Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.09.2015, 12:17:21
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Un lucru e vizibil: scriai mai la obiect fara ochelari.
Într-adevăr. E meritul ochelarilor că am început să scriu, din fericire, mai la subiect. La subiectul uman, cel din spatele postărilor.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 06.09.2015, 13:12:01
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Punînd ochelarii de vedere ori depărtîndu-mă nițel de text (deh, presbitismul specific vârstei), deslușesc cam așa:
În vechime, Sinagoga era păstrătoare și tâlcuitoare a Scripturilor. Avea neîndoielnic aceste funcții. Dar ea, spre deosebire de Biserică, nu putea oferi mântuirea. Nu izbăvea pe om de moarte și de iad. Păcatul strămoșesc nu ștergea, pe om nu fericea, foamea de mântuire omenească a lui Hristos nu potolea...
Deși Dumnezeu a dat omului minte, implicit capacitatea de a înțelege, s-a întâmplat că omul tot în iad a ajuns, cu toate înțelesurile lui cu tot.
Mai întâi pentru că înțelesurile oamenilor erau strâmbe și sterile înaintea lui Dumnezeu. (Să înțelegem nu e lucru greu. Problema e cum înțelegem, cât, când înțelegem și cu ce urmări în viața noastră, a oamenilor și în fața Cerului.)
În al doilea rând pentru că înțelesurile oamenilor sunt adeseori un zid, ridicat de mintea înțelegătoare, între om și Dumnezeu. Nu prin înțelepciunea Bisericii, nu prin lumina înțelegerilor Ei au văzut oamenii din vechime pe Dumnezeu, pe Hristos. Ci tocmai prin înțelegerea lor cea fără de Dumnezeu. Prin această înțelegere mult-lăudată și trâmbițată, mulțimile acelea în frunte cu apostolii și cu alți ucenici ai Domnului, L-au văzut pe Hristos ca pe un oarecare... Poate profet, poate un om prin care Dumnezeu făcea minuni, poate vreun învățător mai excentric și mai harismatic - dar nu pe Fiul lui Dumnezeu Cel Întrupat!
Halal înțelegere!
Și doar păstraseră la mare cinste Scripturile, datinile, tradiția. Și totuși rămăseseră cu toții precum le spune Domnul: nebuni și orbi...
În al treilea rând, pentru că doar atunci când Domnul le tâlcuia Scripturile Lui (pe care El și le cunoștea bine!), oamenii aceia (ca și noi toți și ca oamenii dintotdeauna și în vecii vecilor) trăiau faptul minunat că lumina înțelegerii străbătea scoarța groasă a inimii lor iar focul curățitor al acelor înțelesuri le învia cu putere făpturile...
Unde era atunci înțelegerea lor?
Unde mai este azi și ce putere are ea înaintea nebuniei, a orbirii, a deznădejdii și a morții?
*
În al patrulea rând, pentru că Scripturile nu sunt un dar epuizabil printr-o înțelegere a lor sau prin alta. Ci o potecă, țesută din fir tainic mai subțire ca plasa de păianjen ori ca razele lunii, pe care omul - pășind cu suspinul inimii și cu aducerea aminte prilejuită de smerita cugetare - înaintează către lumea unor noi și nesfârșite înțelesuri vii. Sunt cele cântate, prohodite și lăudate, pururea în biserici! Sunt pierderile binecuvântate prin care noi ne lepădăm de stricăciunea vremii și de neputință, pentru a birui împreună cu Acela Care biruiește pururea în noi, pentru noi.

*
În al cincilea rând, pentru că dorul de Dumnezeu, care ne trece prin atâtea mizerii și silnicii ale propriilor noastre vieți (așa cum dorul de soare îl trece pe ghiocel printre noroaie și ghețuri), dorul acesta prinde aripi și ne înalță până la Cer numai însoțit și întărit de Dorul încă și mai mare și de necuprins cu înțelegerea noastră, al foamei și al setei Domnului pentru noi. Trăim din dorul nostru reînnoit prin Har. Așa ne vom și mântui, cu toții, din Mila Domnului.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 06.09.2015, 14:33:01
Sonrisa Sonrisa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2010
Locație: Marea Britanie
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit

eu locuiesc in Republica Dominicana de 5 ani ,aici este o capela ortodoxa pe stil vechi dar cam departe de mine. ce parere aveti pot merge la slujba la biserica catolica atunci cand nu pot merge la cea ortodoxa ?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 06.09.2015, 14:42:03
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Continui cu un verset din Sfânta Evanghelie, ce s-a citit astăzi la Sfânta Liturghie.

Ultimul verset citit azi, spune:

"Cel ce vă ascultă pe voi pe Mine Mă ascultă, și cel ce se leapădă de voi se leapădă de Mine; iar cine se leapădă de Mine se leapădă de Cel ce M-a trimis pe Mine." - Luca 10, 16.

