Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.03.2011, 17:34:01
Darkanian's Avatar
Darkanian Darkanian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 100
Implicit Intrebare

Spuneti si mie ce inseamna acea mana din aceasta iconita. Este o a treia mana mai jos:

Imaginea >> http://img263.imageshack.us/i/fotografie0128vi.jpg/
__________________
" Unde dragoste nu e, nimic nu e ! "
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.03.2011, 17:37:08
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Este mana Sfantului Ioan Damaschin, care i-a fost lipita inapoi de Maica Domnului dupa ce i-a fost retezata de un idiot.

Vezi ca mai e un topic unde ai referintele.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.03.2011, 17:39:43
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Tipul iconografic se numeste "Trhicherousa" (Maica Domnului cu trei mani), desi, asa cum a amintit Florin, cea de-a treia mana nu apartine Nascatoarei de Dumnezeu.

Mai multe detalii am gasit pe acest site: http://www.crestinortodox.ro/diverse...ini-96730.html
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.03.2011, 21:46:41
mercea adrian mercea adrian is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.03.2011
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Este mana Sfantului Ioan Damaschin, care i-a fost lipita inapoi de Maica Domnului dupa ce i-a fost retezata de un idiot.

Vezi ca mai e un topic unde ai referintele.

Sf. Ioan Damaschinul s-a născut în Damasc, Siria, în a doua parte a secolului al VII-lea, dintr-o familie nobilă și bogată, cu funcții în administrația fiscală a Siriei. Bunicul său, Mansur, avusese un rol istoric nefericit, acela de a trata capitularea Damascului în mâinile arabilor, la 4 septembrie 635.

Pai Sfanta Maria era de mult plecata la cer.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.03.2011, 21:50:46
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mercea adrian Vezi mesajul
Sf. Ioan Damaschinul s-a născut în Damasc, Siria, în a doua parte a secolului al VII-lea, dintr-o familie nobilă și bogată, cu funcții în administrația fiscală a Siriei. Bunicul său, Mansur, avusese un rol istoric nefericit, acela de a trata capitularea Damascului în mâinile arabilor, la 4 septembrie 635.

Pai Sfanta Maria era de mult plecata la cer.
????

Sper ca glumesti... Daca tot ai copiat un fragment din viata Sfantului poate ai avut rabdare sa citesti tot. Sa-ti povestesc eu?? (e mult mai bine sa citesti)
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.03.2011, 22:13:15
mercea adrian mercea adrian is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.03.2011
Mesaje: 2
Implicit

Daca dvs.credeti ca un obiect confectionat de un om poate face minuni este alegerea dvs.
Dar eu nu pot crede decat ce scrie in Biblie, ca Dumnezeu poate face,ca Domnul Isus a platit cu ranile Sale pentru bolile nostre.

Isaia 53
5 Dar El era străpuns pentru păcatele noastre, zdrobit pentru fărădelegile noastre. Pedeapsa care ne dă pacea a căzut peste El, și prin rănile Lui suntem tămăduiți.



Faptele apostolilor 28:27
Căci inima acestui norod s-a împietrit; ei aud greu cu urechile, și-au închis ochii, ca nu cumva să vadă cu ochii, să audă cu urechile, să înțeleagă cu inima, să se întoarcă la Dumnezeu, și să-i vindec.”

1 Petru 2:24
El a purtat păcatele noastre în trupul Său, pe lemn, pentru ca noi, fiind morți față de păcate, să trăim pentru neprihănire; prin rănile Lui ați fost vindecați.

Eu am fost vindecat de de ori odata la ungere cu untdelemn in numele Lui Isus si a doua oara la o rugaciune comuna in numele lui Isus.
http://www.youtube.com/watch?v=7rsP4..._order&list=UL
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.03.2011, 22:15:21
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mercea adrian Vezi mesajul
Daca dvs.credeti ca un obiect confectionat de un om poate face minuni este alegerea dvs.
Dar eu nu pot crede decat ce scrie in Biblie, ca Dumnezeu poate face,ca Domnul Isus a platit cu ranile Sale pentru bolile nostre.
poate ca esti un prooroc si eu sunt prea orb sa te inteleg...
te rog explica-mi despre ce obiect este vorba???
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.03.2011, 22:19:58
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Topicul ar trebui închis pentru că e clar răspunsul! Crezi, nu crezi, tot acolo ajungi...

Închinați-vă, până mai aveți timp, către Prea Sfânta Treime!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.03.2011, 22:25:22
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Topicul ar trebui închis pentru că e clar răspunsul! Crezi, nu crezi, tot acolo ajungi...
Da, ai dreptate, acum am vazut pe celalalt topic deschis de mercea adrian ca dansul apartine unei confesiuni ce nu crede in Sfinti, si mai cu seama in sfintenia Fecioarei Maria...
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.03.2011, 22:26:18
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Da, ai dreptate, acum am vazut pe celalalt topic deschis de mercea adrian ca dansul apartine unei confesiuni ce nu crede in Sfinti, si mai cu seama in sfintenia Fecioarei Maria...
Dar topicul nu mai este...
Reply With Quote
Răspunde