Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.07.2012, 14:01:19
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit Obscurantismul religios al Sectei Penticostale

Penticostalismul din câte am văzut până acum se caracterizează printr-un profund obscurantism religios, printr-o profundă mistificare a adevărurilor Scripturii. Deși se pretind mari apărători ai cuvântului biblic, în practică am văzut că realitatea îi contrazice, și deși pretind că aduc oamenii la ceea ce ei numesc lumină, în fapt îi bagă într-un obscur religios vecin cu păgânismul, din punctul meu de vedere. Își poate cineva închipui că așa arăta lucarea Apostolilor lui Christos și că așa arăta Biserica Creștină primară?

(ca aici de exemplu?)

http://www.youtube.com/watch?v=L_FutyQJuGA (a se urmări în special de la 4'50'' încolo)

http://www.youtube.com/watch?feature...&v=K8gClUOgYeQ

Nu sunt oare aceștia niște apostoli mincinoși, niște slujitori ai nedreptății în vreme ce își iau chip de slujitori ai dreptății? Oare nu cumva acești pretinși deschizători ai Cerului sunt tocmai niște secte care îi îndepărtează pe adepții lor de posibilitatea întâlnirii autenticei dechideri către Cer?

Last edited by Decebal; 29.07.2012 at 14:22:35.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.07.2012, 14:14:18
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Văd că ați revenit la dragostea dintâi, atacarea bisericii penticostale.

Ce folos, ce zidire duhovnicească putem avea din postările dumneavoastră ?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.07.2012, 14:23:09
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Superb ! Salut deschiderea acestui topic cu un subiect atat de important, deoarece miscarile penticostale si carismatice sunt in crestere, diavolul isi face lucrarea corupand atatea si atatea suflete ! cineva trebuie "sa stea in spartura" (Ezec. 22:30)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.07.2012, 14:54:34
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Își poate cineva închipui că așa arăta lucrarea Apostolilor lui Christos și că așa arăta Biserica Creștină primară?

(ca aici de exemplu?)
Sau poate ca aici de exemplu?

http://www.youtube.com/watch?v=j03AIn5w3Tg
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.07.2012, 16:38:45
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Isterie in masa si lipsa de respect pentru biserica, sa te zbantui ca la discoteca, ar trebui sa le fie rusine!
Da, exact asa este la penticostali. Inchinare libera, fiecare face ce vrea. Nicio organizare, nimic. Si in viata particulara, la fel.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.07.2012, 16:44:21
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Isterie in masa si lipsa de respect pentru biserica, sa te zbantui ca la discoteca, ar trebui sa le fie rusine!
Acolo NU ESTE biserică, ci SECTĂ!!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.07.2012, 16:50:45
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Acolo NU ESTE biserică, ci SECTĂ!!
Este o adunare patronata de duhuri demonice.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.07.2012, 20:34:33
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Desigur ca acest cult (ca sa me exprim elegant) nu e biserica, Biserica oricum e doar una. Dar acest cult e si mult mai nociv decat altele, datorita manifestatilor de tip samanic din cadrul lor. E interesant cum oamenii au azi mai multe surse de informare decat oricand in istorie si nu-si mai pot da seama ca aceleasi lucruri se intampla si la voodoo, triburi, religiile pagane, etc. Si mai impresionant e ca au imprastiat aceasta nebunie si in cadrul altor culte, sub forma miscarii carismatice. Din fericire Biserica nu a fost atinsa de aceasta prostie, noi avand deja harul (carismatic de aici vine), nu avem cum sa il reinnoim. Altii neputandu-l cumpara sau primi il cauta si ei cum pot si e cineva care e saritor sa il livreze gratis si cu "beneficii" (vindecari, mici minuni, profetii false, etc.): ingerii cazuti.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.01.2013, 11:11:38
bizantina's Avatar
bizantina bizantina is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Maica Domnului sa ne aiba in paza, si sa ne fereasca de acesti penticostali bolborositori de limbi dracesti, ca mult rau fac!

Iata ce am citit recent pe un blog al unor asa numiti "pocaiti" care cred in minuni (care au venit si in tara noastra, finantati fiind de americani, e vorba de Cultul Penticostal):

