Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.10.2014, 12:36:07
manuela.laura manuela.laura is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2014
Mesaje: 2
Implicit Dragostea fata de parintii nostri in varsta

Doamne ajuta!
As vrea sa discutam putin despre urmatoarea situatie.
Tatal meu a ramas vaduv cand eu aveam 6 ani, m-a crescut singur si am fost foarte apropiati. El nu a adus nici o femeie in viata noastra si s-a dedicat foarte mult educatiei mele. El este un om mai singuratic, e botezat ortodox, dar nu prea merge la biserica.
Eu m-am casatorit de curand, m-am mutat, iar el a ramas singur si se simte neglijat, trist, pesimist... Ma doare sa il vad asa, intr-un cuvant: deprimat. El nu lucreaza, e aproape de varsta de pensionare, iar situatia financiara a lui e cam slaba. Cred eu ca ar avea nevoie de o persoana care sa ii fie alaturi si sa aibe un lucru care sa-l preocupe, caruia sa i se dedice...
Cum as putea face ca sa-mi exprim dragostea fata de el si sa nu se mai simta singur?
Trebuie cumva sa ma impart intre sot si tata, sa le fie bine tuturor...
Multumesc.
Pace si bucurii!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.10.2014, 12:54:14
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de manuela.laura Vezi mesajul
Doamne ajuta!
As vrea sa discutam putin despre urmatoarea situatie.
Tatal meu a ramas vaduv cand eu aveam 6 ani, m-a crescut singur si am fost foarte apropiati. El nu a adus nici o femeie in viata noastra si s-a dedicat foarte mult educatiei mele. El este un om mai singuratic, e botezat ortodox, dar nu prea merge la biserica.
Eu m-am casatorit de curand, m-am mutat, iar el a ramas singur si se simte neglijat, trist, pesimist... Ma doare sa il vad asa, intr-un cuvant: deprimat. El nu lucreaza, e aproape de varsta de pensionare, iar situatia financiara a lui e cam slaba. Cred eu ca ar avea nevoie de o persoana care sa ii fie alaturi si sa aibe un lucru care sa-l preocupe, caruia sa i se dedice...
Cum as putea face ca sa-mi exprim dragostea fata de el si sa nu se mai simta singur?
Trebuie cumva sa ma impart intre sot si tata, sa le fie bine tuturor...
Multumesc.
Pace si bucurii!
Pai te imparti intrel el si sot.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.10.2014, 13:10:29
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de manuela.laura Vezi mesajul
Doamne ajuta!
As vrea sa discutam putin despre urmatoarea situatie.
Tatal meu a ramas vaduv cand eu aveam 6 ani, m-a crescut singur si am fost foarte apropiati. El nu a adus nici o femeie in viata noastra si s-a dedicat foarte mult educatiei mele. El este un om mai singuratic, e botezat ortodox, dar nu prea merge la biserica.
Eu m-am casatorit de curand, m-am mutat, iar el a ramas singur si se simte neglijat, trist, pesimist... Ma doare sa il vad asa, intr-un cuvant: deprimat. El nu lucreaza, e aproape de varsta de pensionare, iar situatia financiara a lui e cam slaba. Cred eu ca ar avea nevoie de o persoana care sa ii fie alaturi si sa aibe un lucru care sa-l preocupe, caruia sa i se dedice...
Cum as putea face ca sa-mi exprim dragostea fata de el si sa nu se mai simta singur?
Trebuie cumva sa ma impart intre sot si tata, sa le fie bine tuturor...
Multumesc.
Pace si bucurii!
M-a induiosat situatia ta. Se vede ca esti o fata buna si iubitoare si iti inteleg perfect framantarile.
Va fi greu sa te imparti dar va trebui, totusi, s-o faci. Sper ca sotul tau sa inteleaga situatia.
Esti datoare si tatalui tau si sotului tau... Va fi greu dar cu timpul, tatal tau se va obisnui cu situatia asta si va intelege, asa cum s-a obisnuit si cu vaduvia. Il va ajuta Dumnezeu sa faca asta.
Iti trebuie rabdare multa cu amandoi. Sa nu-ti neglijezi tatal. Iar cand va aparea si un copilas in familia voastra sa-l implici si pe noul bunic (tatal tau) in cresterea lui.

Singura persoana de care are nevoie esti tu. Poate cu timpul va cunoaste pe cineva care sa-i fie companie insa nu tu trebuie sa-i cauti asa ceva si nici sa-i tot sugerezi asta caci sigur nu-i va placea.
Roaga-te la Dumnezeu sa va intareasca in rabdare si sa va intelepteasca.
Sa nuitam ca suntem datori sa-i cinstim, sa-i iubim si sa-i ajutam pe parintii nostri.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.10.2014, 13:46:19
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Inteleg ca tatal tau are in jur de 60 ani. Inca este tanar.
Nu spui daca locuiti acum in acelasi oras.
Daca da, atunci sigur ca poti sa-l vizitezi des impreuna cu sotul tau.
Daca nu, atunci este mai greu.
Dar ca sa te imparti de pe acum intre familia ta si tatal tau e cam greu.
Si ce faci/faceti cu socrii?

Am invatat ceva din experienta proprie si de la cei din jur:
Pe primul loc se afla acum noua ta familie. Vor veni si copii.
Asa este prin natura lucrurilor, chiar daca unii nu pot accepta.
Nu trebuie sa-ti neglijezi sotul, sau mai tarziu copii.

Este nevoie de intelegere multa si din partea sotului, dar mai ales a tatalui.
Si el stie cum este sa ai familie. Sotul este inca tanar si nu stie.

Tatal tau nu trebuie sa fie trist sau deprimat. E drept ca parintilor le trebuie un timp ca sa se obisnuiasca dupa plecarea copilului de acasa.
Sunt (din pacate) multi copii care se sacrifica si nu se casatoresc sau isi strica familia pentru a ramane alaturi de parinti. E greu asa si nu prea normal.

Sigur ca parintii nu trebuie uitati, abandonati, dar nici copiii nu trebuie sacrificati.
Cel mai firesc si normal este formarea unei familii mari, in care sa coexiste (chiar daca nu in aceeasi casa) toate generatiile.
Dar in ultima vreme nu mai exista bunici! Pentru ca ei trebuie sa lucreze pana mai tarziu si ...tot mai tarziu.

Tatal tau (nu stiu ce pregatire are), trebuie sa-si faca o viata a lui. Sa se ocupe de un hobby, sa iasa mult, sa mearga la biserica, sa aibe un cerc de prieteni. In felul asta poate cunoaste si o partenera.
Pana acum s-a ocupat de tine si a renuntat la a-si cauta o noua partenera de viata, acum poate si trebuie chiar.
Si solutii sunt destule in ziua de azi.
O bucurie i-ar face si sa aibe un animal in casa (mai ales un caine). In felul asta ar fi obligat sa iasa si sa se miste, iar acesta aduce mari bucurii si veselie. Si chiar poate fi un bun intermediar in a gasi prieteni si o partenera.
Sa mearga la spectacole, sa citeasca, sa gradinareasca, sa joace sah si altele cu prietenii. Poate sa-i iei un PC sa poata sa gaseasca si pe net lucruri interesante

Sa nu cada in depresie! Trebuie sa discutati si sa-l faci sa lupte si sa aibe grija de viata lui, pentru tine si pentru nepotii care vor veni.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.10.2014, 15:04:27
manuela.laura manuela.laura is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2014
Mesaje: 2
Implicit

Multumesc din suflet pentru raspunsuri!
Dumnezeu sa va dea liniste si binecuvantari in familie!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.10.2014, 22:03:19
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Cred ca aici trebuie sa gasiti un echilibru intre a fi alaturi de tatal dumneavoastra si a aveea si viata dumneavoastra!

Nicioadata nu trebuie sa ne abandonam parintii, trebuie sa-i ajutam si sa-i sustinem!

