Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 25.07.2008, 07:17:44
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacifistul
Citat:
În prealabil postat de achimovjan

Vreau sa va interb ceva?Daca stati cu copilu dvoatra la Liturghie si vreti sa-l impartasiti,este cuminte?Pentru ca daca este vrun demon care il chinuie,acesta nu poate suporta sa se apropie de Hristos,si se va da de gol.Incercati asta,sa-l impartasiti la fiecare Liturghie,caci daca este vreun demon,acesta va trebuii pana la urma sa plece.Cea mai puternica rugaciune de izgonire a dracilor este Tatal nostru,pentru ca insusi Mantuitorul ne-a invatat sa ne rugam si sa zicem"si ne izbaveste de cel viclean".Apoi demonii nu suporta Cuvnatul lui Dumnezeu,adica cand se citeste din Scriptura la Liturghie.Un alt momet de la Liturghie cand ei sunt invitati afara este Vohodul Mare,iesirea cu Cinstitele Taine.Uramariti cum reactioneza copilul in aceste momente,si daca este nelinistit,sau poate chiar face urat,rugati-va chiar dumnevoatra la dumnezeu,chiar atunci sa alunge pe cel rau de la el.In timpul Liturghiei,insusi Mantuitorul si Sf Ingeri alunga pe cel rau de la oameni,si-i scoate din Biserica.
achimovjan, daca nu ai cunostinte despre aceasta boala mai bine taci din gura. epilepsia nu are nicio legatura cu demonii si nu este nici boala psihica. am ramas stupefiat si indignat cand un preot a spus la o emisiune ca epilepticii au ceva demonic in ei. halal om cu facultate, macar daca nu avea cunostinte de cauza ar fi putut sa taca din gura. epilepsia este o boala neurologica ce se maifesta datorita descarcarii totale sau partiale a neuronilor. in cazul descarcarii totale au loc crizele generalizate(convulsii). prin aceasta descarcare se mareste f mult viteza impulsului nervos si este transmis de creier intr-un mod haotic in tot organismul. omul isi pierde constienta, are spasme musculare, ochi peste cap, isi musca limba, face spume la gura, scoate tipete, uneori elimina urina etc. in cazul crizelor partiale are loc doar pierderea constientei, fara cadere, sau, uneori, omul ramane constient criza manifestandu-se printr-o stare ciudata numita stare crepusculara in care persoana aude diferite sunete, simte mirosuri, gusturi, furnicaturi etc.
ioansorin, eu te sfatuiesc sa urmezi un tratament cu copilul tau la un medic neurolog si sa nu intrerupi sub nicio forma medicatia, indiferent ca-ti spune vreun duhovnic sau oricine altcineva ca asa e bine. ar fi o catastrofa si s-ar lasa cu mari probleme. sunt sigur oricum ca medicul o sa-ti spuna asta. sa nu crezi in descantece si alte bazaconii. iar biserica nu e suficienta pt a-i controla crizele. ca de-aia a facut Dumnezeu medicina, sa ne tratam si sa ne pastram sanatatea. oricum, trebuie sa ai in aspect faptul ca boala poate fi tinuta sub control 100% sau nu. e posibil de asemeni ca la pubertate sau mai devreme sa dispara de la sine, in mod subit. insa, din pacate, e posibil sa nu dispara niciodata, orice ai face. tu trebuie sa perseverezi si o sa fie bine. Doamne ajuta!
Problema este cauza manifstarilor patologice despre care spui tu.Si cauza ,se pare ca este una exterioara.Eu nu neg observatiile medicilor,insa de cele mai multeori,cauza acestor descarari neurologice este unul care le provoaca,unul cu coarne.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 25.07.2008, 10:27:33
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

"...
28. Iar dupa ce a intrat in casa, ucenicii Lui L-au intrebat, de o parte: Pentru ce noi n-am putut sa-l izgonim?
29. El le-a zis: Acest neam de demoni cu nimic nu poate iesi, decat numai cu rugaciune si cu post."

nu se referea Domnul la credintza ucenicilor Sai? cuprinshi de acest NEAM de demoni...

copilul pe langa ca avea o boala spre mantuirea sufletelor familiei sale, mai era shi bine folosita de diavoli in loc sa le fie spre mantuirea sufletelor din pacate sa le fie de durere, deznadejde shi batjocura... shi frica...???

Asha este MarinaAlca, daca te vede Dumnezeu shi te gaseshte (shi El toate le shtie shi le vede) facand unui sarac, o bolnava, unui muribund, unui nevinovat o blestematzie, o rautate sau o bucurie spurcata shi sadica, atunci indoit itzi va plati cand itzi va fi gLumea mai draga... ???
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.07.2008, 14:23:28
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

"Asha este MarinaAlca, daca te vede Dumnezeu shi te gaseshte (shi El toate le shtie shi le vede) facand unui sarac, o bolnava, unui muribund, unui nevinovat o blestematzie, o rautate sau o bucurie spurcata shi sadica, atunci indoit itzi va plati cand itzi va fi gLumea mai draga... "

Adica Dumnezeu este razbunator?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.07.2008, 14:54:38
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet
"Asha este MarinaAlca, daca te vede Dumnezeu shi te gaseshte (shi El toate le shtie shi le vede) facand unui sarac, o bolnava, unui muribund, unui nevinovat o blestematzie, o rautate sau o bucurie spurcata shi sadica, atunci indoit itzi va plati cand itzi va fi gLumea mai draga... "

Adica Dumnezeu este razbunator?
a te razbuna este un indemn al lacomiei shi invidiei nu a Lui Dumnezeu care "intru Mila sa va sfarshi pe vrajmashii mei shi va pierde pe cei ce necajesc sufletul meu" cum spune Psalmul... iar daca ai facut rau nu te ashtepta ca sa primeshti o rasplata buna... caci aia tzi-ai sadit aia vei shi culege...
Reply With Quote
  #25  
Vechi 09.08.2008, 19:43:40
nistor nistor is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.05.2007
Mesaje: 11
Implicit

Dumnezeu sa-l ajute pe copilasul dumneavoastra
Reply With Quote
  #26  
Vechi 16.08.2008, 00:48:08
pui pui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 116
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioansorin
v-as ruga pe acei dinre dumneavoastra care aveti cunostinte sa-mi dati un sfat o indrumare unde sa merg la o manastire sau la un preot cu copilul meu de 5 ani bolnav de epilepsie
Sfatul meu este sa va rugati la Maiculita Domnului si la bunul Dumnezeu. Doamne ajuta:)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 20.09.2011, 14:39:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacifistul Vezi mesajul
eu nu spun ca omul sa nu se duca la biserica. niciodata nu am spus asta. am spus doar ca nu te poti baza numai si numai pe biserica. iar faza cu homeopatia este gresita. am sa va spun si cum functioneaza: principiul este de a se administra o substanta care provoaca aceleasi simptome specifice bolii, diferentaa fiind ca se administreaza in dilutii f mari(infinitezimale). astfel organismul produce anticorpii necesari acelei cantitati de substanta, iar acei anticorpi vor actiona si asupra bolii, diminuand simptomele ei si ajungandu-se, intr-un final, la vindecare. este o terapie naturala, (fata de cea alopata in care se actioneaza direct cu substante sintetice si care are si alte reactii adverse), care de multe ori are efecte extraordinare. ce e impotriva lui Dumnezeu aici? eu vad o modalitate de tratament ce foloseste 100% natura si organismul. iar homeopatia a aparut odata cu alopatia, pe timpul lui hipocrate, doar ca nu prea a fost folosita, ea dezvoltandu-se in sec XVIII.
Bati campii, n-ai nici cea mai vaga idee ce e aia homeopatie.
Vezi ca sunt niste thread -uri despre ea, pune mana si te informeaza.

Iar asa ca o informare rapida..intr-un "remediu" homeopatic nu este nici macar o singura molecula de substanta in afara de substanta de dilutie, apa sau alcool, atunci impotriva a CE sa produca corpul anticorpi?

Ca sa nu mai vorbim ca bazele teoretice ale homeopatiei n-au nici o legatura cu ideea de anticorpi iar de cele practice ..cand ai sa afli o sa te bufneasca rasul..asta pana iti aduci aminte ca pentru unii asta chiar inseamna medicina, ceea ce e destul de trist..

Last edited by AlinB; 20.09.2011 at 14:43:37.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 20.09.2011, 19:31:19
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Bati campii, n-ai nici cea mai vaga idee ce e aia homeopatie.
Vezi ca sunt niste thread -uri despre ea, pune mana si te informeaza.

Iar asa ca o informare rapida..intr-un "remediu" homeopatic nu este nici macar o singura molecula de substanta in afara de substanta de dilutie, apa sau alcool, atunci impotriva a CE sa produca corpul anticorpi?

Ca sa nu mai vorbim ca bazele teoretice ale homeopatiei n-au nici o legatura cu ideea de anticorpi iar de cele practice ..cand ai sa afli o sa te bufneasca rasul..asta pana iti aduci aminte ca pentru unii asta chiar inseamna medicina, ceea ce e destul de trist..
Mi se pare ca userul caruia i te adrasezi nu mai e pe forum din Iulie 2008!...
Reply With Quote
  #29  
Vechi 20.09.2011, 19:36:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

userii dispar, dar ideile niciodata.. :)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 20.09.2011, 19:40:05
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Adevarat. Iertare!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va cer un sfat Dreamm Generalitati 20 12.07.2011 09:46:19
Un sfat? silent assasin Generalitati 24 30.03.2011 22:24:41
un sfat va rog monacu Impartasania (Taina Euharistiei) 14 25.03.2011 15:01:31
Un sfat va rog potoceanc Generalitati 33 07.09.2010 00:44:39
un sfat de la voi pacifistul Generalitati 19 14.10.2008 19:30:25