Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Eutanasia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 23.01.2014, 21:51:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Ia-te de mana cu iubitul meu, la faza asta (urmatorul pas va fii sa spuna ca daca cineva are salariul sau pensia prea mica nu se mai justifica sa dea prea multi bani pe medicamente)! Chiar o sa le spui copiilor ca decat sa tratam animalul mai bine ne luam altul, ca ne costa mai putin, si putem sa ne batem joc si de ala?
Cu copii e altceva, nu poti sa le spui ca pot sa strice papusa ca le cumperi alta.
E vorba de educatie.

Dar ce vorbim noi aiurea, cei care cumpara un animal pentru companie vor proiecta asupra lui tot ce le lipseste in relatiile cu oamenii deci il vor trata ca pe un om.

Citat:
Nici nu prea se pune problema cat costa "unul nou", poti sa iei animale si de pe strada si sa "investesti" bani in ele (impropriu spus; aici e mai degraba un act de mila); desigur, daca iti permiti, acum, nu poti sa rupi de la gura copiilor; mai bine le spui din capul locului ca nu ne putem permite; dar in principiu e vorba de o asumare a unei responsabilitati. Daca poti si esti pregatit, ti-o asumi, daca nu, nu. O fiinta vie nu e totusi o jucarie sau un obiect.
Pentru ce ar trebui sa rupi un animal din mediul sau natural?
Pana la urma totul se rezuma la o empatie prost folosita si slaba intelegere a ceea ce este animalul si rostul lui.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #152  
Vechi 23.01.2014, 21:52:04
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Nu te mai necaji, sora mea! Nici eu, nici tu, nici ceilalti colegi de pe forum, nici chiar (toate) inaltele fete bisericesti de pe la noi, din zilele noastre, nu suntem figuri reprezentative pentru ortodoxie. Semnificative sunt figuri precum Sfantul Nicolae, Sfanta parascheva, Sfanta Filofteia, etc... La fel cum pt biserica catolica sunt Maica Tereza, Sf. Ioana D'Arc, Sfantul Anton de Padova, si multi altii pe care nu-i cunosc asa bine.
E bine ca la toti sunt oameni buni. Sunt si pe la musulmani si la evrei si al budhisti.
In concluzie ce conteaza? Hristos a murit degeaba ca oricum conteaza faptele, nu?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #153  
Vechi 23.01.2014, 21:53:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stireana Vezi mesajul
Frate, tu poți fi sigur pe orice, chiar și pe elucubrații, dar nu mă face părtașă, rogu-te. De la părinte primeau ca dar de însănătoșire o mângâiere, iar asta îmi e de ajuns; orice poftă de-a lungi vorba poate fi împlinită, dar cu un minim temei.
Oare daca venea Albu cu gaina cu pampersi de sfoara (gaina, nu pampersii) si ea primea la fel?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #154  
Vechi 23.01.2014, 22:03:07
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu stiu cum se face ca la genul asta de oameni mereu le ies in cale cate o pisica beteaga de care au grija pana in panzele albe, ii pun si roti in loc de picioare, numa' sa traiasca si sa moara de batranete.

Dar un copil bolnav sau un om cu handicap nu s-ar lipi de mana lor milostiva nici sa-i pici cu ceara.


Poate e doar parerea mea, puteti sa nu ma credeti, insa eu am on=bservat ca aceste 'nevointe' (de a ingriji cate un animal beteag sau mai multe) le sunt date unor persoane care, poate, in tinerete au avut pacte mari, poate chiar crime, nu au vrut sa faca copii, au fost iubitoare de arginti, s-au orientat spre cariera sau spre starngerra de bani, au fost egoiste, nu s-au milostivit, iar acum le sunt scoase in cale aceste fiinte spre a le trezi sentimentele si spre a-si plati, intr-un fel, pacatele, pentruca sa nu credeti ca e usor si placut, pentru unii chiar e o nevointa si o suferinta...
Si sa nu va imaginati ca daca eu sau altii care au animale nu ar cheltui acei bani cu ele, i-ar da asracilor. Nu, probabil si-ar lua pt ei mai multa mancare, mai multe haine, care nu le-ar folosi, etc.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nici a unei pisici sau a unui caine nu este.
Daca ii tai gatul, nu face mai multa mizerie sau se zbate sau sufera mai mult deca o gaina, un porc sau o vaca.
Si are si o moarte mai decenta, pentru ca de obicei nu e transat si mancat post factum.


N-ai decat sa tai tu gatul la caini si la pisici, daca poftesti si ai asemenea fanteziimorbide...esti sigur ca nu faci preamulta mizerie, si ca la copii o sa le placa spectacolul? Dar iti zic eu ce=ai sa faci, ca asa faceti toti: o sa ii pui javra bolnava in brate nevestei sau copilului care a adus-o, si o sa-i zici "du-o de-aici, spala-te pe cap cu ea". sau o sa o duci la un cabinet veterinar si o sa le zici la aia taiati-i gatul, feceti-i ce vreti, ca eu n-am bani (nu-s dispus sa dau) nici de tratament, nici macar de eutanasie. Sa fiti voi sanatosi cati nu fac asta, si la cate cabinete nu s-au procopsit cu animale abandonate in acest fel: probabil multe au fost eutanasiate de ei, pt ca nu se mai putea face nimic pt ele, dar multe au fost chiar salvate si au ramas o vreme pe capul lor, pana si-au gasit stapan...si n-au dat faliment din cauza asta.
Reply With Quote
  #155  
Vechi 23.01.2014, 22:09:17
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Poate e doar parerea mea, puteti sa nu ma credeti, insa eu am on=bservat ca aceste 'nevointe' (de a ingriji cate un animal beteag sau mai multe) le sunt date unor persoane care, poate, in tinerete au avut pacte mari, poate chiar crime, nu au vrut sa faca copii, au fost iubitoare de arginti, s-au orientat spre cariera sau spre starngerra de bani, au fost egoiste, nu s-au milostivit, iar acum le sunt scoase in cale aceste fiinte spre a le trezi sentimentele si spre a-si plati, intr-un fel, pacatele, pentruca sa nu credeti ca e usor si placut, pentru unii chiar e o nevointa si o suferinta...
Ce-ar fi la le fie date alte nevointe? De exemplu sa ajute un om?

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Si sa nu va imaginati ca daca eu sau altii care au animale nu ar cheltui acei bani cu ele, i-ar da asracilor. Nu, probabil si-ar lua pt ei mai multa mancare, mai multe haine, care nu le-ar folosi, etc.
Si cu asta am rezolvat problema: oricum nu faceam un bine cu banii aia asa ca macar imi autoinduc ideea ca as fi o persoana milostiva ca ajut un animal. Nu un om.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #156  
Vechi 23.01.2014, 22:09:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Poate e doar parerea mea, puteti sa nu ma credeti, insa eu am on=bservat ca aceste 'nevointe' (de a ingriji cate un animal beteag sau mai multe) le sunt date unor persoane care, poate, in tinerete au avut pacte mari, poate chiar crime, nu au vrut sa faca copii, au fost iubitoare de arginti, s-au orientat spre cariera sau spre starngerra de bani, au fost egoiste, nu s-au milostivit, iar acum le sunt scoase in cale aceste fiinte spre a le trezi sentimentele si spre a-si plati, intr-un fel, pacatele, pentruca sa nu credeti ca e usor si placut, pentru unii chiar e o nevointa si o suferinta...
Si sa nu va imaginati ca daca eu sau altii care au animale nu ar cheltui acei bani cu ele, i-ar da asracilor. Nu, probabil si-ar lua pt ei mai multa mancare, mai multe haine, care nu le-ar folosi, etc.
Tocmai asta arata ca nu e o pocaita autentica ci o defulare a unor oameni care de fapt raman in continuare "refulati" in pacatele lor.
Dar isi fac iluzii ca sunt totusi oameni si si-au rascumparat pacatele, intretinand o micro-empatie neglijabila dpdv spiritual.
Practic, nu fac altceva decat sa-si servesca in continuare ego -ul, lucru care de altfel i-a si impins sa comita respectivele pacate.

Citat:
N-ai decat sa tai tu gatul la caini si la pisici, daca poftesti si ai asemenea fanteziimorbide...esti sigur ca nu faci preamulta mizerie, si ca la copii o sa le placa spectacolul?
Tot nu m-ai lamurit care ar fi diferenta intre a taia gatul unei gaini, porc, vaci, etc.
Crezi ca asta le-ar place?

Dar carnita sigur ca da.

Cred ca le-ar place si aia de caine/pisica, ti-ar place si tie daca ai avea foame n-ai sti ce este.

In contextul potrivit, caine - animal de paza, pisica - soareci, fara doar si poate animalele astea au locul lor, foarte in regula cu astea.
Scoase din contextul natural, se ajunge la tot felul de aberatii sentimentale tipice omului modern, care n-ai sa le gasesti cu nici un chip mergand chiar si numai 4-5 decenii in urma.

Citat:
Dar iti zic eu ce=ai sa faci, ca asa faceti toti: o sa ii pui javra bolnava in brate nevestei sau copilului care a adus-o, si o sa-i zici "du-o de-aici, spala-te pe cap cu ea".
Se poate aborda problema si cu mai mult tact.
Cum ti-am explicat deja, in raport cu copiii exista elementul educational si fara abordarea potrivita risti sa transmiti un mesaj gresit.

Desi vad ca sunt (chipurile) adulti care nu pot percepe mesajul corect..

Citat:
sau o sa o duci la un cabinet veterinar si o sa le zici la aia taiati-i gatul, feceti-i ce vreti, ca eu n-am bani (nu-s dispus sa dau) nici de tratament, nici macar de eutanasie. Sa fiti voi sanatosi cati nu fac asta, si la cate cabinete nu s-au procopsit cu animale abandonate in acest fel: probabil multe au fost eutanasiate de ei, pt ca nu se mai putea face nimic pt ele, dar multe au fost chiar salvate si au ramas o vreme pe capul lor, pana si-au gasit stapan...si n-au dat faliment din cauza asta.
Asta s-a intamplat pe la cele unde ai lucrat tu?
Ca mi s-ar parea cam paradoxal sa fie atat de milostivi cu animalele dar sa nu fi fost in stare sa pastreze un angajat bun si devotat ca tine.

Sau asta e un paradox general pentru iubitorii de animale?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 23.01.2014 at 22:15:52.
Reply With Quote
  #157  
Vechi 23.01.2014, 22:22:40
stireana stireana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Oare daca venea Albu cu gaina cu pampersi de sfoara (gaina, nu pampersii) si ea primea la fel?

:) :) Sfântul Modest ce ar răspunde? Că-l interesează dacă-i găină, porc sau cal? Măsura n-o stabilesc eu, nici pentru milă, nici pentru dragoste, nici pentru povara din spatele animalului, nici pentru tăvile din cuptor. Nepotrivită e sârguința de-a argumenta ceea ce unii sfinți îngăduie.
Reply With Quote
  #158  
Vechi 23.01.2014, 22:30:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Bre, sa-mi zici si mie tu unde ai citit ca Sfantul Modest sau poate unul mai recent, chiar si aspirant la titlul din populara nevointa, o binecuvantat gaina cu pampersi.

Cat traieste omul invata si eu vreu sa invatz.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #159  
Vechi 23.01.2014, 22:38:17
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stireana Vezi mesajul
Yasmina, la sfântul părinte Iustin veneau și oameni cu animăluțe bolnave, intrau la părinte și luau sfat despre întremarea lor și niciodată n-au fost repeziți. Spun și eu ca fallen, "nu te mai necăji". :)
Oare de ce spunem lucruri atat de deplasate, facand lumea sa creada cine stie ce bazaconii? La Parintele Iustin (sa nu-i spui sfant ca sigur nu-i place de acolo de unde este... E mult prea devreme sa-l numim astfel!), am fost si eu de cateva ori, dar n-am vazut nici ca scrie pe usa "veterinar", si nici animale de companie in bratele cuiva. Daca vreo scrintită de baba si-o fi permis sa faca asta, nu avem noi de unde sti ce s-a intamplat acolo, inauntru. Si chiar sa zicem ca Parintele in bunatatea lui nu a avut o reactie nepotrivita, bietul de el s-a rugat ca pentru atatia altii - in tacere, asa cum il stim - pentru inteleptirea celui ratacit, nu pentru animalutul bolnav. Cum puteti sa ne cereti sa credem asa "intamplari", pe care aproape ca nici macar copiii nu le-ar crede?
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #160  
Vechi 23.01.2014, 22:39:37
stireana stireana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Bre, sa-mi zici si mie tu unde ai citit ca Sfantul Modest sau poate unul mai recent, chiar si aspirant la titlul din populara nevointa, o binecuvantat gaina cu pampersi.

Cat traieste omul invata si eu vreu sa invatz.
:)) Na și tu acum. Da' haina îl face pe om sau pampersu' găina? :)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Un penticostal in biserica ortodoxa zoridezi Secte si culte 8 08.05.2009 07:14:10
Biserica Ortodoxa Secreta mathly24 Alte Religii 27 28.11.2008 18:29:08
Biserica Ortodoxa din Ucraina SSB Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 5 18.04.2008 15:40:07
Cum ati prezenta Biserica Ortodoxa? Va_iubesc Despre Biserica Ortodoxa in general 244 20.05.2007 00:46:46