Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 07.07.2008, 14:53:33
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

nu este pacat in sine pentru femeie. doar daca nu respecta canoanele Bisericii. femeia nu este nici spurcata si nici necurata.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 07.07.2008, 18:26:27
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Starea de necuratie in cazul femeii se refera la o stare fiziologica, ci nu una morala.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 17.07.2008, 14:57:56
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Starea de necuratie in cazul femeii se refera la o stare fiziologica, ci nu una morala.
Sincer, cu riscul de a parea mandra, igiena mea chiar si in acele perioade(mai ales de fapt), este superioara multor oameni care vin la biserica si care imi muta nasul din loc
Reply With Quote
  #104  
Vechi 23.07.2008, 18:02:23
nastac_miruna's Avatar
nastac_miruna nastac_miruna is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.11.2007
Locație: BUCURESTI
Religia: Ortodox
Mesaje: 65
Implicit


--------------------------------------------------------------------------------

"Nu cred ca exista argumente puternice pt nici o varianta: a intra sau nu in biserica.
Aceasta idee a necuratiei este o mostenire din randuielile evreiesti.
Cu toate aceste, o puternica traditie existenta in Biserica, impiedica femeile sa intre in biserica sau sa se atinga de lucruri sfintite, atunci cand au ciclul lunar.
Duhovnicii mai aspri interzic de regula intrarea in biserica in aceasta stare a femeii.
Parerea mea, pe care am intalnit-o vorbind si cu alti duhovnici, este ca in aceasta stare de "necuratie" e bine sa se evite intrarea in partea din fata a bisericii, fara a constitui un pacat calcarea acestui lucru.
Trebuie sa se evite atingerea de cele sfinte, dar nu cu habotnicie, nu cu o atat de mare strictete,ajungandu-se - cum am intalnit - pana a sta cu candela stinsa in casa, pt ca este acea femeie "la necuratie".
Pe parintele Arsenie Papacioc l-am auzind vorbind intr-o cuvantare despre faptul ca exista un canon care interzice si barbatului sa intre in biserica, daca are o taietura din care ii curge sange, fiind considerata curgerea sangelui - necurata.
Pe de alta parte, ciclul lunar - randuit de Dumnezeu in firea femeii este necesar pt nasterea de copii. Iar nasterea de copii este binecuvantata de Dumnezeu. Deci nu cred ca poate fi ceva necurat aceasta curgere a sangelui,datorata fiziologiei femeii.
Eu in general indemn femeile - cand sunt intrebat - in acea perioada sa stea un picut mai retrase, in afara de cazul cand este nevoie sau doresc in mod deosebit sa vina mai in fata in biserica - lucru care oricum nu e pacat" Pr.Eftimie - Schitul Darvari-Bucuresti
Reply With Quote
  #105  
Vechi 02.08.2008, 19:13:40
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

asa sa fie, oare?...

Cristian TABARA
Lumea credintei, anul II, nr. 3(8)

"Intre altele, continua sa ma suprinda cu cata inversunare aud sustinandu-se ca femeile aflate in perioada menstruatiei nu au voie sa intre in biserica. Multi preoti sustin asta, interzicandu-le accesul in biserici in zilele sensibile, iar multe femei cred acelasi lucru. Explicatia oferita indeobste este aceea ca, in aceasta perioada, femeia ar fi necurata. Aici e problema! In ce fel e necurata la ciclu femeia? Spiritual nu vad cum, din moment ce asa a fost ea lasata de Dumnezeu - si nu cred ca un credincios poate admite ca creatia este necurata. Fizic, atunci? Da, daca e sa fim amanuntiti si grijulii cu igiena, numai ca in lumea moderna problema a fost demult rezolvata, iar reclamele TV ne arata obsesiv si cum. Cred, mai degraba, ca impartasim inertial inca o credinta pagana, conform careia erau considerati necurati acei oameni care erau diferiti. Or, o data pe luna, femeia este diferita, dar asta nu o face - si nu o poate face - nepotrivita pentru viata bisericeasca. De altfel, nici un canon al Bisericii Ortodoxe nu prevede vreo interdictie in acest sens, ceea ce ma face sa cred ca inversunarea cu care femeia continua sa fie alungata temporar din biserici este dovada unei cumplite ignorante semidocte. Exista, ce-i drept, un canon care interzice varsarea de sange in biserica, dar asta e cu totul altceva si se refera strict la ucidere."
Reply With Quote
  #106  
Vechi 03.08.2008, 02:01:49
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nastac_miruna
Eu in general indemn femeile - cand sunt intrebat - in acea perioada sa stea un picut mai retrase, in afara de cazul cand este nevoie sau doresc in mod deosebit sa vina mai in fata in biserica - lucru care oricum nu e pacat" Pr.Eftimie - Schitul Darvari-Bucuresti
aceste sfaturi sunt contradictorii... de ce sa stea mai retrase si sa se comporte ALTFEL, din moment ce sunt acceptate in biserica?!

