Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 22.05.2013, 21:41:54
Nastya
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Sfantul nectarie nu este ecumenist, doar interpretarea unor citate este in spirit ecumenist, desi se refera la altceva. Fiind o invatatura gresita, unii credinciosi folosesc citate pe care le interpreteaza doar in spiritul invataturii ecumeniste, desi nu au vreo legatura.
Sfantul Nectarie se refera la a-i iubi pe toti oamenii, chiar daca sunt eretici (si chiar pagani). Nu spune deloc sa acceptam si invataturile lor. La asta se refera si Parascheva, ca nu schimbam adevarul pentru dragoste, care e de fapt o parare de iubire. Adica pentru buna intelegere nu adoptam si noi niste invataturi catolice sau protestante, ca sa ne putem uni. Nu e ceva ce spune doar Parascheva, ragasim in multe articole ortodoxe aceasta intelegere.

Cu scuzele de rigoare, partial Off-toppic

@Catalin2

Nu e greu sa observi ca pe forumul nostru crestin ortodox sunt grupuri si grupulete de prieteni; nu poate fi un secret si nici nu e rau. E de asemenea usor sa observi ca, de multe ori, trei sau patru sau N prieteni incearca sa desfiinteze postarile unui forumist sau sa le apere pe ale altuia(cateodata chiar sa le elogieze). Nici asta nu e rau si nici nu e in afara Regulamentului etc. Eu le doresc succes – in continuare – tuturor acelora care procedeaza astfel. (Am vazut asta chiar din primele zile cand am poposit pe forumul crestin ortodox in octombrie 2006 cand aveam user name: Volga).
Nu fac parte din niciun grup; nu ma razboiesc cu nimeni, nu „poposesc” pe forum pentru a „socializa”(as sterge verbul „ a socializa” din limba romana, daca as putea).
De cate ori am scris ceva am facut-o pentru ca am avut impresia (poate gresita) ca pot sa comunic ceva. Asa cum am mai spus, ma repet (dar asta e, nu sunt la panoul de oanoare la „Asa DA”, eu de obicei sunt la rubrica „Asa NU”), nu ma supar si incerc sa nu dau pe afara de mandrie cand, cineva, uitand de unele reguli nescrise ale forumului, gaseste interesanta vreo postare Nastya.

Aici trebuie sa subliniez: ceea ce scriu nu este rezultatul unei aparitii in vis (sau cum se intampla cu domnul din povestea ”Intalnirea unui ateu cu Dumnezeu”pe care am urmarit-o gratie You Tube ) nu e urmarea unei revelatii; de cele mai multe ori sunt citate din scrierile Sfintilor Parinti, citate din Biblie sau cuvinte/invataturi spuse de parintele meu duhovnic. Deci ceea ce am adunat in sufletul meu si in mintea mea, vreme de 23 de ani, din cele spuse, din fata altarului, de catre parintele meu duhovnic.

N-am reusit sa inteleg ce va determina sa vedeti aproape in orice postare de-a mea gandire ecumenista, modernista si contrara/ potrivnica/ defavorabila credintei ortodoxe. Nu, nu va cer sa-mi explicati pentru ca ne apuca Sfarsitul Lumii.

Acum o sa ma refer doar la citatul pe care l-am dat din Sfantul Nectarie pentru sublinia un aspect al gandirii ortodoxe exprimate de un Sfant, un om care a trait in secolul al XX-lea, deci foarte aproape de timpurile noastre.

Un om care a devenit un vestit teolog, un om care a fost la un moment dat episcop, un om care a avut de suferit de pe urma uraciunii omenesti; un om pentru care iubirea si smerenia au fost calitati de capetenie, un om pe care Dumnezeu l-a asezat in randul Sfintilor. Un Sfant ale carui moaste aduna mii de pelerini pentru inchinare.

Citatul respectiv spune totul. Nu inteleg pentru cine ati facut o interpretare, sau talmacire... Sau de ce a fost nevoie de o rastalmacire.

Cine vrea sa inteleaga ce a spus Sfantul Nectarie trebuie doar sa citeasca fragmentul respectiv.
„Explicatia” dvs. este pe alaturi si.... in loc sa indrepte atentia spre ce a spus Sfantul, indreapta atentia spre ce nu a spus Nastya sau spre ce credeti dvs. ca a insinuat Nastya.


Daca Mantuitorul Iisus Hristos ne spune ca cea mai mare porunca este porunca Iubirii, de ce trebuie sa ignorati asta?

Ce inseamna sa iubesti pe Dumnezeu: sa-I indeplinesti poruncile. TOATE.

Deci: daca Il iubesti pe Dumnezeu, nu poti sa nu iubesti adevarul, pentru ca adevarul este Cuvantul lui Dumnezeu ; daca Il iubesti pe Dumnezeu, nu poti sa nu-ti iubesti aproapele; daca Il iubesti pe Dumnezeu, nu poti sa urăsti; daca Il iubesti pe Dumnezeu nu poti sa furi, sa ucizi, sa desfranezi, sa te inchini la idoli etc. etc.

