Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.02.2010, 11:02:14
Jennyfer Jennyfer is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2010
Mesaje: 3
Implicit Reiki

Va rog din suflet sa imi spuneti ce reprezinta reiki...Am tot cautat pe internet dar nu am gasit cine stie ce despre aceasta practica(decat ce posteaza asa zisii maestri in reiki)...sotul meu s-a apucat de asa ceva de anul trecut si a facut vreo 3 grade plus karuna...As dori sa stiu cat de periculoasa poate fi aceasta practica(asa cum este yoga)...Multumiri antcipate!!!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.02.2010, 13:08:54
Kelly Kelly is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

Reiki e greu de explicat in cateva cuvinte ce inseamna, e o filozofie japoneza, lucreaza cu niste energii, se practica pentru intarirea sanatatii proprii si a celorlalti...
Am participat la o tabara de reiki, pe vremea aia ma pasionau chinezariile, tai chi, qi gong, am considerat-o mai mult o vacanta, am asistat la lectiilor lor dar nefiind practicanta am fost pe langa subiect.
Ce m-a frapat a fost faptul ca invocau numele lui Dumnezeu in ceea ce faceau, si ma intrebam daca cred in El, de ce nu merg la biserica sa-si rezolve problemele, ce nevoie mai aveau de semnele si mantrele pe care le foloseau (pe vremea aia nici eu nu frecventam biserica).
Datorita acestui seminar mi s-a intamplat si un lucru bun, paradoxal chiar, cand am revenit acasa, am inteles ca de fapt in cautarile mele de-a lungul anilor, a linistii sufletesti, nu o voi obtine prin astfel de practici. Sunt ok pentru sanatatea fizica, faceam multe exercitii de stretching de ex, dar pentru suflet aveam nevoie de cu totul altceva, ceva ce era acolo unde fusese intotdeauna, ca sunt crestina iar taria si puterea mi le i-au de la Dumnezeu si biserica.
__________________
Doamne Dumnezeul meu, desi n-am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.02.2010, 12:34:05
Jennyfer Jennyfer is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2010
Mesaje: 3
Implicit

Multumesc mult Kelly....
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Destinul. Exista sau nu? 1Raul1994 Intrebari utilizatori 51 08.03.2018 00:10:44
Destinul CristiArg Generalitati 4 24.01.2010 18:26:37
Viata amoroasa in conformitate cu intelepciunea divina sunsray Generalitati 10 18.08.2009 16:51:13
DESTINUL...!!! eduard_grigore Generalitati 9 23.04.2008 00:24:19
JUDECATILE LUI DUMNEZEU SAU PROVIDENTA DIVINA Iustin44 Generalitati 20 28.06.2007 19:27:00