Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 11.10.2010, 10:44:43
t_iubesc t_iubesc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2010
Mesaje: 9
Implicit

acuma va doresc o zi buna ca musai sa fug la servici dar sa nu uitati ca va iubesc va iubesc foarte tare si iar va iubesc!

si va ador dupa legea ca trebuie sa-l iubesc pe aproapele ca pe tine insuti deci eu sunt eu insami
Reply With Quote
  #162  
Vechi 11.10.2010, 11:02:44
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

T_iubesc,nu pot sa ma gandesc decat ca esti destul de copilaroasa de privesti lucrurile astfel,insa,in acelasi timp gandirea ta te poate duce la serioase depresii cauzate de amor si la relatii toxice de dependenta mai tarziu.
Cum e aia ca daca nu ar fi sa te casatoresti cu jumatatea vietii tale (pe care o consideri tu asa,evident) ai gandi sa te omori (desi spui apoi ca..."faca-se voia Lui")?Oare nu stii ca pe oricine va pune omul mai presus de Dumnezeu va pierde?Oare asta suna a iubire sau a patima si dependenta?
Dumnezeu si Maica Domnului te iubesc pentru ca te-ai nascut in ziua de Pasti?Si daca te nasteai in oricare alta banala zi nu te mai iubeau?
Citat:
asa ca sa-L iubesc pe Dumnezeu si El imi da ceea ce cer de la El ca ma iubeste.
Si daca nu ti-ar mai da,ar insemna ca nu te mai iubeste?Sau ca stie ce este mai bine pentru tine decat stii tu?
Spui ca ii iubesti pe cei din jur,dar pe tine te iubesti?
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #163  
Vechi 11.10.2010, 11:11:38
VEGIRO VEGIRO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2009
Locație: Baia Mare
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

Hmmm ce sotie as alege?

Una dusa de acasa ca mine ,nu neaparat credincioasa pana in panzele albe ca mine sa nu aiba penis ca mine sa aiba vagin e de preferat si pe langa asta sa fie suflet bland vampiric adica sa ma suga de necazuri cand am pe cap asa ceva si sa fie tot timpul fidela ,a da trebuie neaparat sa fie virgina ca de nu o dam la caini si mai ales sa fie rasa jos ca in vechiul testament :)
Reply With Quote
  #164  
Vechi 11.10.2010, 13:19:01
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aradeanu Vezi mesajul
M-am intrebat de multe ori care ar fi calitatile cele mai importante ale persoanei cu care
te-ai casatori. Eu consider ca esentiala e credinta in Dumnezeu (intre cele duhovnicesti) de aici se nasc apoi toate. Voi ce parere aveti?
Cand am decis sa ma casatoresc a contat mult compatibilitatea - un om indragostit de natura, de plimbari, un om harnic,intelegator, cu suflet bun, sincer, serios si corect.Ne-am placut reciproc, aveam foarte multe in comun.Si acum suntem de nedespartit-la bine si la rau- timpul le-a probat pe toate.Am ramas la fel ca acum 28 de ani, doar timpul si-a asternut urmele peste noi, dar suntem nedespartiti peste tot, in orice activitate, poate mai intelepti, mai aproape de Dumnezeu, dar cu sufletul tanar.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)

Last edited by Rodica50; 12.10.2010 at 19:17:38.
Reply With Quote
  #165  
Vechi 04.12.2010, 11:41:19
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Niciodată cu un desfrânat. Nici musulmani nu-mi trebuie că-s misogini și afemeiați.
Reply With Quote
  #166  
Vechi 05.12.2010, 16:23:43
RalucaG RalucaG is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Mesaje: 82
Implicit :)

Cu un om care sa fie, sufleteste, pe aceeasi lungime de unda cu mine. Care sa stie sa imi incalzeasca sufletul, sa fie langa mine cand imi e greu, sa ma iubeasca, sa vrea sa fim o familie (inclusiv sa avem copii), sa nu ma minta/ insele si sa stie sa ma accepte asa cum sunt. Si pe care si eu, la randul meu, sa il iubesc, sa il accept cu bune si cu rele, sa il respect si sa il sprijin.
Nu as putea sa ma casatoresc decat cu cineva de aceeasi religie ca mine, respectiv crestin-ortodoxa.
Reply With Quote
  #167  
Vechi 05.12.2010, 16:42:07
GheronIosifIsihastul GheronIosifIsihastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.10.2010
Locație: acolo unde nu e Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

.. dar sa aiba bani! sai aiba, sa aiba, ca vreau sa aiba! sa-ma zgandere patimili cand il vad ca e langa mine! ca eu MERIT!!! Asta e preocuparea mea! Un om care sa-mi aprinda patimili si sa uit ca mor ,sa uit ca ma duc in iad, sa nu care cumva sa caut pacea Dumnezeiasca si pe Iisus Hristos!
Da cui ii pasa? Ca daca asa spune pofta? Eu vreau! EU VREAU! Gandeste liber! spune ce vrei! doreste-ti mai mult! Maximul! Vai de capul nostru de creiere spalate si ametite.. dormim imbracati si plini de demoni! Mah, voi stiti ca pentru fiecare pofta e un demon inlauntrul nostru? Noi ceea ce simtim este de fapt prezenta lui! ceea ce noi numim placere! indulcirea aceia care este exact ca dulceata de o simte pisica aceea care linge lama cutitului si-si bea propiul sange!Da cine sa vada? Cine sa se trezeasca?Cui sa-i pese? cine-i extremistul asta care ne strica visul?Da jos ochelarii de cal, !"habotnicule!" Inapoi la culcare, ca deja e prea multa trezvie pentru viata asta! Hai inapoi la patimi fiecare! spuneti fratilor pe site ortodox, ce vrea pofta voastra! Ce vrea ? CE VREA? Avem oferta nelimitata! Hai mai, ce mai stai? Du-te inapoi la patimile tale? Stii bine ca te intorci, vezi bine ca esti legat, complace-te, minte-te ca nu e nimic! Ti se pare! Ce Vesnicie? Ce Hristos?sperieturi de babe, nu? Merge si un carnat, merge si un sex, merge si dezgolirea, merge si fardarea si televizorul, si filmul si dansul si muzica, apoi ce e rau in ele mama? Ca e buni? Provoaca plasheri multa!hai sa vorbim despre ceva cat mai desert ,sa simtim cum moare in noi si ultima urma de trezvie si de sfintenie! Cine gaseste subiectul cel mai desert? hai ca suntem la concurs!Fiecare spune ce vrea anul care vine de exemplu! Ce ziceti? Cine vrea sa planga teribila noastra cadere in moarte? Cine vrea sa planga ca murim si ne apuca demonii si ne tarassc in iad? si e VESNIC! Cine vrea?
Reply With Quote
  #168  
Vechi 05.12.2010, 16:42:11
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Din fericire(sau nu, hm), sunt deja casatorit. Da, daca ar fi...sa nu fiu, m-as casatori cu o femeie(avand in vedere ca sunt mascul)...de preferinta una bruneta, cu picioarele pana'n gat, desteapta, cuminte, iubitoare, credincioasa, devreme acasa si singura la barbat...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #169  
Vechi 01.08.2012, 16:38:11
diana_ghiorghe's Avatar
diana_ghiorghe diana_ghiorghe is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit

Si eu sunt casatorita. Insa pe mine Sfantul Ierarh Nicolae m-a ajutat. De fapt a fost doar munca lui. Eu doar l-am rugat sa-mi dea ce merit. Nu va spun ce rezultat am primit... Un om minunat, cu frica de Dumnezeu... cred ca mai bine de atat nici nu se putea. Insa daca ar fi sa dau sfaturi cuiva care ma intreaba unde ar putea sa-si gaseasca o persoana cu care sa-si imparta viata, l-as trimite la biserica. La rugaciune, nu la privit! :) Si sa stiti ca nu sunt singura care a avut rasplata in urma rugaciunii!
__________________
Mare esti, Doamne, si minunate sunt lucrurile Tale si nici un cuvant nu-i de ajuns spre lauda minunilor Tale!
Reply With Quote
  #170  
Vechi 01.08.2012, 19:56:08
ffflorina ffflorina is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.04.2012
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 50
Implicit

Citat:
În prealabil postat de diana_ghiorghe Vezi mesajul
Si eu sunt casatorita. Insa pe mine Sfantul Ierarh Nicolae m-a ajutat. De fapt a fost doar munca lui. Eu doar l-am rugat sa-mi dea ce merit. Nu va spun ce rezultat am primit... Un om minunat, cu frica de Dumnezeu... cred ca mai bine de atat nici nu se putea. Insa daca ar fi sa dau sfaturi cuiva care ma intreaba unde ar putea sa-si gaseasca o persoana cu care sa-si imparta viata, l-as trimite la biserica. La rugaciune, nu la privit! :) Si sa stiti ca nu sunt singura care a avut rasplata in urma rugaciunii!
Ma bucur pentru tine,cred ca esti o persoana deosebita si credincioasa daca ti-a ajutat sf Nicolae sa-ti gasesti sotul.Despre mine pot sa spun chiar invers cred ca sunt,stiu ca sunt f necredincioasa si mandra ca n-am niciun spor in sensul asta,mai bine m-as descurca sa dau 70 de examene decat sa ma descurc in viata sentimentala,ma indragostesc mereu de cine nu trebuie.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine s-ar casatori cu o desfranata ? windorin Nunta 428 13.07.2012 14:54:59