Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.11.2019, 02:52:19
tavrion tavrion is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2017
Mesaje: 9
Implicit - Ce cruce așa de grea spui că ridici?

Odată a venit aici un om foarte supărat. Nu se înțelegea bine cu femeia lui. Atât de mult se dușmăneau între ei, încât nici la masă nu stăteau împreună să mănânce. Ei aveau și patru copilași, care adeseori căutau prin buzunarele lor să vadă dacă nu cumva mama lor le-a adus ceva dulciuri.

Adică se îndreptau spre divorț. El mergea pe la duhovnici, care îi spuneau:
"Răbdare, căci ridici o cruce mare". Mie nu mi-a plăcut aceasta.

- Ia stai! îi spun. Când v-ati căsătorit, vă iubeați?

- Da, mult. O adoram mai mult chiar și decât pe Dumnezeu, - îmi spune acela.

(Ia auzi! Mai mult decât pe Dumnezeu! Asta mi-a făcut o impresie urâtă).

- Eu, îmi spuse din nou, când era să mă însor, am cerut de la Dumnezeu să fie frumoasă, să fie bogată, să fie și cultă. într-adevăr toate acestea mi le-a dat Dumnezeu.

Acestea mi le-a spus. Și era acesta atât de robit de patima împreunării, încât se primejduia să-și piardă și sufletul! Da, se primejduia! De aceea și Dumnezeu și-a luat harul de la femeia lui, pentru a-1 ajuta să se mântuiască.

Atunci eu îi spun:

- Ce cruce așa de grea spui că ridici? Tu ești vinovatul. Slujești patimilor și ceea ce se întâmplă acum este o încercare trimisă de Dumnezeu pentru a te ajuta să te slobozești de patimile tale.

Chiar și în căsătorie este nevoie de înfrânare în patima plăcerii. Adică să se pună frâu iubirii de plăceri.

Părintele Paisie mi-a spus /
Atanasie Rakovalis - București: Ed. Evanghelismos, 2006
Reply With Quote
 

Thread Tools
Moduri de afișare