Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 10.08.2016, 10:16:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu înseamnă doar pentru faptul că deja S-A ÎNTÂMPLAT!
E chiar așa de greu să pricepi că orice relație intimă în afara căsătoriei este curvie (dacă cei ce o fac NU sunt căsătoriți) sau preacurvie (dacă sunt căsătoriți)? Și că e PĂCAT?
Da, as vrea sa stiu si eu de ce tov. Florin ocoleste constant problema morala religioasa.

Nu vrea sa ne spuna ce gandeste cu adevarat despre morala crestina, probabil tot in stilul fostilor tovarasi?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 10.08.2016, 12:01:23
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Prea multi de "daca" - asta e problema.

Si daca nu se pot abtine inainte, e foarte posibil sa nu se abtina nici dupa.




Aiurea, dimpotriva, este demonstrat ca tocmai traiul bun (venituri relativ bune si stabile, asistenta medicala, servicii sociale, pensii) duce la scaderea natalitatii.

Chiar si Bill Gates a spus-o.



Este si acum ANL. Te inscrii, astepti, primesti.
Daca ai ambitii de "prima casa" inseamna ca nu banii sunt problema.

-Pentru un om matur, care stie ce simte fata de o anumita persoana de sex opus, care are sentimente puternice fata de aceea persoana si care vrea sa fie toata viata si sa-si intemeieze o familie cu aceea persoana, se va casatori si va ramane impreuna cu aceea persoana toata viata, indiferent daca a avut sau nu relatii intime cu acceea persoana inainte de casatorie.

Cei sau cele care se despart si divorteaza dupa ce sa casatoresc, fac acest lucru din cu totul alte motive, decat din motivul ca au avut sau nu relatii intime inainte de casatorie!

Se despart si divorteaza de obicei din cauza bauturii in exces, geloziei absurde, infidelitatilor, uneori a greutatilor materiale, comportamentului violent al unuia dintre soti sau a ambilor soti, plecarea urechii la intrigile si bârfelor unor cunoscuti, etc!


-O fi spus-o Bil Gates, asa o fi in tarile vestice, dar in situatia de azi din Romania, in mod evident ca tocmai din cauza traiului prost si a saraciei a scazut natalitatea, mai ales in mediul urban!

A- ca sunt multi mai ales in mediul rural, care fac copii cu nemiluita (de multe ori in conditii de promiscuitate materiala si morala), pe care apoi i trimit la cersit sau i folosesc pe post de sclavi umani in agricultura, este adevarat! Insa nu cred ca asta poate fi o solutie!

Aici parerea mea sincera este ca daca un cuplu nu poate asigura conditiile materiale, morale, educative, etc, pentru cresterea si educarea corespunzatoarea a copiilor , atunci mai bine sa nu-i faca!
Bineinteles- asta nu inseamna ca as fi de acord cu avortul (care este egal cu crima), insa exista mijloace anticonceptionale- începând de la banalul prezervativ (care cred ca astazi aproape orice cuplul chiar si casatorit, care nu doreste a aveea inca copii, il foloseste).

Acum judecati si dumneavoastra, ce este mai pacat

-A aduce pe lume copii, pe care apoi sa nu ai cum sa-i cresti si sa-i educi, si sa-i tii in mizerie, foame si lipsuri, sau mai rau sa-i trimiti la cersit sau la furat (asa si tiganii fac copii fara numar, dar cred ca nu ati vrea ca un copil sa ajunga precum multi dintre copii facuti de tigani, prin puscarii sau vreun interlop).

-Sau a folosi un banal prezervativ ?


-Iar cu ANL-urile. Pai nu se compara cu situatia dinainte de 1989. Atunci se construiau milioane de garsoniere si apartamente, iar la scurt timp dupa casatorie o pereche de tineri primea obligatoriu, automat si fara a da nici un fel de spaga repartitie pentru un apartament sau pentru o garsoniera.

Astazi la ANL stai mult si bine si astepti pe lista (in ritmul in care se construiesc blocurile ANL), ba inca mai dai si spaga (nu stiu cum se face, dar de multe ori in listele pentru ANL ajung in capul listei ori politisti, ori rude a unor functionari din primarii, ori cei care lucreaza la armata, etc).

Inainte de 1989 in Husi s-au construit cca 5000 de apartamente si garsoniere. Dupa 1990 s-au realizat doua blocuri ANL + inca unul aflat in faza de constructie.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 10.08.2016, 12:07:32
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Cei sau cele care se despart si divorteaza dupa ce sa casatoresc, fac acest lucru din cu totul alte motive, decat din motivul ca au avut sau nu relatii intime inainte de casatorie!
Și de unde știi tu asta, frumușelule?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #64  
Vechi 10.08.2016, 12:13:53
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Tovarase Florin, dumneata nu pricepi cum functioneaza crestinismul. Pacatul nu il definim noi. Biserica il defineste.

Relatiile sexuale inainte de casatorie sunt pacat. Punct. Daca nu esti de acord, inseamna ca nu esti ortodox decat cu numele.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #65  
Vechi 10.08.2016, 12:19:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Unde ai vazut tu si comunist si crestin ortodox?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 10.08.2016, 13:31:38
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Acum judecati si dumneavoastra, ce este mai pacat...
Tovarase Florin, pacatul nu se exprima in grade de comparatie. E sau nu e, asta-i tot.
Nu ne mai puneti sa judecam in termenii dvs., ca am judecat 5 decenii si uitati ce a iesit!
Reply With Quote
  #67  
Vechi 10.08.2016, 15:33:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Tovarase Florin, cum va raportati la notiunea de "pacat" si "morala crestina"?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 10.08.2016, 15:46:05
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

"Raportez: pe timpul serviciului meu nu s-a consemnat nici un pacat mai deosebit. Totul a decurs moral, in limitele trasate dinainte, pe temelia de nezdruncinat a viitorului nostru luminos."
Reply With Quote
  #69  
Vechi 18.08.2016, 00:28:22
Urbanophon Urbanophon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Smile

Daca tot am dat-o off-topic si discutam despre relatiile in afara casatoriei, va impartasesc o concluzie personala.

Orice act sexual care nu se consuma in scopul de a face copii, deci implicit (teoretic) in afara casatoriei, este un consum ireversibil. Dupa o viata pacatoasa, reflectand indelung la pacatele mele, pe latura amoroasa, am ajuns la niste concluzii. Ori de cate ori doi oameni se "contopesc", se produce un "sacrificiu" la care participa atat trupul cat si sufletul. Se sacrifica o bucatica din fiinta intreaga si se pune pe altarul perpetuarii. Daca bucata asta fiintiala o aruncam in neant, de dragul placerii, se aduna un regret tainic in noi care ne macina. Rupem o bucata pretioasa, dumnezeesc de pretioasa, si o lepadam.

Poate nu am gasit cele mai potrivite cuvinte pentru a explica asta.

P.S: Aline, cand scriu acest mesaj citesc ca ai 18.000 de postari. Felicitari! :))

Last edited by Urbanophon; 18.08.2016 at 00:33:24.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 18.08.2016, 01:17:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Haha, acu am vazut si eu :)
Asta este 1 peste.
Da, mersi de felicitari pentru timpul pierdut :)

Interesanta meditatie.

Nu stiu daca regretul, golul, este atat legat de lipsa scopului procreativ cat de faptul bine stiut de amandoi, fie si ca intuitie spirituala - ca acea legatura, e in afara binecuvantarii date de Dumnezeu in Taina Casatoriei.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde