Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 31.05.2016, 06:50:10
Ion Pop Ion Pop is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.02.2011
Locație: Tinuturile Rinului, Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 617
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Tratatul ruso-turc din 1812 a fost anulat si declarat ilegal, nedrept, nul si neavenit de tratatul incheiat intre Rusia sovietica si Turcia kemalista, din 1921.
Acum ce propaganda anti ortodoxie mai este si asta....

te bazezi pe tratatul semnat cu un "MASACRATOR" al poporului ORTODOX, si anume pui pret pe: "Turcia kemalista, din 1921"?
Reply With Quote
  #82  
Vechi 31.05.2016, 07:00:56
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.237
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ion Pop Vezi mesajul
Deci FAT-FRUMOS apara RODINA...pamantul stramosesc.....la fel ca RUSUL cel mic si violent....atacat de Activistii romani veniti din VEST........... uite cum ne asemanam, mi-am spus......si am ramas surprins.....nu i-am dat dreptate Activistului platit roman.....ci rusului....el este care apara RODINA.....nu activistul platit.....cine este FAT-FRUMOS?
Deci rusul mic Făt-Frumos îl lovea cu piciorul pe pasiv-agresivul zmeu activist român. De unde înț›elegem că Făt-Frumos, deș™i rus, era naț›ionalist român, în timp ce zmeul, deș™i vorbitor de limbă română, era, de fapt, activist pe bani ș™i, prin urmare, nu tocmai zmeu.

Morala: Chiar ș™i atunci când ruș™ii ne lovesc cu piciorul, ei o fac din bunătate, ca să ne apere interesele pe care noi vrem să le vindem ipocritului zmeu.
Cam ăsta mi se pare că este ș™i mesajul pe care ni-l transmite Putin-Făt-Frumos, atunci când ne arată bomba din pricină că îl provocăm făcându-ne scut cu zmeul.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 31.05.2016 at 08:08:01.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 31.05.2016, 07:42:07
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Daca am ajuns sa o dam in basme cu Fat-Frumos...........

Iar nu stiu la cine v-ati referit ca ar fi fost un masacrator al poporului ortodox! Despre Mustafa Kemal Atatürk, ca om politic si de stat, posteritatea si istoria i-a recunoscut marele lui merite. El este omul care practic a intemeiat statul modern turc- fiind primul presedinte al Republicii Turcia, si tot el a luat multe masuri progresiste (dezvoltarea industriei, modernizarea institutiilor turcesti, desfiintarea scolilor religioase musulmane si a legii musulmane Sharia, introducerea alfabetului latin, egalitatea femeilor, etc)

De asemenea, in timpul sau, Turcia a dus o politica externa pasnica, cu toate tarile din jur, întemeind in 1934 Intelegerea Balcanica, alaturi de Romania, Iugoslavia si Grecia, iar relatiile romano-turce au fost (si asa au ramas pana azi) destul de bune.
Reply With Quote
Răspunde