Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.07.2015, 11:54:15
florentina2014 florentina2014 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.04.2014
Locație: constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit De ce,de ce unii au noroc si soarta iar altii nu!

De ce e asa in lumea asta?De ce eu o duc rau,fratiorul meu nu are soarta,taticul meu e bolnav!Nu pot,nu am putere sa merg mai departe,ma topesc,cum sa schimb ceva?Imi sta in putere sa fac ceva?O Doamne,da.mi putere!Am nevoie de sfaturi de incurajari,nu stiu ce sa fac!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.07.2015, 12:14:18
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

cum adica nu are soarta? nu pricep ...
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.07.2015, 12:39:16
florentina2014 florentina2014 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.04.2014
Locație: constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
cum adica nu are soarta? nu pricep ...
Adica are 30 ani si nu e casarorit!Ni sa spus ca are multe farmece facute si ca nu are soarta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.07.2015, 12:51:07
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Florentina, Dumnezeu ne-a dat liberul albitru..sa alegem intre bine si rau, sa alegem Raiul sau iadul. Omul prin faptele sale isi construieste "soarta". Orice am face, Dumnezeu ne ofera mai multe carari. In functie de cararea pe care o alegi iti construiesti viata, respectiv soarta. Nimic nu e predestinat, nimic nu e batut in cuie.
Poate ca fratele tau e mai timid sau mai retras si asta il retine sa fie cuceritor. Cauze pt care nu e casatorit pot fi extrem de multe.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.07.2015, 12:56:29
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Ati vorbit cu un preot?
si de unde stiti de acele farmece? ati ajuns sa mergeti la ghicitoare, sau cum? ca tare lucru necurat vad eu cu toate ghicitoarele si vrajitoarele astea.

si nici nu se "pupa" credinta cu umblatul pe la asemenea persoane.

iar 30 de ani nu e chiar atat de mult. mi-as face griji daca la 40+ nu e casatorit. Multi se casatoresc in ziua de azi la peste 35 de ani din varii motive.

iar problemele, tot noi trebuie sa ni le rezolvam. putem cere ajutorul lui Dumnezeu, dar nu ne putam astepta sa ne rezolve El problemele fara ca noi sa facem ceva.

Viata nimanui nu e roz; nici neagra, nici alba; ci e in nuante. Ir ca sa ne fie bine, trebuie sa facem si noi ceva ca lucrurile sa devina bune.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.07.2015, 12:59:19
florentina2014 florentina2014 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.04.2014
Locație: constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Ati vorbit cu un preot?
si de unde stiti de acele farmece? ati ajuns sa mergeti la ghicitoare, sau cum? ca tare lucru necurat vad eu cu toate ghicitoarele si vrajitoarele astea.

si nici nu se "pupa" credinta cu umblatul pe la asemenea persoane.

iar 30 de ani nu e chiar atat de mult. mi-as face griji daca la 40+ nu e casatorit. Multi se casatoresc in ziua de azi la peste 35 de ani din varii motive.

iar problemele, tot noi trebuie sa ni le rezolvam. putem cere ajutorul lui Dumnezeu, dar nu ne putam astepta sa ne rezolve El problemele fara ca noi sa facem ceva.

Viata nimanui nu e roz; nici neagra, nici alba; ci e in nuante. Ir ca sa ne fie bine, trebuie sa facem si noi ceva ca lucrurile sa devina bune.

Am mai scris eu un topic despre O maica stareta care are vedenii,ea ne.a spus ca are facaturi fratele meu si sa umblam cu el prin biserici sa il cautam ca nu il vede bine,si astazi i sa ivit mamei sa ii dea cineva in cafea si aceleasi lucruri i le.a spus plus ca tata o sa moara etc..numai lucruri urate.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.07.2015, 13:33:59
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florentina2014 Vezi mesajul
Am mai scris eu un topic despre O maica stareta care are vedenii,ea ne.a spus ca are facaturi fratele meu si sa umblam cu el prin biserici sa il cautam ca nu il vede bine,si astazi i sa ivit mamei sa ii dea cineva in cafea si aceleasi lucruri i le.a spus plus ca tata o sa moara etc..numai lucruri urate.
Doamne fereste Florentina...departati-va si numai cautati la maici/calugari/preoti cu vedenii sau care "deschid cartea" sau cu "har" nu stiu mai de care sau ghicitori in bobi/cafea/carti si vrajitoare. Singurul "farmec" in ceea ce va priveste este ca voi apelati la astfel de practici si "atotstiutori" de genul.
Refuzati orice tine de astfel de practice, puneti-va fiecare pacatele din cea mai frageda prucie pe hartie, analizati-le si fugiti de va spovediti la un preot simplu: Bine ar fi sa va spovediti toti din familie. Daca nu doriti toti, atunci cine vrea, iar pe ceilalti nu-i fortati, ci rugati-va Maicii Domnului pentru ei. Duminicile si sarbatorile in care sunteti liberi sa fiti nelipsititi de la Sfanta Liturghie pe cat se poate, fara umblat cu biletele la 9 biserici in timpul slujbei, ci pur si simplu, intrati intr-o biserica si in aceea sa ramaneti pana la sfarsitul slubei din acel moment (sau pana puteti sta la slujba).
Si cu dusul la biserica, spoveditul si impartasitul (daca aveti dezlegare), cu incercarea de a trai cat mai simplu si autentic ortodox nu se va lega nici mama lor de farmece de voi. Fiti cu Hristos si sfintii. Nimic din ghicitori si vedenii si duhuri si vrajitorii nu are legatura cu Hristos, indiferent ca le practica un preot/maica sau nu stiu ce mare si invincibila ghicitoare/vrajitoare. Singura dezlegare de pacate si care poate duce la insanatosirea sufletului dar uneori si a trupului este dezlegarea dupa sfanta spovedanie.

Dumnezeu sa va ajute sa traiti cat mai autentic intru Hristos
Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.07.2015, 13:59:47
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florentina2014 Vezi mesajul
De ce e asa in lumea asta?De ce eu o duc rau,fratiorul meu nu are soarta,taticul meu e bolnav!Nu pot,nu am putere sa merg mai departe,ma topesc,cum sa schimb ceva?Imi sta in putere sa fac ceva?O Doamne,da.mi putere!Am nevoie de sfaturi de incurajari,nu stiu ce sa fac!
Se vede din cuvintele tale ca esti coplesita de probleme. Citeste ce ne spune Parintele Cleopa despre demonul noroc. http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/33noroc.htm
Norocul nu exista. Exista purtarea de grija a lui Dumnezeu. Exista punctul nostru de vedere referitor la o situatie sau la un sir de evenimente.
Norocul si ghinionul sunt rezultate ale modului nostru de gandire. Daca avem o gandire pozitiva ne consideram norocosi iar daca avem o gandire negativa ne consideram ghinionisti. Nu suntem intr-un fel sau altul pentru ca asa ne-am nascut ci pentru ca asa am fost invatati sau asa am ne-am educat sa vedem lucrurile.
E o greseala sa vrei sa afli lucrurile dinainte...ti se spun anumite lucruri care se fixeaza in minte generand si anume emotii...cuvintele cantaresc enorm ("La început era Cuvântul și Cuvântul era la Dumnezeu și Dumnezeu era Cuvântul"); bazandu-te pe asemenea idei si ganduri tu iti proiectezi existenta.
Daca poti sa schimbi ceva? Asta numai tu poti raspunde intarindu-ti credinta in Dumnezeu, nelasandu-te coplesita de ce spun ghicitoarele si schimband putin modul negativ de gandire si de a infrunta problemele.
Fratele tau ce-si doreste? El vrea sa se insoare sau este dorinta voastra, a celorlalti din familie?
Tatal e bolnav, dar cati nu suntem bolnavi? Aveti grija de el cum se cuvine daca doar atat puteti face acum. Restul e la Mila lui Dumnezeu.

Sa va ajute Dumnezeu!
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.07.2015, 14:41:25
florentina2014 florentina2014 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.04.2014
Locație: constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
Se vede din cuvintele tale ca esti coplesita de probleme. Citeste ce ne spune Parintele Cleopa despre demonul noroc. http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/33noroc.htm
Norocul nu exista. Exista purtarea de grija a lui Dumnezeu. Exista punctul nostru de vedere referitor la o situatie sau la un sir de evenimente.
Norocul si ghinionul sunt rezultate ale modului nostru de gandire. Daca avem o gandire pozitiva ne consideram norocosi iar daca avem o gandire negativa ne consideram ghinionisti. Nu suntem intr-un fel sau altul pentru ca asa ne-am nascut ci pentru ca asa am fost invatati sau asa am ne-am educat sa vedem lucrurile.
E o greseala sa vrei sa afli lucrurile dinainte...ti se spun anumite lucruri care se fixeaza in minte generand si anume emotii...cuvintele cantaresc enorm ("La început era Cuvântul și Cuvântul era la Dumnezeu și Dumnezeu era Cuvântul"); bazandu-te pe asemenea idei si ganduri tu iti proiectezi existenta.
Daca poti sa schimbi ceva? Asta numai tu poti raspunde intarindu-ti credinta in Dumnezeu, nelasandu-te coplesita de ce spun ghicitoarele si schimband putin modul negativ de gandire si de a infrunta problemele.
Fratele tau ce-si doreste? El vrea sa se insoare sau este dorinta voastra, a celorlalti din familie?
Tatal e bolnav, dar cati nu suntem bolnavi? Aveti grija de el cum se cuvine daca doar atat puteti face acum. Restul e la Mila lui Dumnezeu.

Sa va ajute Dumnezeu!


Multumesc pentru sfaturi,chiar sunt coplesita de atatea probleme,si certurile cu sotul si toate,chiar sunt la pamant!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 31.07.2015, 14:45:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pentru o cearta e nevoie de doi.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare