi??? Mai apar???
Da,sunt multi,au fost dintotdeauna si vor mai aparea.Sunt oameni care isi duc propria cruce,pentru ca,evident nu este usor sa te nasti in acest mod,intr-o societate care nicicum nu ar fi dispusa sa te ajute,ci sa ridice bolovanul sa dea.
Eu ii compatimesc sincer,oamenii acestia traiesc adevarate drame.Este,intr-adevar,o deviatie,dar psihologic si medical nu stiu cum poate fi rezolvata.
In alta ordine de idei se pune problema,cam ce optiune au...sa isi nege orice drept la fericire alaturi de un partener pentru ca au avut ghinionul sa se nasca sau devina asa?
Sunt lucruri pe care concret nu stiu ce solutii viabile se pot gasi.
Este usor de filozofat pe marginea temei,de judecat,atunci cand nu esti tu protagonistul dramei.Dar,concret,cum pot fi ajutati acesti oameni?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 13.01.2009, 09:13:17
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah Vezi mesajul
Veste buna pentru homosexulai: se poate trata.
Cercetatorii au ajuns la concluzia ca homosexualitatea nu este o boala gen nevroza, dar in nici un caz nu mai considera homosexualitatea ca o forma normala de sexualitate.
Acest lucru il afirma medical olandez, psihpsiholog si psihoterapeutul dr. Gerard van den Aarweg. Dupa 40 ani de experienta. Gerard van den Aarweg este membru al NARTH i USA (National Association For Reserch and Trement of Homosexuality).
Acesta considera homosexualitatea a fi o varianta neurotica.
In urma tratamentelor, homosexualii devin hererosexuali, cu sporadice reveniri la homosexualitate.
Au infiintat si o asociatie a fostilor gay, care numara cca 1000 membri..
Asta da, veste buna!
Uite,asta ar fi o veste buna,mai ales daca tratamentul este aplicat din timp.Dar,eu chiar nu auzisem de asa ceva pana acum.
Poate astfel de centre unde sa fie tratate deviatii de acest gen se vor raspandi si in alte tari.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 13.01.2009, 16:06:10
MadalinaM MadalinaM is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit

ghinionul de a se fi nascut asa...hmm, adica suntem predestinati???
pai nu exista destin, pr. Arsenie Boca spunea ca omul poarta in sine pacatele parintilor, mai ales din timpul sarcinii, dar are si liber arbitru si ca nu exista predestinare.sa fim atenti cu acest concept, pentru ca riscam sa gresim, as indrazni sa afirm ca singura "predestinare" este ca suntem dupa Chipul si Asemanarea Domnului, deci chemati la sfintenie..Adica, sincer, nu cred ca Dumnezeu te trimite homosexual pe pamant...asta cu "asa s-au nascut" e doar o portita de scapare a falsilor oameni de stiinta care vad ca nu pot explica lucruri mai presus de intelegerea noastra si mai ales o explicatie cu menirea de a acoperi anormalul.
Ca ajutor Biserica noastra are post, rugaciune, spovedanie, Sfanta Impartasanie si vointa de schimbare.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
SUA si Homosexualitatea Diana67 Homosexualitatea 132 11.12.2015 18:35:30
despre viitor ionitamihaela Generalitati 3 19.09.2012 20:21:39
Profetie despre viitor spre_rasarit Generalitati 17 20.03.2011 22:57:57
casatorie viitor preot livadarufelix Generalitati 61 17.01.2011 15:50:18
Homosexualitatea NTatiana Intrebari utilizatori 5 10.03.2010 21:23:56