Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 24.09.2013, 19:57:41
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Aici e mai dificil, pentru ca va incerca sa acceseze continutul la care nu poate ajunge de-acasa din alte parti, de-aia trebuie supravegheat atent.
daca e un pic bun la calculatoare, o sa gaseasca metode de a vedea pe sub programul de supraveghere.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 24.09.2013, 20:02:03
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Tu ai vazut ce fel de jocuri se joaca copiii? In nici un caz jocuri cu printese si norisori. Sunt foarte violente si nu se joaca 1 ora pe zi sau din cand in cand, ci se joaca cu orele, zile la rand. Devin agresivi daca le inchizi calculatorul ptr. ca au teme de facut. Sunt studii care arata ca jocurile pe calculator dau dependenta si creste agresivitatea copiilor. La fel si desenele animate violente(fie vorba intre noi, desenele animate sunt mult mai violente decat filmele). Multi spun ca pana la varsta de 2 ani cel putin, copilul nici nu ar trebui sa vada ecranul. Sunt tineri care numai asta fac. Se joaca pe calculator si atat.
ok, multa violenta peste tot, trebuie protejat copilul, toate cele.
bine, dar in conditiile astea jumatate din populatia sub 30 de ani ar trebuii sa fie la inchisoare.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 24.09.2013, 20:02:30
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

Parascheva eu nu am copil, dar problemele apar incepand cu varsta adolescentei. Eu as instala un program de parental control mai destept si as sta cu ochii pe el, mai de la distanta ca sa nu se simta spionat de parinti, dar nu l-as lasa de capul lui.
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #54  
Vechi 24.09.2013, 20:29:49
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Depinde si de varsta copilului. Daca este adolescent e putin ciudat sa vezi ce vorbeste el pe mess cu prietenii. Pana la varsta adolescentei educatia ar cam trebui sa fie facuta si sa ai incredere in el si in ce l-ai invatat.
Cam așa cred și eu. Educația ar trebui să își arate roadele în alegerile pe care la face copilul, spionajul este o încălcare a intimității individului.
Într-o relație ideală, ar fi bine să putem comunica deschis, să aflăm direct de la copil ce face și ce îl interesează.

Pe de altă part, o persoană care dorește să-i controleze pe cei din jur, sau pur și simplu curioasă, poate intra nepoftită în intimitatea altuia indiferent dacă este copil, soț, soră, frate etc. Mi se întâmplă mie să intre soră-mea pe calculatorul meu să vadă ce poze mai am, sau alte fișiere potențial interesante. Nu pot să vă spun cât mă deranjează! Evident, există metoda parolării, dar se întâmplă să uit de ce e în stare și să las accesul liber... Asta e...

În concluzie, mi-aș dori să nu ajung să spionez. Putem deduce prin alte metode, prin atenție și spirit de observație cu ce se ocupă copilul sau cel de lângă noi.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 24.09.2013, 22:33:27
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de WizSoft Vezi mesajul
E moral sa spionezi ce face copilul tau la calculator?
Este moral, ba chiar o datorie, copiii trebuie supravegheati pentru ca pericole sunt multe.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 24.09.2013, 23:57:52
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Cam așa cred și eu. Educația ar trebui să își arate roadele în alegerile pe care la face copilul, spionajul este o încălcare a intimității individului.
Într-o relație ideală, ar fi bine să putem comunica deschis, să aflăm direct de la copil ce face și ce îl interesează.

Pe de altă part, o persoană care dorește să-i controleze pe cei din jur, sau pur și simplu curioasă, poate intra nepoftită în intimitatea altuia indiferent dacă este copil, soț, soră, frate etc. Mi se întâmplă mie să intre soră-mea pe calculatorul meu să vadă ce poze mai am, sau alte fișiere potențial interesante. Nu pot să vă spun cât mă deranjează! Evident, există metoda parolării, dar se întâmplă să uit de ce e în stare și să las accesul liber... Asta e...

În concluzie, mi-aș dori să nu ajung să spionez. Putem deduce prin alte metode, prin atenție și spirit de observație cu ce se ocupă copilul sau cel de lângă noi.
Cand vine vorba de copii mici, de scoala primara si generala, un control trebuie sa existe plus instalat tot felul de filtre ptr. a nu intra pe site-uri rusinoase si ptr. blocarea reclamelor. Evident, fara a se uita de comunicare si explicatii. Cred ca una e sa spionezi pe la spate si alta e sa controlezi impreuna cu copilul.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 24.09.2013, 23:58:57
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
ok, multa violenta peste tot, trebuie protejat copilul, toate cele.
bine, dar in conditiile astea jumatate din populatia sub 30 de ani ar trebuii sa fie la inchisoare.
Sunt o gramada de tineri in inchisoare, inclusiv minori. Cerceteaza-i si vezi de ce au ajuns acolo.

Apoi, violenta in scoli este in crestere.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 25.09.2013, 00:02:06
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
Parascheva eu nu am copil, dar problemele apar incepand cu varsta adolescentei. Eu as instala un program de parental control mai destept si as sta cu ochii pe el, mai de la distanta ca sa nu se simta spionat de parinti, dar nu l-as lasa de capul lui.
E putin diferit.
Stiu parinti care, cand nu sunt tinerii acasa sau in camera, citesc ce au scris pe mess, verifica mesajele de pe telefon, biletelele de la scoala, deschid scrisorile. Si nu o fac impreuna cu tanarul, ci pe la spate. Apoi, daca gasesc ceva care ii deranjeaza, incepe scandalul. La adolescenta incep problemele, dar nici un adolescent nu o sa devina un tiran daca este apropriat de parinti si are cei 7 ani de acasa. O sa faca boacane ca tot omul, caci invatam si din greseli, nu doar din reusite. Nu lasam de capul lor, dar nici nu intram cu bocancii in sulfetul si intimitatea tanarului.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 25.09.2013, 10:22:20
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Tu ai vazut ce fel de jocuri se joaca copiii? In nici un caz jocuri cu printese si norisori. Sunt foarte violente si nu se joaca 1 ora pe zi sau din cand in cand, ci se joaca cu orele, zile la rand. Devin agresivi daca le inchizi calculatorul ptr. ca au teme de facut. Sunt studii care arata ca jocurile pe calculator dau dependenta si creste agresivitatea copiilor. La fel si desenele animate violente(fie vorba intre noi, desenele animate sunt mult mai violente decat filmele). Multi spun ca pana la varsta de 2 ani cel putin, copilul nici nu ar trebui sa vada ecranul. Sunt tineri care numai asta fac. Se joaca pe calculator si atat.

Daca ca parinte nu sunt in stare sa ii impun copilului un timp in care are voie la calculator si/sau TV, inseamna ca, copilul ma "creste" pemine, nu eu pe el. E vorba ca e pot impune limide. De exemplu, stai 1 ora si jumatate la calculator, apoi teme sau in vacante, l-as trimite la joaca cu alti copii, afara, la aer.

Eu am avut calculator din clasa I. Internet din clasa a IV-a, si tot nu am stat in casa cu ochii in calculator toata ziua. Stateam cat stateam (si nu aveam impuse nic limite de la parinti in legatura cu statul la calculator sau televizor) si ma plictiseam repede, apoi ieseam cu copiii afara la joaca.

Jocul Conquiztador nu provoaca dependenta. Si ciar iti dezvolta cultura generala. Ai jucat vreodata jocul acesta? Ca eu da, il joc din liceu si intru si joc cand imi mai amintesc de el.

Da, e adevarat, desenele animate sunt teribil de violente. Am vazuto cu ochii mei acum cateva zile, la nepotii mei. Cand ma uitam eu la desene, cred ca cel ma violent desen era Pokemon :)) si Scooby Doo era infricosator, dar nu violent.

Sincer, in orice activitate care implica copiii, e foarte importanta si autoeducarea copilului. Stiu ca la mine a fost. Ai mei, in afara de "CAND SE APRIND LUMINILE SA FI ACASA" NU MI-AU IMPUS NIMIC IN LEGATURA CU JOCURILE SI JUCARIILE, si pentru asta tot n-am ajuns o ratata, criminala etc. Si daca totusi era ceva ce nu ma lasa sa fac pe principiul ca "nu e bine" si atat, faceam, totusi, si imi dadeam singura seama ca nu e bine. Da, stiu acum, nu trebuia sa fac asa, puteam sa cad sau sa patesc ceva, dar asa am fost eu, asasunt si acum. Invat din propriile greseli ma ales.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 25.09.2013, 10:37:26
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Auzi, nu vrei tu să te duci mai întâi să faci o școală, să te măriți, să te duci la casa ta, să faci măcar un copil și apoi să vezi de mai vii cu sfaturile tale toxice?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
am nevoie de sprijin moral si spiritual...... patricia2006 Generalitati 12 08.09.2012 19:02:08
Distrus moral ionuttz Generalitati 32 30.01.2012 08:39:53
Jocuri pe calculator? Glamorous_witch Generalitati 52 28.01.2012 09:34:39
Pacatul - continutul moral al neantului auryca Intrebari utilizatori 4 15.02.2010 23:35:51
Ce calculator folositi? Noesis Generalitati 63 03.03.2009 14:51:51