Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 12.09.2013, 14:34:31
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

Nu cred ca s-a petrecut tocmai asa. Probabil uitati anumite detalii sau persoana in cauza nu a spus adevarul. Ce fel de avocat o fi avut profesorul de geografie de a luat puscarie cu executare pt legitima aparare nu stiu. Si eu as fi procedat la fel ca el!
Cu un astfel de caz se merge la CEDO.
Cum a motivat instanta hotararea? Este foarte ciudat
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #42  
Vechi 12.09.2013, 17:18:44
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu, asta e gradul de indiferenta la care a ajuns societatea romaneasca.

Cati romani crezi ca ar sari in fata cutitului sa-si apere un semen?

Si asta o stiu multi, altfel n-as fi avut ocazia sa vad un adolescent care isi permite sa pipaie pe strada o fata insotita de mama ei.
Poate ca eu nu as fi putut sa sar s-a scap fata dar dadeam telefoane la politie dandu-le toate detaliile,macar incercam sa fac ceva,sa stiu ca am incercat!
Oare de unde vine blegeala asta a spiritului si indiferenta la raul altuia?
Din cauza asta tiganii sunt o minoritate iar noi suntem terorizati de ei,chiar fiind mai numerosi.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 12.09.2013, 17:28:41
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Si bineinteles ca atacatorul era mai tuciuriu, adica tigan. Spun asta pentru ca, probabil, 90% din infractiuni sunt comise de tigani, tot ei au si clanuri infractionale. Daca ar fi intervenit cineva ar fi aparut imediat o organizatie pentru protectia minoritatilor, strigand ca e discriminare (glumesc). In privinta romilor e si amuzant ce au facut strainii, ne-au tot acuzat de discriminare iar cand au avut si ei de-a face cu 2-3 romi la ei in oras nu mai stiau cum sa scape de ei.
Lasand gluma la o parte, in Brasov, cand a fost un jaf cunoscut, un barbat a intervenit fugind sa il prinda pe hot si a fost impuscat mortal de acesta. In cazul acesta e rusinos ca nu a intervenit nimeni, deja cand vezi un tigan cu o tanara care plange te gandesti la ceva rau.
Mda,pai cei care ne-au invinuit de discriminare nu au decat sa-i importe ei sau sa vina 1 an in Romania sa fie furati sau violentati de ei.Ei probabil ii stiu pe tigani din povestile romantice in care acestia sunt niste personaje haioase,puse pe muzica si pe dans iar femeile au haine foarte colorate si unice.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 12.09.2013, 18:41:33
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Se vede treaba ca romanii nu dau pe afara nici de dragoste de oameni ,asa cum se lauda de vreo saptamana in toate mediile.
In fine,imi pare foarte rau pt exeperienta nefericita a acestei tinere,sa dea Domnul s-o ajute sa treaca peste aceasta oroare si sa aibe o viata normala.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 12.09.2013, 21:58:24
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
Nu cred ca s-a petrecut tocmai asa. Probabil uitati anumite detalii sau persoana in cauza nu a spus adevarul. Ce fel de avocat o fi avut profesorul de geografie de a luat puscarie cu executare pt legitima aparare nu stiu. Si eu as fi procedat la fel ca el!
Cu un astfel de caz se merge la CEDO.
Cum a motivat instanta hotararea? Este foarte ciudat
Nu pretind ca am redat exact faptele ca atare, |Oricum, mi se povestise,si chiar unele aspecte le-am mai aranjat si eu de la mine, sa para mai logic, insa intamplarea e f reala,deci nu e o fictiune !

