Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #481  
Vechi 08.03.2011, 13:05:21
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Te-ai gandit ca daca Omul ar fi trait fara pacat nu ar fi existat nici boala??Doar stiintific s-a dovedit ca sentimentele negative provoaca stresul intregului sistem in care procesele incep sa se desfasoare haotic,celulele se divid alandala,iar daca tabloul asta se repeta boala nu intarzie sa apara!
Exista corespondente intre diferse boli/organe afectate si anumite tipologii de oameni:invidiosul sufera de bila,cel manios sufera de tensiune,cei mandri sufera de inima,cei fricosi sufera de stomac,la cei depresivi din cauza dorintei de moarte intreg sistemul incearca sa imite comanda shut down, de aici incetinirea proceselor:metabolism lent,ritm cardiac lent,lipsa de concentrare etc,etc,etc

Apoi on topic cu problematica de fata,pe acel particular lepross-a pus accentul de pacatos ,Iisus ii spune cand Il vindeca"scoala-te si umbla si nu mai pacatui ca sa nu-ti fie tie mai rau!"
Deci pacat=consecinta=boala.
Ce s-ar face preotii fara sentimentul de vinovatie insuflat imediat ce te baga in cristelnita? Aceeasi practica se intalneste si la barbatii care-si bat nevestele. Pana la urma ele cred ca sunt de vina si nu "barbatii". Eventual sunt recunoscatoare pentru grija ce li se poarta. Penibil.

Corespondenta pe care ai prezentat-o fac pariu ca nu e dovedita ci e doar o superstitie babeasca. Nu de alta dar atatia pacatosi sunt perfect sanatosi iar voi va consolati cu gandul ca vor suferi dupa moarte. Realitatea e dura si greu de suportat dar nu trebuie sa ne mintim cu pacate si alte bazaconii pentru bolile de care suferim. Nu suntem asa perfecti precum ne place sa credem si asta e cauza bolilor, nu pacatele care evident ca le avem fiecare. Mai degraba ambele sunt cauzate de designul neinteligent. Si tot din aceasta cauza gasim explicatii fantasmagorice la orice ni se intampla.
Reply With Quote
  #482  
Vechi 08.03.2011, 13:16:08
andrutza151 andrutza151 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Mesaje: 39
Implicit un vis

Azi noapte am visat un fel de icoana a Sfantului Nectarie,Dupa ce l+am rugat plangand sa ma ajute!!!!!!
Reply With Quote
  #483  
Vechi 10.03.2011, 10:25:38
marc_mihai marc_mihai is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.03.2011
Mesaje: 1
Implicit

Desi am tinut pana acum in tacere minunea facuta de bunul Dumnezeu, la rugaciunile Maicii Domnului si a Sfantului Nectarie, m-am hotarat sa va povestesc.
In toamna anului 2008 tatal meu a fost diagnosticat cu cancer la pancreas, o boala teribila de care te face sa te usuci pe picioare si sa te stingi repede.Diagnosticul a fost pus in urma unei interventii chirurgicale de catre d-nul prof.dr. Copotoiu de la Clinica de Chirurgie din Tg Mures, un profesionist desavarsit.Vestea a cazut ca un traznet asupra familiei.Am avut trei zile in care mergeam pe strada da nici nu simteam ca merg.
Atunci am aflat de Sfantul Nectarie.Am cautat pe internet acatistul si am inceput sa il citesc.Tot de pe internet am aflat ca la Manastirea Radu Voda din Bucuresti ar exista o particica din sfintele moaste ale sfantului.Asa ca m-am hotarat ca pe data de 9 noiembrie, in ziua praznuirii Sfantului Nectarie, sa merg in pelerinaj la aceasta manastire.Ca sa ajung la ea m-am ghidat tot cu ajutorul internetului, util daca stii sa cauti.
In noaptea de 8 noiembrie am plecat catre capitala cu durere in suflet si in acelasi timp cu speranta mare.Odata ajuns acolo mi-a luat ceva timp pana am gasit manastirea.Desi am stat sapte ani si ceva in Bucuresti nu am avut idee despre ea.Am orbecait ca pacatosul in intuneric pana Dumnezeu s-a milostivit si mi-a aratat calea catre sfantul locas.
Cand am ajuns la manastirea racla cu sfintele moaste nu era scoasa afara.Am mers inauntru si m-am inchinat la ele luand de la parintele bucatele de vata care au fost atinse de sfintele moaste.Am lasat si acatiste scrise de mine si de diferiti prieteni care m-au rugat sa le duc.Am cumparat diverse obiecte de cult si mai multe acatiste ale sfantului si am citit in curtea manastirii acest acatist.Am asistat si la slujba oficiata de un sobor de preoti in frunte cu Patriarhul Daniel.Apoi cu speranta m-am intors catre casa.
Iar acum vine prima minune savarsita de Sfantul Nectarie.Pe tot parcursul drumului care capitala m-a chinuit enorm ficatul, eu avand probleme acest organ fiind putin marit din cauza oboselii si a regimului meu haotic.Dupa ce am plecat de la manastire catre casa durerile parca au fost luate cu mana si nu le mai am nici in ziua de azi, desi ultimele analize nu au iesit chiar asa de bune.Pentru asta se cuvine sa il slavesc pe bunul Dumnezeu si sa ii multumesc Sfantului Nectarie!
Cand am ajuns acasa am hotarat cu sotia mea ca seara la culcare sa citim fiecare cate doua acatiste, bineinteles ca nelipsit era acatistul sfantului.Am citit asa o perioada buna, daca nu ma insel tot postul Nasterii Domnului.Si iata sa sfantul s-a rugat mai departe la bunul Dumnezeu care a mai facut o minune.Starea de sanatate a tatalui meu era cat de cat stabila si ne bucuram de prezenta lui printre noi.Si a reusit tatal meu sa mai traiasca inca aproape doi ani ( putini bolnavi de cancer de pancreas reusesc sa atinga aceasta perioada de supravietuire ).Aceasta a fost cea de-a doua minune savarsita de Sfantul Nectarie.Tatal meu s-a dus la Domnul in ziua sfintilor imparati Constantin si Elena, anul trecut.A fost inmormantat in ziua Pogorarii Sfantului Duh, iar 40 de zile de la deces au cazut exact in ziua praznuirii Sfintilor Apostoli Petru si Pavel.Iata ce sarbatori mari i-a harazit Dumnezeu tatalui meu cu ajutorul rugaciunilor Maicii Domnului si a Sfantului Nectarie.
Tatal meu a stat la pat timp de 4 luni.Boala il manca pe zi ce trecea.Pe zi ce trecea devenea mai slab de ne intrebam cat mai poate indura.Cu o saptamana inainte de a se stinge a aflat ca urmeaza sa aiba un nepot.Probabil pentru asta l-a tinut Dumnezeu in viata.S-a bucurat mult cand a auzit, mai ales ca eu sunt singurul lui copil ( am un regret ca nu a reusit sa isi vada nepotul, dar cu siguranta ne vede si ne vegheaza din ceruri ).
Pe data de 11 ianuarie anul acesta s-a nascut Petru, bucuria data de Dumnezeu familiei noastre.Pe el ni l-a dat Dumnezeu tot in urma rugaciunilor Sfantului Nectarie ( din acatist am aflat ca sfantul este ocrotitorul mamelor ).
L-am adoptat pe Sfantul Ierarh Nectarie ca pe aparator al familiei noastre si multumim bunului Dumnezeu ca ni l-a scos in cale!
PS Va marturisesc cu mana pe inima ca in momentul in care am scris acesta randuri am rememorat clipele traite si mi-au dat lacrimile.Sunt asa un mare pacatos si totusi bunul Dumnezeu,Maica Domnului si Sfantul Nectarie ma iubesc atat de mult.Sper sa ma ajute Dumnezeu ca si anul acesta sa ajung la moastele sfantului sa ii aduc multumire pentru nemasuratul ajutor.
Dumnezeu sa ne miluiasca si sa ne aiba in paza!
Reply With Quote
  #484  
Vechi 10.03.2011, 11:34:15
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit Multumire

Multumesc Sfantului Nectarie pentru tot ajutorul oferit. Acesta ne-a ajutat prin rugaciunile sale catre Domnul Dumnezeul nostru, sa avem un copilas care se va naste in aceasta luna.
Reply With Quote
  #485  
Vechi 10.03.2011, 15:45:15
Elenacluj Elenacluj is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2011
Mesaje: 8
Implicit Slava tie Doamne!

