Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.08.2010, 08:25:05
alexa290881 alexa290881 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.05.2010
Locație: Targu Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit

Incearca sa nu-ti pierzi speranta.E cel mai greu sa lupti cu gandurile dar nimic nu e imposibil.Exceptand partea cu blasfemia am trecut si eu prin stari ciudate in care simteam ca nu merit sa intru in biserica sau sa merg la spovedanie din cauza pacatelor dar cu ajutorul lui Dumnezeu totul revine la normal si incet gesesti linistea sufleteasca si incepi sa-ti dai seama ce-ti doresti cu adevarat de la viata.A-ti lua viata nu e scaparea.Dumnnezeu ne iubeste pe toti si nu ne lasa cand avem nevoie de El.Nici nu mai tin minte de cate ori m-a salvat de la moarte si nu glumesc.Credeam ca era noroc dar nu e asa,ci era dragostea lui.De fiecare data cand crezi ca gresesti cere iertare din tot sufletul si vei vedea ca linistea va veni.Un preot te va ajuta cu sfaturi mai bune decat cele pe care ti le dau dar important e sa te rogi sa poti iubi.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 10.08.2010, 22:10:27
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=Darkanian;275162]Vi sa intamplat vreodata sa va vina in minte fel si fel de lucruri care nu vreti deloc sa ziceti? sa zicem mie imi vine mereu in minte ca si cum las injura pe Dumnezeu dar eu nu vreau asta."

Da, e vorba despre gandurile de hula care indica faptul ca am intrat in atentia diavolului din diverse motive.

,,Prietena spune ca mam schimbat si da stiu mam schimbat sunt foarte rau rugaciunile nu mai sunt cum erau ele si sunt rau mereu desi imi doresc sa devin mai bun nu reusesc cad mereu si devin din ce in ce mai rau."

Cauta un duhovnic inainte-vazator sa-ti dea povete insuflate de Duhul Sfant si sa -ti spuna exact cauza pentru care patimesti acestea. Fa ascultare de el, spovedeste-te si urmeaza canonul pe care ti-l da.

,,Deci sa zic asa imi vine sa cred ca nu pot deloc sa ma rog asa cum trebuie la Dumnezeu si sa postesc asa cum trebuie ( sa fiu sincer nici acum nu stiu cum sa postesc asa cum trebuie si de aceea postesc foarte aspru ) Simt ca sunt mereu plin de mandrie dar eu nu vreau asta , imi vin in minte fel si fel de vorbe pe care nu le vreau asa cum am spus imi vin in minte vorbe de care las injura pe Dumnezeu, altadata imi vine in minte vorbe de mandrie ca de exemplu: lasa ca o sa devii sfant sau lasa ca esti bun te asemeni in blandete cu orice. Sunt lucruri care nu imi plac si imi vin in minte sunt foarte rau plin de mandrie rugaciunile nu mai sunt cum erau. Pur si simplu nu am pace deloc sufleteasca. Intr-un fel poate este din cauza ca am renunta la prieteni caci majoritatea dintre ei au devenit golani cu tigari bautura chestii destea si nu imi place si stau mai mereu in casa citesc ori fac treaba pe acasa ori stau la pc. ''

Daca ai facut deja acest lucru, valorifica-l duhovniceste. Pacea sufleteasca o vei obtine dupa un sir de spovedanii amanuntite. Nu uita sa participi si la niste Sfinte Masluri.


,,Nu stiu daca mati inteles dar eu nici macar nu stiu cum sa formulez de incepere , as vrea niste sfaturi si eu inlegatura cu astea MAM SATURAT DE ELE nu mai vreau nimic din astea.

Cand stau asa si ma gandesc ce fel eram inainte si ce fel am ajuns intr-un fel inainte eram obraznic inainte dar nu gandeam chestii destea dar acum vai de capu meu imi vine sa imi iau viata si sa nu mai stau pentru toate ce imi vin in minte caci pacatuiesc fara sa vreau si mam saturat pana peste cap.''

Numai diavolul iti poate inspiraun asemenea gand, ca sa te piarda pentru vecie. Pentru orice pacat comis exista pocainta, deci exista posibilitatea de a fi iertat. Pentru sinucidere nu exista aceasta posibilitate, deci alunga cu tarie acest gand de urgenta. Striga la Mantuitorul : ,,Doamne, Iisuse Hristoase, miluieste-ma!" de cate ori iti vine acest gand.

,,Deci sunt total aburit , orb , nu pot vedea deloc vreo solutie din toate acestea chiar daca mias chinui corpul tot nimic aceleasi ganduri rele."

Poti sa-ti tii mintea in iad, dar nu ai voie sa deznadajduiesti. Acesta este un mesaj divin adresat Sfantului Siluan Athonitul. Deznadejdea e de la cel rau.Poti sa te autodefaimezi , daca vrei, e un exercitiu duhovnicesc de smerenie, dar sa nu uiti ca Hristos S-a rastignit pentru mine si pentru tine si pentru altii ca noi. Acest gand trebuie sa te imbarbateze. Exista desfranate si talhari care s-au mantuit, ba chiar au ajuns sfinti. Patimile Mantuitorului au facut posibila pocainta.


,,Imi vine sa cred ca niciodata nu voi fi ceea ce vreau sa fiu adica un baiat linistit muncitor si in care se poate avea incredere dar cel mai mult vreau sa am pace sufleteasca sa nu mai am gandurile astea si sa fiu lipsit de orice mandrie.

Daca mam facut inteles este bine daca nu : Dumnezeu sa ma ajute !''

Alunga deznadejdea! Cu tarie! Mare e Dumnezeu Cel ce poate sa ne ajute. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 11.08.2010, 12:44:28
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Incercati din toata puterea sa inlocuiti gandul rau cu gandul bun.Cand vine gandul rau sa te gandesti la bine,la speranta,la normalitate,LA DUMNEZEU facand o mica rugaciune in gand sau cu voce tare
Domnul sa ne ocroteasca pe toti in aceste vremuri grele!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 11.08.2010, 13:36:13
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Darkanian Vezi mesajul
Are dreptate ce spune aici gabriela8 : "Si sa stii ca tot ce este facut peste puterile noastre nu este placut lui Dumnezeu!" .Multumesc de toate sfaturile care mi leati dat am sa incerc cu putere orice este nevoie ca sa imi gasesc o liniste sufleteasca si sa scap de toate aceste ganduri de blasfemie. Multumesc foarte mult si cand am sa prin ocazia am sa vorbesc cu un parinte despre toate acestea.
Cel mai greu pas l-ai facut. Ai iesit din anturajul murdar. Sa-I multumesti lui Dumnezeu ca te-a scos de acolo. In rest, cu rabdare, cu multa dorinta interioara si, foarte important, cu indrumarea unui duhovnic, vei reusi sa alungi gandurile rele care vin de la diavol. Nu te ingrijora de aceste ganduri. Nu au nici o putere. Puterea este numai la Dumnezeu. Asa sa stii.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va rog sa ma ajutati!:( nectariepv Generalitati 0 21.07.2011 12:00:04
va rog ajutati-ma florentina_bl Intrebari utilizatori 18 14.01.2011 16:39:30
ajutati-ma va rog paulika Generalitati 2 07.06.2010 21:26:40
ajutati galeryiu Umanitare 0 25.04.2008 19:39:24
Ajutati-ma ioanhodean Pocainta 1 30.03.2008 23:25:17