In ce priveste,legitima aparare,legea veche (acuma nu stiu cum e !) prevedea ca raspunsul trebuie sa fie direct proportional cu forma atacului . Deci, daca ala a intrat in casa cu mainile goale (chiar daca probabil, putea avea 1,90 si 130 kg ) proprietarul nu putea apela la cutit sa isi apere viata .ci trebuia sa-l infrunte pe goliat cu mainile goale (proprietarul putand f bine sa aiba 1,65 si 60 de kg !) Deci disproportia fiind evidenta !
Deci, numai asa ma gandesc ca a puitut fi acuzat de omor, pt ca cealalt nu intrase cu cutit la el !!!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 13.09.2013, 01:05:57
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

stii tu ceva. in legea actuala(inca nu a fost adoptat noul cod penal) apararea trebuie sa fie proportionala este adevarat, DAR exista notiunea de exces justificat care nu se pedepseste. pe langa acest lucru se tine cont si de alte circumstante, provocarea , speritura etc de la caz la caz. se tine cont inclusiv de constitutia fizica si de aptitudinile fizice. oricum imi pare nespus de rau pentru ce a patit omul acela!
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #47  
Vechi 13.09.2013, 01:45:34
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Nu pretind ca am redat exact faptele ca atare, |Oricum, mi se povestise,si chiar unele aspecte le-am mai aranjat si eu de la mine, sa para mai logic, insa intamplarea e f reala,deci nu e o fictiune !

In ce priveste,legitima aparare,legea veche (acuma nu stiu cum e !) prevedea ca raspunsul trebuie sa fie direct proportional cu forma atacului . Deci, daca ala a intrat in casa cu mainile goale (chiar daca probabil, putea avea 1,90 si 130 kg ) proprietarul nu putea apela la cutit sa isi apere viata .ci trebuia sa-l infrunte pe goliat cu mainile goale (proprietarul putand f bine sa aiba 1,65 si 60 de kg !) Deci disproportia fiind evidenta !
Deci, numai asa ma gandesc ca a puitut fi acuzat de omor, pt ca cealalt nu intrase cu cutit la el !!!

Detaliile sunt foarte importante intr-un caz,poate omul uitase usa deschisa iar celalalt doar a impins usa si dorea sa stea de vorba cu el nu sa-l omoare la el in casa.
Multi oameni au reactii exagerate in momente de stress.
Mai mult ca sigur ca a exagerat.
Poate vecinul venise sa se certe cu el sau sa-l ia la intrebari,iar Acela simtandu-se in inferioritate l-a omorat.Tipic lasilor.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 13.09.2013, 01:49:37
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

sa nu ajungem asa departe.... este un caz cat se poate de cumplit
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #49  
Vechi 13.09.2013, 06:33:37
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Era o stire mai veche, in care o mama si-a omorat copilul cu cutitul. Adica, fetita ei o tot enerva si mama a luat un cutit si l-a aruncat in directia ei, fara intentia de a o omorî, dar s-a înfipt exact in pieptul copilei. Si acesta a fost un accident, iar mama a primit puscarie.
*
Eu nu prea inteleg accidentele de masina. Pai sunt accidente, nu intentii de omor, de crima. Aici nu ma refer la cazul in care soferul e beat, fuge de la locul faptei, nu opreste la semafor, la trecerea de pietoni etc. Ci ma refer la accidente, caci se mai intampla, mai ales ca in Ro nu prea sunt conditii, autostradele creionate pe harta de pe vremea lui Nea Nicu inca nu sunt terminate. De ce sa mergi la puscarie daca a fost un accident? Nu e destul ca ai niste oameni pe constiinta? In schimb, bandele de interlopi si de mafioti stau bine mersi.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 13.09.2013, 13:12:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Nu stiu ce alte discutii si pe ce ton or mai fi avut acolo, cert e ca, dupa ce omul nostru s-a intors la el in casa, la scurt timp a aprut vecinul,care ar fi intrat fara permisiune peste el in apartament !!!
Omul nostru ,probabil,speriat, a mers in bucatarie si a pus mana pe un cutit !
Rezultatul a fost un omor !
Deci ala nu incuia usa ca avea mereu un cutit la indemana.
Probabil.
Apropo, ce cuvant amuzant prioba -> probabil dar de fapt inseamna "poate".

P.S. Daca n-ai acces la dosar, in special la rezultatul investigatiei criminalistice, nu poti sa te pronunti pe baza unui articol din ziar sau ce zice avocatul (posibil cam tot pe acolo).
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare