Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Eutanasia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 25.01.2014, 15:45:34
IULIAN496 IULIAN496 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2013
Locație: Hunedoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 108
Implicit

Dar oare grija de animale ne macina pe noi in a trece examenul vietii?
Nici vorba caci desi iubirea de animale trebuie sa existe dar intr-o masura mai mica ca si la minerale fata de Coroana creatiei care este omul.
Rugaciunea inaltata pentru o fiinta draga inaintea lui Dumnezeu nu este trecuta cu vederea dar porunca exista sa nu ispitesti pe Dumnezeu cu cereri marunte ca viata unei pisici.
Oare viata in in duh o sa o lasi prada ispitelor unei idolatrii fata de pisica sau alt animal?
Reply With Quote
  #182  
Vechi 28.01.2014, 12:10:28
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai d'asta s-au dat legi ca nu mai poti sa tai vaca/porcul in general animalele alea mai mari si mai suferinde chipurile decat in institutii de specialitate, chipurile fara dureri, etc.

Desi romanului putin ii pasa si cred ca si iubitorilor de animale de pe la noi in general, cum e taiat porcul sau vacare care le ajunge pe masa.

Sunt curios de unde ideea ca un porc sau un caine sau o pisica sufera daca le tai gatul pur si simplu, dar un pui nu, iar in consecinta categoriile sus amintite trebuie "aranjate" prin diverse metode care chipurile, sunt ne-suferinde, desi nimeni nu stie cu adevarat ce se intampla in acele ultime momente nici macar cu un om, ce sa mai spui de animal.

Exista referinte stiintifice in acest sens, ca o anumita categorie de animale "sufera" iar altele nu?

Sau e vorba de capriciile cvasi-arbitrare ale naturii umane, care a fost obisnuita cu ideea ca puiul se maninca si i se taie gatul direct si simplu, ba chiar si porcul sau vaca, pe cand cainele dimpotriva, trebuie iubit pana in ultima clipa, i se transfera o intreaga incarcatura emotionala, trebuie omorat "curat" cu o injectie speciala, bocit, etc..?

La fel si sobolanul de casa, da-i cu injectii alea alea, pe cand fartatzii lui de beciuri si canale sunt decimati fara probleme si remuscari cu orice fel de otravuri iti cad in mana..

Diferenta? unul e alb, alalat e gri, unul are coada mai scurta, celalalt o are mai lunga.
Intr-adevar, suflete sunt..

Nu stiu cum reusec unii sa vada ceva "umanitate" in astfel de atitudini subiective eu vad capricii si faptul ca in final omul isi serveste tot propriile sensibilitati stabilite dupa criterii cvasi-arbitrare si nu morale sau cu atat mai putin spirituale.
Eu inteleg prea bine ce pui tu in discutie,dar astea nu se aplica la mine deocamdata :am mai explicat ca am avut cuib de soareci in garaj si am preferat sa nu-i otravesc ci doar sa-i dau afara. Ce pagube puteau sa faca? Mai degraba vine un tsunami si-mi distruge toate posesiile si raman pe strazi. Raspandesc boli? Mai degraba ma feresc sa stau in fata unui om care stranuta ,probabilitatea de a contacta ceva este mult mai mare cu seaman de-al meu. De asemeni nimeni nu a contact HIV cand o familie de soareci i-a intrat in casa...
Nu stiu de ce toti sunt pe omorat,omorat,omorat! Unii daunatori se pot alunga si prin metode naturale,important este sa vrei :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #183  
Vechi 28.01.2014, 12:26:55
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Cam asta e ideea. Aceste principii false, de a parea "oameni", caricaturizand de fapt intreaga sensibilitate umana, prin selectii subiective, total superficiale. Pe taranul de oriunde ar fi el, nu-l scoti dintr-ale lui, si te priveste oblu cand incerci sa-l inveti tu, strain de respiratia pamantului, cum sa faca si sa dreaga cu gaina, cu catelu', cu purcelu'... Probabil imi pun pe unii in cap, spunand ca toate aceste principii bolnave au plecat din minti bolnave, dar pentru ca acele personaje ajunsesera intr-un fel sau altul, personalitati celebre, pozitia lor a avut greutate, in loc sa fie trimisi daca nu la preot, macar la psiholog. E de-ajuns sa analizam "omenescul" din viata actritei Brigite Bardot, si vom intelege ratacirea si inselarea in care s-a complacut... De ce ne lasam manipulati de astfel de minti, cand de fapt pierdem din vedere tocmai faptul ca ne indepartam si de Dumnezeu si de omenescul din noi, inlocuindu-l cu un surogat ieftin? Care dintre noi nu s-a lovit in viata lui, in timp ce era intr-o situatie de maxima tensiune? A simtit cineva vreo durere? Nu va cred. Atunci e prea multa adrenalina, pentru ca "anestezia" sa nu-si faca efectul instantaneu. Dar noi vrem sa anesteziem... anestezia. Si pentru gaina, si pentru purcel... Cand animalul are dureri din alte motive, e altceva, si probabil ca trebuiesc curmate intr-un fel sau altul. "Si caii se impusca"!... Tot din dragoste si poate cu lacrimi in ochi, dar nu-i facem parastas dupa aceea!...
Eu nu stiu de care tarani vorbiti... Oare exista un tip de taran universal ? Credeti ca toti oamenii din mediul rural actioneaza si gandesc la fel pe principiul ca sunt tarani? Fiecare are personalitatea lui.
Din cele spuse de dvs se intelege ca acesti tarani sunt niste insensibili care ucid pe banda rulanta doar pt ca asa este firesc. O fi la altii... La taranii printre care am crescut eu in familie,se taia un porc pe an si poate o gaina intr-o vara... Accentul in gospodaria lor nu se punea pe cresterea si pe consumul de carne ci pe oua,lactate ,legume din gradina, fructe si productie de vin.
De asta bunica-mea are 86 de ani,este perfect lucida si activa ,fara a fi grasa sau a suferi de ceva anume!

Inteleg ca proteinele animale intretin(dupa altii) viata omului dar sa nu o transformam in obsesie,in fiecare zi ,la fiecare masa(cum se intampla in Occident).
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #184  
Vechi 28.01.2014, 13:23:43
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Un fel de pledoarie pentru lumea animală - un extras care, desigur, nu e literă de lege, dar mi-a venit în minte...


"Adesea, bunatatea si natura lor sunt mult mai usor de inteles pentru animale si copiii mici, la un nivel pur intuitiv, decat de mintile critice, analitice si mature. Dragostea pentru natura si pentru lumea animala este de fapt sacra pentru ei, fiind in mod constant propriul refugiu din experientele umane, adesea dezamagitoare si nesigure."
Reply With Quote
  #185  
Vechi 28.01.2014, 14:57:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Eu inteleg prea bine ce pui tu in discutie,dar astea nu se aplica la mine deocamdata :am mai explicat ca am avut cuib de soareci in garaj si am preferat sa nu-i otravesc ci doar sa-i dau afara. Ce pagube puteau sa faca? Mai degraba vine un tsunami si-mi distruge toate posesiile si raman pe strazi. Raspandesc boli? Mai degraba ma feresc sa stau in fata unui om care stranuta ,probabilitatea de a contacta ceva este mult mai mare cu seaman de-al meu. De asemeni nimeni nu a contact HIV cand o familie de soareci i-a intrat in casa...
Nu stiu de ce toti sunt pe omorat,omorat,omorat! Unii daunatori se pot alunga si prin metode naturale,important este sa vrei :)
Pai nu stai la bloc, sa vezi atunci infestatie cu sobolani, din aia care trec prin subsoluri, canalizare, sa vad atunci cum ii alungi cu "stricat cuibul".
Stiu pe cineva care are o problema recurenta de acest fel, o data la 2-3 luni incep sa se auda prin baie, pe langa tevi, etc.
De doua ori roasa scurgerea de la WC, o data s-a trezit cu unul care iesea chiar din WC, trecuse de sifonul cu apa, ce sa mai, scufundator profesionist.

