Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.07.2011, 11:55:15
Darkanian's Avatar
Darkanian Darkanian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 100
Implicit Psalmul 151

Buna ziua tuturor ! Nu stiu cum sa incep dar o sa zic; am gasit in casa mea o Psaltire care scrie pe spate ca a fost data in lucru inca din 1937 si a fost abia tiparita in 1967. Curiozitatea este ca am dat asa peste ea, nici nu stiam ca am in casa o asemenea carte. Infine asta este curiozitatea mea, vreau sa spun altceva am gasit aici Psalmul 151 Necanonic, sub el scrie asa: " Acest pslam este scris deosebi de David si in afara de numarul psalmilor, cand s-a batut cu Goliat. " ; Iar spalmul suna asa:

1.Mic eram intre fratii mei si tanar in casa tatalui meu; pasteam oile tatalui meu.
2. Mainile mele au facut harfa si degetele mele au intocmit psaltirea.
3. Si cine va vesti Domnului meu? Insusi Domnul, insusi va auzi.
4. El a trimis pe ingerul Lui si ma luat de la oile tatalui meu si m-a uns cu untdelemnul ungerii Lui.
5. Fratii mei erau buni si mari si nu a binevoit intru dansii Domnul.
6. Iesit-am intru intampinarea celui de alt neam si m-a blestemat cu idolii lui.
7. Iar eu , smulgandu-i sabia, i-am taiat capul si am ridicat ocara de pe fii lui Israil.

Ceea ce vreau sa intreb, voi stiati de acest psalm necanonic? Eu sincer nu pana nu am descoperit aceasta carte. Si daca nu ma credeti o sa fac o poza la carte sau trag la scaner sa va arat. Este groasa si veche !
__________________
" Unde dragoste nu e, nimic nu e ! "
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.07.2011, 12:04:56
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Darkanian Vezi mesajul
Psalmul 151 Necanonic,
Nu aș spune chiar necanonic. Psalmul 151 este în Septuaginta. Dacă LXX este canonică pentru Biserică, și îndeosebi pentru Biserica Răsăritului, atunci Psalmul 151 este canonic.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.07.2011, 13:04:46
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Psalmul s-ar gasi in Septuaginta dar nu in Textul Masoretic.Prin urmare evreii,protestantii si catolicii (din ce am inteles)il considera ca fiind apocrif in timp ce in ortodoxism este considerat canonic.Personal merg,la faza asta,pe mana evreilor,psalmul fiind al lor probabil ca stiu cel mai bine ce au in ograda.In Douay-Reims Catholic Bible si King James Bible nu apare.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.07.2011, 16:41:18
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Psalmul s-ar gasi in Septuaginta dar nu in Textul Masoretic.Prin urmare evreii,protestantii si catolicii (din ce am inteles)il considera ca fiind apocrif in timp ce in ortodoxism este considerat canonic.Personal merg,la faza asta,pe mana evreilor,psalmul fiind al lor probabil ca stiu cel mai bine ce au in ograda.In Douay-Reims Catholic Bible si King James Bible nu apare.
Si in Noul Testament editat in 1983 si in Biblia editata in 2008, ambele ortodoxe, pe care le am, psalmul 151 este notat ca si necanonic, deci apocrif.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.07.2011, 17:17:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Si in Noul Testament editat in 1983 si in Biblia editata in 2008, ambele ortodoxe, pe care le am, psalmul 151 este notat ca si necanonic, deci apocrif.
Exact , si asa este !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.07.2011, 20:14:51
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

In Biblia de la Blaj (1795) se precizeaza, referitor la psalmul 151:

"Acest psalm deosebi easte scris de David și afară de numărul celor 150 de psalmi, când sângur s'au bătut cu Goliiat. Și în besearică nu să ceteaște, numai deosebi îl cetim, și la sfârșitul lui zicem: Slavă.

Acest psalm în jidovie nu să află și easte apocrif; nici in Biblia de la Complut nu să pune, iară în alte foarte vechi cărți să ceteaște și să face pomenirea lui într-o epistolă a oarecarei Marii cătră S. Ignatie Mucenicul; și S. Ioan Crisost., Cuvânt 17 cătră norodul antioheanilor, pomenește acest psalm. așișderea și S. Atanasie, Cuvânt cătră Marțealin, tom 1, fața 178, și în Sinopsișul S. Scripturi, tom 2, fața 87, tip la Commel.; și Vighilie Tapse, Evtimie și alții; să află și în Alexandrina."

Last edited by George.m; 07.07.2011 at 20:17:00.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.07.2011, 09:10:50
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Si in Noul Testament editat in 1983 si in Biblia editata in 2008, ambele ortodoxe, pe care le am, psalmul 151 este notat ca si necanonic, deci apocrif.
Pai daca este considerat apocrif,atunci ce cauta in Biblia ortodoxa?Este considerat ,,bun de citit"? Update: am gasit pe un site, ortodoxia Moldova,o explicatie a domnului Vitalii Mereuțanu - Magistru în Teologie".O reproduc.Concluzia ar fi ca acest psalm figureaza desi nu este canonic si este considerat bun de citit.Case closed pt mine.

"Psalmii în număr de 151 (150 canonici și 1 psalm necanonic) au fost reuniți în primele secole ale creștinismului în cartea numită Psaltire. Psalmul 151 este prezent doar numai în textiul Septuagintei, versiunea Vechiului Testament folosită de către Biserica Ortodoxă. Psaltirea din Septuagintă diferă în mai multe privințe față de cea din Textul Masoretic (TM), care formează baza pentru versiunea King James și a multor altor traduceri moderne ale Bibliei în limba engleză. Pe lângă substantive, diferențele textuale ale Psaltirii dintre versiunea din Septuaginta și cea din Textul Masoretic există în special în împărțirea capitolelor. Acest fapt poate crea confuzie pentru cititorii care nu înțeleg diferențele dintre cele două versiuni. Septuaginta conține un Psalm în plus atribuit lui David. Acest al 151-lea Psalm nu este numerotat împreună cu ceilalți 150 de Psalmi și este necanonic. Și ca orice carte necanonică, este recomandat de biserică ca fiind bun de citit."

Last edited by Scotland The Brave; 08.07.2011 at 09:54:05.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Psalmul 103 alexandrumelenteev Rugaciuni 3 29.01.2013 16:31:48
Psalmul 353 Florin-Ionut Rugaciuni 6 08.08.2012 09:45:44
Psalmul 50 rumburak Rugaciuni 9 02.09.2011 11:29:30
psalmul 33 grecesc vidoveczandrei Muzica Bisericeasca 11 13.07.2010 14:16:25
psalmul 50 andrada3 Sfanta Liturghie 5 13.06.2008 11:54:18