Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.07.2007, 19:28:01
Ioan_Ciobota Ioan_Ciobota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2005
Mesaje: 90
Implicit

Am vizitat in vara anului 2007 cazinoul din Constanta.
Este o cladire superba din punct de vedere arhitectonic, construita exact la inceputul secolului XX, pana in anii 1910.

O constructie monumentala si grandioasa, care-ti inspira respect.
Unii spun ca imita Cazinoul din Monte Carlo.

Interiorul cladirii parea ca respira aristocratie - scari somptuoase de marmura, ca de palat, lampioane in stanga si in dreapta, oglinzi imense, scaune imbracate in catifea visinie, mocheta luxoasa pe jos, totul este ca un adevarat palat.
Te intampina peste tot o opulenta de castel medieval.

Singura problema este ca in acest moment Cazinoul NU este functional, ci are un aer jalnic de cladire parasita.

Nu este in ruina, dar este invaluit intr-o tristete deprimanta, ca o cladire cuprinsa de MOARTE.
Prin unele colturi ploua, pe alte locuri au intrat porumbeii si locuiesc nestingheriti inauntru si din loc in loc dai de panze de paianjen.

La etaj, intri intr-o sala vasta, construita ca un templu, cu o cupola uriasa in tavan si vitralii la usi.
Inainte de 1948 a fost cazino, apoi in perioada comunista a functionat doar ca restaurant, iar dupa 1989 acolo a fost un cabaret.

Cand am intrat in sala in care mai demult era cabaret, lucrurile erau aranjate ca si cum ar astepta din clipa in clipa sa intre acolo capitani de vapoare, marinari sau personalitati importante ale vremii.

In fatza scenei semirotunde pe care mai demult evoluau fetele de la cabaret, au ramas aranjate, tot in semicerc, scaunele pe care stateau... privitorii de atunci...

Partea DEOSEBIT de interesanta este ca aceste scaune aranjate in semicerc, corespund exact cu marginea cupolei din tavan. Iar pe marginea acelei cupole din tavan, stau porumbeii, intrati printr-o gaura din acoperis, cu partea dorsala spre scaunele de jos. Asa incat acele scaune sunt acum pline de gunoi de porumbel.

O intrebare pe care mi-am pus-o pentru mine personal: ACEASTA SA FIE OARE PAREREA PORUMBEILOR, CA SA NU SPUN A CERULUI, DESPRE CE SE INTAMPLA CANDVA ACOLO... -:)?

Sf.Apostol Pavel spune:
"Lucrurile, care pentru mine erau castiguri, le-am socotit ca o pierdere, din pricina lui Hristos.
Ba inca, si acum privesc toate aceste lucruri ca o pierdere, fata de pretul nespus de mare al cunoasterii lui Hristos Iisus, Domnul meu.
Pentru El am pierdut toate si le socotesc ca un GUNOI, ca sa castig pe Hristos."

.................................................. ...............

Ce este oare acum in locurile prin care am trecut de-a lungul vietii noastre?
Sunt oameni in care ne-am investit viata, sunt suflete pe care le vom intalni in vesnicie?

Pentru ca in vesnicie nu vom intalni NIMIC de pe pamant, dar ABSOLUT NIMIC.
Nici bani, nici masini, nici case, nici functii, nici afaceri, nimic, nimic din toate acestea.
Doar sufletele trec DINCOLO, asa ca vom intalni doar sufletele care L-au vazut pe Hristos in noi.

Inclusiv numele noastre le vom lasa aici: "Celui ce va birui, [...] ii voi da o piatra alba; si pe piatra aceasta este scris un nume nou, pe care nu-l stie nimeni decat cel care-l primeste" (Apocalipsa 2:17).

CARE ESTE OARE PAREREA CERULUI DESPRE VIATA TA SI A MEA... ?

Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.07.2007, 05:33:16
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Ciobota
Partea DEOSEBIT de interesanta este ca aceste scaune aranjate in semicerc, corespund exact cu marginea cupolei din tavan. Iar pe marginea acelei cupole din tavan, stau porumbeii, intrati printr-o gaura din acoperis, cu partea dorsala spre scaunele de jos. Asa incat acele scaune sunt acum pline de gunoi de porumbel.
scuze, dar nu mi se pare nimic interesant.

daca va folositi de asta ptr a va face o introspectie, asta e cu totul altceva.

la fel de bine poate fi orice altceva ceea ce ne determina sa ne gandim mai serios la nimicnicia noastra si cat de efemera ne este existenta in viata aceasta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
articol chengerme Pictura si Sculptura Bisericeasca 0 23.06.2011 00:22:45
preotul bataus, staretul unei manastiri din judetul Constanta Mirela0110 Generalitati 171 28.09.2010 06:08:02
Caut un DUHOVNIC IN Constanta alys77 Mari Duhovnici si predicile lor 5 12.05.2010 17:16:41
Manastirea Colilia Constanta E_my Pelerinaje la locuri Sfinte 0 26.09.2009 00:44:18
Procesiune azi in Constanta nicoleta34 Stiri, actualitati, anunturi 1 28.07.2006 10:04:39