Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #281  
Vechi 22.08.2011, 19:59:33
stelian26 stelian26 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.08.2011
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Foarte corect până aici. Dar între noi și Iisus?



Deci Iisus, văzând pe mama Sa și pe ucenicul pe care Îl iubea stând alături, a zis mamei Sale: Femeie, iată fiul tău!
Apoi a zis ucenicului: Iată mama ta! Și din ceasul acela ucenicul a luat-o la sine.
(Ioan 19: 26, 27)

Mă întreb, de ce oare a luat-o Ioan pe Maica Domnului "la sine". Ceilați pretinși copii nu mai erau în stare să-i poarte de grijă mamei lor?
destul de clar spune in scriptura ca proprii lui frati din segele mamei LUI nu lau recunoscut ca mantuitor,si iti spun sincer ca in BIBLIE nu pomeneste ca MAMA LUI fiind mijlocitor intre noi si EL,nu vreau sa te supar,dar eu ma refeream doar la acele versete in care releateaza destul de clar ca MARIA a avut copii cu IOSIF,IAR domnul isus frati de sange,EL este fratele tuturora inca de la intemeierea lumii,EL ESTE DINAINTEA NOASTRA SI A SFINTEI MARIA,EL a stat alaturi DE TATAL la creatie,cum DUMNEZEU ne numeste copii ai LUI ca si pe DOMNUL ISUS,inseamna ca santem frati,dar de mama nu pomeneste nimica,de ce?DOMNUL ISUS trebuia sa vina pe pamant in trup si sange,iar DUMNEZEU a aleso PE MARIA,care era fara prihana si sfanta in umblarea ei,adevarat,dar dupa ce s-a nascut SFANTUL NOSTRU,ea s-a impreunat cu iosif,ce e asa greu de inteles,si daca sustii cu tarie ceea ce tu intelegi,cu tot respectu fata de tine si MARIA,de ce nu s-a coborat ea de la cer gata insarcinata cu DOMNUL ISUS SI DUPA NASTERE SA SE URCE INAPOI,stiu ca suna dur,nu am scris sa-mi bat joc de cineva sfant al LUI DUMNEZEU,si DOMNUL sa ma mustre daca am gresit spunand aceste cuvinte,amin si DUMNEZEU FIE LAUDAT
Reply With Quote
  #282  
Vechi 22.08.2011, 20:04:04
stelian26 stelian26 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.08.2011
Mesaje: 46
Implicit

Inca odata scriu ca nu am intentia sa va jignesc credinta,sa jignesc,pe maria,sau sa aveti impresia ca o fac curva si pacatoasa,nu a fost asa,ea a ramas si inca e sfanta acolo sus in cer,si-a castigat mantuirea prin nasterea sfantului sfintilor,slujind slujind dumnezeului viu alaturi de ingeri arhangheli si ucenicii dinaintea noastra
Reply With Quote
  #283  
Vechi 22.08.2011, 20:30:58
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Stelian26, gândești prea mult de unul singur chestiuni despre care Biserica s-a pronunțat de foarte multă vreme. Până acum 500 de ani oamenii s-au mântuit în Biserică crezând ce crede toată Biserica . Ulterior, au venit câțiva tipi care au început să învețe că fiecare se mântuiește după capul lui.
Și capetele protestante și neoprotestante au început să gândească în circuit închis și a rezultat o mulțime de opinii personale ridicate la rang de învățătură pentru mai mulți, apoi o mare parte dintre ăia mulți au început și ei să gândească singuri și tot așa mai departe.
Nu-ți mai istovi mintea cu lucruri mai presus de minte, cum ar pururea fecioria Maicii Domnului și alte taine insondabile pentru judecata (și mai ales, prejudecata omului). Asta nu înseamnă să renunți la gândire ci să dai prioritate relației și experienței ce decurge din relație.

Câteva probleme punctuale: nu m-ai convins de ce Ioan a trebuit să o "adopte" la îndemnul Domnului, când în textele invocate de (neo)protestanți pentru a acredita existența altor fii se spune că clar că "mama și frații lui Iisus" umblau împreună???? Că teza că ar fi fost abandonată e o făcătură neconvingătoare.
E adevărat că în Biblie nu se spune explicit că Maica Domnului mijlocește, dar nu spune că suntem datori să ne rugăm unii pentru alții? Eu dacă vin la tine și te rog să mijlocești în rugăciune pentru mine, nu e rugăciunea ta valabilă?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #284  
Vechi 22.08.2011, 20:41:03
stelian26 stelian26 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.08.2011
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Stelian26, gândești prea mult de unul singur chestiuni despre care Biserica s-a pronunțat de foarte multă vreme. Până acum 500 de ani oamenii s-au mântuit în Biserică crezând ce crede toată Biserica . Ulterior, au venit câțiva tipi care au început să învețe că fiecare se mântuiește după capul lui.
Și capetele protestante și neoprotestante au început să gândească în circuit închis și a rezultat o mulțime de opinii personale ridicate la rang de învățătură pentru mai mulți, apoi o mare parte dintre ăia mulți au început și ei să gândească singuri și tot așa mai departe.
Nu-ți mai istovi mintea cu lucruri mai presus de minte, cum ar pururea fecioria Maicii Domnului și alte taine insondabile pentru judecata (și mai ales, prejudecata omului). Asta nu înseamnă să renunți la gândire ci să dai prioritate relației și experienței ce decurge din relație.

Câteva probleme punctuale: nu m-ai convins de ce Ioan a trebuit să o "adopte" la îndemnul Domnului, când în textele invocate de (neo)protestanți pentru a acredita existența altor fii se spune că clar că "mama și frații lui Iisus" umblau împreună???? Că teza că ar fi fost abandonată e o făcătură neconvingătoare.
E adevărat că în Biblie nu se spune explicit că Maica Domnului mijlocește, dar nu spune că suntem datori să ne rugăm unii pentru alții? Eu dacă vin la tine și te rog să mijlocești în rugăciune pentru mine, nu e rugăciunea ta valabilă?
ai dreptate ca trebuie sa mijlocim unul pt celalalt in rugaciuni sa ne sustinem cu tarie sa ne rugam unii pt alti,dar ce am vrut eu sa zic nu mai inteles si ai trecut la alt subiect frate,dar nu mai vad un rost sa continuiam discutia cand vad ca fiecare cu care ma vb tot spune despre taine,sant intradevar taine scrise in bibli care nu pot fi descoperite oamenilor,dar la ce te referi tu nu are cum sa fie tainuit,dupa cate m-a invatat un preot pe cand eram un crestin ortodocs,TAINA inseamna SECRET,iar din cate imi spui tu nimic nu e secret,sincer iti spun ca sant la un inceput de drum pe care l-am ales cu draga inima si convingere pt mantuirea mea,iar la capitolul acela nu am ajuns inca sa am pricepere despre el asa ca nu te pot lamuri dar daca ai tu bunavointa accept cu draga inima o lamurire din partea ta,DOMNU S TE BINECUVANTEZE
Reply With Quote
  #285  
Vechi 22.08.2011, 20:51:48
Stefan23 Stefan23 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2009
Locație: Fagaras
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Implicit

Eu nu inteleg rostul acestor asa zise ”dialoguri” cu sectantii. Cel mai bine ar fi sa fie inchise. Nu vad nici un castig pentru nimeni... Credeti ca putem noi singuri sa-i convingem de ceva? Mai bine ar fi sa ne rugam pentru ei pentru ca doar Bunul Dumnezeu poate sa-i intoarca la Adevarata Credinta. Putem sa scriem mult si bine cum am vazut si la alte subiecte asemanatoare cate 200 de pagini, si tot nu se ajunge la nimic. "De omul eretic (sectar) după întâia și a doua mustrare depărtează-te" (Tit 3, 10), si noi stam si discutam cu ei zeci si sute de pagini... Mai rau e ca din raspunsurile unora care nu sunt in masura sa dea sfaturi, ei isi fac o parere gresita despre Credinta Ortodoxa, intarindu-se astfel in ”credinta” lor...
Reply With Quote
  #286  
Vechi 22.08.2011, 20:54:07
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Mă întreb, de ce oare a luat-o Ioan pe Maica Domnului "la sine". Ceilați pretinși copii nu mai erau în stare să-i poarte de grijă mamei lor?
Buna observatie, mai ales ca prin lege femeia trebuia incredintata unui barbat(tutore) din familia ei ; ma indoiesc ca Iisus ar fi incalcat legea.

@Stelian26
Avem pareri diferite. Intelesul semantic al cuvantului "frate", nu sa opreste doar la legatura de sange, in Noul dar si Vechiul Testament, cuvantul "frate" are mai multe sensuri. In Matei 23:8 Iisus ne indeamna sa ne spunem "frati" unii altora, deci pot sa-i spun lui Iacob frate al Domnului, chiar daca n-are legatura de sange cu El, fiind fiul lui Alfeu. De asemenea Lot si Avraam apar ca frati (Facere 13:8), cu toate ca Lot era nepotul lui Avraam. La evrei cuvantul "frate" se folosea si pentru verisor si pentri nepot. Analizand intreaga Scriptura, eu spun ca aceia nu puteau fii fratii de sange a Lui Iisus. Apoi mai e o problema: Maria a fost logodita cu Iosif, fapt mentionat in Biblie, insa nu se spune nimic despre o casatorie a lor, deci ei n-au fost casatoriti, numai logoditi, ceea ce implica traiul in sfintenie.
Reply With Quote
  #287  
Vechi 22.08.2011, 20:59:31
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Asta e tare...

Dar eu te-am mai rugat sa nu mai vorbesti decat in nume propriu iar tu m-ai rugat sa incetam discutia.
Nu ai vrea sa ne ascultam reciproc rugamintile?
Eu, da.
Eu nu te-am rugat, a fost doar o constatare ca nu are rost sa pierdem timpul pentru ca orice s-ar intampla tot ideile tale o sa le sustii. Si nici tu nu m-ai rugat, mi-ai spus doar ca as fi un fel de taliban.
Nu-ti pot respecta rugamintea pentru ca in primul rand nu incerc intotdeauna sa nu scriu doar parerile mele personale, ci cele ale BO, pentru ca altfel as fi impotriva invataturii BO, logic. Iar in al doilea rand nu pot scrie doar ce este cuiva pe plac. Pe un forum penticostal probabil nu as putea sa scriu prea multe adevaruri pentru ca as fi banat, pe un forum ortodox sper ca pot.
Reply With Quote
  #288  
Vechi 22.08.2011, 21:02:24
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Stefan23 Vezi mesajul
Eu nu inteleg rostul acestor asa zise ”dialoguri” cu sectantii. Cel mai bine ar fi sa fie inchise. Nu vad nici un castig pentru nimeni... Credeti ca putem noi singuri sa-i convingem de ceva? Mai bine ar fi sa ne rugam pentru ei pentru ca doar Bunul Dumnezeu poate sa-i intoarca la Adevarata Credinta. Putem sa scriem mult si bine cum am vazut si la alte subiecte asemanatoare cate 200 de pagini, si tot nu se ajunge la nimic. "De omul eretic (sectar) după întâia și a doua mustrare depărtează-te" (Tit 3, 10), si noi stam si discutam cu ei zeci si sute de pagini... Mai rau e ca din raspunsurile unora care nu sunt in masura sa dea sfaturi, ei isi fac o parere gresita despre Credinta Ortodoxa, intarindu-se astfel in ”credinta” lor...
O observatie buna, marea problema e ca pe forumuri vin si persoane de alta credinta, incep sa-si crie conceptiile si nu prea ai ce face, trebuie sa raspunzi ca altfel pare ca ei spun adevarul. Depinde de politica forumului cat se tolereaza si at nu. Marea problema e ca unii de alte credinte sunt si mai agresivi, incercand sa-si impuna conceptia gresita nu doar prin idei.
Reply With Quote
  #289  
Vechi 22.08.2011, 21:12:53
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Maica Domnului,biblic vorbind,a experimentat si momente familiale extrem de dure.In Marcu 3:21 se spune: ,,Rudele lui Isus, cand au auzit cele ce se petreceau, au venit sa puna mana pe El. Caci ziceau: "Si-a iesit din minti." Este teribil sa ii vezi pe cei din neamul tau intorsi contra Fiului tau.Aici probabil ca a simtit inceputul la ceea ce i-a proorocit Simeon din Ierusalim: ,,Și prin sufletul tău va trece sabie, ca să se descopere gândurile din multe inimi"(Luca 2:35).Ulterior acestui episod ,,Atunci au venit mama si fratii Lui si, stand afara, au trimis sa-L cheme."(Marcu 3:31).Probabil Maica a dorit sa reconcilieze cumva conflictul aparut,este o presupunere.Multimea sedea in jurul Lui, i-a spus Mantuitorlui ca: "Iata ca mama Ta si fratii Tai sunt afara si Te cauta." (Marcu 3:32). Insa Hristos a aratat ca nu legatura de sange conteaza in fata Lui ci implinirea cu fapta a voii Domnului,criteriul fiind simplu:

,,El a raspuns: "Cine este mama Mea si fratii Mei?" Apoi, aruncandu-Si privirile peste cei ce sedeau imprejurul Lui: "Iata", a zis El, "mama Mea si fratii Mei! Caci oricine face voia lui Dumnezeu, acela Imi este frate, sora si mama."

Frate si Mama ii sunt toti cei ce traiesc in voia Domnului,nu doar rudele naturale care,unele dintre ele,nota bene,l-au respins crunt in acel moment.Acest aspect este din nou accentuat de Mantuitor in Luca 11;27-28,unde,fara a micsora cu nimic meritele Maicii Sale,a spus:,,Așa este, dar fericiți sunt cei ce ascultă cuvântul lui Dumnezeu și-l păzesc.".Se poate discuta in acest context si de episodul incredintarii Maicii la Cruce catre Ioan,ucenicul care,din punct de vedere spiritual,era ,,cel mai iubit".

Insa ramine indemnul cel mai important,din perspectiva mea,pe care Maica Domnului l-a adresat umanitatii,din punct de vedere biblic,cu privire la Fiul Sau: ,,Faceți orice vă va spune."(Ioan 2:5).Un indemn in deplina concordanta cu firea ei smerita, buna, iubitoare, cu dragostea ei de mama,dragoste de mama pe care chiar Cel de Sus o da ca si exemplu: ,,După cum mama își mângâie pe fiul ei și Eu vă voi mângâia pe voi" (Isaia 66:13).

Last edited by Scotland The Brave; 22.08.2011 at 21:19:37.
Reply With Quote
  #290  
Vechi 22.08.2011, 21:14:27
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Ideea pe care eu o avansam era ca a sfatui un penticostal sa treaca la ortodoxie este un lucru bun in cazul in care penticostalul traieste o viata imorala, nu se roaga, nu citeste Biblia si practic, e doar un penticostal cu numele.
Dar in realitate este un necrestin.

Dar a atrage la BO un penticostal care il iubeste pe Hristos, isi iubeste semenii si traieste Scriptura, este un furt de oi.

Asta e parerea mea.
Pe care o sustin, o promovez si ... cu ea defilez.
E ceva incorect aici?
Bun, ne-ai spus parerea ta, din punct de vedere penticostal. Si tot in conceptia penticostala nu prea sunt elemente negative la penticostali, deci niciun penticostal nu trebuie sa treaca la ortodocsi.
Acum fara sa te superi la randul tau vei auzi si parerea ortodoxa. Din punctul de vedere al BO nu exista Sfinte Taine la penticostali, nici macar botez. Prin Sfintele taine se primeste harul, deci cultul penticostal e o adunare de simpatizanti ai Bibliei. Problema e ca fac si prozelitism si incearca sa atraga ortodocsi, la recensamantul din 2002 declarandu-se penticostali peste 330.000 de persoane.
O alta problema fata de alte culte neoprotestante este pretinsa vorbire in limbi, o manifestare asemanatoare mediumilor din spiritism.
Asadar un penticostal se poate mantui doar in Biserica Ortodoxa, dar in general nu are cum sa ajunga in ea desi poate observa ca sunt minuni in Biserica Ortodoxa la fel ca la inceputul crestinismului. Pentru ca si in cazul evreilor Iisus a facut minuni, dar tot nu L-au acceptat.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Calatoria spre Ortodoxie si dinspre Ortodoxie ioanna Morala Crestina 76 14.06.2015 08:40:05
Mic predicator penticostal!! Templier Knight Secte si culte 35 20.12.2011 20:26:24
Sfatui-ti-ma, va rog! smal27 Generalitati 46 24.10.2011 21:33:30
Ce îi determină pe unii ortodocși să treacă la culte neoprotestante? elom Secte si culte 353 26.08.2011 13:18:45