Poate fi un om creștin, fără să asculte de Sfinții Apostoli, fără să asculte de Biserică ?
Nu, nu poate.

Conform versetului de mai sus, nu poate fi creștin fără să asculte de Apostoli și de cei de după Apostoli: episcopi, preoți, diaconi, împreună cu toții fiind Biserica cea Una.

- A ascultat Patriarhul de la Roma, de Apostoli și de Biserica cea Una, în anii 1054 ?
Nu, nu a ascultat, s-a separat de Apostoli și de Biserică, inventând un "creștinism" nou, devenind eretic, asimilând pe toți din apus, la erezie.

Ceilalți 4 Patriarhi de atunci (Constantinopol, Ierusalim, Antiohia, Alexandria), au spus atunci Patriarhului Romei: te iertăm de orice gândire și acțiune eretică, dar leapădă nebuniile și nu te mai considera primul între egali, că între apostoli nu a fost așa ceva.
Dar Patriarhul Romei, până azi, stă în mândrie, căzut... în ereziile "romano-catolice", sau franco-latine mai corect spus, ducând pe mulți la iad, prin "romano-catolicism".

- A ascultat călugărul "romano-catolic" Martin Luther de Apostoli și de Biserică, când s-a separat de ereziile franco-latine și a întemeiat lutheranismul, propriul lui creștinism?
Nu, nu a ascultat nici el de Apostoli și de Biserică.
Și-a înființat și el propriul creștinism, în anul 1517, modificând radical "creștinismul" care oricum nu mai era creștinism din anii 1054, decând s-au separat de Biserică, cei din apus, numindu-se "romano-catolici".

- A ascultat lutheranul-romano-catolic Jean Calvin, de Apostoli și de Biserică, când a înființat calvinismul, un nou creștinism modificat, alături de Ulrich Zwingli, în anul 1532 ?
Nu, nu au ascultat nici ei de Apostoli și de Biserică.

- Au ascultat de Apostoli și de Biserică, baptiștii, prin John Smyth și Henry Jacob, când au modificat din nou ideologia creștină, formând un alt creștinism, în anul 1609 ?
Nu, nu au ascultat nici ei de Apostoli și de Biserică.

- Au ascultat de Apostoli și de Biserică, adventiștii, prin William Miller, în anul 1831, și Ellen White în 1844, când au modificat din nou creștinismul, cu noi ideologii ?
Nu, nu au ascultat nici ei de Apostoli și de Biserică.

- Au ascultat de Apostoli și de Biserică, penticostalii, prin William J. Seymour, când în 18 aprilie 1906, în Los Angeles, S.U.A., pe strada Antuza, înființează un alt creștinism, cu noi ideologii ?
Nu, nu au ascultat nici ei de Apostoli și de Biserică.

Azi, pe tot pământul, sunt peste 62.000 de "culte", "denominațiuni", "confesiuni" sau spus direct secte "creștine".

Nici una nu urmează Apostolilor și Bisericii celei Una.

"Căci se vor ridica hristoși mincinoși și prooroci mincinoși și vor da semne mari și chiar minuni, ca să amăgească, de va fi cu putință, și pe cei aleși." - Matei 24, 24.

"Fraților, vă poruncim în numele Domnului nostru Iisus Hristos, să vă feriți de orice frate care umblă fără rânduială și nu după predania pe care ați primit-o de la noi." - II Tesaloniceni 3, 6.

"Deci, dar, fraților, stați neclintiți și țineți predaniile pe care le-ați învățat, fie prin cuvânt, fie prin epistola noastră." - II Tesaloniceni 2, 15.

"Dar chiar dacă noi sau un înger din cer v-ar vesti altă Evanghelie decât aceea pe care v-am vestit-o să fie anatema!" - Galateni 1, 8.

Oricine nu este ortodox, adică creștin cu adevărat, și oricine nu ascultă de Apostoli și de Biserica cea Una, care azi se cheamă Ortodoxă datorită fidelității față de cel mai pur și autentic creștinism care există pe pământ față de Biblie, Apostoli și Biserică, acela este anatema și nu se mântuiește. Biserica, anume Duhul Sfânt care au vorbit în fiecare secol, prin gurile episcopilor, preoților și diaconilor. Și oricine nu luptă împotriva ereziilor "romano-catolicilor", lutheranilor, calvinilor, baptiștilor, adventiștilor, penticostalilor, și a tuturor ereziilor, acela nu se va mântui.

Să nu mergeți la nici una din ereziile acestea, niciodată. Ci să vă cunoașteți credința, anume unicul creștinism, care mai există pe pământ: ortodox și să luptați cu blândețe, împotriva ereziilor și a tot întunericul, din voi și din afara voastră.

