Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #641  
Vechi 25.06.2010, 15:43:17
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

[quote=delia31;262768][quote=tricesimusquintus;262752]
Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
tricesimusquintus

exemplul asta "nepotrivit" l-a dat Hristos in Evanghelie. eu doar l-am preluat.


tu ai citit ceva din ce am scris pana acum?
poti sa scrii pana ti se face rau, este adventist, nu pricepe daca incepe sa creada in ortodoxie ajunge-n rai, si nu-i bune pt el. ti-am zis nu te enerva
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
  #642  
Vechi 25.06.2010, 15:46:04
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Delia, Dumnezeu a interzis categoric comunicarea cu cei trecuti dincolo. Ma intelegi? Oricat de frumoase ar fi cuvintele cu care o poleim, Dumnezeu a interzis comunicarea cu cei trecuti dincolo.
Repet, poate se intelege:

Dumnezeu a interzis categoric comunicarea cu cei trecuti dincolo.
Dumnezeu a interzis categoric comunicarea cu cei trecuti dincolo.
Dumnezeu a interzis categoric comunicarea cu cei trecuti dincolo.

Iar cand Dumnezeu porunceste ceva noi nu mai spunem decat : "Amin, Doamne, ajuta-ma sa ma pocaiesc"...si nu mai cautam motive sa-I calcam porunca, maniindu-L. Avem si asa destule pacate.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #643  
Vechi 25.06.2010, 15:51:36
eclesiastul eclesiastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2010
Locație: Cluj
Mesaje: 159
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
iti sugerez sa lasi deoparte ideile preconcepute cu intermediarii.
aici e vorba de relatia noastra cu creatura cea mai apropiata de Creator --Maica Domnului care nu poate fi decat VIE de vreme ce nu poate fi altundeva decat langa Cel-ce-este-Viata.
de unde teoria asta ca trebuie sa comunicam cu mladita cea mai apropiata de vita? Hristos nu spune asta ci spun sa comunicam direct cu vita. Vita nu e totuna cu mladita cea mai apropiata. Oricat de apropiata e, tot mladita e.
Teoria ta e un adaos nebiblic la invataturile Domnului.

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
o mladita care nu comunica si cu celelalte mladite crescute deja in vita (Maica Domnului si sfintii), cum comunica numai cu tulpina?

aia nu mai e vita, ci o planta singuratica.

be blessed
O alta teorie nebiblica. Arata in Biblie unde spune ceea ce afirmi tu.
  #644  
Vechi 25.06.2010, 15:52:38
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

[quote=anaana71;262772][quote=delia31;262768]
Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul

poti sa scrii pana ti se face rau, este adventist, nu pricepe daca incepe sa creada in ortodoxie ajunge-n rai, si nu-i bune pt el. ti-am zis nu te enerva


draga anaana
nu ma enervez deloc si nici nu mai scriu, dar nu pt. ca mi s-ar face rau ci ca se umple degeaba forumul. si oricum am multe altele de facut.
toate astea au fost dezbatute deja.
daca cineva e onest, isi pune intrebari si cauta singur.



at eclesiastul si micutul

da, ati inteles tot. pacat ca v-a scapat esentialul.
daca tot stati pe un site ortodox, ia cititi articolele si editorialele.

be blessed
  #645  
Vechi 25.06.2010, 16:01:46
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

[quote=delia31;262775][quote=anaana71;262772]
Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul



draga anaana
nu ma enervez deloc si nici nu mai scriu, dar nu pt. ca mi s-ar face rau ci ca se umple degeaba forumul. si oricum am multe altele de facut.
toate astea au fost dezbatute deja.
daca cineva e onest, isi pune intrebari si cauta singur.

ei nu-si pun intrebari, ei sunt indoctrinati. orice ai spune, daca nu este cum le spune lor la casele de rugaciuni, nici nu te asculta. sunt setati sa propovaduiasca ce li se spune. ori ca vorbesti cu un perete, ori ca vorbesti cu un sectar tot una-i. nici unul nu a venit aici ca sa invete sunt aici doar pentru sminteala. printre principalele lucururi care-i deranjeaza pe adventisti este helena withe, cea care a infiintat secta. hahahahaha... mori de ras daca citesti despre ea.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
  #646  
Vechi 25.06.2010, 16:02:42
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

[quote=micutul;262776]
Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul

Ana si Delia,incercati sa-l convingeti (sau sa-l faceti sa priceapa) cu ceea ce ne-au lasat Domnul Iisus Hristos si Sfintii Apostoli. Reusita este garantata.
nu trebuie eu sa-l conving.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
  #647  
Vechi 25.06.2010, 16:08:56
eclesiastul eclesiastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2010
Locație: Cluj
Mesaje: 159
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
at eclesiastul si micutul

da, ati inteles tot. pacat ca v-a scapat esentialul.
daca tot stati pe un site ortodox, ia cititi articolele si editorialele.

be blessed
Si care ar fi esentialul? Am citit editoriale dar ele nu fac sa exprime decat punctul de vedere al cuiva ortodox. Nu ca e asta o problema numai ca din start se pleaca cu niste idei pe care un NP nu le accepta. Si eu te pot trimite si eu sa citesti editoriale scrise de NP dar cu siguranta nu le vei accepta deoarece din start resping ideile pe care tu le consideri de baza.
Ideea e alta, dc ceea ce e scris in Sf Scriptura confirma ideile si opiniile tale atunci ai dreptate.
  #648  
Vechi 25.06.2010, 18:30:34
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
din fericire pentru noi, ortodoxii nu-s sectari, adventisti da.
Parțial ai dreptate, doar unii "ortodoxi" (sic!) sunt sectari, cum și unii adventiști sunt sectari.
  #649  
Vechi 25.06.2010, 18:33:07
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
aici e vorba de relatia noastra cu creatura cea mai apropiata de Creator --
Creatura/creaturile cele mai apropiate de Creator sunt ființele necăzute în păcat care stau permanent la tronul lui Dumnezeu, și stau acolo încă înainte de crearea Pământului. -- asta ca să-ți mai ajustezi puțin teoria în lumina Cuvântului lui Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Maica Domnului care nu poate fi decat VIE de vreme ce nu poate fi altundeva decat langa Cel-ce-este-Viata.
Prezumția aceasta nu se întemeiază pe nimic Scripturistic. Scriptura spune că sfinții care au murit așteaptă în țărâna pământului marea zi a învierii.

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
fiecare mladita comunica una cu alta si toate la un loc cu tulpina de la care isi trag seva . pe principiul vaselor comunicante.
În cele spirituale (ca și în viticultură), ar fi o catastrofă acest principiu. Ar însemna că dacă rupi o mlădiță de la bază, s-ar scurge toată seva și absolut toate mlădițele s-ar usca. Îți imaginezi ce s-ar întâmpla cu ortodoxia dacă una din "mlădițele" de la baza ei s-ar dovedi cu breșe serioase.

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
o mladita care nu comunica si cu celelalte mladite crescute deja in vita (Maica Domnului si sfintii), cum comunica numai cu tulpina?
Concret, cum comunică cu tine maica Domnului? Ea nu are nici epistolă în Scriptură, nici o carte de învățătură religioasă. Nu mai rămâne din păcate decât comunicarea pe calea spiritismului. Dar asta se întâmplă deja, vezi recenta apariție a fecioarei "Maria" de la Medjugorje .

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
aia nu mai e vita, ci o planta singuratica.
Stai tu liniștită, Vița divină are destule mlădițe (chiar și în ortodoxie). Problema o constituie mlădițele crescute din buruieni vorba părintelui Cleopa. Apropos, unde a dispărut topicul cu părintele în cauză? :)

Last edited by tricesimusquintus; 25.06.2010 at 18:41:53.
  #650  
Vechi 25.06.2010, 18:44:41
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
nici unul nu a venit aici ca sa invete sunt aici doar pentru sminteala.
Doamne ajută-ne să învățăm cât suntem pe aici, nu să ne smintim!

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
printre principalele lucururi care-i deranjeaza pe adventisti este helena withe, cea care a infiintat secta. hahahahaha... mori de ras daca citesti despre ea.
Ști ce-am observat? Oridecâteori nu mai aveți argumente trântiți una cu E.G.White, semn că chiar vă deranjează această femeie. Și asta în condițiile în care nici un adventist nu a deschis acest subiect pe forum...
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noi avem nou martir mihaiB Stiri, actualitati, anunturi 9 07.11.2012 19:51:45
BOR, rabinii si cooperarea pentru "binele comun" Decebal Biserica Ortodoxa Romana 4 10.09.2012 21:07:28
Ce au miscarea legionara si musulmanismul in comun? mihailt Generalitati 14 02.11.2010 21:35:34
Avem Patriarh danyel Stiri, actualitati, anunturi 34 11.02.2009 22:03:42