Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.12.2009, 18:36:51
maniucu's Avatar
maniucu maniucu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2006
Locație: -
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Question Ce profesie v-ar placea sa aveti?

Buna tuturor,
Am stat si m-am analizat in ultima vreme, mi-am analizat viata. Sunt intr-o stare f proasta care e alimentata de multe lucruri si imi gasesc cu greu echilibrul. Nu imi mai gasesc exuberanta de alta data (asta daca consideram ca am fost eu exuberanta vreodata) si nici puterea sa zambesc si sa fiu placuta cand ma intalnesc cu oameni cu care alta data aveam o relatie, fie ea chiar si doar o conversatie, buna si asta datorita profesiei pe care o am si care nu-mi hraneste deloc sufletul. Pe mine, munca care o fac acum nu ma pune deloc in valoare, ma simt total nemotivata si mai mult decat atat de cele mai multe ori lucrez 7 zile pe saptamana, in medie 10 ore pe zi din aceasta cauza nici nu reusesc sa separ f bine serviciul de viata personala
Mi-as dori f mult sa profesez in invatamant, imi plac mult copiii si chiar am facut studii in domeniu, dar, in acelasi timp, cu salariu din invatamant, n-as reusi sa ma intretin singura. De asemenea, mi-ar placea sa am alaturi oameni cu aceeasi mentalitate pe care o am eu...e f greu sa fii privit ca un ciudat la serviciu pentru ca tii post sau pentru ca mergi duminica la Biserica si alte lucruri asemanatoare.
Sunt multe de spus, dar as vrea sa discutam despre ce profesie sau ce functie v-ar placea sa aveti. Daca vreti, puteti sa mentionati in ce domeniu lucrati acum,daca nu discutam doar despre ce v-ar bucura sufletul-in ce domeniu ati profesa cu drag.
Astept sa dicutam despre acest subiect.
Doamne ajuta !
__________________
"Să ne bucurăm si să mulțumim bunului si înduratului Dumnezeu pentru toate."
Părintele Paisie Olarul
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.12.2009, 19:37:25
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maniucu Vezi mesajul
Mi-as dori f mult sa profesez in invatamant, imi plac mult copiii si chiar am facut studii in domeniu, dar, in acelasi timp, cu salariu din invatamant, n-as reusi sa ma intretin singura. !
Din cite stiam, salariile in invatamint s-au marit la aprox 2000 de lei sau chiar mai mult , nu?
Tu, cam de ce suma ai nevoie pentru intretinerea ta?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.12.2009, 19:47:47
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

salariul in invatamant e cam de 900-1000 de eli pt cei cu vechime pana in 10 ani si fara grade. Pt. cei cu gradul I si cu vechime asemanatoare e pana in 1500 lei
Salariul de 2000 il ai cam dupa o viata in invatamant.
Nu prea e de invidiat.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.12.2009, 19:51:15
maniucu's Avatar
maniucu maniucu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2006
Locație: -
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caliyo Vezi mesajul
salariul in invatamant e cam de 900-1000 de eli pt cei cu vechime pana in 10 ani si fara grade. Pt. cei cu gradul I si cu vechime asemanatoare e pana in 1500 lei
Salariul de 2000 il ai cam dupa o viata in invatamant.
Nu prea e de invidiat.
de astfel de salarii in invatamant stiu si eu.
__________________
"Să ne bucurăm si să mulțumim bunului si înduratului Dumnezeu pentru toate."
Părintele Paisie Olarul
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.12.2009, 19:56:20
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

maniucu,
Te inteleg perfect cum te simti. Am avut si eu servicii care pur si simplu ma sufocau, nu mai aveam viata personala, aveam impresia ca nu imi mai traiesc propria viata , ci pe a altuia. Am facut ce am facut si le-am schimbat pt. ca o viata am si e pacat sa mi se iroseasca asa. Nu pot sa iti dau acelasi sfat pt. ca nu iti cunosc situatia si mai e si criza asta cand e o binecuvantare sa ai un serviciu , chiar daca nu ne place prea mult.
Pune-ti un ban de-o parte si cand s-o mai slabi criza, fa-ti curaj si cauta-ti un serviciu care sa iti ofere mai mult timp liber.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.12.2009, 19:56:46
maniucu's Avatar
maniucu maniucu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2006
Locație: -
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Din cite stiam, salariile in invatamint s-au marit la aprox 2000 de lei sau chiar mai mult , nu?
Tu, cam de ce suma ai nevoie pentru intretinerea ta?
avand in vedere ca doar pe chirie dau 300 de eur la care se adauga si celelalte cheltuieli pe care nu le poti evita..cu siguranta nu m- as descurca cu un salariu de 8-9 mil cat as putea avea daca as intra in invatamant.
__________________
"Să ne bucurăm si să mulțumim bunului si înduratului Dumnezeu pentru toate."
Părintele Paisie Olarul

Last edited by maniucu; 17.12.2009 at 20:04:29.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.12.2009, 20:04:48
maniucu's Avatar
maniucu maniucu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2006
Locație: -
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caliyo Vezi mesajul
maniucu,
Te inteleg perfect cum te simti. Am avut si eu servicii care pur si simplu ma sufocau, nu mai aveam viata personala, aveam impresia ca nu imi mai traiesc propria viata , ci pe a altuia. Am facut ce am facut si le-am schimbat pt. ca o viata am si e pacat sa mi se iroseasca asa. Nu pot sa iti dau acelasi sfat pt. ca nu iti cunosc situatia si mai e si criza asta cand e o binecuvantare sa ai un serviciu , chiar daca nu ne place prea mult.
Pune-ti un ban de-o parte si cand s-o mai slabi criza, fa-ti curaj si cauta-ti un serviciu care sa iti ofere mai mult timp liber.
intr-adevar, nu e tocmai intelept de a renunta la serviciu in vremurile de criza, dar vreau un job care sa-mi aducá satisfactii ,sa plec la muncá de drag si sa mai am puterea sa vin acasa cu zambetul pe buze ..
__________________
"Să ne bucurăm si să mulțumim bunului si înduratului Dumnezeu pentru toate."
Părintele Paisie Olarul
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.12.2009, 20:09:34
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

gand la gand cu bucurie:)
chiar si eu ma confrunt in perioada asta cu probleme asemanatoare. sunt economist de profesie, dar m-am angajat ca educator din cauza ca cineva mi-a facut o oferta buna.*(10 mil plus reducere ptr unu din cei doi copii la gradi).problemele au aparut dupa ce am inceput serviciul:nu mi-a fost permis nici o initiativa, nici un proiect, toate au fost barate, inclusiv subiectele de la lectie.pe cat de drag mi-a fost lucrul cu copiii pe atat de mult m-au dezgustat toate astea, am inceput sa ma sint frustrata din cauza ca nu puteam sa pun in practica nici o idee.mi se tot resprosa ca sunt o incepatoare si ca nu trebuie sa mai iau in itiative. en fine.. ce sa mai zic. stau in dubii in prag de sarbatori ca nu stiu ce sa fac, mi s-a propus un post de ajutor de bucatar , pe 300 ron dupa sarbatori tot la aceeasi instituite. probabil voi accepta pana gasesc ceva mai bun. dar e sigur ca nu voi mai intra in sistemul asta NICIODATA! m-a dezgustat...

visul meu de o viata era medicina. si azi sufar ca nu am putut sa o fac din cauza ca m-am casatorit devreme, iar medicina ca si familist cu copii mici nu prea se imbina. asta e....

sper sa gasesc ceva bun, care sa imi pemita sa ma misc liber, sa imi ofera posibilitate inteprinderii de proiecte noi, sa fie pro creativitate, libertate de expresie. dar poate ca acestea sunt concepte utopice.

dar ms, ca ai deschis sb. mi-a prins bine sa mai zic cuiva ce am pe suflet
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.12.2009, 20:11:34
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maniucu Vezi mesajul
intr-adevar, nu e tocmai intelept de a renunta la serviciu in vremurile de criza, dar vreau un job care sa-mi aducá satisfactii ,sa plec la muncá de drag si sa mai am puterea sa vin acasa cu zambetul pe buze ..

exista si asa ceva? ca eu nu mai indraznesc sa sper...
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.12.2009, 20:18:18
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

maniucu,
ti-am mai zis, te inteleg perfect. Sfatul meu e sa actionezi intelept, adica sa iti faci niste rezerve de bani care sa iti ajunga la cheltuielile macar pe 2-3 luni, doar asa te poti inhama sa iti dai demisia si sa cauti de lucru in alta parte. Si nu e obligatoriu sa te duci in alt domeniu , dar macar sa ai mai mult timp liber pe care sa il petreci cu familia, prietenii sau pur si simplu pt tine, pt sufletul tau. Cand te duci la serviciu, du-te cu speranta ca zbuciumul asta se va sfarsi intr-un viitor apropiat si ca va urma o perioada mai placuta. Eu asa ma incurajam cand nu imi placea la serviciu, imi ziceam ca trebuie sa mai suport un timp si apoi imi va fi mai bine.
Cat priveste invatamantul , ia-ti gandul. Din pacate, e un domeniu in care nu ai prea multe satisfactii, nici materiale, nici spirituale. Copiii nu mai sunt interesati de nimic, obraznicia atinge cote maxime, respect din partea nimanui...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ce afacere personala v-ar placea sa aveti ? Mirela0110 Generalitati 32 06.12.2011 12:30:29
Huidu la "Voluntari de profesie" VladCat Generalitati 0 28.01.2011 20:21:35
Preotul si altii din cler - profesie/har pentru toata viata? sophia Preotul 6 14.03.2010 19:02:25
Ce profesie luceafaruldincer Din Noul Testament 1 11.12.2009 11:04:02
Cersetoria=nevoie sau profesie? corbu Reguli in Biserica 38 26.09.2009 21:33:56