Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.07.2009, 23:22:48
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit dragostea

am infintat acest nou topic pt ca ma treceau fiorii de cate ori vedeam in dreptul nuntii:URA.vreau sa vb despre dragoste. ce credeti, dupa ani de casnicie se poate vb tot de dragoste sau vb de obisnuinta, respect?sau mai e aceeasi dragoste ca la inceput? ar fi interesant pareri din experienta, nu din carti
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.07.2009, 00:08:39
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca la inceput chiar e dragoste si nu e ceva de moment,atunci ea va dainui vesnic. Depinde cat de crestina e mentalitatea celor doi.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.07.2009, 00:19:03
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

dar ma gandesc ca si dragostea trebuie intretinuta,mai corect zis vegheat sa nu se raceasca. cum s-ar putea face asta?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.07.2009, 00:30:49
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Atata timp cat exista sinceritate intre cei doi,intelegere,armonie,cand amandoi IL iubesc pe Dumnezeu,nu vad de ce dragostea nu s-ar mentine.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.07.2009, 00:35:42
VEGIRO VEGIRO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2009
Locație: Baia Mare
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

Interesant subiectul mai ales ca prin dragoste putem simtii o particica infima din durerea lui dumnezeu cand nu ii dam atentia cuvenita si dragoste ,un mic exemplu daca ai iubii pe cineva neconditionat stiind ca persoana respectiva nu te iubeste cat ai putea rezista sa mentii intensitatea si vazand ca acea persoana te ignora stiu suna ingrozitor dar cam asa arata durerea lui dumnezeu scary nu?:)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.07.2009, 09:42:47
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Aici ar trebui sa scrie numai oamenii casatoriti, avand ceva ani buni de casnicie, caci ceilalti ar scrie din carti ori din povesti. Personal, nu pot scrie multe. Spun doar atat: parintii mei au peste 25 de ani de casnicie si inca se tin mereu de mana. Pentru mine e un lucru mare.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.07.2009, 14:26:00
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Eu sunt responsabila cu ura, scuze...(chiar voiam sa sochez, ca sa citeasca lumea ce am scris...)
Raspuns la topic: e f importanta creativitatea, atentia pt celalalt si pt relatie (ffffff importanta atentia) si jocul. Intr-adevar dragostea e ca o floare, trebuie udata cu multa atentie, tinuta sub soarele afectiunii si intretinuta, altfel de ofileste. Sa fii mereu atent la celalalt si sa faceti multe lucruri placute impreuna, pentru ca acestea va vor lega fffff mult
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.07.2009, 16:05:37
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
dar ma gandesc ca si dragostea trebuie intretinuta,mai corect zis vegheat sa nu se raceasca. cum s-ar putea face asta?
Experienta mea (care este limitata, desigur), mi-a aratat clar un lucru: EU NU POT FACE ASTA!
Nu pot tine dragostea sa nu se stinga, nu-l pot face pe celalalt sa ma iubeasca, oricat m-as stradui.
Numai Dumnezeu face asta.
(nu vreau sa intelegi gresit.. ca nu-mi asum responsabilitatea pt. mersul relatiei sau alte de-astea... pur si simplu, viata mi-a aratat foarte clar ca nimic bun nu iese de la mine, daca eu imi iubesc sotul si copiii, asta este tot din iubirea lui Dumnezeu).
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.07.2009, 16:16:16
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

"Este un om deosebit cel care iubeste, dar este un om mare cel care invata si pe celalalt sa iubeasca "...cam asa spunea o maxima pe undeva.
Este un lucru mare sa iubesti si o responsabilitate extrem de mare sa fii iubit, drept pentru care toti, aproape toti fugim de aceasta responsabilitate in momentul in care ne-am potolit setea de pasiune. Dar, de ce oare nu fugim inainte de a ne adapa aceasta pasiune, daca tot ne este teama si ne simtim incapabili sa ne asumam aceasta maretie, de ce totusi indraznim a ne atinge de infinitul ei sentiment ? De ce luptam pentru el in pofida nesigurantei si a imprevizibilului care stapaneste situatia fermecatoare. Aproape intotdeauna in iubire nu salasluieste si ratiunea, poate ca tocmai de aceia se soldeaza cu atatea dezamagiri si controverse.
Dar, despre ce iubire vorbim noi aici ? Iubirea nu este cea descrisa mai sus, ci doar un sentiment trecator implinire si nesat.
Ce este, pana la urma, iubirea ? Miliarde de oameni au tot incercat sa o defineasca de-a lungul timpului, dar un numar atat de nesemnificativ au reusit sa o si respecte si sa o simta prin sacrificiu. Iubirea inseamna sacrificiu.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.07.2009, 16:44:01
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dragostea dintre bărbat și femeie...!!!???
Ar trebui ca odată cu timpul să se consolideze și să devină mai profundă și mai adevărată dar de cele mai multe ori nu se îmtâmplă așa.
Eu nu știu cun să definesc sentimentul care se formează între două persoane care au trecut peste ani împreună acceptându-și unul altuia defectele și neâmplinirile,sprijinindu-de atunci când au fost să cadă,îngrijindu-se unul de altul în boli și sufrințe iertându-și infidelitățile bucurându-se sau întristându-se de reușita sau nereușita copiilor...
Este ceva mai presus de iubire căci iubirea din tinerețe după umila mea părere este dorire,este poftă este foc.
A rămâne lăngă cel cu care ai primit cununia când acesta nu-ți oferă nimic când este bolnav și neputincios și nici bine nu se poartă cu tine căci este frustrat de neputință,când lumea întreagă ar putea fi a ta aceasta este adevărata iubire.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dragostea de aproapele tau viviana Generalitati 9 28.07.2011 21:03:46
Dragostea de Hristos ! iustin10 Rugaciuni 1 18.03.2010 14:21:52
dragostea iuda Generalitati 3 20.09.2007 19:51:09
dragostea verona Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 127 23.11.2006 00:41:00
dragostea Saurian Generalitati 16 24.10.2006 16:34:48