Dumnezeu să vă ajute.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 06.09.2015 at 14:44:57.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.09.2015, 15:08:38
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sonrisa Vezi mesajul
eu locuiesc in Republica Dominicana de 5 ani ,aici este o capela ortodoxa pe stil vechi dar cam departe de mine. ce parere aveti pot merge la slujba la biserica catolica atunci cand nu pot merge la cea ortodoxa ?
Dacă prețul Ortodoxiei este atât de mare pentru dvs. încât efortul vă face să credeți că lăcașul de cult ortodox este "cam departe", atunci nu vă rămâne decât să mergeți mai aproape, la acea biserică catolică. În definitiv și acolo e lăudat Numele Domnului, și acolo este iubită Preasfânta Născătoare de Dumnezeu, și acolo oamenii își plâng păcatele, și acolo sunt prețuiți sfinții, și acolo se citește Evanghelia.
Numai să nu vă mirați când, într-o bună zi, tocmai când o să vă credeți mai aproape, vi se va da de înțeles că vă aflați, din nefericire, cam departe... Foarte departe!
*
Atunci când iubim pe cineva, când iubim curat, din tot sufletul, depărtarea își pierde orice noimă. Sau, daca mai există pentru noi, depărtarea nu ne e piedică ci, parcă, prilej de bucurie sporită. Din ce călătorim spre iubirea noastră, cu atât mai mult parcă aceasta se mărește, se luminează, se fericește în noi. Dar când nu iubim, totul ni se pare departe sau greu sau dificil de înțeles sau mai știu și eu cum...
Eu zic ca înainte de a lua vreo hotărâre, să vă opriți o clipă și să vă priviți cu seriozitate sufletul. Cu toată onestitatea. Iar dacă vedeți acolo dragoste (deie Domnul!), atunci vă rog să renunțați la a vă mai lăsa amăgită de duhul trândav și curvesc al nepăsării. Astfel încât să vă păstrați Iubitul inimii, iar El să vă bucure deplin. Doamne ajută!

P.S. Amintiți-vă cât au suferit sfinții pentru Dumnezeu și câtă bucurie-lumină era în suferința lor! Așa de mare încât o simțim chiar și noi, astăzi, și vor simți-o oamenii mereu, cu inima, în vecii vecilor....:)
P.P.S. Cine știe unde veți ajunge pe drumul care vi se întrezărește acum, poleit cu măgulitoare asigurări și scuze, în minte... Îmi imaginez că peste câțiva ani veți reveni cu o întrebare cam de genul: "Mă aflu în Burundi (sau la Valea Târsei) și lăcașul ortodox cel mai apropiat e nițel cam departe. Ce credeți, ar fi bine să merg la sinagoga din apropiere sau la moscheea de peste drum sau la templul budist de pe strada vecină, când nu pot merge la biserica noastră ortodoxă?" Caz în care, Dumnezeu să mă ierte, ce aș putea să vă spun eu: da, mergeți, cine vă oprește (eu în nici un caz!)? Ar putea săvă fie foarte bine, cam la fel de bine cum ar fi fost dacă Penelopa, în loc să își aștepte cu iubire bărbatul, pe Ulise, împreună cu fiul lor Telemah, s-ar fi consolat cu pețitorii. Ce credeți: la întoarcerea acasă, Ulise ar fi fost încântat de surpriză? Iar regina Penelopa, femeie ca și dumneavoastră, cum a făcut de fapt?
Totuși, mi-ați putea spune că dvs. nu sunteți regină și că, poate, nu aveți un fiu și un soț...:)
În acest caz eu vă reamintesc că sunteți, de fapt, regină: aveți toată puterea (e liberul arbitru dat de Dumnezeu) de a hotărî cum să vă purtați cu fiul și cu soțul dvs. Fiul fiind credința, pe care aveți sarcina să o îngrijiți cum se cuvine, iar soțul fiind de fapt Mirele oricărei inimi omenești.

Last edited by Ioan_Cezar; 06.09.2015 at 19:39:10.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 07.09.2015, 21:55:09
Sonrisa Sonrisa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2010
Locație: Marea Britanie
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit

Mulțumesc din suflet! Doamne ajuta!
Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Dacă prețul Ortodoxiei este atât de mare pentru dvs. încât efortul vă face să credeți că lăcașul de cult ortodox este "cam departe", atunci nu vă rămâne decât să mergeți mai aproape, la acea biserică catolică. În definitiv și acolo e lăudat Numele Domnului, și acolo este iubită Preasfânta Născătoare de Dumnezeu, și acolo oamenii își plâng păcatele, și acolo sunt prețuiți sfinții, și acolo se citește Evanghelia.
Numai să nu vă mirați când, într-o bună zi, tocmai când o să vă credeți mai aproape, vi se va da de înțeles că vă aflați, din nefericire, cam departe... Foarte departe!
*
Atunci când iubim pe cineva, când iubim curat, din tot sufletul, depărtarea își pierde orice noimă. Sau, daca mai există pentru noi, depărtarea nu ne e piedică ci, parcă, prilej de bucurie sporită. Din ce călătorim spre iubirea noastră, cu atât mai mult parcă aceasta se mărește, se luminează, se fericește în noi. Dar când nu iubim, totul ni se pare departe sau greu sau dificil de înțeles sau mai știu și eu cum...
Eu zic ca înainte de a lua vreo hotărâre, să vă opriți o clipă și să vă priviți cu seriozitate sufletul. Cu toată onestitatea. Iar dacă vedeți acolo dragoste (deie Domnul!), atunci vă rog să renunțați la a vă mai lăsa amăgită de duhul trândav și curvesc al nepăsării. Astfel încât să vă păstrați Iubitul inimii, iar El să vă bucure deplin. Doamne ajută!

P.S. Amintiți-vă cât au suferit sfinții pentru Dumnezeu și câtă bucurie-lumină era în suferința lor! Așa de mare încât o simțim chiar și noi, astăzi, și vor simți-o oamenii mereu, cu inima, în vecii vecilor....:)
P.P.S. Cine știe unde veți ajunge pe drumul care vi se întrezărește acum, poleit cu măgulitoare asigurări și scuze, în minte... Îmi imaginez că peste câțiva ani veți reveni cu o întrebare cam de genul: "Mă aflu în Burundi (sau la Valea Târsei) și lăcașul ortodox cel mai apropiat e nițel cam departe. Ce credeți, ar fi bine să merg la sinagoga din apropiere sau la moscheea de peste drum sau la templul budist de pe strada vecină, când nu pot merge la biserica noastră ortodoxă?" Caz în care, Dumnezeu să mă ierte, ce aș putea să vă spun eu: da, mergeți, cine vă oprește (eu în nici un caz!)? Ar putea săvă fie foarte bine, cam la fel de bine cum ar fi fost dacă Penelopa, în loc să își aștepte cu iubire bărbatul, pe Ulise, împreună cu fiul lor Telemah, s-ar fi consolat cu pețitorii. Ce credeți: la întoarcerea acasă, Ulise ar fi fost încântat de surpriză? Iar regina Penelopa, femeie ca și dumneavoastră, cum a făcut de fapt?
Totuși, mi-ați putea spune că dvs. nu sunteți regină și că, poate, nu aveți un fiu și un soț...:)
În acest caz eu vă reamintesc că sunteți, de fapt, regină: aveți toată puterea (e liberul arbitru dat de Dumnezeu) de a hotărî cum să vă purtați cu fiul și cu soțul dvs. Fiul fiind credința, pe care aveți sarcina să o îngrijiți cum se cuvine, iar soțul fiind de fapt Mirele oricărei inimi omenești.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 08.09.2015, 01:12:04
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Mai întâi vă rog să mă iertați pentru vorba mea proastă, nepricepută.
Apoi îngăduiți-mi să vă mulțumesc, cu umilință și cu dragoste frățească, pentru că ați acordat atenție, cu adevărat, mesajului meu.
Dumnezeu să vă ocrotească!
Pace și bucurie în Hristos Domnul!

P.S. Rugați-vă și pentru mine!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 08.09.2015, 03:08:46
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Dar Biserica, daca esti crestin ai.
Dar cum ești creștin, dacă mai întâi nu ai Biserică?
(Cine te face creștin: tu? oareșcine? sau tocmai Biserica?....)
Creștinii au înălțat Biserica?
Sau Biserica a zămislit creștini?
Oamenii L-au făcut pe Dumnezeu?
Sau Dumnezeu i-a făcut pe oameni?

Last edited by Ioan_Cezar; 08.09.2015 at 03:13:27.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 08.09.2015, 18:37:29
redemptor redemptor is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.03.2013
Mesaje: 165
Implicit

A fi creștin cu o biserică(convingere/cugetare religioasă) în suflet nu e rău, mulți pretind că se roagă acasă individual sau împreună cu alții, biserica poate fi percepută în mai multe feluri: clădire, instituție, religie, cuget sau trăire, depinde de fiecare om.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 08.09.2015, 22:11:48
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de redemptor Vezi mesajul
A fi creștin cu o biserică(convingere/cugetare religioasă) în suflet nu e rău, mulți pretind că se roagă acasă individual sau împreună cu alții, biserica poate fi percepută în mai multe feluri: clădire, instituție, religie, cuget sau trăire, depinde de fiecare om.
Depinde pe dracu.
Reply With Quote
Răspunde