Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 22.01.2007, 17:08:17
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

De ce sa nu luam exemplu sectarilor daca ei folosesc metodele potrivite pentru socializarea religioasa a tinerilor? Daca ei dau exemple stralucite in acest sens, crezi ca adoptarea unor metode potrivite folosite si de ei ar fi un lucru gresit?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 22.01.2007, 18:10:28
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

Nu Iosif, atata vreme cat nu agresezi oamenii cu ele. Ma refer la cei care stau pe strada si impart brosuri la oameni. In loc de asta mai bine iti pui o masuta cu brosuri si pe cine intereseaza se uita, cine nu, nu. Dar nici nu cred ca e cazul oricum.
Parerea mea ( si sunt tanara) e ca ar fi bine sa se ocupe preotul de tineri. Sa se faca activitati special cu tinerii. Mie personal imi place foarte mult cum se ocupa catolicii de tineri, am mai spus. Si am mai spus ca in privinta asta am putea invata de la ei. La noi exista numai ASCOR, dar cred ca nu e suficient.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 22.01.2007, 18:14:27
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
De ce sa nu luam exemplu sectarilor daca ei folosesc metodele potrivite pentru socializarea religioasa a tinerilor? Daca ei dau exemple stralucite in acest sens, crezi ca adoptarea unor metode potrivite folosite si de ei ar fi un lucru gresit?
Metodele da, dar fara ideologia lor. In plus stam catastrofal in invatamintul prescolar ( in speta la gradinite) si in general clasele 1 - 8. Totul e facultativ si cel mult 1 ora pe saptamina. Tot Ministerul Educatiei sprijinit de Patriarhie in vacante ar putea organiza pelerinaje la manastiri , tabere etc care ar fi forme foarte eficiente imbinind utilul cu placutul. Dar stiti cum este la roman , la teorie sintem buni toti, practica ne omoara!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 24.01.2007, 17:27:33
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

generatia aceasta este o generatie dezorientata, in mare parte este asa datorita noua a parintilor, pentru ca suntem prea preocupati sa le dam cele necesare trupeste si le lasam sau le uitam chiar pe cele duhovnicesti, atunci sufletul copilului se netrebniceste si cauta tot mai mult cele a fost invatat sa caute, cat despre sprijinul bisericii?? poate ca ar trebui sa se faca iarsi acele ore de cateheza, pentru ca eu personal consider ca tinerii nu-si cunosc radacinile ei nu stiu nimic despre tainele bisericii, despre importanta lor, despre Sf Liturghie, ei nu stiu pt ca nu a a avut cine sa-i invete, la scoala din pacate la orele de religie se face [prea putina religie...stiu copil in cl a 7 care nu stia crezul!! ei bine daca acasa nu ii vb nimeni de HRISTOS la scoala prea ptuin atunci cum sa caute tanarul din ziua de azi ceva ce el nici macar nu cunoaste?? cum va sti ce a pierdut daca nici nu a gustat?? consider ca singurl ajutor pe care il putem da tinerilor este sa le vorbim ami mult de HRISTOS sa ii ajutam sa IL IUBESCA pt ca dac aIl vor iubi Il vor cauta asta consider eu ca ar putea sa faca biserica sa ii ajute sa Il cunoasca pe D-zeu apoi ei vor alege dupa constiinta calea. Doamne ajuta
Reply With Quote
  #25  
Vechi 24.01.2007, 18:07:00
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Eu cred ca copiii pot traii doar ce vad in casa. Daca AMINDOI parinti sint pe drumul bisericii atunci apropierea lor de biserica este naturala si normala. Daca este doar unul dintre parinti exista o varianta usoara , fara restrictii, fara truda varianta parintelui ateu.Si copilul in marea majoritate o sa o insuseasca pe aceasta. Iar daca parintele care crede nu este mama...atunci sansele lui de a devenii credincios se reduc substantial.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 24.01.2007, 19:38:42
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dmb
Eu cred ca copiii pot traii doar ce vad in casa. Daca AMINDOI parinti sint pe drumul bisericii atunci apropierea lor de biserica este naturala si normala.
Asa e, Marius. Copiii se formeaza in functie de ce vad in familie. Vad ca parintii se roaga, se roaga si ei, vin si ei la rugaciune. Parintii postesc, postesc si ei. Mama e mereu in fusta si are parul lung, vor si fetitele la fel. Mama are ceva pe cap la Biserica, vor si fetitele. Deci e o invatare prin exemplu. Am prieteni cu o fetita de un an. Inainte de a ne aseza la masa ii zicem ca Ii multumim Domnului si imediat isi impreuneaza manutele pentru rugaciune. Alti prieteni au trei copilasi. Acum doi ani eram in Postul Pastelui la o manastire. Cineva avea niste ciocolata neagra (considerata de post dupa principiile acelei persoane) si i-a intrebat daca vor. Ei au spus ca nu. Postul pentru ei era fara ciocolata, ca asa au invatat acasa.

