Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.11.2006, 19:35:06
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Saurian
Citat:
În prealabil postat de iosif
Tinerii au totusi conceptii diferite fata de cei din generatiile mai vechi, au alte viziuni si alt comportament, nu crezi?

Crezi ca nu reprezinta asta o noua provocare pentru Biserica?
Nu cred ca au conceptii diferite. Sunt acelasi conceptii dar imbracate intr-o alta haina.

Provocare pentru Biserica? ??? E trist daca Biserica trebuie sa lupte ca sa atraga pe fiul ratacitor inapoi. Sunt de acord cu Traditie2. Biserica nu are rost sa se schimbe. Este adevarat ca Biserica schimba unele lucruri. Dar schimbarile pe care le face sunt de fapt pogoraminte. Si e trist asta. Sunt multe rugaciuni din timpul Liturghiei care se spun in taina ca omul sta prea mult in picioare dar nu e nici o problema cand preotul pomeneste pe fiecare. Aceasta e dinamica Sf. Traditii???? Mie nu mi se pare. Eu nu am 14 ani de cand sunt intors spre Hristos ci numai 2 ani. Dar spun ca n-as vrea sa se schimbe nimic din tot ce tine de Biserica ci mai mult as fi vrut sa se revina la ceea ce era inainte. Pentru ca chestia e cum a spus-o un calugar de la Manastirea Nicula: Cel care a cunoscut intunericul si apoi a cunoscut lumina nu va putea fi convins sa renunte cat de putin la lumina. La fel si in cazul meu si cred ca la fel si in cazul lui Traditie2. Si pentru cineva care l-a cunoscut pe Hristos dupa ce a cunoscut pacatul va spun ca parintii acelei persoanre ar putea sa o numeasca pe acea persoana fanatica. Asa ca Biserica n-are nimic de schimbat pentru a-i atrage pe tineri. Eventual, sa-si desavarseasca invataturile.
Multumesc pentru acest rapsuns. Ma intereseaza foarte mult tema BISERICA SI TINERII. Vreau sa precizez de la inceput ca nu e vorba de schimbare invataturilor sau a slujbelor sau altor configuratii bisericesti, departe de mine gandul acesta.

Ma refeream, asa cum am exprimat in intrebarea care a deschis acest topic, daca tinerii de astazi reprezinta o provocare pentru Biserica. Biserica intotdeauna s-a aflat in fata unor provocari. Ereziile si prigoanele reprezinta provocari pentru Biserica si ea le-a raspuns pe masura. Ereziilor prin Sinoadele ecumenice, prigoanelor prin mucenicie.

Crezi ca tineretul de astazi nu difera cu nimic fata de tineretul din vremurile de mai inainte?

De ce spui ca e trist ca Biserica lupta pentru atragerea fiilor ratacitori? Oare Hristos nu S-a coborat din ceruri ca sa il intoarca pe om? Fratilor, Hristos a coborat pe pamant pentru oameni ca sa ii intoarca la viata cea adevarata! Pilda oii ratacite este decisiva in acest sens, cum dar sa spunem ca Biserica nu trebuie sa isi caute fii ratacitori? Oare Biserica nu continua aceasta activitate a Domnului nostru Iisus Hristos?

Despre dinamica Sf. Traditii nu mai spun nimic, pentru ca nu vreau sa fiu inteles gresit. Cercetati in literatura de specialitate si mai intrebati si pe oamenii cu care discutati personal, intrucat prin aceasta modalitate de dialog pot rezulta multe neclaritati.

Biserica nu are ce invataturi sa desavarseasca! Invatatura Bisericii este desavarsita. Modalitatile de propovaduire insa pot fi diversificate. Acum se apeleaza la jurnalistica, la invatamant religios, etc. Lucruri care nu existau inainte asa ca in timpul nostru.

Da, cei de curand convertiti sunt de multe ori vazuti ca niste "fanatici" pentru ca au tendinta sa inghita totul fara sa mestece. De fapt, nici nu prea au timp sa mestece la inceput totul. Insa cu timp si cu ajutorul lui Dumnezeu lucrurile se clarifica pe parcurs. Insa niciunul nu trebuie sa aiba impresia ca vazand lumina a si cunoscut tot adevarul. Adevarul se descopera in Lumina aceasta de curand aflata. E nevoie de timp, de rugaciune, de intelegere fata de ceilalti, asa cum si Dumnezeu a avut intelegere fata de ei inainte de a veni din nou la lumina.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.12.2006, 11:07:57
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

