Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.11.2013, 22:33:17
stoicadorina's Avatar
stoicadorina stoicadorina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit Plagiatul infractiune si pacat.

Mi-a fost dat acum cateva zile sa aflu ca o poezie ce-mi apartine si care a fost publicata in 2010 intr-o placheta de poezie religioasa sub iscalitura mea si in 2009 pe crestin ortodox la Articole a fost atribuita (fara nici o dovada) Parintelui Arsenie Boca si publicata intr-o carte aparuta la Editura Cristimpuri din Ploiesti a lui Cristian Serban. Cartea a fost tiparita in 9000 de exemplare si vanduta. Am dovedit ca aceasta creatie imi apartine si editorul a recunoscut ca a atribuit-o altcuiva.
Ce ati face daca v-ati comfrunta cu o astfel de situatie? Mai multe despre acest subiect gasiti pe blogul meu si pe pagina mea de fb.
  #2  
Vechi 07.11.2013, 09:11:47
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stoicadorina Vezi mesajul
Mi-a fost dat acum cateva zile sa aflu ca o poezie ce-mi apartine si care a fost publicata in 2010 intr-o placheta de poezie religioasa sub iscalitura mea si in 2009 pe crestin ortodox la Articole a fost atribuita (fara nici o dovada) Parintelui Arsenie Boca si publicata intr-o carte aparuta la Editura Cristimpuri din Ploiesti a lui Cristian Serban. Cartea a fost tiparita in 9000 de exemplare si vanduta. Am dovedit ca aceasta creatie imi apartine si editorul a recunoscut ca a atribuit-o altcuiva.
Ce ati face daca v-ati comfrunta cu o astfel de situatie? Mai multe despre acest subiect gasiti pe blogul meu si pe pagina mea de fb.
Daca puteti, sa dati in judecata pe cei responsabili. Un astfel de "editor", daca a facut asa ceva, merita sa il aduceti in faliment. Nimeni nu are dreptul sa isi bata joc de munca/inspiratia semenului sau!
Bine, avind in vedere cui s-a "atribuit" opera dvs., pariez ca toti bocalatrii vor reactiona ca unul. Am citit si eu o parte din operele (atribuite) lui Arsenie Boca, si nu am nimic cu plecatul la Domnul preot (multe din ideile sale sunt excelente), ci cu cultul sau, destul de exagerat. Unii dintre "fanii" sai par a cita mai mult din invataturile sale, decit din cele ale Domnului.

Last edited by Barsaumas; 07.11.2013 at 09:21:33.
  #3  
Vechi 07.11.2013, 14:15:00
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stoicadorina Vezi mesajul
Mi-a fost dat acum cateva zile sa aflu ca o poezie ce-mi apartine si care a fost publicata in 2010 intr-o placheta de poezie religioasa sub iscalitura mea si in 2009 pe crestin ortodox la Articole a fost atribuita (fara nici o dovada) Parintelui Arsenie Boca si publicata intr-o carte aparuta la Editura Cristimpuri din Ploiesti a lui Cristian Serban. Cartea a fost tiparita in 9000 de exemplare si vanduta. Am dovedit ca aceasta creatie imi apartine si editorul a recunoscut ca a atribuit-o altcuiva.
Ce ati face daca v-ati comfrunta cu o astfel de situatie? Mai multe despre acest subiect gasiti pe blogul meu si pe pagina mea de fb.
Facand haz de necaz, ar trebui sa fii mandra ca o poezia a ta e atribuita parintelui Arsenie.
In al doilea rand, pare ca e o editura anonima, de familie. Poti cere macar explicatii detinatorului, eventual niste mici compensatii, daca a vandut vreo carte.
  #4  
Vechi 07.11.2013, 14:18:08
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Eu zic să o lași așa cum a picat, dar să anunți cumva editura.
Doamne ajută!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #5  
Vechi 07.11.2013, 14:52:15
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Si ai grija si tu unde le mai publici.
Netul este mare ai au toti acces la ei.
Nu mai puneti si voi lucrari si lucruri importante, de suflet, sau private, pe net.
Inca n-ati inteles ce periculos este?

In alta ordine de idei: a fost atribuita lui Arsenie Boca? Ori este atat de speciala poezia ta, in stilul lui si atunci trebuie sa fii mandra, ori atat de putin sunt cunoscute scrierile lui.

Am si o intrebare, ca nu inteleg. Zici ca editorul a pus-o in cartea lui Arsenie Boca? Pai editorii fac cartile, sau doare le publica?
Si cine a dat aceasta carte la editura? Cine din partea Lui Arsenie Boca?
E bine ca ai anuntat editorul si daca poti vorbeste si cu cel care a dat cartea la publicat.
Dar nu prea ai ce sa faci.
Este totusi o onoare pentru tine, daca stai sa te gandesti. Si poate cine stie? Asa o fi vrut Dumnezeu?

Plagiatul de lucrari de literatura, arta muzica. Eu nu stiu daca sunt chiar un lucru rau.
Doar sunt facute de oameni pentru oameni. Prea conteaza numai faima si banii pe lumea asta.
Ca atunci ar trebui sa-si tina fiecare acasa in sertar lucrarile, sa nu le vada nimeni.
Ma gandesc cat de mult isi doresc unii saraci sa aibe acces la cate o carte, un film, sau program de calculator si nu au bani.