Jeny vorbea despre rolul catehezelor. E foarte important. Aici unde sunt eu se fac cateheze cam in toate parohiile. Multi parinti vin si spun ca ei inainte nu faceau rugaciunea inainte de masa, dar acum copiii au avut initiativa asta si ei sunt cei care se roaga si dimineata si seara. Extraordinar, nu?! Problema cu catehezele este ca sunt putini cei care stiu sa le faca. Cateheza nu este o ora de scoala, ci este un moment in care Il lasi pe Dumnezeu sa lucreze prin tine in inimile copiilor. Si trebuie sa-i faci sa vorbeasca pe copii, sa le vorbesti despre diferite pilde, dar sa-i lasi si pe ei sa vezi ce cred. E o comuniune, o sinergie. Si de multe ori, Dumnezeu ne invata pe noi prin ei. Ce mari daruri...

Elena
Reply With Quote
  #27  
Vechi 26.01.2007, 04:16:30
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.568
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annamarria
Nu Iosif, atata vreme cat nu agresezi oamenii cu ele. Ma refer la cei care stau pe strada si impart brosuri la oameni. In loc de asta mai bine iti pui o masuta cu brosuri si pe cine intereseaza se uita, cine nu, nu. Dar nici nu cred ca e cazul oricum.
Parerea mea ( si sunt tanara) e ca ar fi bine sa se ocupe preotul de tineri. Sa se faca activitati special cu tinerii. Mie personal imi place foarte mult cum se ocupa catolicii de tineri, am mai spus. Si am mai spus ca in privinta asta am putea invata de la ei. La noi exista numai ASCOR, dar cred ca nu e suficient.
Annamarria, nu critic, vreau doar sa adaug ce am observat eu la catolicii carora le tii partea in privinta activitatilor cu tinerii si tind sa cred ca ai dreptate intr-un fel, din perspectiva Occidentala deoarece ei ALTCEVA nu stiu, iar de Ortodoxism au auzit doar asa tangential poate prin intermediul artei Bizantine:
1. Bisericile lor de regula au mult spatiu auxiliar in jurul bisericii propriu-zise. Am vazut cu ochii mei sali pline de jocuri video si mecanice
2. Sali de muzica usoara, formatii, ping-pong, atit(asta este ce am vazut eu).
...care in aparenta nu fac nimic rau iar preotii cu care am discutat sustin ca asa ii distrag pe tineri de la pacate majore cum ar fi: drogurile , prostitutia, alcolismul, patimi fara sfirsit si CARE SUNT REALE,nu este gluma, il cred pentru ca sunt vizibile pretutindeni cind circuli prin Italia, iar ei nu mai stiu ce sa faca ca sa-i tina pe linga "casa". Chiar daca preotii catolici nu reusesc sa-i faca sa vina la slujbe eu consider cu mina pe inima ca daca reusesc sa-i tina departe de STRADA este un MARE PAS care-mi da o bucurie nespus de mare, desi sunt straini, nu-s Ortodocsi cum ar spune unii,... lasa-i sa putrezeasca in Ocidentul lor decadent.

Daca-i bine sau rau sa-i aduni pe tineri pe linga Biserica Ortodoxa cu nu stiu ce ademeniri ca sa nu mai stea prin canale, de exemplu(in cele mai rele cazuri)desi nu sunt interesati in vindecare prin Iisus Hristos, Dumnezeu stie

In schimb de sectari, nici nu merita sa vorbim
Reply With Quote
  #28  
Vechi 26.01.2007, 12:23:47
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

Draga Cozia, desi am zis ca nu mai postez, trebuie sa-mi clarific mesajul anterior. Nu stiu ce ai vazut tu, dar eu am vazut cu totul altceva. Si ceea ce am vazut mi-a placut. Rugaciuni, cateheze ( intre acestea momente de relaxare bineinteles, poate si jocuri, dar intre ei)...ca sa se distreze cantau cantece religioase, voluntariat. Toate pentru a implica tinerii, special pentru tineri si niciodata uitandu-L pe Hristos, iti spun eu pentru ca am participat. In Occident nu stiu cum fac, poate e cum zici tu, dar poate acele sali sunt pentru orele de pauza. Si la copii le faci niste sali cu jucarii, nu? Nici in sport nu vad ceva rau. Omul are nevoie si de distractii, eu personal ma simt mai apropiata de oamenii cand ma joc cu ei..
Gata, daca intelegeti bine, daca nu, nu. Eu nu mai postez. Pa!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 26.01.2007, 17:22:35
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Nici prin gand nu mi-a trecut adoptarea ideologiei sectarilor. Am vorbit aici despre metodele de comunicare, nu despre cele agresive! Ei sunt insa mult mai putini si atunci e mai usor de condus o comunitate mai mica decat una foarte mare.

Ati putea sugera o lista de activitati pe care un preot paroh ar putea sa le desfasoare in timpul unui an calendaristic in lucrul cu tinerii?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 07.02.2007, 13:44:01
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

cu regret spun, preotii de parohie acorda prea putin timp tinerilor si nu numai,( nu generalizez sa nu se inteleaga gresit nici nu acuz) consider ca ar fi de folos sa se stabileasca o ora doua pe saptamana cand se vor aduna si vor discuta liber despre problemele lor, sunt multe lucruri pe care ei nu le cunosc
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pentru tinerii care au probleme cu babutele din biserica eduardd Reguli in Biserica 21 22.09.2010 14:33:14
tinerii de azi ionyk Generalitati 34 22.03.2010 20:06:25
tinerii cristiboss56 Generalitati 19 08.05.2008 18:49:21
Copiii, tinerii si Biserica irina77 Generalitati 16 20.10.2007 23:09:38
DIALOG CU TINERII Laurentiu Generalitati 8 11.12.2006 01:00:59