A fost plecat o data vreo saptamana de acasa, cand s-a intors, conducta de apa era roasa (noroc ca oprise apa inainte de plecare) bucataria era plina de urme de sobolani, reusisera sa-si faca loc pe langa tevi si se cuibarisera peste tot.

Tratamentul?
Bromadiolona, in mai putin de o saptamana dispar, dar dupa cateva luni apar iar si tot asa.

Cand eram copil, prinsese un vanzator de la magazin un soricel, cum sunt aia mici albi, pe care unii chiar dau bani, doar ca asta era gri si cu codita.
L-a scos in strada tinandu-l de coada cu un patent si i-a dat cu un ciocan in cap.

Pe la tara gaseai tot felul de capcane care ii striveau, sugrumau, etc.

Mi s-a parut foarte crud, dar mai tarziu, cand ai responsabilitati care trec de propria persoana iti dai seama ca nu poti lasa lucrurile la voia intamplarii si in definitiv, prea multe alegeri nu ai de facut la capitolul asta.

Sigur, daca traiesti de unul singur in padure, poti sa maninci la masa cu lupul, ursul, frumos, nimic de zis, in definitiv ei sunt in habitatul lor natural si tu esti oaspete acolo,
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #186  
Vechi 28.01.2014, 14:58:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Un fel de pledoarie pentru lumea animală - un extras care, desigur, nu e literă de lege, dar mi-a venit în minte...


"Adesea, bunatatea si natura lor sunt mult mai usor de inteles pentru animale si copiii mici, la un nivel pur intuitiv, decat de mintile critice, analitice si mature. Dragostea pentru natura si pentru lumea animala este de fapt sacra pentru ei, fiind in mod constant propriul refugiu din experientele umane, adesea dezamagitoare si nesigure."
Adica sa intelegem ca adultii sunt de vina pentru tendinta copiilor de a "sacraliza" natura.

Copii sunt mai ciudati, in sensul ca o sa fie socati sa vada cum i se taie gatul la o gaina sau la un porc, dar in majoritatea cazurilor nu vor refuza sa le manince.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #187  
Vechi 28.01.2014, 15:04:20
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Adica sa intelegem ca adultii sunt de vina pentru tendinta copiilor de a "sacraliza" natura.

Copii sunt mai ciudati, in sensul ca o sa fie socati sa vada cum i se taie gatul la o gaina sau la un porc, dar in majoritatea cazurilor nu vor refuza sa le manince.
Nu era vorba de copii, ci de oameni in general.
Unii oameni se înțeleg mai bine cu, sau sunt înțeleși mai bine de copii sau de animale, decât de anumiți semeni ultra-raționali.

Iar chestia cu dragostea "sacră" pentru natură, o expresie exagerată, recunosc, se referă tot la oameni, în special la cei dezamăgiți de experiențele cu semenii.

Așa este citatul care, am spus, nu e literă de lege...
Reply With Quote
  #188  
Vechi 28.01.2014, 18:12:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Nu era vorba de copii, ci de oameni in general.
Unii oameni se înțeleg mai bine cu, sau sunt înțeleși mai bine de copii sau de animale, decât de anumiți semeni ultra-raționali.
Sau pur si simplu au dat-o in bara pe undeva.
Spiritual vorbind.

Citat:
Iar chestia cu dragostea "sacră" pentru natură, o expresie exagerată, recunosc, se referă tot la oameni, în special la cei dezamăgiți de experiențele cu semenii.
Deci vorbim de o ratare.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #189  
Vechi 28.01.2014, 18:37:56
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sau pur si simplu au dat-o in bara pe undeva.
Spiritual vorbind.



Deci vorbim de o ratare.
Bravo AlinB, inchizitorul forumului.
Felicitări pentru împlinirea ta spirituală!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 09.06.2013 00:58:51
Un penticostal in biserica ortodoxa zoridezi Secte si culte 8 08.05.2009 08:14:10
Biserica Ortodoxa Secreta mathly24 Alte Religii 27 28.11.2008 19:29:08
Biserica Ortodoxa din Ucraina SSB Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 5 18.04.2008 16:40:07
Cum ati prezenta Biserica Ortodoxa? Va_iubesc Despre Biserica Ortodoxa in general 244 20.05.2007 01:46:46