Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Mirungerea(Ungerea cu Mir)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 01.07.2010, 13:00:49
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Poate, insa uneori e voia Domnului, deoarece exista copii care se nasc bolnavi.
Ei nu au pacatuit, acesti copii, insa poate este pacatul stramosesc.
Valabil si pentru cei care se spovedesc regular, poate fii vorba d epacatul stramosesc.
Unii preoti afirma ca merg pina la a 4-a generatie, altii sustin ca pina la a 7-a generatie.


Care ar fii scaparea noastra de acestea?
In zilele noastre pacatele le platesc cei care le fac sau copiii lor.
Timpul trece mult mai repede.
Parintele Arsenie Boca ii spunea unei femei garbove ca e asa din cauza unora din neamul ei ,si i-a enumerat.
In alt caz a spus ca noi suferim dar prin suferinta noastra usuram chinurile celor din iad ,a rudelor noastre raposate.
Economia lui Dumnezeu e atat de necunoscuta noua ,ca de multe ori nu copiii sunt cei care sufera pentru pacatele parintilor ,ci chiar parintii.
Eu cred ca daca in suferinta ne dam seama de pacatele savarsite e foarte bine ,e spre pocainta noastra si indreptarea.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #42  
Vechi 23.08.2011, 14:37:34
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
dar in nici un caz sa-l folosesti la gatit ! ! !
Eu l-am folosit si la gatit, dar am facut doar paine cu el, cu faina tot de la maslu... nu se pierde uleiul acela asa.

Adica... doar nu-l folosesc, de ex, la prajit, ca sa-l arunc dupa aia...
Reply With Quote
  #43  
Vechi 28.08.2011, 22:35:27
florentina26luca's Avatar
florentina26luca florentina26luca is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 44
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru florentina26luca
Implicit

Cuvinte folositoare ale Parintelui Ilarion Argatu despre Taina Sfantului Maslu,despre cum anume trebuie sa folosim uleiul si faina sfintite in timpul acestei taine gasiti aici pe intelesul tuturor:Taina Sfantului Maslu
__________________
„Mântuitorul a ales crucea, fiindcă astfel se moare cu mâinile întinse. El S-a sfârșit îmbrățișându-ne.”(Sfântul Atanasie cel Mare)

http://www.youtube.com/watch?v=EcFIBnadHbU
Reply With Quote
  #44  
Vechi 08.09.2011, 00:45:24
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
Eu l-am folosit si la gatit, dar am facut doar paine cu el, cu faina tot de la maslu... nu se pierde uleiul acela asa.

Adica... doar nu-l folosesc, de ex, la prajit, ca sa-l arunc dupa aia...
Da , uite la chestia asta nu m-am gandit , si fac destul de des paine la "Masina de Paine " , iar reteta prevede 1 lingurita de ulei . Multumim pentru idee !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #45  
Vechi 02.06.2012, 23:19:58
marius_35 marius_35 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2011
Mesaje: 2
Implicit o intrebare

eu am intrebat o data un preo daca pot sa pun la mincare ulei de la sf maslu si mia spus sa pun dar dupa ce maninc de exemplu sa sterg bine farfuria cu un servetel si servetelu ori ai dau foc ori il duc la biserica ca el da ei foc acum aflu ca nu trebuie pun la mincare char nu stiu ce sa mai cred unul spune da altu nu :))
Reply With Quote
  #46  
Vechi 03.06.2012, 01:16:06
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Taina Sfântului Maslu se savârseste în Biserica Ortodoxa pentru vindecarea bolnavilor. Ea se întemeiaza pe învatatura Sf. Apostol Iacov care spune:
“Este cineva în suferinta ? Sa se roage... Este cineva bolnav între voi ? Sa cheme preotii Bisericii si sa se roage pentru el ungându-l cu untdelemn în numele Domnului. Si rugaciunea credintei va mântui pe cel bolnav si, de va fi facut pacate, se vor ierta lui”. (Iacob 5, 13-15)


Participantii la Taina Sfântului Maslu trebuie sa aduca la biserica putina faina, ulei si o haina sau lenjerie de la bolnavi pentru binecuvântare, apoi sa asculte cu credinta slujba Sfântului Maslu. Acasa sa faca mici turtite din faina si ulei sfintit, pe care sa le manânce bolnavii în loc de anafura.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #47  
Vechi 03.06.2012, 01:20:55
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Multe de invatat gasiti si aici :http://turnu.ro/invataturi_catehetice.htm
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce se face cu uleiul si faina de la Sf.Maslu? anisoara Maslul 87 02.03.2014 01:30:07
Sfantul Maslu - Biserici in Bucuresti elenan Maslul 21 04.09.2012 21:24:56
Sfantul Maslu Maria-Raluca Maslul 12 16.10.2010 15:18:43
Faina si uleiul de la Sf.Maslu speranta Maslul 29 16.03.2010 00:24:56
Cum se folosesc:uleiul si faina de la Sf Maslu? tinutza Generalitati 4 11.03.2007 22:23:32