Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 15.07.2010, 21:24:27
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nimanui, nici macar dusmanilor nu le doresc sa afle ce inseamna depresia. Si sunt si preotii cam neputinciosi in fata ei.
Dac vrei sa stii ce cred eu despre depresie,pot sa citesti posterile mele de mai sus....

Cat despre preoti,nu avem noi dreptul sa ii judecam,puterea preotului este direct proportionala cu taria credintei tale,daca credinta ta este slaba si flescaita,preotul nu te poate ajuta obligat-fortat.Tu daca mergi la preot numa asa ,de sanchi,sa ii "testezi" puterea,nu cu speranta si credinta in Dumnezeu,crezi ca vei fi cumva ajutata....? Eu nu cred.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 15.07.2010, 21:26:25
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am vazut la tv(RealitateaTv) imagini cu sute(!)de oameni(exact asa era titlul) care stau la coada sa ajunga la sicriul acestei artiste care a avut un sfarsit asa cutremurator.Inseamna ca a lasat ceva in urma,in sufletele oamenilor pentru care a cantat.Ce final trist.Cine stie ce a fost in sufletul ei si in viata ei.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 15.07.2010, 21:34:51
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriel 30 Vezi mesajul
Dac vrei sa stii ce cred eu despre depresie,pot sa citesti posterile mele de mai sus....

Cat despre preoti,nu avem noi dreptul sa ii judecam,puterea preotului este direct proportionala cu taria credintei tale,daca credinta ta este slaba si flescaita,preotul nu te poate ajuta obligat-fortat.Tu daca mergi la preot numa asa ,de sanchi,sa ii "testezi" puterea,nu cu speranta si credinta in Dumnezeu,crezi ca vei fi cumva ajutata....? Eu nu cred.
Nu este adevarat ce spui!!! Si nu se duce nimeni de "sanchi" cum spui tu, la preot! Sunt oameni necajiti care se duc la preot, care au nevoie.
Ca Iisus a venit pentru cei bolnavi dintre noi si nu pentru cei sanatosi. Mai ia de mai citeste putin ceea ce El a spus.
Preotii nu sunt psihologi! Nu sunte pregatiti pentru asa ceva.
Nu ma intereseaza ce crede unul si altul despre depresie.
Mai bine ziceti "Doamne fereste!" sa nu va loveasca. Dumnezeu nu da cu parul.