"A murit o prietena, dupa vreo trei luni de chinuri s-a dus (cancer). Ne-am rugat, m-am rugat, credeam ca e pe drumul cel bun, si brusc acum o saptamana inexplicabil lucrurile s-au deteriorat atat de mult incat azi s-a incheiat batalia cu un esec. O parte din proorociile spuse in acest caz sunau ceva de genul: Domnul vrea sa o curateasca prin aceasta boala si sa o duca la El. O alta parte din proorocii spuneau ca Dumnezeu vrea sa o vindece. La prima vedere prima tabara a avut dreptate, doar ca sunt sigura ca nu e chiar asa.
S-a confruntat de multa vreme cu problema de sanatate dar nu s-a dus la medic, a crezut ca o sa fie vindecata supranatural, a perseverat in credinta pana cand simptomele au fost prea puternice sa le mai suporte si s-a dus la medic, dar era prea tarziu, asa ziceau medicii. Dupa ce s-a auzit despre chestia asta aproape toti din jur au spus asa: nu a fost intelept ce a facut, trebuia sa mearga la medic, nu se face asa, a fost o prostie din partea ei sa trateze lucrurile asa. Probabil ca si tu te afli printre cei care gandesc asa. Toti cei care au spus aceste lucruri sunt pocaiti. Ca sa fie mai clar, pocaitii au judecat asa situatia : adica ce prostie din partea ei sa se bazeze pe Dumnezeu si sa incerce macar sa aiba credinta in vindecarea divina, trebuia sa mearga la medic din prima si scapa. Suna ciudat, nu?
Pentru mine Mariana a fost un erou. Adica mi se pare logic si normal ca si copil a lui Dumnezeu sa iti crezi Tatal sa te bazezi pe El, chiar daca poate nu sti sa faci asta cum trebuie, poate iti lipsesc anumite date, dar inima ta e curata si infometata dupa El, sti ca El e totul, si alegi sa te bazezi pe El in detrimentul oamenilor. Si totusi aceasta atitudine e general acuzata de pocaiti. De ce a murit? Nu stiu sigur, intuiesc ca de exemplu cei care trebuiau sa se lupte pentru ea in rugaciune in loc sa faca asta ori au crezut din start ca o sa moara, ori s-au rugat “daca este voia Ta Doamne vindec-o daca nu, nu” si credinta a fost total in plop, s-au rugat sa stie ca s-au rugat, ori poate ma gandesc la mine, am oscilat in credinta, azi am crezut, maine m-am indoit, sau nu am luptat cat se putea, am luptat o zi, si trei nu.
Exclud din start ca asta a fost voia lui Dumnezeu sa moara. Daca Isus ar fi fost pe pamant acum, L-am fi chemat sa se roage pentru ea si garantat ar fi fost vindecata, ar fi aratat clar care e voia Tatalui. Exclud din start ca Tatal avea nevoie de ea in cer, a fost una din putinele persoane dintre penticostali care a slujit altora, deci cum majoritatea nu fac absolut nimic, era nevoie de ea aici si inca mult de tot. Banuiesc ca asta se va predica la inmormantare in loc sa se spuna ca suntem varza, ca nu stim sa ne rugam, ca suntem lipsiti de cunostinta grav de tot, ca nu Il cunoastem pe Isus, ca nu stim sa slujim, ca suntem comozi, ca nu iubim pan la sacrificiu fratii, ca nu stim nimic la urma urmei, si aici ma includ si pe mine stati linistiti.
Mariana s-a comportat cum trebuia, noi insa nu, ea L-a crezut pe Dumnezeu, poate nu a stiut cum sa isi exerseze credinta cum trebuie, greutatea situatiei i-a frant puterea de a lupta, dar noi am fost varza. Dumnezeu si-a aratat voia prin Isus care a venit pe pamant sa ne arate extrem de clar care e voia Lui, dar noi pocaitii nu vrem sa acceptam voia Lui, nu vrem in nici un caz sa ne smerim si sa acceptam ca Isus a vindecat, nu a adus scuze ieftine de ce x-lescu nu a putut fi vindecat.
Sunt suparata, si pentru ca ea nu mai e, pentru ca era un om minunat, si pentru ca eu nu am stiut cum sa fac ce trebuia sa fac, sau poate cat am stiut, nu am exploatat la maxim ce am stiut, sunt suparata si pentru ca acum toti vorbesc aberatii la maxim despre cazul asta, a murit, gata asta a vrut Dumnezeu, degeaba s-a increzut in vindecare, a murit, trebuia apelat la om prima data. Imi inghit amarul ca nu am ce face, dar e atat de eronat totul in biserica, in gandirea noastra, e rau de tot, e grav. Nu e prea mare deosebire si uneori nu e deosebire deloc intre cei din lume si cei din biserica. Dar vad ca unii isi apara mediocritatea, ba chiar ii vad mandrii de stadiul in care se afla. Mie mi-e jena de mine in momentu asta si imi pare rau ca am pierdut mult timp din viata cu tampenii in loc sa caut mai mult sa pricep odata cum se poate ajunge la ce spune Isus: Adevarat, adevarat va spun ca cine crede in Mine va face si el lucrarile pe care le fac Eu; ba inca va face altele si mai mari decat acestea, pentru ca Eu Ma duc la Tatal; (Ioan.14:12)



Deci, acei "prooroci" penticostali or determinat-o pe Mariana sa nu apeleze la medici vorbindu-i din partea "Domnului" ca va fi vindecata in mod supranatural, insa acel cancer o dat in metastaza, nemaiputandu-se face nimic!

Si acest caz nu este singular! eu nu stiu cum mai pot pune geana peste geana, seara la culcare, acesti criminali !

Last edited by bizantina; 28.01.2013 at 11:15:51.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.01.2013, 12:26:55
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bizantina Vezi mesajul
eu nu stiu cum mai pot pune geana peste geana, seara la culcare, acesti criminali !
Las-o baltă cu limbajul ăsta că nu am chef să mi se închidă threadul.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Marea inselaciune a sectei adventiste: "moartea pune capat constientei" doctor_faustus Secte si culte 330 03.07.2013 19:09:58
mincions religios gloupgloup Generalitati 46 04.02.2011 21:50:03
experiment "religios" oni91 Teologie si Stiinta 10 22.01.2008 22:26:01
divortul "religios" Corina_Mihaela Nunta 1 05.09.2007 11:28:13
extremismul religios niceboyrom Generalitati 1 17.12.2006 14:20:57