Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #901  
Vechi 19.01.2010, 09:45:57
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
eu le consider pe ambele utile. una studiaza strict rational, cealalta tine de suflet. omul este un ansamblu.
oricum, imi pare bine ca pot afla lucruri interesante despre stiinta, incerc sa le si inteleg, desi este mai greu pentru un om care nu are baza, dar cat traiesti, inveti. totusi, asta nu intra in conflict cu credinta mea. :)
Ce te faci daca stiinta arata ca nu exista suflet (in sine), ca rugaciunile nu au vreun efect in lumea reala (altul decit placebo sau psihotic) etc?
  #902  
Vechi 19.01.2010, 09:49:45
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Ce te faci daca stiinta arata ca nu exista suflet (in sine), ca rugaciunile nu au vreun efect in lumea reala (altul decit placebo sau psihotic) etc?
sa demonstreze mai intai. apoi mai vedem.:)

Last edited by maria-luisa; 19.01.2010 at 09:52:57.
  #903  
Vechi 19.01.2010, 12:16:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Ce te faci daca stiinta arata ca nu exista suflet (in sine), ca rugaciunile nu au vreun efect in lumea reala (altul decit placebo sau psihotic) etc?
1. Tocmai ca nu a reusit sa demonstreze asta.
Mai nou, au inceput sa recunoasca influenta psihica a individului asupra vindecarii, vecina cu miracolul.

2. Si daca stiinta demonstreaza ca Dumnezeu exista si tu ai trait in desavarsita ignoranta fata de El?
  #904  
Vechi 19.01.2010, 12:40:29
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
1. Tocmai ca nu a reusit sa demonstreze asta.
Faptul ca reuseste sa explice pe cale naturala tot mai multe din asa-zisele proprietati ale sufletului nu crezi ca e semnificativ?
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mai nou, au inceput sa recunoasca influenta psihica a individului asupra vindecarii, vecina cu miracolul.
Si gravitatia era considerata vecina cu miracolul. Mai nou, ea nu mai este consirata asa.
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
2. Si daca stiinta demonstreaza ca Dumnezeu exista si tu ai trait in desavarsita ignoranta fata de El?
In primul rind ca mie personal, chiar daca stiinta ar aduce dovezi in legatura cu el, nu mi s-ar schimba cu absolut nimic felul de a fi. Faptul ca el exista sau nu, nu schimba cu nimic ceea ce se intimpla in lumea reala. Daca ma gindesc mai bine, un lucru s-ar schimba: mi-ar taia cu totul elanul de a incerca sa inteleg cum functioneaza natura si sa ma mai minunez de ea.
  #905  
Vechi 19.01.2010, 15:16:32
laura_84 laura_84 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.01.2010
Locație: .........
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit ?

am si eu o intrebare pentru ateul cel rau daca se poate de ce crezi ca daca ar fi legalizata prostitutia ar fi mai bine?
  #906  
Vechi 19.01.2010, 17:50:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Faptul ca reuseste sa explice pe cale naturala tot mai multe din asa-zisele proprietati ale sufletului nu crezi ca e semnificativ?
Prea mult spus.

Citat:
Si gravitatia era considerata vecina cu miracolul. Mai nou, ea nu mai este consirata asa.
Vecina cu miracolul pentru cine? Pana la Newton oamenii nu prea si-au batut capul cu ea.

Si pentru stiinta este si acum un miracol care ridica multe semne de intrebare.


Citat:
In primul rind ca mie personal, chiar daca stiinta ar aduce dovezi in legatura cu el, nu mi s-ar schimba cu absolut nimic felul de a fi. Faptul ca el exista sau nu, nu schimba cu nimic ceea ce se intimpla in lumea reala.
Cat de rational poti sustine aceasta afirmatie?

Citat:
Daca ma gindesc mai bine, un lucru s-ar schimba: mi-ar taia cu totul elanul de a incerca sa inteleg cum functioneaza natura si sa ma mai minunez de ea.
Logica din spatele acestei afirmatii fiind ..care?
  #907  
Vechi 19.01.2010, 17:52:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laura_84 Vezi mesajul
am si eu o intrebare pentru ateul cel rau daca se poate de ce crezi ca daca ar fi legalizata prostitutia ar fi mai bine?
Parca n-ai sti argumentele, pe cine ti-ai gasit sa intrebi?
Mai bine cauta-le prin alta parte, inclusiv la cei care lupta contra acestei aberatii pentru ca sunt tratate toate asa zisele argumente "pro" in spatele carora se ascunde sclavia sexuala legalizata si zero avantaje.

Maine poimaine o sa ne declare ca este si pentru legalizarea pedofiliei, asta inseamna ca trebuie luat in serios la capitolul asta?

Asta mai lipseste sa se transforme topicul asta intr-unul despre legalizarea prostitutiei.
  #908  
Vechi 19.01.2010, 18:30:48
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
Am venit aici pe forum sa lamuresc orice intrebari ati avea in privinta ateilor, nu cred ca am sa ma cert cu voi ca eu nu am nimic de castigat si voi aveti posibil ceva de pierdut, dar daca vreti dezbatere facem si asta. Intrebati orice.

Cateva lucruri care sa va supere dar daca vreti va explic de ce am opinia care o am. Sunt Pro avort, pro legalizarea prostitutiei si drogurilor usoare. Deasemenea am sa spun ceva care probabil va va tulbura pe multi, din punctul meu de vedere Credinta, Patriotismul si Religia sunt niste aberatii care ar trebui sa dispara de pe fata pamantului pentru ca noi toti sa traim intr-o lume mai buna si sa fim mai fericiti si uniti cu totii.
poi daca zici ca ca răul vine de la alea care zici că ar trebui să dispară te întreb:

1) ești ateu?
2) de ce esti AteulCelRău?
3) sau dacă e doar un mod de ați lua renumele de victimă vrând să arăți că pe nedrept ai fost poreclit așa de credincioși... atunci te întreb de ce îți dorești să fi întrebat tocmai de cei care chiar au crezut și cred că chiar ești ateu fiindcă asta mărturisești, căci dacă nu crezi atunci ce răspunsuri ateiste vor fi alea ce urmează să le dai ca să le răspunzi la întrebări credincioase? și de ce te-ar mai crede cineva dacă din start te arăți lipsit de credibilitate căci ateismul se bazează pe ocultism și superstiție revoltată și plină de ură? deci de ce să-ți pun vre-o întrebare când din start știu ce ai să-mi răspunzi la orice replică de-a mea: eu sunt ateu, deci nu cred...

Last edited by vsovivi; 19.01.2010 at 18:38:37.
  #909  
Vechi 19.01.2010, 19:10:16
stereox's Avatar
stereox stereox is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.01.2010
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de krabu Vezi mesajul
Oare cati dintre noi nu zambim nostalgic vazand energia tinereasca, chiar si atee?
Oare cati dintre noi intelegem la perfectie gadirea aceasta? Parca a fost ieri si aveam 18 ani. Parca a fost ieri si stiam totul. Daca aveam eu forum pe vremea aia! ehehe cate pagini scriam si eu.
Cred ca ateii sunt cam ultima minoritate careia nu i se recunoaste nici macar dreptul de a fi o minoritate :)
"Nu exista atei, nu... sunt doar niste pusti rebeli. Vor creste ei si isi vor da seama ce si cum."
Ei bine, nu.

Citat:
În prealabil postat de krabu Vezi mesajul
Uite intrebari:

1.De ce rasare soarele peste lumea asta?
2.De ce se invart electronii?
3.Cine face sa pluteasca gheata?
4.De ce apa are capacitate calorica mare?
5.De ce exista constante fizice cata vreme universul este relativ?
6.De ce cuantumul spatial poate fi demonstrat dar nu poate fi atins?
7.De ce ar exista viata in tot universul?
8.Poti sa`mi demonstrezi existenta Adevarului?
9.Dar existenta raului?
Eh, daca sunt intrebari, uite si raspunsuri:
1. Pentru ca Pamantul orbiteaza in jurul soarelui si se roteste in jurul axei proprii de la vest catre est.
2. Nu inteleg intrebarea. La ce te referi cand spui ca "se invart"?
3. Diferenta dintre densitatea ghetii si a apei.
4. Capacitate calorica mare comparativ cu ce si la ce temperatura.
Aici ar fi necesara o postare fluviu ca sa raspund doar la intrebarea "ce este capacitatea calorica" si inca o postare fluviu ca sa raspund "de ce are apa o capacitate calorica mare".
Capacitatea calorica a oricarei substante depinde de gradele de libertate ale moleculelor / atomilor care o compun. Gradele de libertate sunt "modurile" in care un atom se poate misca/vibra/roti si sunt responsabile pentru cantitatea de energie termica pe care o poate "inmagazina" substanta respectiva.
Apa are capacitatea calorica pe care o are, pentru ca molecula de apa are 6 grade de libertate per atom (la temperatura camerei).
5. Intrebarea nu are sens. La ce te referi cand spui ca "universul este relativ"?
6. Intrebarea nu are sens. Ce intelegi prin "cuantum spatial" si ce vrei sa spui prin "poate fi demonstrat dar nu poate fi atins"?
7. Pentru ca nu exista nicio lege a naturii care sa interzica viata in tot universul.
8. Intrebarea nu are sens in forma prezentata. "Adevarul" privind ce anume si ce intelegi prin "Adevar"?
9. In ce sistem de referinta? In sistemul meu propriu, pot sa demonstrez existenta "raului" prin Adolf si Stalin.

Citat:
În prealabil postat de krabu Vezi mesajul
Alte intrebari:
1.De ce nu ar exista ingeri?
2.De ce nu ar exista draci?
3.De ce nu ar exista viata de apoi?
4.De ce nu ar exista inviere?
5.De ce nu ar exista Judecata de Apoi?
6.De ce nu ar fi posibil sa existe Dumnezeu?
7.Daca admiti ca exista Dumnezeu de ce ti s`ar parea greu de crezut ca universul este creat si nu autocreat?
1,2,3,4,5,6. Din acelasi motiv pentru care nu poate exista un triunghi cu patru laturi :)
7. Intrebarea nu are sens. Daca admit, prin absurd, existenta lui Dumnezeu (Creator al universului) atunci ce rost mai are sa pui intrebarea?

P.S.: Nu inteleg cum aceste intrebari banale, cu raspunsuri la fel de banale ar putea fi folosite intr-o argumentatie privind existenta lui Dumnezeu. Raman la opinia ca una dintre metodele teologiei consta in a face niste afirmatii suficient de incoerente incat sa trezeasca reactii de genul "uau... ce profund!".
Haideti sa nu mai incurcam incoerenta cu profunzimea.
__________________
What can be asserted without proof can be dismissed without proof.
C. Hitchens
  #910  
Vechi 19.01.2010, 19:19:07
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

stereox
Vorbisem mai demult despre perfectiunea supra-omeneasca a Evangheliei,in speta Noul Testament.Daca crezi ca aceasta carte a fost scrisa de oameni,si faptele de acolo nu s-au intamplat in realitate ,atunci ,te rog ,incearca sa scrii un pasaj,un mic fragment,care sa poata fi adaugat la Evanghelie,si sa semene cu ea.
Incearca sa compui ceva,daca crezi ca oamenii au creat-o,minte,dar minte frumos. Hai!
Un singur miracol vazut ,citit,si inexplicabil a aparut in toata cultura,si refuzi sa il anlizezi?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Partener ateu onyx235 Nunta 87 26.03.2011 21:52:20
Suntem crestini, intrebati-ne orice andreicozia Generalitati 133 16.08.2010 23:01:34
Eminescu ateu? pisi Generalitati 39 18.01.2010 16:49:03
De ce sunt ateu agnostic hmiron Teologie si Stiinta 43 30.12.2009 22:51:32
ateu sau crestin? Dan-Virgil Generalitati 33 12.07.2008 21:21:58