Si eu am primit atâta ajutor, mai ales în ultimul timp... Sunt conștientă că nu merit, dar mare este iubirea lui Dumnezeu pentru noi păcătoșii. Ultimele luni au fost foarte grele pentru mine, dar Dumnezeu mi-a dat și îmi dă puterea să trec peste toate. M-am rugat lui Dumnezeu și Maicii Domnului să îmi găsesc un loc de muncă, Sfintului Nectarie, Sfântului Nicolae, Sfintei Parascheva, Sfântului Spiridon...și minunea nu a întârziat să apară... m-am angajat. Când rememorez cum s-au aranjat toate, îmi dau lacrimile. Cum lucrează Dumnezeu...mi-a scos în cale oameni buni, care au crezut în mine. Să nu vă îndoiți, să credeți, Dumnezeu este mare, la fel și iubirea lui pentru noi păcătoșii. La el toate sunt cu putință. Minunat este Dumnezeu întru Sfinții săi.
Reply With Quote
  #486  
Vechi 12.03.2011, 11:44:29
ioanav ioanav is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2010
Mesaje: 9
Implicit Multumesc si eu Sfinte Nectarie!

M-a ajutat si pe mine foarte mult de cand l-am cunoscut .In fiecare zi m-a ajuta cu untdelemnul Sfant de la mostele Sf Nectarie.Aseara ma durea rau capul si mi-am dat cu untdelemn si mi-a trecut .Multumesc mult Sf Necatrie!Mai am o rugaminte la Sf Nectarie,dar poate inca nu e vremea sa o rezolve stie Sfantul ce lectie trebuie sa invat poate!
Reply With Quote
  #487  
Vechi 12.03.2011, 16:42:10
DOBRE VALENTINA DOBRE VALENTINA is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.09.2010
Mesaje: 3
Implicit Multumesc Maicuta Domnului,Sf. Nectarie, Sf. Xenia,Sf. Nicolae

Revin din nou. Dumnezeu, Maicuta Domnului, Sf. Nectarie, Sf. Xenia si Sf. Nicolae m-au ajutat in sfarsit sa-mi gasesc job-ul visat, in domeniul in care am experienta. Imi pierdusem speranta....... deci nu meritam, dar s-au indurat de mine. Sper sa ma intareasca si in credinta sa nu mai cad in deznadejde. Rugati-va si voi, nimic nu este intamplator, Dumnezeu asaza lucrurile asa cum este mai bine pentru fiecare!
Reply With Quote
  #488  
Vechi 13.03.2011, 10:52:03
Si totusi... Si totusi... is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.03.2011
Mesaje: 11
Implicit ...

Am revenit si eu !!!! Ieri ii multumeam din tot sufletul Sfantului Nectarie pentru sperantele pe care sotul meu le avea in a-si pastra locul de munca. Si ce credeti? Aseara cand a ajuns acasa de la munca mi-a spus ca ieri i s-a propus de la munca sa i se prelungeasca contractul. Ceea ce este minunat! Rugati-va Sfantului Nectarie, Maicii Domnului, Domnului nostru Iisus Hristos si vezi vedea ca totul va fii bine.

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu , miluieste-ma pe mine pacatoasa
Reply With Quote
  #489  
Vechi 13.03.2011, 13:54:26
adina cristina adina cristina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2011
Mesaje: 3
Implicit

Cred ca singura metoda de a scapa de comentariile fara rost ale acestui "ai2" este de a nu i se mai raspunde, orice ar scrie. In scurt timp se va plictisi si va cauta alte forumuri pentru a-si etala frustrarile, lipsa de iubire, amaraciunile sufletesti, caci cred ca de asta procedeaza asa.
Reply With Quote
  #490  
Vechi 14.03.2011, 20:18:10
ribanuca ribanuca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2011
Mesaje: 2
Implicit ajutor nepretuit

Multumesc sf.nectarie, maica domnului si domnului nostru hristos. Rugati-va cu credinta si credeti puterea lui este mare .crede-ti in el, cititi acatistul ungetiva cu mir si nu veti ramane ne ajutati. Doamne ajuta !
Reply With Quote
Răspunde

Tags
ana



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
minunile de azi florintoro Intamplari adevarate 6 15.08.2021 00:03:20
minunile sf. nectarie cosmin_82 Intamplari adevarate 140 17.04.2020 05:26:54
Minunile lui Iisus Florin Liviu Generalitati 24 21.01.2011 21:47:33