Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 31.07.2010, 16:15:11
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
...si inca ceva, in ritualul ortodox nu face fiecare ce vrea si ce considera...ci ce este lasat de la Sf. Parinti prin canoane si carti...
Corect, dar nu inteleg care este nemultumirea ta si de ce ti se pare o asa aberatie postul inainte de Spovedanie? Oare nu trebuie sa ne pregatim nicicum chiar daca nu e post?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 31.07.2010, 17:06:13
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Corect, dar nu inteleg care este nemultumirea ta si de ce ti se pare o asa aberatie postul inainte de Spovedanie? Oare nu trebuie sa ne pregatim nicicum chiar daca nu e post?
Cred ca nu ai inteles...nu este deloc nemultumire iar a tine post nu poate fi o aberatie, tinand cont ca avem in vietile sfintilor exemple de mari postitori timp de ani de zile...nu de 2-3 zile.

Eu am expus varianta corecta in ceea ce priveste pregatirea credinciosului pentru spovedanie in conditiile in care aceasta nu se face intr-unul din posturile mari de peste an si nici nu se va impartasi dupa...el poate sa mearga pur si simplu cu listuta scrisa atunci cand preotul are program de spovedit...si gata.
In rest ascultare de duhovnic.

Iar postarea mea a venit tocmai la postarea unui user care ar fi dorit poate spovedanie zilnica...dar trebuie sa tina post...si atunci e greu...deci??? ce afcem cu acesti oameni? ii lasam in nestiinta?
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 31.07.2010, 20:46:30
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Nu te supara, dar de unde stii ca nu se tine post inainte de Spovedanie? Este o Sfanta Taina care necesita o pregatire, nu te duci oricum ci dupa un post de 3-5 zile, dupa citirea rugaciunilor de spovedanie, dupa o cercetare a constiintei...!

In Pelerinul Roman dupa lista pacatelor dupa care se pot ghida credinciosii pentru spovedanie scri calr ca la spovedanie mergem nemancati dupa ce am tinut post 5 zile! Tu de unde dar stii altfel?

In caz de urgenta da, se poate spovedi fara post dar nu cred ca asta ar putea deveni o obisnuinta mai ales cand este o perioada de post mai lunga.
Confunzi cu Sf.Impartasanie. Acolo te duci dupa post si pregatire asa cum spui tu. La spovedanie poti merge oricand ai nevoie si nu trebuie neaparat s-o faci pentru Impartasanie.
Cred ca multa lume face aceasta confuzie si leaga spovedania cu postul si cu impartasania.
Deci poti sa te spovedesti oricand, fara post. Spovedania este doar pentru usurarea sufletului, pentru discutarea de probleme/pacate.

Si postul poti sa-l faci oricand, fara ca apoi sate spovedesti sau sa te impartasesti.
La Sf. Impartasanie insa trebuie sa te duci pregatit cu: post, spovedanie si suflet curat.

Legat de intrebarea initiala: si eu asa vrea sa stiu cum este la preoti cu spovedania.
Cred insa ca sa ca si la mireni, dac sunt cuminti, nu trebuie sa se spovedeasca mereu ca sa ia Sf. Impartasanie.
Trebuie insa sa fie f.atenti sa aibe sufletul impacat si daca se stiu ca au gresit cu ceva, sa mearga mai bine la spovedanie. Ca Dumnezeu vede totul acolo sus...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 31.07.2010 at 20:53:25.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 31.07.2010, 20:53:27
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Confunzi cu Sf.Impartasanie. Acolo te duci dupa post si pregatire asa cum spui tu. La spovedanie poti merge oricand ai nevoie si nu trebuie neaparat s-o faci pentru Impartasanie.
Subscriu !
Trebuie să ne spovedim deîndată ce am comis un păcat greu. Acest lucru poate fi o urgență, făcând deosebirea între rai și iad.
La împărtășanie dobândim alte daruri, se presupune că suntem deja iertați și în stare de har sfințitor.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #25  
Vechi 01.08.2010, 18:16:26
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Da, fratilor, stiu ca se poate spovedi zilnic insa mi se pare corect daca se poate atunci cand te spovedesti si stii ca vrei sa faci acest lucru, mai inainte sa te pregatesti; nu fac nicio confuzie!

Am mai zis si repet nu am pus in aceasta balanta situatiile de urgenta, nu stiu ce e asa greu de inteles!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 19.08.2010, 09:19:28
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Da, fratilor, stiu ca se poate spovedi zilnic insa mi se pare corect daca se poate atunci cand te spovedesti si stii ca vrei sa faci acest lucru, mai inainte sa te pregatesti; nu fac nicio confuzie!

Am mai zis si repet nu am pus in aceasta balanta situatiile de urgenta, nu stiu ce e asa greu de inteles!
Doamne ajuta!
Ceea ce, imi pare mie, nu a inteles fratia ta este faptul ca in Biserica, Mantuitorul Hristos a randuit toate in asa fel incat orice om ce doreste aceasta sa poata sa ajunga la starea de sfintenie. Orice om! Iar despre sfintenie Sfantul Ioan Gura de Aur spunea ca "numai sfintii vor mosteni Imparatia Cerurilor". Drumul spre aceasta sfintenie (absolut necesara pentru crestin) nu poate fi unul supus sabloanelor generalizante. De altfel, "a crea sabloane" este, in duhovnicie, o mare greseala pentru ca nu exista doi oameni identici, doua situatii identice sau doi diavoli la fel! Uneori observi asemanari si astfel poti, relativ, prevedea o actiune urmatoare, dar nu exista un sablon. In ceea ce priveste spovedania, fie a clericului fie a laicului, singura instanta ce poate stabili un "sablon" este chiar Duhovnicia, in scaunul Sfintei Spovedanii, dar este un sablon unic, corect doar pentru persoana in cauza.
Fratia ta incerci sa stabilesti o norma (postul minim) acolo unde este inceputul libertatii noastre din robia celui rau si a pacatului. Orice ingradire, chiar cu scop bun, aici, in acest moment, nu poate decat sa-l bucure pe diavol care va avea cel putin inca un prilej de a-l ispiti pe crestin. Cele trei criterii ce trebuiesc implinite cumulativ pentru ca o spovedanie sa fie deplina (in sensul de a avea efectul dorit) sunt: 1) sa fie sincera si benevola; 2) sa fie totala, fara ascunzisuri; 3) sa fie insotita de cainta reala fata de cele marturisite si de dorinta, la fel de reala, de a nu mai repeta aceleasi greseli. Peste toate acestea se poate adauga si necesitatea credintei in Taina Spovedaniei, dar am plecat de la premisa ca cine apeleaza la Tezaurul Bisericii, are simtirea lucrarii Acestuia in sufletul lui. Atat si nimic mai mult!
Fratia ta, din dorinta de "perfectionism" si in cele duhovnicesti nu reusesti decat sa pui inca o piatra de moara in spatele unui suflet si asa incarcat de greutati. Mantuitorul spunea: Daca ati fi stiut ce inseamna cuvintele: mila voiesc, iar nu jertfa...". Eu, iarta-ma te rog, ma simt ispitit sa folosesc aceleasi cuvinte catre fratia ta; nu o fac, pentru ca nu imi esti fiica(/fiu) duhovniceasca. Totusi, te rog, incearca sa ai o relatie constanta cu duhovnicul tau si orice actiune a ta sa fie insotita doar de smerenie care, vorba parintelui Cleopa si a altor sfinti sau sfintiti parinti, "este singura virtute ce nu poate fi imitata de diavol".
Postul ortodox este doar un mijloc, un obiect, nu este un scop in sine! Nu trebuie "personificat" sau incarcat cu "puteri" ce nu ii sunt proprii.

In ceea ce priveste tema acestui topic, aste absolut sigur ca orice preot are nevoie sa se spovedeasca. Dar nu este treaba oii cand se spala pe maini pastorul, pentru ea conteaza sa primeasca hrana la vreme. Nu cu rautate spun aceasta, ci vreau sa scot in evidenta faptul ca pozitia si lucrarea pe care o are fiecare in Biserica atrage implicit si o raspundere bine definita in fata Capului Bisericii, Hristos. Smerenia adevarata trebuie sa ne faca sa cautam, fiecare, la pozitia si lucrarea noastra, cu timp si fara timp, deci si la raspunderea noastra. Daca cineva crede ca are o chemare spre o alta lucrare si slujire sa se cerceteze pe sine si cu ajutorul Bisericii sa caute sa implineasca acea chemare si daca de pe noua pozitie poate intra si in camera in care inainte nu putea, sa intre si sa cerceteze ce se afla acolo; altfel se face, cel putin barfitor de cele sfinte daca nu chiar fur! Diavolul slavei desarte asa lucreaza: ii baga omului in cap, folosindu-se de motivatii ce par corecte si de "bun-simt", ca si el, omul de pe treapta a doua poate cunoaste cele de pe treapta a sasea, doar a citit intr-o carte, nu? Sfintenia reala nu poate fi dobandita decat in Biserica iar in Biserica este buna-randuiala: drumul de la treapta a doua la a sasea se parcurce pe jos, cu rabdare, smerenie, rugaciune si ajutor de la Hristos prin sfintii Sai si prin fratii si parintii nostri, deci prin Biserica si nu in mod virtual, in gand prin inchipuirea de moment: "ce-ar fi daca...?".

Dumnezeu sa te ocroteasca cu al Sau Har si cu a Sa Iubire de oameni in toata viata ta! Tu sa raspunzi cu "Amin" nu cu "de ce?" si poate ne vom mantui amandoi! Doamne ajuta!

Last edited by Pr.Gheorghe; 19.08.2010 at 09:54:26.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 19.08.2010, 10:07:45
aureliapopescu aureliapopescu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2005
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Implicit

[quote=geo.nektarios;186513]
Pt spovedanie nu trebuie post, sau sa nu mananci inainte! O poti face ORICAND si la ORICE ORA!!!
PTR. SPOVEDANIE PARINTELE ILARION ARGATU RECOMANDA POST.IN ZIUA IN CARE ITI PROPUI SA TE SPOVEDESTI E BINE SA TII POST DACA NU POST NEGRU, MACAR POST OBISNUIT .
Reply With Quote
  #28  
Vechi 19.08.2010, 13:52:12
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
Doamne ajuta!
Ceea ce, imi pare mie, nu a inteles fratia ta este faptul ca in Biserica, Mantuitorul Hristos a randuit toate in asa fel incat orice om ce doreste aceasta sa poata sa ajunga la starea de sfintenie. Orice om! Iar despre sfintenie Sfantul Ioan Gura de Aur spunea ca "numai sfintii vor mosteni Imparatia Cerurilor". Drumul spre aceasta sfintenie (absolut necesara pentru crestin) nu poate fi unul supus sabloanelor generalizante. De altfel, "a crea sabloane" este, in duhovnicie, o mare greseala pentru ca nu exista doi oameni identici, doua situatii identice sau doi diavoli la fel! Uneori observi asemanari si astfel poti, relativ, prevedea o actiune urmatoare, dar nu exista un sablon. In ceea ce priveste spovedania, fie a clericului fie a laicului, singura instanta ce poate stabili un "sablon" este chiar Duhovnicia, in scaunul Sfintei Spovedanii, dar este un sablon unic, corect doar pentru persoana in cauza.
Fratia ta incerci sa stabilesti o norma (postul minim) acolo unde este inceputul libertatii noastre din robia celui rau si a pacatului. Orice ingradire, chiar cu scop bun, aici, in acest moment, nu poate decat sa-l bucure pe diavol care va avea cel putin inca un prilej de a-l ispiti pe crestin. Cele trei criterii ce trebuiesc implinite cumulativ pentru ca o spovedanie sa fie deplina (in sensul de a avea efectul dorit) sunt: 1) sa fie sincera si benevola; 2) sa fie totala, fara ascunzisuri; 3) sa fie insotita de cainta reala fata de cele marturisite si de dorinta, la fel de reala, de a nu mai repeta aceleasi greseli. Peste toate acestea se poate adauga si necesitatea credintei in Taina Spovedaniei, dar am plecat de la premisa ca cine apeleaza la Tezaurul Bisericii, are simtirea lucrarii Acestuia in sufletul lui. Atat si nimic mai mult!
Fratia ta, din dorinta de "perfectionism" si in cele duhovnicesti nu reusesti decat sa pui inca o piatra de moara in spatele unui suflet si asa incarcat de greutati. Mantuitorul spunea: Daca ati fi stiut ce inseamna cuvintele: mila voiesc, iar nu jertfa...". Eu, iarta-ma te rog, ma simt ispitit sa folosesc aceleasi cuvinte catre fratia ta; nu o fac, pentru ca nu imi esti fiica(/fiu) duhovniceasca. Totusi, te rog, incearca sa ai o relatie constanta cu duhovnicul tau si orice actiune a ta sa fie insotita doar de smerenie care, vorba parintelui Cleopa si a altor sfinti sau sfintiti parinti, "este singura virtute ce nu poate fi imitata de diavol".
Postul ortodox este doar un mijloc, un obiect, nu este un scop in sine! Nu trebuie "personificat" sau incarcat cu "puteri" ce nu ii sunt proprii.

In ceea ce priveste tema acestui topic, aste absolut sigur ca orice preot are nevoie sa se spovedeasca. Dar nu este treaba oii cand se spala pe maini pastorul, pentru ea conteaza sa primeasca hrana la vreme. Nu cu rautate spun aceasta, ci vreau sa scot in evidenta faptul ca pozitia si lucrarea pe care o are fiecare in Biserica atrage implicit si o raspundere bine definita in fata Capului Bisericii, Hristos. Smerenia adevarata trebuie sa ne faca sa cautam, fiecare, la pozitia si lucrarea noastra, cu timp si fara timp, deci si la raspunderea noastra. Daca cineva crede ca are o chemare spre o alta lucrare si slujire sa se cerceteze pe sine si cu ajutorul Bisericii sa caute sa implineasca acea chemare si daca de pe noua pozitie poate intra si in camera in care inainte nu putea, sa intre si sa cerceteze ce se afla acolo; altfel se face, cel putin barfitor de cele sfinte daca nu chiar fur! Diavolul slavei desarte asa lucreaza: ii baga omului in cap, folosindu-se de motivatii ce par corecte si de "bun-simt", ca si el, omul de pe treapta a doua poate cunoaste cele de pe treapta a sasea, doar a citit intr-o carte, nu? Sfintenia reala nu poate fi dobandita decat in Biserica iar in Biserica este buna-randuiala: drumul de la treapta a doua la a sasea se parcurce pe jos, cu rabdare, smerenie, rugaciune si ajutor de la Hristos prin sfintii Sai si prin fratii si parintii nostri, deci prin Biserica si nu in mod virtual, in gand prin inchipuirea de moment: "ce-ar fi daca...?".

Dumnezeu sa te ocroteasca cu al Sau Har si cu a Sa Iubire de oameni in toata viata ta! Tu sa raspunzi cu "Amin" nu cu "de ce?" si poate ne vom mantui amandoi! Doamne ajuta!


Parinte, nu va suparati eu tot nu inteleg... Mi se pare corect ca atunci cand stii ca vrei sa te spovedesti sa depui un minim efort. Stiu ca oricand te poti spovedi si inteleg ca oamenii sunt diferiti, dar nu ar trebui sa facem cum e corect? Imi dau seama ca lui Dumnezeu nu Ii place ceea ce este puterile noaste si totusi nu m-am referit la cazurile de urgenta ci in general. Dumneavoastra vreti sa inteleg ca oricine se poate spovedi oricand fara nicio zi de post, perfect, dar oare nu s-ar creia obisnuinta pentru cel in cauza? Aici e vorba de fiecare persoana in parte de starea de sanatate si de puterea duhovniceasca pe care duhovnicul o cunoaste cel mai bine.
Vedeti si userul Aurelia Popescu a zis ca se tine post macar in ziua aceea dupa spusele pr Argatu.
Poate ma faceti sa inteleg...
Reply With Quote
  #29  
Vechi 19.08.2010, 15:34:59
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Stiu ca oricand te poti spovedi si inteleg ca oamenii sunt diferiti, dar nu ar trebui sa facem cum e corect?
Și cum este corect ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #30  
Vechi 19.08.2010, 15:49:42
georgetug georgetug is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2010
Mesaje: 20
Implicit salutari

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Din cate stiu eu - dar nu sunt o sursa de incredere, poate ar trebui sa raspunda un teolog - nu se poate savarsi Sf.Liturghie fara curatirea prin spovedanie a preotului chiar inainte de aceasta.
nu esti la curent,
preotul trebuie sa se spovedeasca ca si mirenii. nu au o "legislatie" speciala.
de fapt citind ce se scrie aici despre spovedanie pare - daca nu as cunoaste acest lucru -
un act magic de intampinare a altui act magic - impartasania - ceea ce este cu totul fals.
va recomand sa vedeti impartasania ca pe o intalnire cu Hristos - asa va fi mai lamurit cum trebuie facuta.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vreau sa ma fac preot petrisor.nicu Intrebari utilizatori 24 17.05.2011 19:18:46
Recomandare de la preot CristianB Resurse ortodoxe on-line 28 26.06.2008 23:57:08
Criticat de preot cozia Preotul 26 23.03.2008 23:10:44
PREOT alexandra Preotul 24 20.01.2007 23:47:25