adica, ori vii si atunci te comporti NORMAL... ori nu ma vii, ptr ca nu ai voie una sau alta.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 05.08.2008, 13:27:14
Mihai-g Mihai-g is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.06.2006
Mesaje: 62
Implicit

Un preot spunea ca in acea perioada, a menstruatiei, pe buna dreptate femeia e oprita sa intre in biserica. Aceasta, pentru ca Biserica e un locas sfant, orientata spre eshaton, spre vesnicie. Vesnicia nu are nimic de-a face cu moartea, aceasta din urma fiind o urmare a pacatului. Iar curgerea sangelui e socotita spurcata, pentru ca simbolizeaza perisabilitatea, alterarea, disparitia sau moartea.
Iar sangele care se pierde la menstruatie este cu atat mai mult dovada alterarii vietii, cu cat arata faptul ca femeia nu a zamislit.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 05.08.2008, 13:33:24
Mihai-g Mihai-g is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.06.2006
Mesaje: 62
Implicit

Eu am avut multa vreme o pozitie asemanatoare lui Cristi Tabara in ce priveste intratul femeii in biserica, in acea perioada mai delicata a lunii. Insa in momentul de fata sunt foarte rezervat. Ar trebui sa intrebam un sfant, sa vedem ce ne raspunde. :)
Reply With Quote
  #109  
Vechi 27.09.2008, 15:58:33
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

:D
:dozingoff:

Atatea secole femeile au respectat aceasta regula, iar noi vrem cu orice pret sa facem innoiri. Oare femeile de astazi sunt mai sfinte decat cele din secolele trecute? ???

Nu cumva aceasta dorinta de a intra oricand in biserica este strecurata de cel viclean? Nu cumva este la mijloc iubirea de sine si mandria? Poate ca acesta perioada lunara ii aduce mai mult castig duhovnicesc femeii daca asculta si se smereste decat daca incalca niste reguli cu nonsalanta.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 28.09.2008, 17:27:50
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet
Sincer, cu riscul de a parea mandra, igiena mea chiar si in acele perioade(mai ales de fapt), este superioara multor oameni care vin la biserica si care imi muta nasul din loc
:D:D:D:D:D:D:D asta chiar că-i bună

nu prea știu cum sunt canoanele cu chestia asta și vreau mult să fie respectate canoanele dar totuși... în astfel de cazuri bine că sunt bărbat... adică respectiva perioada a femeii nu e făcută tot de DUmnezeu? sau a lăsat dracilor să se ocupe de respectiva problemă:D acum serios vorbind, dacă canoanele interzic asta trebuie să fie motive f importante. citeam undeva de genul că Hristos a schimbat problema necurăției. înainte dacă atingeai un mort erai necurat iar acum noi atingem Sf. Moaște ca să ne sfințim... înainte erau animale necurate pe când acum totul e curat... ce s-a întâmplat cu femeia? doar ea a rămas necurată?

nu sugerez să nu se asculte canoanele dar aș vrea o explicație din care să nu văd un anumit misoginism... adică dacă spui că femeia e necurată... din ce am citit nu e bine să te împărtășești cu Sf Taine în acea perioadă e din alt motiv... nu că ar fi femeia necurată ci că atunci tot trupul se umple de HRistos și e de preferat să nu aibă loc scurgeri din trup că ar fi un fel de profanare... spunea și duhovnicul că dacă ești răcit și îți curge nasul să nu sufli nasul ci să ștergi respectivele chestii nazale ( nu știu cum să spun muci într-un mod domnesc:D ). Totul în baza acestei probleme de un fel de profanare dacă când ești împărtășit să elimin ceva...

DAR PÂNĂ ATUNCI PREFER SĂ ASCULT SF. CANOANELE!!! ADICĂ SĂ NU FAC VOIA MEA PENTRU CĂ SF. CANOANE ACCEPTATE DE BISERICĂ AU MOTIVELE LOR F ÎNTEMEIATE
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
femeia si cariera romandragut Generalitati 65 25.11.2013 08:03:15
Femeia PetruD Morala Crestina 72 19.11.2013 13:22:16
Femeia Cananeanca CristianVladut Generalitati 1 12.03.2011 23:01:39
Preotul și femeia dorinastoica14 Preotia (Hirotonia) 64 13.02.2010 17:22:39
Femeia intre televizor si telenovela-M.D(Femeia care a uitat de modelul M-ciiDomnului 11111111 Generalitati 98 10.01.2010 08:41:15