Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.02.2007, 21:47:46
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

de unde credeti ca vine expresia "a face ceva de mantuiala" ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.02.2007, 05:17:30
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Din formalismul vietii celor care ne numim crestini.

Bunicii mei (care nu mergeau la biserica) si cei din generatia lor o foloseau.

Caci noi...

...dam milostenie (ca sa ne mantuim) dar nu ne sinchisim sa spunem o vorba buna celui caruia ii dam un ban...

...tinem post de carne, dar ne devoram vecinii si dusmanii...

...spovedim nu stiu ce nimic dar nu vedem idolii din inima noastra...

etc, etc.

Apropos, n-am nimic impotriva milosteniei, nici a postului, nici a Spovedaniei...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.02.2007, 23:46:49
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
de unde credeti ca vine expresia "a face ceva de mantuiala" ?
Eu cred ca aceasta expresie denumeste o actiune superficiala a unui om,un om ce nu se implica in cele lumesti,materiale,el se ocupa mai mult de partea spirituala si de sufletul sau.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.02.2007, 04:26:28
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.464
Implicit

Eu cred ca mintuiala nu are legatura cu verbul a se mintui. Cind cineva face ceva de mintuiala acest fapt devine o caracteristica a personalitatii lui si indiferent daca se ocupa de cele lumesti sau duhovnicesti el pe toate le va face de MINTUIALA, si asta cred ca nu in ideea ca le va da pe toate rasol ca sa aibe timp de, sa zicem post si rugaciune. Superficialitatea in a duce un lucru pina la capat si al face ca lumea duce la trindavie si mai rau, Doamne fereste, la Acedie de care vorbesc cei care s-au nevoit prin pustii. Cam asa inteleg eu expresia asta dar poate ma insel.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.02.2007, 19:59:11
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.464
Implicit

Termenul a degenerat in bataie de joc, asta fiind o alta caracteristica a "geniului" romanesc, exemple sunt multe...sfintul asteapta, etc, dar nici cu altii nu mi-e rusine....sti tu... "holly...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.07.2008, 17:10:21
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

"a face ceva de mantuiala" - treaba prost facuta; scopul final e sa fie terminata, nu conteaza cat de bine a iesit. Cineva spunea ca isi are originea de faptul ca evreii, desi L-au omorat pe Hristos, El a inviat; deci, au facut o treaba de mantuiala.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.07.2008, 17:34:24
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel
"a face ceva de mantuiala" - treaba prost facuta; scopul final e sa fie terminata, nu conteaza cat de bine a iesit. Cineva spunea ca isi are originea de faptul ca evreii, desi L-au omorat pe Hristos, El a inviat; deci, au facut o treaba de mantuiala.
ba, de omorat L-au omorat bine de tot (deshi El shi-a dat viatza shi a luat-o dupa trei zile inapoi) ca a shi fost probat cu sulitza in coaste de a ieshit sange shi apa din Piatra... deci a constat romanul acela ca era mort sigur... deci aia n-au facut-o de mantuiala adica fariseic, e singurul lucru unde evreii au "lucrat" cu "nadejde"... ca sa zic asha... iar cand va veni ala rau pe ala il vor primii... treaba lor... dar ce spui dumneata e o gluma... o gluma trista... venita din gLumea lui bula... o lume perfecta, intruchiparea sexului combinat cu bulele paistasheshti infailibile... pentru ca vrei nu vrei, pui botul shi razi... nu? iar daca ai ras... te-ai ars... 7x???:(:(

ca zice Domnul sa lepadam vorbirea in raspar sau glumele cand mergem spre biserica shi cand ieshim sa nu injuram... ceva de genul asta...

mantuiala este aia ce face omul prost... de acolo i se shi trage numele... ca omul numai mantuiala poate face... shi tot o face mereu deshi shtie ca doar Domnul Mantuie cu Adevarat.... de acolo cred ca vine zicala...???
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.07.2008, 17:46:35
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ovidiu, sunt de acord cu ceea ce ai spus "ba, de omorat L-au omorat bine de tot (deshi El shi-a dat viatza shi a luat-o dupa trei zile inapoi) ca a shi fost probat cu sulitza in coaste de a ieshit sange shi apa...". Cel care oferea explicatia la termenul mantuiala, plecand de la moartea lui Hristos, avea in vedere rezultatul pe termen lung. "Moartea nu L-a inghitit." Era doar o incercare de a explica originea, in concluzie, semn al nedesavarsirii.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.07.2008, 18:07:25
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
de unde credeti ca vine expresia "a face ceva de mantuiala" ?
De unde sa vina o expresie stramba/strambata decat de la cel care pe toate ar vrea sa le strambe!
Mantuirea (a mantui) e un ideal sfant si cuvantul deasemeni! Deci eu tare cred ca e mai bine sa nu mai folosim aceasta expresie!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.07.2008, 22:53:34
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Interesant, nu m-am gandit pana acum la o posibila legatura intre mantuire si mantuiala. Probabil, mantuiala, ca lucru prost facut, a fost pusa de oameni in pozitie contrara cu lucrul bine facut si, generalizand, cu fapta cea buna, placuta lui Dumnezeu, care duce la mantuire.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare