Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Eutanasia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.01.2008, 12:15:46
georgiana_sad georgiana_sad is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.01.2008
Mesaje: 9
Implicit

Am nevoie mare de ajutor !!...la inceput a fost o simpla depresie insa nu am putut accepta depresia asta fiindca stiu ca e pacat in fata Domnului sa fii trist....am ajuns sa ma critic atat de tare din cauza asta incat acum simt ca mai am putin si inebunesc cu adevarat..am incercat chiar si un act de suicid...am numai idei urate de la un timp..nu pot concepe asta !!!...credeam k sunt o persoana credincioasa insa oamenii cu credinta nu inebunesc !! ..disper din cauza asta.si sunt tanara ,am numai 18 ani si nu ma mai pot concentra asupra bacului din cauza asta...as vrea sa vorbesc cu un preot vazatoru cu duhul si cu un psiholog bun...cunoasteti asa ceva? ASTEPT RECOMANDARI URGENT:([color=black][/color][size=8][/size]
Reply With Quote
  #22  
Vechi 19.01.2008, 14:25:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgiana_sad
Am nevoie mare de ajutor !!...la inceput a fost o simpla depresie insa nu am putut accepta depresia asta fiindca stiu ca e pacat in fata Domnului sa fii trist....am ajuns sa ma critic atat de tare din cauza asta incat acum simt ca mai am putin si inebunesc cu adevarat..am incercat chiar si un act de suicid...am numai idei urate de la un timp..nu pot concepe asta !!!...credeam k sunt o persoana credincioasa insa oamenii cu credinta nu inebunesc !! ..disper din cauza asta.si sunt tanara ,am numai 18 ani si nu ma mai pot concentra asupra bacului din cauza asta...as vrea sa vorbesc cu un preot vazatoru cu duhul si cu un psiholog bun...cunoasteti asa ceva? ASTEPT RECOMANDARI URGENT:([color=black][/color][size=8][/size]
Draga georgiana, linisteste-te, e o stare trecatoare, pe care multi tineri o au la aceasta varsta. Nu stiu exact ce a declansat in tine aceasta stare, dar repet este trecatoare si mai tarziu o sa -mi dai dreptate. Totusi ce este de facut in acest moment ? 1- sa te rogi si mai mult, cu incredere si multa dragoste. Sper ca ai o carte de rugaciuni ,daca nu cumparati-o imediat, impreuna cu Acatistele si Paraclisele si Psaltira Maicii Domnului. Roagate neancetat. 2- vrei un Duhovnic .Nimic mai simplu, dute la biserica din apropierea ta si abordeaza-l cu toata increderea. Totusi daca vrei sa ti-l recomande alt cineva, iti recomand Biserica MERCURIE din sector 3, la Parintele PAUL. Poti sa-i scri si pe privat lui urzicuta , care poate sa-ti recomande si ea un Duhovnic. 3- capsorul sus caci ai toata viata inainte si DUMNEZEU te iubeste si tu trebuie sa ramai langa EL, sa iubesti viata ce ti-a daruit. Dragoste, speranta si iubire !
Reply With Quote
  #23  
Vechi 19.01.2008, 19:58:31
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

Citat:
Am nevoie mare de ajutor !!...la inceput a fost o simpla depresie insa nu am putut accepta depresia asta fiindca stiu ca e pacat in fata Domnului sa fii trist....am ajuns sa ma critic atat de tare din cauza asta incat acum simt ca mai am putin si inebunesc cu adevarat..am incercat chiar si un act de suicid...am numai idei urate de la un timp..nu pot concepe asta !!!...credeam k sunt o persoana credincioasa insa oamenii cu credinta nu inebunesc !! ..disper din cauza asta.si sunt tanara ,am numai 18 ani si nu ma mai pot concentra asupra bacului din cauza asta...as vrea sa vorbesc cu un preot vazatoru cu duhul si cu un psiholog bun...cunoasteti asa ceva? ASTEPT RECOMANDARI URGENT
deci din cate inteleg eu la inceput ai avut o depresie si apoi te-ai invinovatit singura de ea si ai ajuns sa-ti amplifici aceasta stare...pentru ca te simteai vinovata...poi nu ti-a trecut prin minte sa te duci sa te spovedesti?mergi la duhovnicul tau sau al orice preot care iti inspira incredere si blandete si spune-i tot ce ai pe suflet si ai sa vezi cum o sa dispara starea de vinovatie...ca doar o sa te ierte Dumnezeu daca iti spui toate pacatele cu sinceritate si cu regret!sa vezi ce stare de liniste si de impacare o sa te cuprinda dupa spovedanie si dupa impartasanie(daca iti da voie preotul sa te impartasesti).apoi gandeste-te la viata asta, cate ai avea de pierdut daca ai renunta la ea sau daca ai incerca din nou sa te sinucizi(nu stiu ce ai incercat tu si cum ai scapat dar oricum uneori sinucigasii nu reusesc sa se omoare, dar isi distrug viata, ramanand paralizati sau luand multe pastile care le afecteaza creierul, asa ca vezi-ti de treaba si nu iti distruge sanatatea dupa care atatia oameni bolnavi tanjesc), gandeste-te cate cazuri disperate vezi al televizor, cu amarati care se chinuie sa stranga bani ca sa isi prelungeasca sau sa isi salveze viata, penrtu ca este tot ceea ce au mai de pret, pentru ca se agata cu ghearele si cu dintii de vata asta, si tu ce faci?esti bine, sanatoasa si te omori?nu prea mi se pare logic...eu am 16 ani si ceva, am trecut si eu printr-o depresie acu ceva timp, dar nu m-am gandit niciodata la suicid, pentru ca pe langa faptul ca nu am nici un drept sa-mi iau viata(pe care am primit-o de la Dumnezeu si numai El are dreptul sa mi-o ia si sinuciderea te duce direct in Iad, nici nu mai esti inmormantat crestineste), o iubesc prea mult!iubesc florile, iubesc cerul instelat, iubesc razele soarelui de primavara si parfumul lacramioarelor, dar mai presus de toate imi iubesc parintii si nu le-as face niciodata asa ceva.tu te-ai gandit la parintii tai?te-ai gandit ce durere imebnsa le-ai provoca?te-ai gandit unde ajungi dupa ce te sinucizi?nu mai exista iertare din partea lui Dumnezeu pentru asa ceva!si apoi, daca au rezistat oameni in inchisorile comuniste, cu toate torturile fizice si psihice, infometati si ingraditi, urati de toti si singuri, care e problema ta?esti libera? esti sanatoasa? ai o familie sau prieteni care tin la tine? ai ce manca?gandeste-te la toate bucuriile vietii acesteia si vino-ti in fire!roaga-te la Dumnezeu sa iti lumineze mintea si ai sa vezi ca cu timpul depresia va trece(asa cum a trecut si la mine, chiar fara sa-mi dau seama), dar nu trebuie sa stai toata ziua sa te gandesti "vai, saraca de mine, ce deprimata sunt, nimeni nu ma intelege".fa ceva util, citeste, asculta muzica clasica sau jazz...sau orice iti place si te inveseleste(NU muzica deprimanta sau rock din ala black cu oameni care rag si vb de ala rau???), deseneaza, picteaza sau confectioneaza lucruri frumoase, fa curat prin casa, iesi si plimba-te prin parc singura sau cu vreo prietena sau prieten, fa sport, ai grija de tine si de corpul tau, dar mai ales, cand te simti singura si deznadajduita, roaga-te, sua daca nu poti face asta, macar mergi intr-o biserica si stai acolo cu tine, cu gandurile tale, mai citesti o rugaciune, te reculegi...si tine minte: VIATA ASTA E PREA FRUMOASA(CHIAR DACA ACUM NU TI SE PARE ASA) SI PREA PRETIOASA CA SA RENUNTAM LA EA!!!ESTE DARUL CEL AMI DE PRET PE CARE L-AM PRIMIT DE LA DUMNEZEU!;)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 19.01.2008, 21:27:13
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgiana_sad
Am nevoie mare de ajutor !!...la inceput a fost o simpla depresie insa nu am putut accepta depresia asta fiindca stiu ca e pacat in fata Domnului sa fii trist....am ajuns sa ma critic atat de tare din cauza asta incat acum simt ca mai am putin si inebunesc cu adevarat..am incercat chiar si un act de suicid...am numai idei urate de la un timp..nu pot concepe asta !!!...credeam k sunt o persoana credincioasa insa oamenii cu credinta nu inebunesc !! ..disper din cauza asta.si sunt tanara ,am numai 18 ani si nu ma mai pot concentra asupra bacului din cauza asta...as vrea sa vorbesc cu un preot vazatoru cu duhul si cu un psiholog bun...cunoasteti asa ceva? ASTEPT RECOMANDARI URGENT:([color=black][/color][size=8][/size]
Georgiana, pentru ca tu crezi in Dumnezeu sigur crezi si in viata vesnica. Sinuciderea este o ispita din partea diavolului. Prin sinucidere nu se trece in nefiinta, nu dispare existenta. In urma mortii vom trece la o alta stare de existenta (rai sau iad).Pentru un crestin este clar ca Dumnezeu ne-a adus de la nefiinta la fiinta, niciodata nu va trece fiinta in nefiinta.
Urmeaza sfaturile de mai sus ale lui cristiboss56 si oni91. Si nu uita ca nu este pacat pe care iubirea de oameni a lui Dumnezeu, sa nu-l biruiasca.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 19.01.2008, 22:30:01
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Lumea este bolnava, societatea sufera din cauza lipsei semenului, a fratelui - omul. Cel mai de pret lucru de care omul are nevoie este o relatie de suflet, cu cineva care sa-l inteleaga, la vreme de necaz. Imi vin in minte cuvintele psalmistului: "Am asteptat pe cel ce m-ar milui si nu era si pe cei care m-ar mangaia si nu i-am aflat" (Ps. 68, 24).
Reply With Quote
  #26  
Vechi 19.01.2008, 23:53:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel
Lumea este bolnava, societatea sufera din cauza lipsei semenului, a fratelui - omul. Cel mai de pret lucru de care omul are nevoie este o relatie de suflet, cu cineva care sa-l inteleaga, la vreme de necaz. Imi vin in minte cuvintele psalmistului: "Am asteptat pe cel ce m-ar milui si nu era si pe cei care m-ar mangaia si nu i-am aflat" (Ps. 68, 24).
Pai, da Costele, dar societatea, lumea in general, este formata si din mine si din tine si din toti de pe acest forum, din toti cu mic cu mare. Acest site, crestin ortodox, asta si incearca, sa sensibilizeze, sa coaguleze cati mai multi crestini in jurul celor mai nobile si inaltatoare sentimente, al iubirii intre oameni, al ajutorului neconditionat celor in dificultate , al formarii unei opinii crestin ortodoxe sanatoase. Unitatea noastra este extrem de importanta in aceasta perioada grea si plina de ispite ce loveste nemilos pe ori si cine. Un simplu cuvant, un simplu sfat, de multe ori face mai mult decat ori ce. Multi sunt singuri, dezorientati, disperati, dar nu trebuie sa uite ca aici pe acest forum, mii de suflete sunt langa ei, zi de zi, ceas de ceas. Dragostea in Dumnezeu ne uneste, ne intareste , ne lumineaza, iar daca un frate sau sora in credinta este in suferinta , ceilalti cu siguranta ii sar in ajutor. Asa-i crestineste, asa-i omeneste. Deci singuratatea sunt straine unui ortodox, pentru ca noi suntem madularele Bisericii, iar noi unul fara altul, nu valoram nimic.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 20.01.2008, 00:00:10
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Iertare pentru o gresala gramaticala _singuratatea este straina unui ortodox_ asa trebuie citit si iertare pt.eroare.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 20.01.2008, 02:15:49
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgiana_sad
Am nevoie mare de ajutor !!...la inceput a fost o simpla depresie insa nu am putut accepta depresia asta fiindca stiu ca e pacat in fata Domnului sa fii trist....am ajuns sa ma critic atat de tare din cauza asta incat acum simt ca mai am putin si inebunesc cu adevarat..am incercat chiar si un act de suicid...am numai idei urate de la un timp..nu pot concepe asta !!!...credeam k sunt o persoana credincioasa insa oamenii cu credinta nu inebunesc !! ..disper din cauza asta.si sunt tanara ,am numai 18 ani si nu ma mai pot concentra asupra bacului din cauza asta...as vrea sa vorbesc cu un preot vazatoru cu duhul si cu un psiholog bun...cunoasteti asa ceva? ASTEPT RECOMANDARI URGENT:([color=black][/color][size=8][/size]
La varsta asta dorim sa facem pe plac parintilor, sa luam examenele cu bine. Ni se pare ca lumea s-ar sfarsi altfel, iar parintii nu ar mai vrea sa stie de noi. Desi poate asa ne ameninta, ca sa scuture lenea,iti spun eu ca de fapt ne iubesc prea mult si isi doresc in primul rand un copil sanatos la minte. Gandeste-te ca cei dragi nu iubesc o imagine a ta,un robot care memoreaza si ia examenele, ei te vor pe tine, in viata, sanatoasa. Poate ca unii nu stiu sa arate aceasta, dar asa e. Si nu trebuie sa demonstrezi asta, incercand sa te sinucizi.
