Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 18.05.2009, 16:04:51
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
In ce consta dezinformarea? Ia sa vedem ce zic panourile?
http://forum.transira.ro/viewtopic.p...39db8835758341
Trebuie reactualizată ! Nu are nimeni vină aici. Citim ce găsim până la urmă.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #182  
Vechi 19.05.2009, 00:08:59
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu cauta nimeni vreo vina.
Reply With Quote
  #183  
Vechi 14.06.2009, 21:19:57
Iulia11's Avatar
Iulia11 Iulia11 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Locație: Strasbourg
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Pana la urma se mai construieste sau nu?
Reply With Quote
  #184  
Vechi 02.07.2009, 10:01:10
antoradoi's Avatar
antoradoi antoradoi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sa tot discuta si para discutat, intorcandu-se pe toate fetele, despre oportunitatea construirii a unei mari Catedrale in Bucuresti. Tema discordiei a fost si pe tema amplasamentului Catedralei. Un vis neamplinit si a fostului Patriarh, Teoctist. Propun deci, spre dezbatere aceasta tema , a oportunitatii construirii cat si a amplasamentului viitoarei Catedrale.
Cu frica de Dumnezeu meu ,in care CRED -si pe CARE IL rog :sa ma ierte!-,am sa ma exprim,totusi.Catedrale...Cladiri impetuoase...AUR pe turle...vesminte preotesti si arhieresti incarcate de ...cristale svarovki si "alte cristale"...si cite si mai cite,"alte minuni" ale tehnicii moderne.Calugari cu...INTERNET! Dumnezeule MARE!!! gasesc si pe aici ID-uri :"AVVA X",'AVVA Z".(Am fost in RUSIA,si ,DA,am cunoscut-Slava lui Dumnezeu!-,un AVVA.Parca era dintr-o alta lume...Avem un AVVA in pr NICODIM BUJOR-are 100 de ani,a scris Ac Sf Calinic de la Cernica-,si mai sint citiva,stiuti si nestiuti de catre noi ,oamenii)Oameni buni:"A INNEBUNIT LUPU"!,ori eu sint extrem,extrem de limitata?Sintem miliarde ,pe glob,si-i numeri pe degetele unei miini pe induhovniciti.Stralucesc in OPULENTA,cladirile(Bisericile-ma jenej sa pun unul linga altul opulenta /Biserica-),vesmintele...Preotii,parintii-calugari putini mai au rabdarea sa-ti asculte of-ul,cind alergi ,la ei,dupa CUVINT de FOLOS.Nu-i lasa telefonul mobil,care neincetat suna sa-i anunte ca...timpul(pt mirean) a expirat:Pe El,preotul si/sau calugarul (?!),II ASTEAPTA...AFACEREA.Si-mi aduc aminte de niste cuvinte:"tipic-tipic,dar la inima nimic!"
Nu ne strica un LACAS in plus.Dar avem nevoie de LOCAS. Singurul motiv pt care mi-as da cordul,daca,eventual,mi l-ar cere cineva,pt construirea inca unei CLADIRI ar fi acela ca DA mai bine o BISERICA decit o CIRCIUMA,o DISCOTECA,un CAZINO...In rest:DUMNEZEU cu MILA SA!
Prin natura activitatii pe care o desfasor-dar nu numai- intru in contact cu...BISERICILE si cu preotii(si calugari).Sint -cu f mici exceptii(de la reguala pe care au instaurat-o!!!)-extrem de dezamagita de ceea ce VAD.Eu,nu ma smintesc-sper!!!-dar sint destui care au si facut-o!
Sa-i facem lui DUMNEZEU LACAS ,dar,e imperios,sa-i facem lui Dumnezeu ...LOCAS,in inimile noastre!
Reply With Quote
  #185  
Vechi 16.07.2009, 19:53:41
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit Mutarea catedralei in cennrul tarii

MI SE pare o favorizare a celor ce locuiesc in partea de sud a tarii construitrea catedralei la Bucuresti .Va fi o constructie megalomana linga o alta constructie megalomana ,care nu se va vedea ,asa cum e normal din toate partile ,vederea dinspre bulevardul cu multe fintini arteziene fiind blocata ce casa poporului!
MOTIVATII:
1.BUCURESTENII CU GREU I-AU GASIT UN LOC SI ACELA NEPOTRIVIT ,LOCUL CREIND SI DEMONSTRATII ALE LOCUITORILOR ANTI CATEDRALA.
2.FIIND O CATEDRALA A NEAMULUI EA TREBUIE SA FIE CONSTRUITA MAI IN CENTRUL TARII ,IN ASA FEL CA TOATA LUMEA ORTODOXA CRESTINA DIN ROMANIA SA POATA AJUNGE LA EA SI CEI DE LA PERIFERIE DIN N,N-E N-V ,V, E,NU NUMAI CEI DIN SUD DE CARE E APROAPE.
3.CATEDRALA TREBUIE CONSTRUITA PE MOASTE DE SFINTI PENTRU A FI INTR-ADEVAR PT MINTUIREA NEAMULUI!
44.EXISTA UN LOC IN CENTRUL TARII CU ASTFEL DE MOASTE SI ACESTA ESTE
AIUDUL.
5.ACI SA SE FACA SLUJBA OFICIATA IN FIECARE DUMINICA PRIN ROTATIE DE CATRE UN EPISCOP DIN TARA ,IAR LA MARILE SARBATORI DE PATRIARH SI SA NU SE FACA SLUJBE ECUMENICE ,SA NU SUPARAM PE DUMNEZEU SI CA SA NU INTINAM ACEST LOC FOARTE SFINT AL TARII!
6.IN ACEST FEL VAD EU O CATEDRALA A NEAMULUI ,CONSTRUITA PENTRU TOTI ROMANII ,LA MODUL REAL SI NU NUMAI ZICINDU-SE CA ESTE A TUTUROR ROMANILOR!
7.IN CONCLUZIE ,ESTE NORMAL CA ROMANII DE LA PERIFERIE SA NU DORESCA SA PARTICIPE FINANCIAR LA O CONSTRUCTIE MEGALOMANA ,PE CARE PROBABIL ,DIN CAUZA DITNTEI NU O VA VEDEA NICIODATA SI UNDE NU EXISTA NICI O GARANTIE CA ACOLO NU SE VA INSTALA URICIUNEA PUSTIIRII,ADICA ECUMENISMUL!
8.CATEDRALA MINTUIRII NEAMULUI ,DUHOVNICEASCA VA FI ORICUM,LA AIUD ,FIE CA VOR SAU NU VOR UNII SAU LTII.Asa vad eu problema!
DUMNEZEU SA NE LUMINEZE!PE TOTI!
Reply With Quote
  #186  
Vechi 16.07.2009, 21:42:18
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit catwedrala cu sfintii in zeghe-o vedenie a lui valeriu oprisan

[SIZE=4]catedrala cu sfinti în zeghe[/SIZE]!

«Eu, Valeriu Oprisan, nu sunt nebun. Azi-noapte cand toti dormeati, am avut o vedenie. Am inteles Temnita. Am vazut moartea si Invierea Temnitei. Am vazut pamantul deschizandu-se si inghitind inchisoarea. Pamantul a luat pamantul inapoi. Cu surprindere, am vazut aparand in loc o biserica. La inceput, era mica. Incetul cu incetul, a crescut asemenea unei flori. Cand a ajuns mare- cat temnita noastra -, am intrat cu sfiala in ea. Fratilor, nu sunt nebun! V-am gasit in biserica rugandu-va. Catapeteasma era obisnuita, avand pe ea sfintii care ne-au ajutat de atatea ori.
Dar, pe pereti, nu mi-a venit sa cred! Pe cine vedeam in icoane? Erau de-ai nostrii, imbracati in zeghe. Pe unii i-am recunoscut usor usor, pe altii mai greu. Aveau toti aura de sfinti.
In spate, iezerul de foc, i-am vazut pictati pe unii dintre cei care ne haituiesc sufletele. Nu erau toti acolo. Unii erau cu voi. Hristos era rastignit intre directorii inchisorii. Mois era pe crucea din dreapta, senin. L-o fi iertat Dumnezeu. Nu pot sa uit peretii cu sfinti in zeghe ! Nu pot sa uit ca pe fetele lor se vede izbavire. Nu rezistam degeaba ! Undeva, acolo sus, se scrie Patericul Temnitelor!»
18 Februarie 1954
Reply With Quote
  #187  
Vechi 16.07.2009, 21:56:45
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga Sofia, cred ca omiti un lucru, si anume ca aceasta Caterala a Neamului se face pentru intronizarile viitoare; ca sa fie mai incapatoare si sa aiba loc toti cei care vor participa. Doar s-a mentionat motivul..
Reply With Quote
  #188  
Vechi 17.07.2009, 07:58:54
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Draga Sofia, cred ca omiti un lucru, si anume ca aceasta Caterala a Neamului se face pentru intronizarile viitoare; ca sa fie mai incapatoare si sa aiba loc toti cei care vor participa. Doar s-a mentionat motivul..
dar citi vor participa dc ea va fi in Bucuresti?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Catedrala escrocheriei... heaven Generalitati 83 02.09.2010 11:44:05
Catedrala Mantuirii Neamului blue_cat Biserica Ortodoxa Romana 272 22.07.2010 16:46:46
Catedrala Mantuirii Neamului anavictoria Biserica Ortodoxa Romana 19 25.02.2010 23:42:41
Splendida catedrala din Moscova Laurentiu Pelerinaje la locuri Sfinte 1 07.09.2008 05:52:41
catedrala din bistrita quasar Generalitati 1 14.06.2008 09:42:56