Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 17.05.2010, 21:43:41
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Multumesc! Am scris-o in anul 2000, de Buna Vestire.Inca o data, multumesc! Nu merit!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 17.05.2010, 22:37:47
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Rugaciunile pe care le adresez Lui Dumnezeu sunt cele inspirate de El Sfintilor, vietuitorilor traitori, dar de multe ori imi place sa vorbesc cu Dumnezeu, sa-I spun tot ce gandesc, imi place sa-I spun, din suflet, cat de mult ii datorez pentru toate... Si imi place sa-I spun, asa cum Parintele Staniloaie spunea atat de frumos"Hai, Doamne, sa mai vorbim."Este minunat ca Il avem pe Hristos, ca ne este calauza,este minunat, ca am intalnit oameni care stiu sa traiasca in lumina Lui Hristos, ca am ce invata de la ei. Este absolut minunat si ii multumesc mamei mele prin care, printr-o intamplare, m-a ajutat sa ajung la voi, prieteni! Oamenii sunt atat de frumosi, cand gandesc frumos, cand fac voia Lui Dumnezeu, cand fac binele in numele Slavitului nostru Dumnezeu!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 17.05.2010, 22:39:02
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
Si imi place sa-I spun, asa cum Parintele Staniloaie spunea atat de frumos"Hai, Doamne, sa mai vorbim."
Ce frumos.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #34  
Vechi 17.05.2010, 23:44:12
jefferson
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

multumesc....pt tot
Reply With Quote
  #35  
Vechi 18.05.2010, 00:35:13
solentina's Avatar
solentina solentina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2009
Locație: in strainatate
Religia: Ortodox
Mesaje: 131
Implicit multumire

Eu ii multumesc bunulu iDumnezeu ca de ziua Inaltarii nu a lasat sa mi se intimple un lucru urit pina la capat.O sora de-a noastra care a venit si ea la biserica mi-a vazut geanta si atit de mult i-a placut ,ca si-a insusit-o lasindu-ma in biserica fara geanta.In geanta aveam toate documentele italiane si multe alte lucruri necesare ,telefon ,cheile de la casa ,nu mai vorbesc de bani.Dar bunul meu IISUS m-a ajutat si de aceasta data sa trec prin aceasta incercare,baiatul care cinta la strana cu fiul meu ,plecind spre casa cu sotia lui, eu raminind in Sfinta Biserca sa fac curatenie dupa slujba si pomenire,a intilnit-o pe aceasta femei pe strada cu geanta mea.Au recuperat-o si mi-au readus-o la biserica.Era intacta ,mai putin imi lipseau banii din portofel.Nici nu m-a mai interesat banii ,bucuria mea era ca mi-am regasit documentele si tot ce se gasea in ea.De aceea eu ii dau Slava BUNULUI DUMNEZEU ca inca odata si-a facut prezenta si mi-a aratat cit de mult ma iubeste.Acum ma rog pentru aceasta familie timp de 40zile facind Paraclisul Maicii Domnului sa ii ajute si pe ei cu un prunc ,pentru ca isi doresc de mult si ma mai rog si pentru acea nefericita care a cazut in ziua Inaltarii in asa patima si ca Domnul sa nu o osindeasca si sa o ierte pentru fapta sa.



Doamne IISUSE HRISTOASE fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine pacatoase si ne mintuieste pe toti!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 18.05.2010, 10:27:59
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Toti stim ca Dumnezeu este drept. Cu mine insa nu este. Spun acest lucru deoarece tot ceea ce mi-a daruit pana acum in viata aceasta, persoane si lucruri, sunt nemeritate. Nu numai ca nu am facut nimic pentru ele, dar nici macar nu sunt demn de acestea.

Ii multumesc lui Dumnezeu pentru ca imi arata, in fiecare clipa, cat de mult ma iubeste. Ma cutremur insa la gandul ca trec zile, saptamani, ani sau poate o viata intreaga, in care noi nu facem decat sa-I aratam cat de putin Il iubim...

Last edited by Marius22; 18.05.2010 at 10:33:52.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 22.05.2010, 22:02:27
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Va recomand sa ascultati si alte acatiste interpretate superb de Marian Moise.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 23.05.2010, 08:06:52
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit Acatistul Sfantului Duh

"Condacul al 11-lea

Acestea zice Domnul: "Varsa-voi Duhul Meu peste tot trupul, si fiii si fiicele voastre vor prooroci, batranii vostri visuri vor visa, iar tinerii vostri vor vedea vedenii". Duhule Preadorit, da-ne doar o firimitura de la masa fiilor celor alesi ai mangaierii Tale, celor care cu umilinta Iti strigam: Aliluia!

Icosul al 11-lea

Acolo unde ai rasarit, fie si doar pentru o clipa, in locul cel de taina al sufletului, stralucind ca un fulger, neuitata e frumusetea descoperirii Tale, prin care se preschimba, cu preschimbare dumnezeiasca si infricosata cuviinta, faptura cea de tina. Invredniceste-ne, Bunule Mangaietor, inca din viata pamanteasca sa Te vedem cu inima curata, noi, cei care strigam:

Vino, Fulger datator de lumina vesniciei;

Vino si lumineaza-ne cu stralucirea cea neincetata;

Vino, Vistierul smereniei si Veselia celor blanzi;

Vino, Apa Vie, racoreste-ne arsita patimilor;

Vino, ca departe de Tine nu aflam liniste si tihna;

Vino, ca impreuna cu Tine pretutindenea este Imparatia Cerurilor;

Vino si intipareste-ne in suflet pecetea darului Tau;

Vino, Mangaietorule, Duhule Sfinte, si te salasluieste intru noi!

Condacul al 12-lea

Rau nesecat al harului, Cela ce ierti pacatele, Duhule Sfinte! Primeste rugaciunea noastra pentru intreaga lume, pentru cei credinciosi si pentru cei necredinciosi si pentru fiii neascultarii: si pe toti aduna-i in Imparatia Sfintei Treimi, ca sa se rusineze de Tine si cel din urma vrajmas-moartea, iar lumea, renascuta prin focul curatitor, sa cante cantarea cea noua a nemuririi: Aliluia!

Icosul al 12-lea

Vad cu duhul cetatea lui Dumnezeu - Ierusalimul Ceresc - ca pe o mireasa impodobita, cu chip de soare, in sarbatoare. Aud saltarea dreptilor la Cina Domnului, aud glasurile Ingerilor si pe Prealuminatul nostru Domn intre alesii Sai, iar durerea, intristarea si suspinarea fug. Imparate Ceresc, Duhule Sfinte, invredniceste-ne prin cununa darurilor Tale sa ne impartasim in Domnul de bucuria vesnica, noi, toti cei care strigam:

Vino, Bunule, si trezeste in noi setea de viata de dincolo de mormant;

Vino si aprinde in inimile noastre dorirea vietii veacului celui adevarat;

Vino si ne descopera bucuria Imparatiei ce va sa fie;

Vino si da-ne haina stralucitoare ca zapada a curatiei;

Vino si umple-ne cu stralucirea dumnezeirii;

Vino si ia-ne la nunta Mielului;

Vino si ne invredniceste sa imparatim in slava Ta cea vesnica;

Vino, Mangaietorule, Duhule Sfinte, si te salasluieste intru noi!"

Multumesc, Doamne !
Reply With Quote
  #39  
Vechi 01.06.2010, 10:02:47
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Daca-ntr-o tainica vreme
din lut Cineva ma facu
si daca sant om si nu vierme,
o, Doamne, asa ai vrut Tu...

Daca am grai si nu muget
sa spun ce iubesc si ce nu,
si daca am harul sa cuget,
o, Doamne, asa ai vrut Tu.

Daca intaia zidire
deplin in pacat se pierdu,
cand totusi mi-ai dat izbavire,
o, Doamne, asa ai vrut Tu.

Daca m-ai scos din neghina,
nu viata-mi urata-Ti placu.
Nu eu am vrut iarasi lumina,
o, Doamne, asa ai vrut Tu.

Iar daca voi merge odata
la Cel ce din Duh ma nascu,
voi spune de-apururea Tata
Te laud c-asa ai vrut Tu!


Costache Ioanid
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #40  
Vechi 01.06.2010, 14:14:34
beliver's Avatar
beliver beliver is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2008
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 158
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Îți mulțumesc Doamne , că m-ai răbdat atâta în netrbtnicia mea . Eu te-am mâhnit de-a tâtea ori și în schimb ce am primit de la Tine ? Am primt : o soție minunată, un copil sănătos , o mână întinsă mereu spre mine ce-o simt zi de zi , și pentru asta , Te slăvesc și Te măresc neâncetat ! Când am crezut că totul e pierdut și e-nzadar, a apărut Lumina Ta, Mângâierea Ta, ai apărut Tu Doamne, și pentru asta , cuvintele mele sunt atât și atât de sărace , dar îndrăznesc a-Ti mulțumi și a Te Slăvi neâncetat.
Asa zic si eu Cristi,pentru ca asa simt,foarte bine spus.Doamne ajuta!
__________________
Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni,caci jugul Meu este bun si povara Mea este usoara.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acatist de multumire Rodica50 Intrebari utilizatori 0 27.11.2010 19:11:44
Rugaciune de multumire Tatalui nostru speranta1970 Rugaciuni 1 17.06.2010 20:07:01
Rugaciune de milostivire si de multumire catre Dumnezeu ortodox4life Rugaciuni 2 12.10.2008 16:35:07
Rugaciune de multumire alecsandru Rugaciuni 7 25.10.2006 22:06:55