Ma gandesc ca tatal dumneavoastra poate mai are cunostiinte, prieteni, vecini, fosti colegi de servici, etc cu care sa stea de vorba, sa mai iasa la o tabla sau la un meci de fotbal pe stadion!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.10.2014, 15:32:31
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred ca ati primit sfaturi pertinente de la colegii mei.
Datele oferite sunt destul de putine si lasa loc multor scenarii. Nu stim daca locuiti in aceeasi localitate cu tatal, cat de "singuratic" este cu adevarat (nu stiu cum sa interpretez acest termen; banuiesc ca este introvertit).

Se pare ca aveti constiinta incarcata in legatura cu aceasta situatie. Primul lucru pe care trebuie sa il constientizati este ca nu aveti nicio vina pentru situatia data. Din ceea ce ne-ati expus (casatorie + mutat), ati procedat corect, zic eu. Chiar daca situatia este dificila cred ca tatal dumneavoastra nu ar trebui sa va faca catusi de putin responsabila. Si daca o va face... fiti blanda cu el, chiar daca considerati ca nu are dreptate.

Sfatul meu pragmatic este sa il implicati cat de des puteti pe in viata dumneavoastra.

Sigur, discutati intai cu sotul dumneavoastra si cereti-i acordul, pentru ca acum, in viata de familie, astfel de decizii nu mai sunt unilaterale.

Acest lucru poate fi realizat si de la distanta. Discutati des la telefon si povestiti-i cat de mult puteti despre dumneavoastra. Cereti-i sfaturi care considerati impreuna cu sotul ca se pot cere. ...Probabil lucruri marunte dar pentru el e foarte posibil sa conteze.

Incercati sa discutati cat mai mult pe subiectele care stiti ca ii fac placere. Poate este cazul sa se implice si sotul dumneavoastra. Nu stiu daca este intelectual, microbist, cinefil etc. dar cred ca se pot gasi subiecte de interes comun.

Ascultati-i pasurile cu atentie dar nu-l lasati sa cada prada necazurilor. Nu bagatelizati si nici nu exacerbati problemele pe care vi le expune. Schimbati discret subiectul cand se adanceste in ganduri negative.

Multumiti-i cat mai des cu putinta pentru educatia si sfaturile oferite, folosind puterea exemplului. Ex: "De cand mi-ai spus sa nu mai astept sa-mi pice din cer si sa nu mai joc la 6/49 cred ca am economisit aproximativ 1.000 RON". Reamintiti-i ca v-a fost de ajutor in trecut si ca are potential sa o faca si in viitor (eventual pentru nepoti/nepotele).

Daca il puteti ajuta material ar fi excelent... dar in niciun caz suficient. Mare atentie daca hotarati sa faceti acest pas, chiar daca aveti OK-ul sotului pe moment; de obicei este un subiect delicat in sanul familiei, cu efect de bumerang.
Nu uitati sa fiti fizic prezenta atunci cand sunt evenimente importante (zi de nastere, Craciun, Paste). Nu va duceti cu mana goala. Faceti-i surprize de care stiti ca se va bucura. Recomand lucruri marunte care il pot tine ocupat ...intelectual.

Un nepot/o nepotica va schimba cu siguranta atmosfera. Chiar daca, din diverse motive, nu aveti de gand sau nu puteti sa faceti un copil in viitorul apropiat, lasati-l sa inteleaga ca va avea un rol important in cresterea/educarea acestuia atunci cand acesta va veni pe lume.

Am mai multe idei insa, asa cum spuneam la inceput, nu stiu cate dintre ele se potrivesc familiei dumneavostra. Din toate sfaturile pe care le primiti de la oamenii din jur, dumneavoastra sunteti singura care stie ce anume se potriveste si este in acord cu personalitatea tatalui spre exemplu.

Nimic nou, insa nu uitati ca totul trebuie facut cu masura/echilibru, deziderat pentru care, eu unul, lupt de-o viata.


Succes!

PS: nu am vorbit intentionat despre o eventuala partenera pentru tatal dumneavoastra; daca dupa atatia ani acest lucru nu s-a realizat, probabil ca sunt motive intemeiate, care noua ne scapa.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie, dragoste, parinte, singuratate, tata

Thread Tools
Moduri de afișare