Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.05.2010, 22:18:19
clujeanul33 clujeanul33 is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Implicit cat de "putin" ni se cere la infricosata Judecata

"Deci, îndată, uitându-se în amândouă părțile, înfricoșatul Judecător, la cei din dreapta privind cu bucurie, a zâmbit. Iar văzând pe cei din stânga, S-a tulburat, cu multă urgie, și Și-a întors fața Sa de la dânșii.

Și cu glas mare zicea către cei de-a dreapta: „Veniți, binecuvântații Părintelui Meu, de moșteniți împărăția Mea cea gătită vouă, mai înainte de întemeierea lumii, căciamflămânzit și Mi-ați dat deam mâncat, am însetat și M-ați adăpat, străin am fost și M-ați primit, gol am fost și M-ați îmbrăcat, bolnav am fost și M-ați cercetat, în temniță am fost și ați venit la Mine. ” Și răspunzând aceia, au zis: „Doamne, când Te-am văzut flămând și Te-am hrănit, însetat și Te-am adăpat, străin și Te-am primit, gol și Te-am îmbrăcat, bolnav și Te-am cercetat, sau în temniță și am venit la Tine?”

Atunci, răspunzând, Domnul nostru Iisus Hristos, le-a zis: „Amin, amin, zic vouă: întrucât ați făcut unuia, dintre aceștia mai mici frați ai Mei, Mie Mi-ați făcut.”

Apoi, întorcându-Se cu iuțime către cei de-a stânga, le-a zis: „Duceți-vă de la Mine, blestemaților, în focul cel veșnic, care este gătit diavolului și îngerilor lui! Că, am flămânzit și nu Mi-ați dat să mănânc, am însetat și nu M-ați adăpat, străin am fost și nu M-ați primit, gol am fost și nu M-ați îmbrăcat, bolnav am fost și nu M-ați cercetat, în temniță am fost și nu ați venit la Mine.” Și, răspunzând ei, au zis: „Doamne, când Te-am văzut flămând, sau însetat, sau străin, sau gol, sau în temniță, și nu am slujit Ție?”

Atunci, răspunzând, Domnul le-a zis: Amin, amin, zic vouă: întrucât nu ați făcut unuia dintre acești frați ai Mei mai mici, nici Mie nu Mi-ați făcut. Duceți-vă de la Mine voi, cei întunecați ai pământului, în tartar, unde este scrâșnirea dinților; acolo va fi vaiul și plânsul cel nemângâiat! "
__________________
"Crestin e cel ce implineste Voia Domnului, nu cel ce doar vb despre asta"
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.05.2010, 22:20:44
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Asa este! Toti stim sau macar aproape toti cunoastem inca din timpul vietii probele la examenul final dar cati le implinim pentru a fi declarati promovati de catre Dreptul Judecator?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.05.2010, 22:42:05
clujeanul33 clujeanul33 is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Implicit

"Putin" poate fi foarte mult pt multi dintre noi, si asta doar pt ca suntem prea preocupati de "gunoaiele" acestei lumi si nu-L iubim din tot sufletul si cu toata puterea pe Hristos..

Desi stim ce trebuie sa facem, nu facem...
Aici e problema..
__________________
"Crestin e cel ce implineste Voia Domnului, nu cel ce doar vb despre asta"
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.08.2010, 00:12:10
Adrinskaia Adrinskaia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit Nu judecati ca sa nu fiti judecati !

Am citit despre un parinte care a reusit sa nu judece ceva vreme si cat de linistit si fara de grija a murit..., si am mai citit si de la un nene rus despre cineva care a reusit sa nu mai judece dintr un anumit moment al vietii sale, de cand s a hotarat astfel, dar se pare ca este ceva rarisim... de ce este atat de greu sa nu mai judecam ?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.08.2010, 00:27:31
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adrinskaia Vezi mesajul
Am citit despre un parinte care a reusit sa nu judece ceva vreme si cat de linistit si fara de grija a murit..., si am mai citit si de la un nene rus despre cineva care a reusit sa nu mai judece dintr un anumit moment al vietii sale, de cand s a hotarat astfel, dar se pare ca este ceva rarisim... de ce este atat de greu sa nu mai judecam ?
de ce este atat de greu sa nu mai judecam ?
Pentru ca nu ne place ca sa ne judecam pe noi.
E mai usor sa-l judecam pe cel de alaturi.
Din cele trei conditii cerute de Mantuitorul:
sa ne lepadam de sine,
sa ne luam crucea,
si sa urmam lui Hristos,
prima este de obicei sarita.
Prima conditie e cea mai grea, pentru ca ne-am obisnuit cu
egoismul nostru si ar trebui sa rupem din noi ca sa scapam
de el.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.08.2010, 15:37:49
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adrinskaia Vezi mesajul
Am citit despre un parinte care a reusit sa nu judece ceva vreme si cat de linistit si fara de grija a murit..., si am mai citit si de la un nene rus despre cineva care a reusit sa nu mai judece dintr un anumit moment al vietii sale, de cand s a hotarat astfel, dar se pare ca este ceva rarisim... de ce este atat de greu sa nu mai judecam ?
Pentru ca asa am evoluat ca specie.Dezvoltandu-ne capacitatea de a analiza, de a include in categorii si de a aplica insusirile unei categorii tuturor componentelor acesteia.
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.08.2010, 12:32:39
pstdgt pstdgt is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Mesaje: 4
Implicit

Judecata de Apoi VA AVEA MULTE PARTICULARITATI de ca nu se mentioneaza in biblie Foarte multi isi vor gasi iertarea chiar la infricosata judecata si nu mai devreme ...sunt scrieri respectate unde sunt descrise chiar si ospaturile de dupa judecata ale dreptilor si osandirea celor faradelege....
Biblia ne ofera sumar aceste informatii.....
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.08.2010, 12:08:13
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Iubirea este singurul criteriu al Judecatii !
Cu cat il vom iubi mai mult pe Dumnezeu si pe tot omul de langa noi, cu atat ne va fi mai usoara Judecata.

Dar pentru ca suntem rai si mandri, ba inca si foarte prosti, ne este foarte greu a iubi.
Nici pe Domnul nu stim a'L iubi si nu putem, daramite pe omul cel de langa noi.

Pentru lipsa iubirii, trebuie sa mergem pe o cale foarte stramta, pe cale a nevointelor si a ostenelilor, spre a ne inmuia inima.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.08.2010, 18:20:12
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Niciodata dragostea ,si chiar viata ,nu e mai minunata,decat atunci cand se arata prin fapte.
Aceasta e calea imparateasca,simpla de altfel,si la indemana fiecaruia dintre noi. Si a cersetorului ,si a drogatului de pe scara,si a celui sarac si a celui bogat,si a politicianului,si a celor din gastile de cartier.
Faptele concrete catre aproapele,mancarea data,atentia acordata,ajutorul din inima,acestea sunt care fac ca viata sa merite sa fie traita.
Nu conteaza cate dogme am acumulat,cat am fost de departe(nu din vina noastra) de biserica.Conteaza ceea ce ai facut fata in fata fiind cu omul de langa tine,si cat de constient ai fost ca acela e egalul tau.Ca tot infinitul fiintei tale ,este acelasi si in tine si in el. Ca toata dragostea care o are Dumnezeu pentru tine,este aceeasi cu dragostea pentru el,aproapele tau,egalul tau. Nu exista oameni prosti,sau demn de dispretuit.Ci toti sunt egalii nostri.Cine a jignit un om ,a jignit insasi specia umana,si s-a jignit pe sine insusi.
Cine ajuta un om,arata ca a inteles ca toti suntem una,si ca Hristos este in mijlocul nostru,printre noi.

P.S. Multumesc pe aceasta cale celui care m-a ajutat cand am ramas impotmolit cu masina intr-o mica mlastina,si care si-a golit tot portbagajul ca sa poata sa ma tracteze.Bineinteles ca astfel de om nu a vrut nici un ban.
Oare eu as fi fost la fel de bun,sau imi vedeam de tihna iesirii duminicale la iarba verde,gandind ca lasa ca il vor ajuta altii .
Dumnezeu este viu ,si lucreaza printre noi !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42