Si nu putem sti noi ce s-a intamplat acolo, in familia aceea, ce a fost cu ,Madalina.
Cum sa stam aici sa spunem mizerii si sa judecam oameni fara stim nimic?
Voua v-ar conveni sa va faca cineva praf pe voi si pe familia ramasa, dupa moarte, sau pe un apropiat care va moare?
Sa-l calcati in picioare in public, fara sa cunoasteti adevarul?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 15.07.2010 at 21:39:50.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 15.07.2010, 21:38:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Am vazut la tv(RealitateaTv) imagini cu sute(!)de oameni(exact asa era titlul) care stau la coada sa ajunga la sicriul acestei artiste care a avut un sfarsit asa cutremurator.Inseamna ca a lasat ceva in urma,in sufletele oamenilor pentru care a cantat.Ce final trist.Cine stie ce a fost in sufletul ei si in viata ei.
Sincer , foarte sincer, mi-a placut inca de la inceputul carierei ei , talentul si bunul simt cu care a fost inzestrata , un dar ce l-a primit de la Dumnezeu , si tot atat de sincer nu-i inteleg gestul , mai ales ca a fost si in credinta , si tot atat de sincer nu vreau sa judec in nici un fel gestul ei , caci am destule de " judecat " cu propria-mi persoana , si tot atat de sincer e groznic ca s-a ajuns aici . Cum bine spunea si Ovidiu , toti plecam la Domnul , Cel ce va da "cale libera" fiecarui suflet dupa faptele si dorintele acestuia . El ne respecta decizia noastra , dar in acelasi timp este Cel mai milostiv si drept in Judecatile Sale ce nu suporta COMPARATIE in nici un fel ! Doamne ai mila de noi !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #115  
Vechi 15.07.2010, 21:51:47
CalmDown CalmDown is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2010
Locație: Satu-Mare, România
Religia: Ortodox
Mesaje: 133
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sincer , foarte sincer, mi-a placut inca de la inceputul carierei ei , talentul si bunul simt cu care a fost inzestrata , un dar ce l-a primit de la Dumnezeu , si tot atat de sincer nu-i inteleg gestul , mai ales ca a fost si in credinta , si tot atat de sincer nu vreau sa judec in nici un fel gestul ei , caci am destule de " judecat " cu propria-mi persoana , si tot atat de sincer e groznic ca s-a ajuns aici . Cum bine spunea si Ovidiu , toti plecam la Domnul , Cel ce va da "cale libera" fiecarui suflet dupa faptele si dorintele acestuia . El ne respecta decizia noastra , dar in acelasi timp este Cel mai milostiv si drept in Judecatile Sale ce nu suporta COMPARATIE in nici un fel ! Doamne ai mila de noi !
A fost cândva, probabil, în credință, dar, din nefericire, acum n-a mai fost. Putem ști noi, oare, când flacăra lui Iisus Hristos s-a stins în inima ei? Oricum, nu cred că din noaptea 13 spre 14 iulie. Mi-am expus părerea despre sinuciderea ei. Ceea ce n-am spus până acum (mă doare s-o spun, dar asta e crunta realitate): Sinuciderea ei a început de la vârsta de 15 ani! Să nu vă surprindă ce spun. Cântecele ei triste, dramatice, dureroase...! Când adolescenții exultă de optimism, văd viața în roz, ea plângea de dragoste nefericită, de părăsiri, "fată dragă, nu fi tristă", a fost plină de pesimism.

Doamne ajută!
__________________
„Dacă zice cineva: iubesc pe Dumnezeu, iar pe fratele său îl urăște, mincinos este!... Căci dragostea de Dumnezeu aceasta este: să păzim poruncile Lui...” (Sfântul Apostol Ioan)
Reply With Quote
  #116  
Vechi 15.07.2010, 21:56:03
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Si mie mi-a fost draga Madalina; ieri cand am aflat stirea am ramas socata si chiar au cazut cateva lacrimi... A suferit mult in viata ei si ma bucuram ca acum avea o familie in care parea fericita... dar... final tragic! Doamne fereste! Numai Dumnezeu stie ce a fost in sufletul ei si totusi nimic din ceea ce ni se intampla in viata nu merita sa fie platit asa scump!
Reply With Quote
  #117  
Vechi 15.07.2010, 22:00:15
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CalmDown Vezi mesajul
Doamne iartă-mă, dar dvs. credeți că Iisus Hristos este Fiscul Statului pe care-l eludezi cu evaziunea fiscală? Iisus Hristos e "fraierul" dvs.? Doamne, ce grozăvie: e bine de stiut ca daca cineva se sinucide, poate fi pomenit indirect la Liturghie trecand in pomelnic o ruda decedata si scriind la sfarsit "cu tot neamul lor cel adormit".".
CalmDown, mai ales in cazuri de sinucidere, rudele sunt neimpacate cu faptul ca cel in cauza nu poate fi pomenit la Sf. Liturghie. In urma insistentelor unor parinti indurerati, Pr. Arsenie Papacioc a gasit aceasta "portita", de a-i pomeni fara nume si pe cei, care s-au sinucis, incluzandu-i dupa 7 ani in formula "si tot neamul cel adormit". Deci nu imediat, ci dupa 7 ani.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 15.07.2010, 22:00:23
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu este adevarat ce spui!!! Si nu se duce nimeni de "sanchi" cum spui tu, la preot! Sunt oameni necajiti care se duc la preot, care au nevoie.
Ca Iisus a venit pentru cei bolnavi dintre noi si nu pentru cei sanatosi. Mai ia de mai citeste putin ceea ce El a spus.
Preotii nu sunt psihologi! Nu sunte pregatiti pentru asa ceva.
Nu ma intereseaza ce crede unul si altul despre depresie.
Mai bine ziceti "Doamne fereste!" sa nu va loveasca. Dumnezeu nu da cu parul.

Si nu putem sti noi ce s-a intamplat acolo, in familia aceea, ce a fost cu ,Madalina.
Cum sa stam aici sa spunem mizerii si sa judecam oameni fara stim nimic?
Voua v-ar conveni sa va faca cineva praf pe voi si pe familia ramasa, dupa moarte, sau pe un apropiat care va moare?
Sa-l calcati in picioare in public, fara sa cunoasteti adevarul?
Ba este foarte adevarat ce spun.Sunt foooarte mult care se duc asa,de sanchi la preot,numa sa se afle in treaba,k a auzit de la unu si de la altu k preotu x are har si preotu y nu,asa k hai sa vedem ce har are asta fatza de celalant.O mare prostie,toti preotii au acelasi har,doar k si oameni difera,da harul primit este acelasi pentru toti.Pentru k nu preotul lucreaza cu puterile sale,ci Dumnezeu lucreaza prin el.

Iisus a venit pentru cei bolnavi,DAR ESTE OARE CINEVA DINTR-E NOI SANATOSI ???? Categoric NU! Totzi suntem bolnavi,daca nu trupeste,atunci sufleteste si TOTI avem nevoie de el,in egala masura.

Lasa-ma te rog cu psihologii tai,nu stie daca tu esti crestina sau nu dar un psiholog nu va incerca decat sa iti ia banii,sa te abureasca cu lucruri lumesti,tampenii ,idiotzenii,aberatii,nu-ti va spune de adevarata stanca,adevaratul sprijin care este Hristos.Te va indruma catre "balustrade" de care atunci cand te rezemi,cazi si tu odata cu ele,sprijine iluzorii........pentru ca atat pot si atat stiu.

Intr-adevar,nu trebuie sa judecam,dar de constatat putem constata....un lucru este insa clar Madalina a fost o persoana pentru care Hristos nu a insemnat mare lucru.

Intr-una din piesele sale,ea se refera la "zeul iubirii" lumesti in care isi pune nadejdea si se increde din toata fiinta,nu la Hristos sau Dumnezeu Tatal,nu in nadejdea mantuirii si a vietii vesnice,spre deosebire de iubitul sa de care se despartise si care credea in 'alt zeu"(probabil se referea la Dumnezeul nostru al crestinilor)

Nu face nimeni pe nimeni "praf" cum zici tu....aratam doar realitatea,poate avem cate ceva de invatat din asta.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 15.07.2010, 22:03:07
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeu s-o ierte pe Madalina Manole. +
Reply With Quote
  #120  
Vechi 15.07.2010, 22:03:18
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
CalmDown, mai ales in cazuri de sinucidere, rudele sunt neimpacate cu faptul ca cel in cauza nu poate fi pomenit la Sf. Liturghie. In urma insistentelor unor parinti indurerati, Pr. Arsenie Papacioc a gasit aceasta "portita", de a-i pomeni fara nume si pe cei, care s-au sinucis, incluzandu-i dupa 7 ani in formula "si tot neamul cel adormit". Deci nu imediat, ci dupa 7 ani.
Dupa 7 ani stiam ca se pot face si randuielile cuvenite, ca si cum ar fi murit atunci... In restul anului sinucigasii sunt pomeniti in rugaciunile Bisericii doar in Duminica Pogorarii Duhului Sfant.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Madalina Manole Carmen FUNIERU Slujba inmormantarii 61 04.10.2021 15:46:54
Bunica mea a plecat la Domnul... glykys Generalitati 75 12.06.2014 10:24:15
Parintele Arsenie Papacioc a plecat la Domnul Adriana Cluj Stiri, actualitati, anunturi 77 18.11.2012 12:58:30
Cornel Fugaru a plecat la Domnul + cristiboss56 Generalitati 8 15.07.2011 12:10:54
IPS Bartolomeu, a plecat la Domnul!+ cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 77 18.03.2011 12:13:17