:)Nu stiu cat te gandesti la acest aspect, dar si parintii tai au tremurat de frica, la vreun examen mai important din viata lor. Si inchipuie-ti cat de frica le-o fi fost profesorilor, celor care trebuie sa te examineze la bac, vreodata in viata lor, inainte sau in timpul vreunui examen!! :D Pe mine ma bufneste rasul, inchipuindu-mi-i asa!!
Prin medicul de familie te poti prezenta la un psihiatru si poti primi tratament. Ceva de calmare si sa te ajute sa dormi mai linistita. Calmantele se dau doar prin reteta speciala, mai nou.Poti cere ajutorul parintilor, sa ajungi la consultatie, e mai eficient decat sinuciderea, ca sa le atragi atentia. E normal stresul inainte de un examen important. Daca posibilitatile tale de lupta, de concentrare sunt depasite, e normal sa ceri ajutorul. Pentru scurt timp, un tratament usor de calmare ar putea fi de ajutor.
Depresia nu e nebunie. Nu in sens schizofrenic. Oamenii credinciosi sunt pana la urma oameni. Pot intra in depresie.
O sa vezi, o sa fie bine, dupa ce-ti dai examenele si hotarasti ce vei face mai departe. E ceva temporar. Am trecut si eu prin asta.
Fa-ti rugaciunile, mergi la duhovnic. Roaga-te sa-ti dea linistea necesara sa inveti.

Reply With Quote
  #29  
Vechi 20.01.2008, 12:27:34
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Asa este Cristi, numai ca nu toti oamenii se mai privesc ca fiind creati dupa chipul lui Dumnezeu si ca numai prin El se implinesc. Stiu, eu sunt un madular, am nevoie de ceilalti sa cresc si ceilalti de mine sa se dezvolte. Dar, pentru ca de multe ori suntem singuri printre altii, observ ca si astazi sunt actuale cuvintele psalmistului.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 20.01.2008, 12:55:47
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel
Asa este Cristi, numai ca nu toti oamenii se mai privesc ca fiind creati dupa chipul lui Dumnezeu si ca numai prin El se implinesc. Stiu, eu sunt un madular, am nevoie de ceilalti sa cresc si ceilalti de mine sa se dezvolte. Dar, pentru ca de multe ori suntem singuri printre altii, observ ca si astazi sunt actuale cuvintele psalmistului.
Stii? De multe ori vedem in altii ceea ce e de fapt in noi. Incearca sa dai tu mai intai celorlalti putin ajutor, sa scape de singuratate.
Apoi, mai e o vorba: sa ne punem nadejdea in Dumnezeu, mai bine, decat in oameni.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sinuciderea tinerilor si adolescentilor-cauze posibile Iustin45 Sectiune dedicata profesorilor de religie 61 25.12.2015 21:05:25
Sinuciderea Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 4 13.11.2012 11:39:42
articol care propovaduieste sinuciderea in ziarul Lumina mihailt Generalitati 12 26.03.2009 22:50:15
departarea de Dumenzeu aduce chiar sinuciderea C-tin Generalitati 1 25.07.2008 14:55:53
eutanasia si sinuciderea jezisovi_pivo_nelej Eutanasia 23 28.10.2007 21:52:04