Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.07.2008, 20:07:16
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Cat de frumoase sunt,domnita,picioarele talein sandale!Rotunda-i coapsa ta,ca un colan,de mester iscusit lucrat.Sanultau e cupa rotunjita,pururea de vin tamaios plina;trupul tau e snop de grau,incins frumos cu crini din camp.Cei doi sani ai tai par doi pui de caprioara,par doi pui gemeni ai unei gazele.Gatul tau e stalp de fildes;ochii tai sunt parca iezerele din Hesbon,de la poarta Bat-Rabim.Nasul tau este ca turnul din Liban,ce priveste spre Damasc.Capul tau este maret cum e Carmelul,iar parul ti-e de purpura;cu ale lui mandre suvite tii un rege in robie.Cat de frumoasa esti si atragatoare,prin dragalasia ta,iubito!Ca finicul esti de zvelta si sanii tai par struguri atarnati de vie.In finic eu m-as sui-ziceam-si de-ale lui crengi m-as apuca,sanii tai mi-ar fii drept struguri,suflul gurii tale ca mirosul de mere.Sarutarea ta mai dulce-ar fi ca vinul,ce-ar curge din belsug spre al tau iubit,ale lui buze inflacarate potolind.Eu sunt al lui,a celui drag.El dorul meu il poarta.Hai iubitul meu la camp,hai la tara sa petrecem"

Cantarea Cantarilor,cap 7,ver 2-12

Pt puritanii de pe acest forum,le recomand sa citeasca intreaga carte a Cantarea Cantarilor.Eu am prezentat aici doar un fragment.Apropo,tot din Sf Scriptura face parte
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cantarea bizantina si poezia crestina urzicuta Generalitati 19 14.05.2012 14:36:22
Cantarea Sf.Dumnezeule la morti anatolie Slujba inmormantarii 0 17.06.2010 20:09:36
de ce nu este cantarea 2 in paraclis? ghost7 Rugaciuni 1 05.04.2010 20:46:45
Cântărea bizantină - pecete a Ortodoxiei Laurentiu Muzica Bisericeasca 0 16.09.2008 15:23:29