Da, unii gresesc ca citeaza de la altii in lucrarile lor. Dar toti facem asta cumva. In scoala, in facultate, preluam de la altii in lucrarile noastre. Macar sa punem insa sursa.
Stiinta si arta sunt un bun comun al omenirii. Sa ne bucuram daca se bucura si altii de bucatica noastra. Sa nu fim egoisti. Dar sa fim totusi si corecti, pe cat se poate.
Mi-este greu sa ma explic. Nu sunt adepta plagiatului, nu asta sustin. Ci ma deranjeaza goana asta egoista dupa faima si bani si altii care isi doresc nu au acces, nu-si permit.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
  #6  
Vechi 07.11.2013, 15:02:37
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si ai grija si tu unde le mai publici.
Netul este mare ai au toti acces la ei.
Nu mai puneti si voi lucrari si lucruri importante, de suflet, sau private, pe net.
Inca n-ati inteles ce periculos este?

In alta ordine de idei: a fost atribuita lui Arsenie Boca? Ori este atat de speciala poezia ta, in stilul lui si atunci trebuie sa fii mandra, ori atat de putin sunt cunoscute scrierile lui.

Am si o intrebare, ca nu inteleg. Zici ca editorul a pus-o in cartea lui Arsenie Boca? Pai editorii fac cartile, sau doare le publica?
Si cine a dat aceasta carte la editura? Cine din partea Lui Arsenie Boca?
E bine ca ai anuntat editorul si daca poti vorbeste si cu cel care a dat cartea la publicat.
Dar nu prea ai ce sa faci.
Este totusi o onoare pentru tine, daca stai sa te gandesti. Si poate cine stie? Asa o fi vrut Dumnezeu?

Plagiatul de lucrari de literatura, arta muzica. Eu nu stiu daca sunt chiar un lucru rau.
Doar sunt facute de oameni pentru oameni. Prea conteaza numai faima si banii pe lumea asta.
Ca atunci ar trebui sa-si tina fiecare acasa in sertar lucrarile, sa nu le vada nimeni.
Ma gandesc cat de mult isi doresc unii saraci sa aibe acces la cate o carte, un film, sau program de calculator si nu au bani.

Da, unii gresesc ca citeaza de la altii in lucrarile lor. Dar toti facem asta cumva. In scoala, in facultate, preluam de la altii in lucrarile noastre. Macar sa punem insa sursa.
Stiinta si arta sunt un bun comun al omenirii. Sa ne bucuram daca se bucura si altii de bucatica noastra. Sa nu fim egoisti. Dar sa fim totusi si corecti, pe cat se poate.
Mi-este greu sa ma explic. Nu sunt adepta plagiatului, nu asta sustin. Ci ma deranjeaza goana asta egoista dupa faima si bani si altii care isi doresc nu au acces, nu-si permit.
De ce ar fi o onoare? Si de ce sa fie mindra ca poezia ar fi chipurile in stilul lui Boca? Poate fi mindra de stilul dinsei personal, nu Boca i-a dat stilul, talentul, inspiratia, ci Dumnezeu. Doamna Dorina Stoica este dinsa insasi, cu tot ce reprezinta dinsa, cu fapte, ginduri si, in cazul de fata, opere. Nimeni nu trebuie sa ii ia, nici macar un duhovnic vestit dar mort de multa vreme, nici nu trebuie altcineva sa ii dea din al sau.
Sunt de acord cu dvs. in privinta goanei dupa bani a unora, indeosebi a celor cu idei de monopol. Dar aici nu e cazul. Dumnezeu i-a trimis inspiratie, dinsa a scris, publicat, si uite cu ce s-a ales, in Romania: cu opera furata! Nimeni nu scrie poezii, mai ales in ziua de azi, pentru a trai din asta. Cit urasc eu Occidentul, indeosebi America si UE, dar acolo, pentru o chestie ca asta, ar fi primit bani multi ca si despagubiri. La noi? "Eh, a scris o doamna poezia asta, hai sa o publicam sub numele altcuiva, o personalitate, eventual una carismatica, desi defuncta. Asa ne scoatem".
P. S. Forumul asta este un forum crestin, sau ceva de genul "In memoriam A. B."?! Nu de alta, dar punctul de vedere opus cultului lui Boca nu pare e reprezentat si e pus erepede la colt, cind se manifesta cineva in sensul asta. Nu mi se pare normal. DACA si DUPA ce va fi canonizat, atunci da, e altceva.

Last edited by Barsaumas; 07.11.2013 at 15:07:27.
  #7  
Vechi 07.11.2013, 15:58:10
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Copilu, evlavia la un (viitor) sfânt e dinainte de a fi canonizat, fiind una din condițiile necesare (din ce știu eu) ei.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #8  
Vechi 07.11.2013, 16:05:41
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Copilu, evlavia la un (viitor) sfânt e dinainte de a fi canonizat, fiind una din condițiile necesare (din ce știu eu) ei.
Nu discut acum despre dimensiunile uneori desantate, isteroide, de-a dreptul, ale acestei evlavii, e alt aspect. Acum, e vorba ca una e evlavia, altul e furtul. Daca tu scrii un kernel, si ii este atribuit, de staff-ul vreunei reviste, occidentale sa zicem, de software, care nu da doi bani pe romani, tot marelui Linus (Dumnezeu sa il tina in viata si in putere de munca!), ce ai zice? O fi el marele Linus, dar pentru DragosP, tot DragosP este prioritar, logic, nu? Mai ales cind imi amintesc ce dur si legalist erai pe topicul cu "furatul" de software...

Last edited by Barsaumas; 07.11.2013 at 16:10:42.
  #9  
Vechi 07.11.2013, 16:11:27
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Amesteci borcanele într-un mare fel.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #10  
Vechi 07.11.2013, 16:14:09
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Amesteci borcanele într-un mare fel.
De ce?! Poezia e a dinsei, codul sursa ar fi al tau. Are dreptul cineva sa vi le fure si sa le atribuie siesi sau altcuiva? Nu!
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare