Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.07.2009, 21:09:22
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Question Vecii vecilor

Din cate stiu, se spune ca ziua a saptea s-a incheiat cand Fiul Si-a dat duhul in mainile Tatalui, spunand: savarsitu-s-a. Atunci a inceput ziua a opta, un alt eon care va dura pana la venirea a doua, dupa care va urma iarasi o alta perioada, "veacul ce va sa fie", pe care-l asteptam sa vina. Sau dupa altii, ziua a opta va incepe la venirea a doua - nu e important.

Se stie ca moartea va fi o trecere intr-o lume buna pentru unii si rea pentru altii. Insa cei care vor mosteni Pamantul sau Raiul sau Imparatia Cerurilor nu vor stagna intr-o stare de fericire monotona ca sa-i zic asa, ci vor evolua in perspectiva asemanarii cu Dumnezeu, dupa scopul descoperit noua in sfatul mai inainte de veci. Ca va fi timp sau ca nu va fi sau cum vom fiinta noi in acele locuri/stari si ce vom face - nu stim. Doar presupunem, in ghicitura.

Insa exista aceasta sintagma: in vecii vecilor... Aceasta imi da de inteles ca veacul ce va sa fie va fi urmat de altul, de o noua conditie de a fi, in care vom urca in sus spre asemanarea cu modelul nostru - Hristos si tot asa la nesfarsit, din slava in slava (aceasta slava spunea cineva ca va fi un fel de masura a existentei vesnice, asa cum este acum timpul si spatiul, care se caracterizeaza prin gradul de desavarsire la care ajungem, adica masura dragostei pentru Dumnezeu ca raspuns al iubirii Sale pentru noi).

Intrebarea este daca intr-adevar este ortodoxa aceasta opinie a veacurilor / vecilor / eonilor / perioadelor pe care urmeaza sa le parcurgem in drumul nostru catre Dumnezeu. Sau este o simpla metafora, un fel de a caracteriza vesnicia, timpul infinit sau poate inghetat, fara-de-sfarsitul...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.07.2009, 21:28:25
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Din cate stiu, se spune ca ziua a saptea s-a incheiat cand Fiul Si-a dat duhul in mainile Tatalui, spunand: savarsitu-s-a. Atunci a inceput ziua a opta, un alt eon care va dura pana la venirea a doua, dupa care va urma iarasi o alta perioada, "veacul ce va sa fie", pe care-l asteptam sa vina. Sau dupa altii, ziua a opta va incepe la venirea a doua - nu e important.

Se stie ca moartea va fi o trecere intr-o lume buna pentru unii si rea pentru altii. Insa cei care vor mosteni Pamantul sau Raiul sau Imparatia Cerurilor nu vor stagna intr-o stare de fericire monotona ca sa-i zic asa, ci vor evolua in perspectiva asemanarii cu Dumnezeu, dupa scopul descoperit noua in sfatul mai inainte de veci. Ca va fi timp sau ca nu va fi sau cum vom fiinta noi in acele locuri/stari si ce vom face - nu stim. Doar presupunem, in ghicitura.

Insa exista aceasta sintagma: in vecii vecilor... Aceasta imi da de inteles ca veacul ce va sa fie va fi urmat de altul, de o noua conditie de a fi, in care vom urca in sus spre asemanarea cu modelul nostru - Hristos si tot asa la nesfarsit, din slava in slava (aceasta slava spunea cineva ca va fi un fel de masura a existentei vesnice, asa cum este acum timpul si spatiul, care se caracterizeaza prin gradul de desavarsire la care ajungem, adica masura dragostei pentru Dumnezeu ca raspuns al iubirii Sale pentru noi).

Intrebarea este daca intr-adevar este ortodoxa aceasta opinie a veacurilor / vecilor / eonilor / perioadelor pe care urmeaza sa le parcurgem in drumul nostru catre Dumnezeu. Sau este o simpla metafora, un fel de a caracteriza vesnicia, timpul infinit sau poate inghetat, fara-de-sfarsitul...
Nu cred ca este vorba de o succesiune de veacuri ci un fel tipic romanesc de a ne exprima in unele situatii si deseori manifestata in injuraturi

un fel de... neam de neamul lui nu o sa mai pupe... lucru care nu neparat este si adevarat
samd
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.07.2009, 17:43:13
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Alte opinii?...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.07.2009, 18:28:09
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

exista doar doua veacuri, mie asha imi pare:

-veacul acesta adica veacul pagan shi decazut, al ereticilor farisei acoperitzi cu piei de oi in care a cazut primul om prin Adam shi Eva shi in care apoi urmashii omului se adancesc tot mai mult in pacat shi in unirea cu satana prin credintza in proorocul mincinos pentru muncile intru cetele lui leugheuon... pentru mandrie shi fericirea cea rea, bucuria pentru raul altuia spre distrugere...

-shi viatza veacului ce va sa fie, adica veacul in care eshti inviat din moarte shi hau shi ajungi prin dar shi prin mila lui Dumnezeu un traitor intru Hristos shi sfanta Treime impreuna cu totzi sfintzii... shi acesta este veacul vietzii veshnice... prin biruintza lui Dumnezeu intru sfintzi asupra lui satana shi a ingerilor sai shi impotriva a tot pacatul shi faradelegea shi impotriva neiubirii de oameni.

Iar omul terbuie sa ia cu navala imparatzia Cerurilor in fiecare clipa ca lepadand veacul acesta sa se salashluiasca in veacul vecii vecilor... caci shi ca dar mantuirea nu se moshteneshte cu o credintza moarta shi fara fapte de iubire, smerenie shi milostenie, adica nu se moshteneshte asha gLumeshte ci o iau cu navala prin rabdare cei ce se silesc sa plineasca toate poruncile shi sa pazeasca tot Cuvantul care iese din gura lui Dumnezeu.

Last edited by vsovi; 27.07.2009 at 18:32:55.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.02.2012, 13:07:16
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Expresia "acum si pururea si in vecii vecilor", intalnita atat de des in randuielile noastre liturgice, arata partasia creatului, a celui nascut sub timp, la vesnicie, "timpul lui Dumnezeu", daca o putem numi astfel.

In ceea ce ma priveste, este o marturisire de credinta pe care am ajuns, din nefericire, sa o pronunt intrucatva mecanic. Vesnicia de pe buze nu se regaseste intotdeauna in suflet, in participare intelegatoare la realitatea vesniciei. Dar marturisesc in continuare, incredintat fiind de faptul ca, mai intai de toate, aceasta este experienta si marturia Bisericii.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.02.2012, 16:37:14
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Insa exista aceasta sintagma: in vecii vecilor...
Sintagma vecii vecilor are rol simbolic, simbolizand eternitatea. Este asemanatoare, daca vrei, sintagmei "de saptezeci de ori cate sapte", care are rolul de a simboliza ca suntem datori sa-l iertam pe cel care ne greseste mereu.
Vecia(vesnicia) este timpul nelimitat, fara inceput si fara sfarsit;Dumnezeul este vesnic iar vesnicia este atributul dumnezeirii. cum frumos spunea pr Braniste.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.02.2012, 21:49:31
nicolae44 nicolae44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2012
Locație: brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 137
Implicit vecii vecilor

pentru ca expresia e biblica, tot biblia ne poate da mai multe lamuriri pe langa cele enuntate foarte frumos.
1 Petru 5:11
A Lui să fie slava și puterea în vecii vecilor! Amin.


Apocalipsa 11:15
Îngerul al șaptelea a sunat din trâmbiță. Și în cer s-au auzit glasuri puternice, care ziceau: „Împărăția lumii a trecut în mâinile Domnului nostru și ale Hristosului Său. Și El va împărăți în vecii vecilor.”inceput fara sfarsit

Apocalipsa 20:10
Și diavolul, care-i înșela, a fost aruncat în iazul de foc și de pucioasă, unde este fiara și prorocul mincinos. Și vor fi munciți zi și noapte în vecii vecilor.inceput fara sfarsit

Apocalipsa 10:6
și a jurat pe Cel ce este viu în vecii vecilor, care a făcut cerul și lucrurile din el, pământul și lucrurile de pe el, marea și lucrurile din ea, că nu va mai fi nicio zăbavă,fara inceput fara sfarsit



Apocalipsa 19:3
Și au zis a doua oară: „Aleluia!… Fumul ei se ridică în sus în vecii vecilor!”
contextul il putem citi cu totii .se refera in functie de context la cateva stari; eternitate fara sfarsit ce n-a avut nici un inceput ,,sau eternitate fara sfarsit de la un moment dat ;sunt multe exemple in biblie,ce reprezinta mai multe stari, foarte interesant propun sa mai veniti cu referiri la aceasta expresie din biblie care le gasiti
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.02.2012, 21:58:12
nicolae44 nicolae44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2012
Locație: brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 137
Implicit pentru lore86

Apocalipsa 22:5
Acolo nu va mai fi noapte. Și nu vor mai avea trebuință nici de lampă, nici de lumina soarelui, pentru că Domnul Dumnezeu îi va lumina. Și vor împărăți în vecii vecilor.
pe cine va lumina domnul in vecii vecilor???vesnicia e atributul Lui Dumnezeu la care vrea sa ne faca partasi si pe noi e darul Lui de nunta cu mirele IIsus
22.14 Ferice de cei ce își spală hainele, ca să aibă drept la pomul vieții și să intre pe porți în cetate!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.07.2013, 22:33:10
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Sfîntul Ioan Damaschin - DOGMATICA

CARTEA A DOUA, CAPITOLUL I
Despre veac

Acela a făcut veacurile care există înainte de veacuri, către care zice
dumnezeiescul David: „Din veac și până în veac Tu ești”, iar
dumnezeiescul apostol: „Prin care a făcut și veacurile”.
Trebuie să se știe că numele de veac are multe sensuri, căci înseamnă
multe lucruri. Veac se numește și viața fiecărui om. Veac se numește iarăși
și timpul de o mie de ani. Iarăși se numește veac toată viața prezentă. Veac
se numește și veacul ce va să fie, cel fără de sfârșit după înviere. Se
numește iarăși veac, nu timpul, nici o parte din timp, care se măsoară cu
mișcarea și drumul soarelui, adică cel format din zile și nopți, ci un fel de
mișcare și un interval de timp care merg împreună cu cele veșnice.
Lumea aceasta are șapte veacuri, anume de la facerea cerului și
pământului și până la sfârșitul și învierea obștească a oamenilor. Există un
sfârșit particular, moartea fiecăruia; este însă și un sfârșit obștesc și general,
când va fi învierea obștească a oamenilor. Al optulea veac este veacul ce va
să fie.

Înainte de întemeierea lumii, când nu era soare care să despartă ziua de
noapte, nu era un veac care să se poată măsura, ci un fel de mișcare și
interval de timp care mergea împreună cu cele veșnice.
Și potrivit acestei
concepții este un singur veac. Pentru aceea Dumnezeu se nume ște și veșnic
(aiwnios), dar și mai înainte de veșnicie, căci El a făcut însuși veacul.
Numai Dumnezeu, fiind fără început, este făcătorul tuturora, al veacurilor
și al tuturor existen]elor. Iar când vorbesc de Dumnezeu, este clar că eu
vorbesc de Tatăl, de Fiul lui Unul-Născut, Domnul nostru Iisus Hristos și
de Duhul Lui cel prea Sfânt, singurul Dumnezeul nostru.
Se vorbește și de veacurile veacurilor, pentru că cele șapte veacuri
ale lumii prezente cuprind multe veacuri, adică viețile oamenilor. Se
vorbește și de un singur veac, pentru că cuprinde în el toate veacurile.
Veacul de acum și cel ce va să fie se numește veacul veacului. Prin
cuvintele: viață veșnică și pedeapsă veșnică se indică nesfârșirea veacului
ce va să fie. Căci după înviere timpul nu se va mai număra cu zile și cu
nopți. Va fi mai degrabă o singură zi neînserată, când soarele dreptății va
străluci luminos peste cei drepți. Pentru cei păcătoși va fi o noapte adâncă, fără de sfârșit.

Dacă astfel stau lucrurile, cum va fi cu putință să se numere timpul
celor o mie de ani ai apocatastasei origeniste? Prin urmare Dumnezeu
este singurul făcător al veacurilor, cel care a creat universul, cel care există mai înainte de veacuri.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 30.07.2013 at 22:41:18.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 31.07.2013, 00:22:57
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

cand inchei citatul? ca nu mi-am dat seama...
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare