Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.06.2010, 13:58:54
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pwnureface Vezi mesajul
Ok vreau si io sa imi spuneti de ce va e frica de "New World Order".Va e frica de o lume plina de toleranta,care pune accentul pe oameni si nu pe tatici imaginari?In care nu vor mai exista razboaie?Secolul asta o sa fie cel mai important din istoria omenerii pt ca ori vom ajunge o civilizatie globala ,ori ne vom autodistruge ca prostii.

Pt cei care stiu engleza uitati-va la asta http://www.youtube.com/watch?v=m4WXEO3Dmhc
Noua, crestinilor ortodocsi, ne place libertatea. Ne place sa gandim si sa alegem. Preferam ideea de iubire si buna intelegere.

Cei care incearca sa introduca la scara planetara acest nou sistem numit "Noua Era" sau "Noua ordine mondiala" urmaresc sa ne faca sclavii lor, mici robotei lipsiti de putere si de aparare. Dar inainte de asta vor sa ne scada drastic numarul incercand orice metode, pentru ca suntem prea multi si, unde-s multi, puterea creste, e nevoie de resurse si le este mai greu asa. Ei nu vor ca noi sa mai gandim, sa mai creem, sa ne mai intereseze cultura, ci doar lucrurile imediate, adica satisfacerea nevoilor trupesti. Ei vor sa-L scoata pe Dumnezeu din ecuatie, venind cu teorii din ce in ce mai indraznete, care cauta sa explice orice fara Dumnezeu. Adica vor un sincretism religios care pana la urma seamana cu un mixaj islamo-budist. Si, sub masca binevoitoare, vor pleda pentru iubire, insa in realitate vor face tot posibilul sa ne autodistrugem si sa ne exterminam unii pe altii.

Deci, nu va lasati robiti, nu va lasati prostiti si amagiti. Nu va puneti pecetea pe mana dreapta sau pe frunte, oricum ar arata aceasta pecete. Cautati si va documentati acum, cat mai aveti la dispozitie materiale, pentru ca in curand ne vor fi restrictionate. Invatati, cititi, nu irositi timpul, stati treji. Folositi-va talantii cat inca nu este seara, caci mai e un pic si se va pleca vremea.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.06.2010, 14:10:22
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

macar azi am primit o veste buna ca s-a refuzat imprumutul FMI.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.06.2010, 14:34:40
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pwnureface Vezi mesajul
Un crestin care vorbeste de manipulare ahahhaha.Pe voi va manipuleaza baietii destepti de 2000 de ani si inca mai puneti botu.
Noi, cei care "punem botu'", de un lucru suntem incredintati: orice am cerut, ni s-a dat! Indiferent de culoare, sex, obarsie, charm, orb, schiop, tanar sau batran, intelectual sau taran... Am avut nevoie, am cerut si ni s-a dat. In schimbul a ce? A iubirii? A recunoasterii propriilor limite? Care-s "baietii destepti" de care vorbesti? Tu amesteci lucrurile. Poate ca sunt si dintr-aceia care si-au facut propriile secte pentru cei care "pun botu'", dar asta nu inseamna nimic. Dumnezeu nu-mi cere nimic din ceea ce nu-i pot oferi! Nu-mi cere bani, nu-mi cere razbunare, nu-mi cere ura, nu-mi cere s-o fac pe desteptu' cu altii indiferent de neam, religie, conditie sociala... Si daca inteleg toate astea, primesc inmiit din tot ce-mi foloseste! Chiar si... intelepciune
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.06.2010, 14:44:09
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pwnureface Vezi mesajul
Un crestin care vorbeste de manipulare ahahhaha.Pe voi va manipuleaza baietii destepti de 2000 de ani si inca mai puneti botu.
Intelegem ca tu esti un om liber si nemanipulat de nimeni, toate gandurile vin din mintea ta, sursa infinita de ganduri contradictorii [?]...

Si totusi am mai auzit la cineva acest "ahahhaha, puneti botu" la adresa crestinilor...oare unde... De fapt e un cor intreg de asemenea voci pe pamant si toate au un singur dirijor. El a inceput prin a spune Evei sa nu mai puna botu` la tot ce zice Dumnezeu si sa nu se lase manipulata... Melodia lui a razbatut peste veacuri si unii o canta si acum...normal, Lucifer era conducatorul cantarilor in cerul lui Dumnezeu, deci se pricepe la dirijat....
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.06.2010, 15:54:34
pwnureface
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Noi, cei care "punem botu'", de un lucru suntem incredintati: orice am cerut, ni s-a dat! Indiferent de culoare, sex, obarsie, charm, orb, schiop, tanar sau batran, intelectual sau taran... Am avut nevoie, am cerut si ni s-a dat. In schimbul a ce? A iubirii? A recunoasterii propriilor limite? Care-s "baietii destepti" de care vorbesti? Tu amesteci lucrurile. Poate ca sunt si dintr-aceia care si-au facut propriile secte pentru cei care "pun botu'", dar asta nu inseamna nimic. Dumnezeu nu-mi cere nimic din ceea ce nu-i pot oferi! Nu-mi cere bani, nu-mi cere razbunare, nu-mi cere ura, nu-mi cere s-o fac pe desteptu' cu altii indiferent de neam, religie, conditie sociala... Si daca inteleg toate astea, primesc inmiit din tot ce-mi foloseste! Chiar si... intelepciune
Eu nu am nimic cu dumnezeu,exista,nu exista habar n-am.In schimb am ceva cu religia,care de mii de ani e folosita pt a manipula oamenii.Vrei sa crezi in dumnezeu?Te motiveaza si te ajuta sa fi mai bun?Foarte bine continua sa crezi.In schimb sa crezi in ce iti zice religia mi se pare o prostie.De ce trebuie ca relatia dintre tine si dumnezeu sa aiba un intermediar?
Oricum mai e ceva ce vreau sa intreb.Scrie undeva in biblie ca trebuie sa avem popi,biserici,papi,episcopi etc?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.06.2010, 16:49:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pwnureface Vezi mesajul
No sa fie nimeni sclav,astea sunt abureli ale oamenilor religiosi carora le e frica de schimbare.
"Dar vă spun vouă, prietenii Mei: Nu vă temeți de cei care ucid trupul și după aceasta n-au ce să mai facă.
Vă voi arăta însă de cine să vă temeți: Temeți-vă de acela care, după ce a ucis, are putere să arunce în gheena; da, vă zic vouă, de acela să vă temeți."
Lua 12:4-7

Citat:
Ca new world order o sa fie instaurata cu forta,asta se va intampla numa din cauza oamenilor spalati pe creier,da asta nu va mai fi necesar deoarece lumea se schimba cu viteza alarmanta.
Poate nu-ti dai seama, dar cei "spalati pe creier" (esti un exemplu bun in directia asta) fac utilizarea fortei inutila.
Faptul ca nu sunt inca atat de multi cati ar trebui sa fie, asta e o problema pentru ei.
Si chiar dintre prosti nu-si doresc prea multi, vorba unui ilustru dictator roman: "Prosti prosti, dar multi".

Citat:
Religiile sunt pe moarte,mai prind maxim 70 de ani.
Interesant. Asa au zis si comunistii acum circa 70 ani.
Comunistii au trecut, Biserica au ramas.
Si asta e doar ultima implare de genul asta, de 2000 ani incoace, au tot cazut guverne si imperii care au prezis si chiar au "ajutat" sfarsitul crestinismului. Si tot nu le-a iesit pasienta.

Si de 20 ani incoace, cel putin in Romania se construieste o biserica pe zi.
Cam putin in comparatie cu ce este nevoie, dar asta arata ca lucrurile nu prea merg cum se asteapta cei ca tine.
In privinta altor religii, nu ma pronunt si nu ma intereseaza.

Citat:
Exista foarte multe proiecte internationale de cercetare mai ales in domeniul energiei electrice,cel mai promitator fiind reactorul de fuziune nuclear,care daca va merge asta ar insemna energie gratis pt toata lumea.Evident ca va exista un mare soc pt marile companii de petrol,carbune etc.,dar vom supravietui.
Daca esti atat de naiv sa crezi ca cei care controleaza acum lumea adica cei care controleaza si companiile de petrol, carbune, etc. vor lasa fraiele din maini..

Citat:
Pt asta ne pregateste new world order.E destul de greu sa schimbi sursa de energie a unei planete peste noapte.
Nu, astia pregatesc "new world order" pentru cei naivi ca tine, sclavii perfecti care atunci cand se vor vedea cu catusele pe maini vor zice si "mersi".

Citat:
În prealabil postat de pwnureface Vezi mesajul
Un crestin care vorbeste de manipulare ahahhaha.Pe voi va manipuleaza baietii destepti de 2000 de ani si inca mai puneti botu.
Pai ia sa vedem..cine e cel manipulat?

Cel care stie ca fiind un bun crestin, are de castigat si in viata asta si in viata cealalta, sau cel care crede pe cei care ii zic ca este doar o maimutza cu cativa neuroni in plus si ca nu exista alta viata, si si-o distruge pana si pe asta care o are sub control?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.06.2010, 16:59:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pwnureface Vezi mesajul
Eu nu am nimic cu dumnezeu,exista,nu exista habar n-am.In schimb am ceva cu religia,care de mii de ani e folosita pt a manipula oamenii.
Desigur, exista si astfel de religii, insa sunt manipulati cei care vor sa fie manipulati, cei pe care slabiciunile lor ii fac sa fie manipulabi.

Insa a rezuma toate religiile la manipulare este rezultatul dezinformarii si a manipularii, deci cu ce esti mai destept decat cei care au fost manipulati de false religii printre care si a ata?

Citat:
Vrei sa crezi in dumnezeu?Te motiveaza si te ajuta sa fi mai bun?Foarte bine continua sa crezi.In schimb sa crezi in ce iti zice religia mi se pare o prostie.
Pai ti se pare din perspectiva nivelului tau redus de informare.
Ia sa vedem, ce e mai plauzibil?

Ca inteligenta creeaza inteligenta sau ca intamplarea creeaza inteligenta?

Ca omul, o mega-masinarie biologica care inglobeaza mai multa tehnlogie si inteligenta decat tot ce a putut inventa si descoperi omul pana acum este produs al unei inteligente superioare, sau al intamplarii?

Ceea ce stiu si poate stii si tu pana acum este ca pentru a creea ceva destept este nevoie de cineva destept. Daca poti sa-mi demonstrezi rational contrariul sunt dispus sa te cred.

Citat:
De ce trebuie ca relatia dintre tine si dumnezeu sa aiba un intermediar?
Nu intermediar, ci ajutor.
Pentru ca omul pacatos si dezorientat, lasat la mana propriei judecati, da cu oistea in gard la fiecare pas.
Ca tine.

Citat:
Oricum mai e ceva ce vreau sa intreb.Scrie undeva in biblie ca trebuie sa avem popi,biserici,papi,episcopi etc?
Da scrie.
Ai citit macar o data Noul Testament?
Ai incercat sa-l intelegi?
Eu ma indoiesc.

Biserica a avut de la inceput episcopi si preoti si diaconi.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.06.2010, 17:30:25
pwnureface
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai ti se pare din perspectiva nivelului tau redus de informare.
Ia sa vedem, ce e mai plauzibil?

Ca inteligenta creeaza inteligenta sau ca intamplarea creeaza inteligenta?

Ca omul, o mega-masinarie biologica care inglobeaza mai multa tehnlogie si inteligenta decat tot ce a putut inventa si descoperi omul pana acum este produs al unei inteligente superioare, sau al intamplarii?

Ceea ce stiu si poate stii si tu pana acum este ca pentru a creea ceva destept este nevoie de cineva destept. Daca poti sa-mi demonstrezi rational contrariul sunt dispus sa te cred.



Nu intermediar, ci ajutor.
Pentru ca omul pacatos si dezorientat, lasat la mana propriei judecati, da cu oistea in gard la fiecare pas.
Ca tine.



Da scrie.
Ai citit macar o data Noul Testament?
Ai incercat sa-l intelegi?
Eu ma indoiesc.

Biserica a avut de la inceput episcopi si preoti si diaconi.
La cat de mare e universul da putem fi creatia intamplarii.Daca ar fi existat doar un singur sistem solar asa cum credeau aia cand au scris ei biblia(marog aveau alta perceptie asupra sistemului solar) atunci explicatia ca suntem creati de o inteligenta superioara ar fi mers.Exista triliarde de triliarde de stele chiar crezi ca suntem singuri?

Si da-mi si mie un link,un verset ceva unde scrie ca tre sa avem popi si biserici nu ma lasa asa in pom:))
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.06.2010, 18:24:09
laura_84 laura_84 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.01.2010
Locație: .........
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Desigur, exista si astfel de religii, insa sunt manipulati cei care vor sa fie manipulati, cei pe care slabiciunile lor ii fac sa fie manipulabi.

Insa a rezuma toate religiile la manipulare este rezultatul dezinformarii si a manipularii, deci cu ce esti mai destept decat cei care au fost manipulati de false religii printre care si a ata?



Pai ti se pare din perspectiva nivelului tau redus de informare.
Ia sa vedem, ce e mai plauzibil?

Ca inteligenta creeaza inteligenta sau ca intamplarea creeaza inteligenta?

Ca omul, o mega-masinarie biologica care inglobeaza mai multa tehnlogie si inteligenta decat tot ce a putut inventa si descoperi omul pana acum este produs al unei inteligente superioare, sau al intamplarii?

Ceea ce stiu si poate stii si tu pana acum este ca pentru a creea ceva destept este nevoie de cineva destept. Daca poti sa-mi demonstrezi rational contrariul sunt dispus sa te cred.



Nu intermediar, ci ajutor.
Pentru ca omul pacatos si dezorientat, lasat la mana propriei judecati, da cu oistea in gard la fiecare pas.
Ca tine.



Da scrie.
Ai citit macar o data Noul Testament?
Ai incercat sa-l intelegi?
Eu ma indoiesc.

Biserica a avut de la inceput episcopi si preoti si diaconi.
voi aveti ceva unul cu altul? ca va tot certati aici si deja ii nasol
Reply With Quote
  #20  
Vechi 05.06.2010, 12:23:21
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pwnureface Vezi mesajul
Ca new world order o sa fie instaurata cu forta,asta se va intampla numa din cauza oamenilor spalati pe creier,da asta nu va mai fi necesar deoarece lumea se schimba cu viteza alarmanta.Religiile sunt pe moarte,mai prind maxim 70 de ani.
nu a disparut iudaismul de 2000 ani..o religie care nu-si mai avea rostul..
in 24 tari islamice,2 ultra-religioase ,majoritatatea religioase ..nu exista atei..70 ani e putin..mai incearca.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
despre sfarsitul lumii biturica25 Generalitati 135 19.12.2013 00:22:25
Sfarsitul lumii ironizat! UNNOOM Generalitati 11 20.12.2012 17:45:26
Vine Sfarsitul lumii? mihailt Generalitati 23 29.11.2012 22:56:32
sfarsitul lumii costi21 Din Noul Testament 23 07.09.2009 16:53:57
Vine sfarsitul lumii? mihailt Generalitati 71 10.04.2009 22:04:53