Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.03.2011, 12:30:27
danydelya danydelya is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.03.2011
Mesaje: 3
Implicit nasii de botez

Buna ziua.Caut un raspuns,poate cineva ma poate ajuta.Se poate boteza copilul nasei de botez a copilului tau?Ca sa fiu mai explicita:sora mea de pe mama mi-a botezat fetita(nu era casatorita atunci).Acum e casatorita are un copil si il asteapta pe al doilea.Eu sunt divortata de tatal fetitei mele si acum sunt casatorita cu altcineva.Pot impreuna cu sotul meu sa-i botezam copilul surorii mele?Multumesc anticipat.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.03.2011, 18:20:35
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Nu stiu ce sa zic... cam incalcita povestea ta. Un botez se poate face, numai ca eu cred ca o data ce sora ta ti-a botezat copilul a facut un fapt de milostenie cu tine iar tu botezandu-i copilul ii intorci fapta ceea ce nu ar fi prea indicat... parerea mea.

Mai bine urmeaza sfatul preotului.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.04.2011, 09:49:48
danydelya danydelya is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.03.2011
Mesaje: 3
Implicit

Multumesc oricum pentru raspuns.Problema e ca parerea preotilor e impartita.Unul spune ca da, se poate,altul spune ca nu.Nu stiu ce sa mai cred....de asta am apelat la parerile celor de pe acest site.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.04.2011, 12:47:59
ovidiuspirit ovidiuspirit is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit o parere

Copilul trebuie botezat! acesta este scopul; in rest, va trebuie sfatul unui preot, pentru care sfat sa va rugati.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.04.2011, 00:50:33
lvlarian lvlarian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.01.2011
Locație: intreBotosani si Londonsani
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Post

Citat:
În prealabil postat de danydelya Vezi mesajul
Buna ziua.Caut un raspuns,poate cineva ma poate ajuta.Se poate boteza copilul nasei de botez a copilului tau?Ca sa fiu mai explicita:sora mea de pe mama mi-a botezat fetita(nu era casatorita atunci).Acum e casatorita are un copil si il asteapta pe al doilea.Eu sunt divortata de tatal fetitei mele si acum sunt casatorita cu altcineva.Pot impreuna cu sotul meu sa-i botezam copilul surorii mele?Multumesc anticipat.
Buna!Din cate am citit eu...putine,de Arhim.Cleopa,s.a.,foarte important e sa intelegi ce inseamna sa devii nas unui copil,ce responsabilitate implica...a fi nas nu inseamna a boteza numai,ci devii PARINTELE DUHOVNICESC al acestui copil...parintii au datoria de a alege nasii dintre cei ce ii considera demni de a indruma copilul spre mantuire...sunt asa de multe de spus,trebuie sa vorbesti mai pe indelete cu un preot,nu merge la mai multi cu intrebari multe si scurte,trebuie sa cauti mai mult in dedesubtul insemnatatii de a fi nas...
parerea mea,in care cred,este ca nu este nici o piedica ,nici pacat sa botezati voi nepotul sau nepotica,doar sa realizezi faptul ca la Judecata de pe urma,tu ca nasa vei raspunde in fata lui Dumnezeu de sufletelul pe care l ati botezat.Bunul Dumnezeu sa te lumineze si nu te ingrijora prea tare,roaga te Lui si ai sa vezi ,negresit raspunsul va veni!Doamne ajuta
a....inca ceva,tot parerea mea,poti citi sfaturile mele,de urmat eu nu ti recomand decat sa lecturezi si sa vb cu Preotul si sa te rogi...eu nu s preot si cred ca nici majoritatea care mai scriu pe forum...orice ti zice duhovnicul,tu nu vei gresi niciodata daca faci ascultare.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
nasii de botez maniucu Botezul 39 07.07.2015 14:07:43
Nasii de botez Liliana Feraru Intrebari utilizatori 9 05.04.2011 11:19:28
Ce inseamna de fapt botez si feluri de botez sophia Botezul 8 30.01.2010 11:02:22
Nasii catalinabalhui Nunta 3 16.03.2009 16:48:57
Nasii de cununie allexxa Nunta 10 30.03.2008 23:22:00