In ce masura sunt tinerii indreptatiti sa spuna ca le lipsesc modelele? Ce ii face sa fie atat de dezorientati?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.12.2006, 18:33:14
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Perioada aceasta a sarbatorilor este extrem de interesanta si foarte placuta pentru fiecare dintre noi care reusim sa intram in atmosfera de sarbatoare. Ma gandesc insa in ce masura mai sutnem, noi cei tineri, atasati de traditia vie, de valorile culturale si religioase create de spritul romanesc si strans legate de aceste perioade ale anului?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.12.2006, 21:02:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Metodele folosite si mijloacele folosite de biserica se adapteaza continuu epoci in care traim, si este foarte normal acest lucru. Acum si biserica foloseste internetul, microfoane, statii de amplificare la slujbe, televiziunea etc. Asta nu inseama schimbare continutului a esentei crestine. Metodele trebuie perfectionate continuu pentru atragerea tinerilor la crestinism.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.01.2007, 18:53:12
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Tinerii merg la Biserica din ce in ce mai putin? Este o realitate faptul ca Biserica nu are suficiente programe pentru tineri? Cum vedeti relatia dintre tineri si Biserica? Cum ati descri-o? Si care sunt cauzele acestei relatii?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.01.2007, 00:15:02
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Cred ca ar trebui ca preotii sa insiste pe cateheze la domiciliu unde pot fi gasiti tinerii in familia lor.Deasemenea preotii sa se apropie cu caldura de tineri si fara aere de superioritate sau chiar de "sfintenie".Tinerii sunt foarte sinceri,dar si sensibili la critici,mai ales daca vin din partea unor "babe evlavioase".De aceea preotul trebuie sa-si faca ordine in biserica lui.Si nu in ultimul rand rugaciune facuta pentru ei in special de familie si de preot.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.01.2007, 16:00:15
alexandra28 alexandra28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

cred ca preotii accepta foarte multe lucruri moderne ale tinerilor care sunt impotriva credintei ortodoxe crestine.de exemple felul in care se imbraca la biserica,am vazut fete si cu buricul pe afara in interiorul bisericii,sau atunci cand se aseaza in genunchi le ies bikini din pantaloni,ceea ce mi se pare de neacceptat in biserica.eu ,de exemplu daca am o bluza mai scurta si ma duc la biserica imi iau la mine si un pulover pe care il imbrac cand intru inauntru.multi preoti dau dezlegare pentru imparatasanie chiar daca acea persoana intretine relatii sexuale in afara casatoriei sau de cele mai multe ori nici nu mai intreaba daca si-a inceput viata sexuala,ignorand acest fapt.la spovedanie se intreaba daca am facut avorturi dar despre protectia sexuala nu se spune nimic(ceea ce este ,de asemenea un pacat).deci eu cred ca preotii s-au adaptat vietii sociale in care traim si accepta multe lucruri insa eu cred ca acest lucru este daunator ortodoxiei.insa,pe de alta parte daca nu le-ar accepta multi dintre tineri s-ar departa de biserica.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 21.01.2007, 16:18:10
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

Parerea mea este ca Biserica noastra ortodoxa se ocupa ffffffffffoooarte putin de tineri. Nici nu va imaginati cate cateheze si cate actiuni fac catolicii cu tinerii. Daca voi credeti ca sunt eretici sau nu, nu conteaza,ca ne intrec in ravna de 10 000 de ori. Nici nu va imaginati ce frustrata sunt ca nu se ocupa preotii nostri de tineri mai indeaproape. Impresia mea de simpla credincioasa este ca preotii sunt undeva acolo intr-o zare indepartata, inaccesibili, nici nu stii cum sa ajungi la ei. Catolicii nu sunt deloc asa. Au grupuri de care se ocupa cate un preot, care le este indrumator spiritual. Poarta discutii cu ei, fac rugaciuni, fac voluntariat, sunt ACTIVI, si nu sunt lasati de capul lor imprastiati. Inainte de casatorie cuplurile la ei fac o pregatire speciala. oricat ati vrea sa aruncati in noroi spre ei, avem ce invata de la ei in privinta asta.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.01.2007, 20:55:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annamarria
Parerea mea este ca Biserica noastra ortodoxa se ocupa ffffffffffoooarte putin de tineri. Nici nu va imaginati cate cateheze si cate actiuni fac catolicii cu tinerii. Daca voi credeti ca sunt eretici sau nu, nu conteaza,ca ne intrec in ravna de 10 000 de ori. Nici nu va imaginati ce frustrata sunt ca nu se ocupa preotii nostri de tineri mai indeaproape. Impresia mea de simpla credincioasa este ca preotii sunt undeva acolo intr-o zare indepartata, inaccesibili, nici nu stii cum sa ajungi la ei. Catolicii nu sunt deloc asa. Au grupuri de care se ocupa cate un preot, care le este indrumator spiritual. Poarta discutii cu ei, fac rugaciuni, fac voluntariat, sunt ACTIVI, si nu sunt lasati de capul lor imprastiati. Inainte de casatorie cuplurile la ei fac o pregatire speciala. oricat ati vrea sa aruncati in noroi spre ei, avem ce invata de la ei in privinta asta.
OF ! trebuie sa recunosc si cred ca cei cu capul pe umeri sint deacord cu mine. "Sectantii", au reusit sa racoleze atitia tineri, tocmai pentru ca au avut putin fler mai mult ca noi. Au folosit din plin "tehnica", modernismul epoci actuale. Veti spune ca au si fonduri mai mari! si adevarat si fals totodata. Vedeti metodele lor si analizati singuri. Trebuie sa invatam si de la "adversari" sa zic metaforic. Propaganda lor combinata cu acapararea mass media , organizarea de reuniuni pentru tineri( gen cenaclu) si multe altele. Plus tiparirea masiva de brosuri pe intelesul tuturor, bogat ilustrate si cu o grafica atragatoare. Pe deasupra au si multi voluntari de racolare. De aici ar trebui sa plece discutia noastra. Vrem nu vrem la capitolul tineretul crestin ortodox stam slab. Biserica impreuna cu noi trebuie neaparat sa-si schimbe putin mentalitatea in abordarea tineretului. Apropo, noi ne luptam sa scoatem icoanele din scoli ! Si atunci....... ? !
Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.01.2007, 23:12:09
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Citat:
În prealabil postat de Annamarria
Parerea mea este ca Biserica noastra ortodoxa se ocupa ffffffffffoooarte putin de tineri. Nici nu va imaginati cate cateheze si cate actiuni fac catolicii cu tinerii. Daca voi credeti ca sunt eretici sau nu, nu conteaza,ca ne intrec in ravna de 10 000 de ori. Nici nu va imaginati ce frustrata sunt ca nu se ocupa preotii nostri de tineri mai indeaproape. Impresia mea de simpla credincioasa este ca preotii sunt undeva acolo intr-o zare indepartata, inaccesibili, nici nu stii cum sa ajungi la ei. Catolicii nu sunt deloc asa. Au grupuri de care se ocupa cate un preot, care le este indrumator spiritual. Poarta discutii cu ei, fac rugaciuni, fac voluntariat, sunt ACTIVI, si nu sunt lasati de capul lor imprastiati. Inainte de casatorie cuplurile la ei fac o pregatire speciala. oricat ati vrea sa aruncati in noroi spre ei, avem ce invata de la ei in privinta asta.
OF ! trebuie sa recunosc si cred ca cei cu capul pe umeri sint deacord cu mine. "Sectantii", au reusit sa racoleze atitia tineri, tocmai pentru ca au avut putin fler mai mult ca noi. Au folosit din plin "tehnica", modernismul epoci actuale. Veti spune ca au si fonduri mai mari! si adevarat si fals totodata. Vedeti metodele lor si analizati singuri. Trebuie sa invatam si de la "adversari" sa zic metaforic. Propaganda lor combinata cu acapararea mass media , organizarea de reuniuni pentru tineri( gen cenaclu) si multe altele. Plus tiparirea masiva de brosuri pe intelesul tuturor, bogat ilustrate si cu o grafica atragatoare. Pe deasupra au si multi voluntari de racolare. De aici ar trebui sa plece discutia noastra. Vrem nu vrem la capitolul tineretul crestin ortodox stam slab. Biserica impreuna cu noi trebuie neaparat sa-si schimbe putin mentalitatea in abordarea tineretului. Apropo, noi ne luptam sa scoatem icoanele din scoli ! Si atunci....... ? !
Doamne fereste sa nu luam exemplul sectarilor. Eu vorbeam de catolici, care trebuie sa recunoasteti ca nu sunt o secta, oricat v-ar fi de urati. Sectarii te cam agreseaza cu brosurile lor. Nu asa ar trebui sa se faca la noi. Parerea mea este ca fiecare preot ar trebui sa organizeze intalniri cu tinerii din parohie si sa faca ceva impreuna cu ei. Sa anunte duminica dupa liturghie sau sa puna afis la biserica, pentru cei interesati, nu sa se imparta brosuri.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pentru tinerii care au probleme cu babutele din biserica eduardd Reguli in Biserica 21 22.09.2010 14:33:14
tinerii de azi ionyk Generalitati 34 22.03.2010 20:06:25
tinerii cristiboss56 Generalitati 19 08.05.2008 18:49:21
Copiii, tinerii si Biserica irina77 Generalitati 16 20.10.2007 23:09:38
DIALOG CU TINERII Laurentiu Generalitati 8 11.12.2006 01:00:59