Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 03.06.2011, 11:10:22
ilinca20 ilinca20 is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.05.2011
Mesaje: 53
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ElisabetaM Vezi mesajul
Cu ceva timp in urma nu reuseam sa ma angajez.
Si m-a intrebat cineva: "Ce stii sa faci?"
Si am inceput sa ma gandesc la asta.
Ce stiu si ce pot sa fac....
Tu ai accepta sa lucrezi pe un post care nu corespunde pregatirii tale ?
Ingrijire copii sau batrani, curatenie, etc..

Incearca sa te gandesti la ce stii si la ce poti sa faci.

Si, roaga-te in continuare cat poti tu de mult. Si cand nu mai poti, suspina adanc.
Chiar si un suspin ne apropie de Dumnezeu....
stiu bine ce pot sa fac, asta si in materie de competenta si ca experienta de lucru propriu-zisa pe care am avut-o.
nu mi-ar fi rusine sa fac munci sub competentele mele, atat timp cat nu fac compromisuri. problema este ca nu le pot face pe toate: de ex sa am grija de o batrana, pt ca aici trebuie sa locuiesc cu persoana respectiva si in cazul meu nu se poate ca am si studii de facut.

munca din restaurante mi-a lasat un gust amar. asta vara am fost undeva, la un mom dat m-am taiat la mana si proprietara mi-a zis ca am dreptul sa folosesc un leucoplast de-al ei, restul sa mi le aduc. si aici vorbim de o femeie bogata, care in fiecare iarna pleca in vacanta in caraibe...

unul din lucrurile care ma dor e ca am dat si peste multi oameni nenorociti...prea putini oameni buni, care oricum nu m-au putut ajuta.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 03.06.2011, 11:12:21
ilinca20 ilinca20 is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.05.2011
Mesaje: 53
Implicit

[quote=ioan cezar;366090]/QUOTE]

imi este si sila sa mai povestesc, pe langa chestiunile de privacy. incerc sa punctez aspectele care conteaza.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 03.06.2011, 11:16:37
ilinca20 ilinca20 is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.05.2011
Mesaje: 53
Implicit

am recunoscut cu placere in vorbele tale si ale celorlalti care mi-au raspuns, ideile pe care mi le-a transmis si parintele.
nu sunt in situatia de a fi data afara, dar imagineaza-ti ca sunt intr-o situatie grea.
scopul meu e/ era (nici nu mai stiu si asta e destul de grav) sa incep o cariera promitatoare care sa-mi aduca multe satisfactii personale. cu ajutorul Bunului Dumnezeu deja am inceput-o, dar inceputul asta e un maaaree hop...
Reply With Quote
  #34  
Vechi 03.06.2011, 11:18:18
ilinca20 ilinca20 is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.05.2011
Mesaje: 53
Implicit

[quote=ilinca20;366153]
Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
/QUOTE]

imi este si sila sa mai povestesc, pe langa chestiunile de privacy. incerc sa punctez aspectele care conteaza.
pe langa astea, avansuri primesc la tot pasul, dar nu am facut niciodata un compromis.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 03.06.2011, 11:25:29
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

***chestiuni de privacy=chestiuni de intimitate,securitate personala
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 03.06.2011, 11:50:32
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Daca ne-am intalni la niste povesti si i-as aduce si pe alti prieteni tineri,romani ai observa ca am avea de povestit multe istorii,drame,nedreptati si zile cand am plans,am fost dezamagiti.Cu toate acestea,avem de povestit si aspecte atractive,oameni si situatii pozitive care s-au ivit in calea noastra,lectii invatate,oameni necunoscuti care-ti zambesc pe strada :)
Nu te-ai intrebat,daca strainatatea este atat de rea/grea de ce nu ne/te intoarcem/intorci?

Banuiesc ca esti la primul tau job,astfel nu-mi explic cum te-a dezamagit faza cu proprietara restaurantului...pai ce in romania,oamenii de afaceri te primesc cu aperitive si cafea la serviciu?Nu uita ca Hagi_Tudose este un personaj autentic romanesc :)
Acum,plasturele este neinteresant,sa nu ne legam de lucruri marunte;important este care era satisfactia ta ca angajat,cum erai tratata si cati bani faceai...da sau ba?

Nu ti-ai facut prieteni acolo?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 03.06.2011, 12:08:34
ANETA50 ANETA50 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.04.2011
Mesaje: 1
Implicit credinta si nadejde

ilinca daca esti sanatoasa nu-ti pierde nadejdea ca dunezeu are grija de toata lumea ,daca ai fi intr-un loc unde sar aduna toti cei cu probleme si ai vedea cu ochi tai ai fugi repede si ti-le ai lua pe ale tale inapoi.DUMNEZEU pe cel ce il iubest il tot incearca pentru ca el isi aduce aminte de el cei bogati nu se gindesc deloc si daca li se intimpla ceva ei platesc si scapa dar cel sarac se roaga de aceia nu putem fi toti bogai paminteste vorbind ,noi avemcomori ceresti ale virtuti---------dumnezeu sa te binecuvinteze sa-ti gasasti linistea si pacea sufleteasca
Reply With Quote
  #38  
Vechi 03.06.2011, 12:14:59
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ilinca20 Vezi mesajul
pe moment sunt linistita. apoi cand vin facturile de platit, cand eu am diverse cheltuieli si raman fara bani, devin descurajata. si ma gandesc cand se vor misca lucrurile.

....... dar pt mine sa ajung aici a fost un vis implinit. un vis la care am visat 2 ani de zile si pt care am facut numeroase eforturi. doar ca venind aici, a inceput partea mai grea.
compromisuri nu am facut nicioadata.
Sora (frate) draga! Daca Everestul putea fi urcat de oricine, acum poate era plin de oameni acolo! Vreau sa spun ca lucrurile mari se fac cu multa osteneala si numai de cei tari.

Doua lucruri (la rece, fiindca nu sunt date prea multe) ai de rezolvat: 1. calculeaza care sunt prioritatile in viata ta, in functie de importanta pentru mantuire, si 2. vezi ce efort iti solicita fiecare din lucrurile pe care le faci acum si daca este vreunul ce te aduce in stare de "faliment energetic", renunta la el, chiar de-ar fi si vis de 2 ani de zile.

Ma intreb ce te face sa te indarjesti asupra unui lucru ce - tu afirmi asta - nici material nu te satisface si nici spiritual nu te implineste? O fi oare vreo ispita ce are drept scop pierderea ta prin slabire sufleteasca si trupeasca? O fi oare urmarea vreunei alergari spre "oriunde, numai aici nu", produsa fie de temeri din trecut sau din mandrie? O fi oare vorba de frustrare si de teren predispus spre depresie? Vezi cate intrebari apar? Nici duhovniceste nici psihologic nu se poate face prea mult aici. In afara de sfaturi la modul general nu poate nimeni sa faca prea mult. Colegii nostri de forum, crestini buni, te-au sfatuit cu dragoste si datoare esti sa extragi iubirea cuvintelor lor si sa o folosesti, spre slava lui Dumnezeu. Dar nu uita ca trebuie sa mergi la doctor daca simti ca esti bolnava. Doctorul tau (in directia aceasta ne-ai facut partasi) este Biserica; nu te departa de ea!

Eu nu as sta intr-o tara straina, pentru un proiect profesional ce-mi conditioneaza (aproape) viata, daca nu as putea justifica necesitatea lui pentru mine fie in plan duhovnicesc, fie material! Ai ales, se pare, sa fii robul altora si te plangi ca nu te platesc. Elibereaza-te sau intareste-te cu rabdare daca merita sa pastrezi proiectul. Oricum se observa ca "managerul de proiect" nu este prea profesionist spre bine: nici multumire (esti in pragul depresiei de multe ori) nici plata materiala suficienta ca sa justifice statul in robie! Stii cine lucreaza asa? Oamenii rai si ispititorul diavol! Bag' sama deci, ca nu ai o companie prea placuta. De ispititor scapi usor prin rugaciune, spovedanie si unire cu Hristos prin Impartasanie, dar de omul rau... Sper sa gasesti taria sa alegi calea cea buna. Nimeni nu striga din apa "ajutor, ma innec!" decat daca vrea sa traiasca, iar pentru asta trebuie sa iasa din apa sau sa lase sa fie scos. Mergi la duhovnic deci si cere-i sfat sa scapi de chin nu sfat sa rabzi! Si asculta(-l)!

Cu dragoste de Domnul, pr. Gheorghe.

Last edited by Pr. Gheorghe; 03.06.2011 at 12:23:25.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 04.06.2011, 05:52:41
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr. Gheorghe Vezi mesajul
Doctorul tau (in directia aceasta ne-ai facut partasi) este Biserica; nu te departa de ea!

Mergi la duhovnic deci si cere-i sfat sa scapi de chin nu sfat sa rabzi! Si asculta(-l)!

Cu dragoste de Domnul, pr. Gheorghe.
Amin, Amin, Parinte, Amin!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 04.06.2011, 16:33:26
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ilinca20 Vezi mesajul
din motive de privacy, nu stiu cum sa zic in romana. pt ca cel putin 3 persoane pe care le cunosc, inclusiv mama mea ar putea citi aici. imi pare rau ca mama mea sa stie dramele prin care trec eu aici. desi le banuieste, eu incerc mereu sa-i prezint latura pozitiva a situatiei, desi e net inferioare dificultatilor.
da, accept motivatia ta,si mersi pentru lamurire !

numai bine de la Domnul !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Confuzie, frica, deznadejde, lene etc. AGabriela Generalitati 8 21.12.2011 23:10:09
cum sa scap de deznadejde Mtcrysty17 Generalitati 27 05.11.2011 00:26:56
Disperare... thudor Generalitati 89 01.11.2008 01:14:28