Sintetizand, spune Sfantul Nectarie: << Căci acolo unde este dragoste, este și adevăr, și lumină, iar râvna cea mincinoasă și slava plină de rătăcire sunt vădite și alungate de lumină și iubire.>>
Reply With Quote
  #92  
Vechi 22.05.2013, 21:45:34
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mda, acum 2000 ani crestinii se duceau de buna voie sa puna gatul sub secure ca sa-si afirme credinta.

Acum stau acasa la televizor sau merg la picnic pentru ca nu vor sa stea in curtea bisericii.

Si totusi insistam, ca suntem 85, pardon, 87% ortodocsi.
Nu in curtea bisericii, ca sunt destui si acolo, cu mana intinsa, ci sa fie in biserica, la Sf. Liturghie.
Sa nu uitam ce vremuri traim. Ispitele se tin lant, magazinele, nu intamplator, au program de functionare duminica.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 22.05.2013, 21:46:20
Nastya
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

<< Crestinismul se adresează celor trei facultăți ale sufletului:1. cunoașterea, 2. iubirea și 3. voința.

1. Cunoașterea Sfintei Treimi, aceasta este viața veșnică. (Ioan 17,3).

2. ..”De mă va iubi cineva, poruncile Mele va păzi și voi veni împreună cu Tatăl și la el ne vom face locaș" (Ioan 14,23).

3. ..”Iar voi fiți desăvârșiți, precum Tatăl vostru cel ceresc desăvârșit este" (Matei 5,48)
Iată deci cele trei însușiri sufletești: cunoașterea de Dumnezeu, ca o condiție a vieții veșnice; iubirea, o condiție a îndumnezeirii omului; și voința, o condiție a desăvârșirii>>

<<E un creștinism defectuos acela care exaltă numai câte una dintre aceste trei însușiri ale sufletului.

De pildă: creștinismul nu e numai cunoaștere, căci aceasta duce la raționalism, - la o micșorare a lui pe măsura minții omenești, mărginită și neajutorată.

Nu e nici numai iubire sau sentiment, căci aceasta duce la misticism, care nu e sănătos, în cele mai multe cazuri, și sfârșește în fanatism.

Nu e nici numai voință, căci numai cu această însușire, se ajunge la activism și autoritarism, un fel de dictatură în numele lui Iisus.

Prin urmare, câtă vreme facultățile sufletești nu-s unificate în Hristos, omul nu e centrat în jurul lui Dumnezeu, creștinismul său e un creștinism sectar, sau dătător de sectă.>>

(Din invataturile Printelui Arsenie Boca, Rostul incercarilor, Ceva despre cunoasterea de Dumnezeu, Editura „Credinta stramoseasca”, 2008, pag. 55)
Reply With Quote
  #94  
Vechi 23.05.2013, 02:41:01
Nastya
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[<<Unde ești, Doamne, Lumina sufletului meu, unde ești, Bucuria sufletului meu? De ce m-ai aruncat pe mine de la fața Ta, iar sufletul îmi este atât de îngreuiat? Pentru ce Te ascunzi Tu de mine?”, se lamentează Sfântul Siluan. Într-adevăr, se cuvine să ne întrebăm: pentru ce pierdem noi harul, odată dobândit? Sfântul Siluan deosebește trei cauze: slăbiciunea ontologică a omului, trufia și pedagogia dumnezeiască.>>

<<Acestea fiind spuse, se poate întâmpla ca, în chip încă și mai subtil, Dumnezeu, după ce ni S-a arătat prin intermediul harului Său, „să Se ascundă” iarăși. Și aceasta, pentru o perioadă mai mare sau mai mică de timp. „Voia Ta mi-a dăruit mie harul, și tot voia Ta a fost aceea care mi l-a luat înapoi”, plânge Sfântul Siluan.

Este acesta un chip, pentru Dumnezeu, în tainica Sa pedagogie, de a ne pune la încercare, pentru a Se asigura astfel de credința și de dragostea noastră, și pentru a ne întări în credință și în smerenie; asemenea unei mame care-și învață pruncul să meargă, și Domnul se poate îndepărta pentru o vreme de noi, pentru a ne provoca o nouă înălțare către El.

Un chip, de asemenea, de a învăța sufletele să discearnă mișcările subtile ale Duhului de cele ale vrăjmașului, în lăuntrul lor, să deosebească între darurile naturale de cele ale harului. „Nu se cuvine însă să ne înspăimânte toate acestea, fiindcă Duhul Sfânt, în nesfârșita Sa bunătate, este Cel ce educă sufletele.”>>


<<În toate aceste cazuri, harul nu este niciodată prea departe. Fiindcă Domnul ne iubește prea mult ca să ne dea uitării.
În realitate, ceea ce resimțim noi drept o pierdere a harului este, de cele mai multe ori, nu atât o adevărată părăsire de către Dumnezeu, cât, mai cu seamă, o diminuare a sentimentului subiectiv al prezenței Sale în lăuntrul nostru.

După cum spune Sfântul Siluan, patimile mândriei și păcatele sunt asemenea unor „nori, care acoperă lumina harului și pe cea a milosteniei Dumnezeiești”; însă dincolo de nori soarele nu strălucește cu mai puțină intensitate. Niciodată nu trebuie să ne pierdem curajul.>>] (Să ne rugăm 15 zile cu Sfântul Siluan” – Maxime Egger, editura Sophia, București, 2010)
Reply With Quote
  #95  
Vechi 23.05.2013, 02:45:07
Nastya
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Sfantul Siluan Athonitul despre Harul Duhului Sfant

<<Domnul ne iubește fără sfârșit pe noi, păcătoșii, și dă omului pe Duhul Sfânt, și prin Duhul Sfânt sufletul cunoaște pe Domnul și își găsește fericirea în El, Îi mulțumește și-L iubește, și în marea lui bucurie îi este milă de întreaga lume și dorește cu tărie ca toți oamenii să cunoască pe Dumnezeu, pentru că Domnul Însuși dorește aceasta pentru toți.

Însă, într-adevăr, aceasta este cu putință numai prin har, chiar și într-o mică măsură. Dar, fără har, sufletul e asemenea unui dobitoc.

Cât îmi e milă de oamenii care nu cunosc pe Dumnezeu. Dar noi, creștinii ortodocși, suntem norocoși pentru că Îl cunoaștem pe Dumnezeu. Ne-a învățat Duhul Sfânt. El ne învață să-i iubim pe vrăjmași.>>
(Sfântul Siluan Athonitul, Intre iadul deznadejdii si iadul smereniei, Editia a IV-a revizuita, Studiu introductiv si traducere: diac. Ioan I. Ica jr., Editura DEISIS, Sibiu, pag. 275)>>


<< Domnul se bucură de sufletul ce se pocăiește întru smerenie și îi dă harul Duhului Sfânt.

Știu cum un frate sub ascultare a primit pe Duhul Sfânt după șase luni de mănăstire; alții l-au primit după zece ani, iar alții au așteptat patruzeci de ani și chiar mai mult înainte de-a cunoaște harul.

Dar nimeni n-a putut reține acest har, pentru că nu suntem smeriți. Cuviosul Serafim din Sarov avea douăzeci și șapte de ani, când a văzut pe Domnul; și sufletul său L-a îndragit intr-atât pe Dumnezeu, că s-a schimbat cu totul de la dulceața Duhului Sfânt; mai târziu, înțelegând că acest har nu mai era cu el, s-a dus în pustie și a stat vreme de trei ani pe o stâncă rugându-se: Dumnezeule, milostiv fii mie, păcătosului!

Sufletul care a cunoscut pe Dumnezeu prin Duhul Sfânt se avântă spre El; amintirea Lui îl atrage cu putere și el uită lumea, iar când își aduce aminte din nou de lume, dorește fierbinte același har pentru toți și se roaga pentru întreaga lume. Duhul Sfânt Insuși îl atrage să se roage ca toți oamenii să se pocăiască și să cunoască pe Dumnezeu, cât de milostiv este. >>

(Sfântul Siluan Athonitul, Intre iadul deznadejdii si iadul smereniei, Editia a IV-a revizuita, Studiu introductiv si traducere: diac. Ioan I. Ica jr., Editura DEISIS, Sibiu, pag. 112-113)
Reply With Quote
  #96  
Vechi 23.05.2013, 13:47:45
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Strânsa legătură dintre iubire și adevăr o mărturisim mereu, la Sfânta Liturghie, înainte de Crez, când zicem: „Să ne iubim unii pe alții ca într-un gând să mărturisim”.

Deci nu e cu putință rostirea adevărului fără ca mai întâi să ne iubim.
Însă numai așa cum s-a citat mai sus, în unitatea iubire-adevăr-lumină.

Căci adevărul dacă e singur înăbușă iubirea, iubirea singură ajunge să justifice păcatul; iar când se întâmplă așa, atât adevărul cât și iubirea sunt în întuneric.
Intrucat cum poti sa marturisesti (in fata semenilor) ca Il cunosti pe Dumnezeu (care este iubire), ca ii cunosti iubirea Lui, daca nu traiesti iubirea Lui, daca nu iubesti cu iubirea daruita de El pe aproapele (semenul tau)? Cum poti da marturie (arata in mod nemincinos) ca esti urmator, credincios Lui Hristos = adica "crestin", daca nu traiesti cu El, (in/cu/prin) iubirea Lui fata de semeni?
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 23.05.2013 at 14:13:35.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mărturisire de credinta impotriva Ecumenismului (!!) colaps Generalitati 72 27.12.2015 02:21:26
articol marturisire evreu E_my Iudaismul 172 26.02.2012 11:20:47
Marturisire impotriva ecumenismului pana la mucenicie andrei_im Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 170 21.11.2010 20:57:23
Despre spovedanie sau marturisire-mihail florin ionut12 Generalitati 1 21.11.2010 13:59:40