Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 30.01.2007, 16:34:14
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ARHANGHELUL
Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Citat:
În prealabil postat de maya
si ce daca oamenii de stiinta sustin ca lumea a fost creata in 15 000 ani. dupa parerea mea timpul este relativ. o profesoara din liceu, care are strudii temeinice de dogmatica, ne-a zis la un moment dat ca pana urma, 6 zile in care a fost creat pamantul si tot ce e pe el, puteau insemna chiar cei 15 000 ani, caci timpul a fost creat de Dumnezeu, care este in afara timpului.si sunt de acord cu ea. toate au un sfarsit, chiar si timpul,contrar parerii multora.
Corect.Eu m-am referit la faptul ca daca ar fi sa cuantizam totusi timpul acesta relativ,ar fi undeva acum 15 000 de ani.Deci ai dreptate.
La ce timp va referiti voi???????
Intai am fost creati spiritual si este un timp.
Dupa aceaia am fost creati material un alt timp.
15000 de ani e foarte putin dar voi puteti crede ce vreti.
Frate,nu te supara,dar tie nu-ti mai raspund.Si asta nu din rea vointa,din partea mea cel putin.Am vazut ca tu pui aceleasi intrebari sub alte forme,iar cand cineva incearca sa te lamureasca ii zici ca are probleme.Acum eu ma intreb cine are probleme,cel ce raspunde sau cel ce nu vrea sa asculte si sa inteleaga????Mai spui ca scriu lucruri pe care nu le inteleg,pai acum scuza-ma,dar cine nu intelege ce?Tu de ce ai venit pe forum,sa inveti ceva sau numai sa ispitesti?Mda,uite prost asa cum sunt,am inteles ceva:ca tu vrei cu price chip sa fi crestin si atat!Tu si cu Vadim,care tot timpul il aud cum ca noi suntem crestini s.a.m.d.Gresit!Noi suntem ortodocsi,acesta e un forum ortodox,nu crestin.Crestini sunt si catolicii, si protestantii.Ne acuzi ca nu-i iubim pe cei neortodocsi.Tocmai fiindca ii iubim le atragem atentia ca se afla inselare.Daca nu i-am iubi i-am lasa sa-si piarda sufletul in muncile vesnice ale iadului.Cel ce te iubeste nu iti aproba greselile,ci iti atrage atentia sa te indrepti.

P.S.Scuze pentru OFFTOPIC.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.01.2007, 17:10:21
maya maya is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.01.2007
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ARHANGHELUL
La ce timp va referiti voi???????
Intai am fost creati spiritual si este un timp.
Dupa aceaia am fost creati material un alt timp.
15000 de ani e foarte putin dar voi puteti crede ce vreti.
ce anume intelegi prin creati spiritual?vb de timpul material cum l-ai numit tu.este vorba despre acest interval care a trecut de la crearea lumii si pana azi. de la crearea acestei lumi materiale.vroiam sa evidentiez faptul ceea ce afirma stiinta cu privire la intervalul de timp in care s-a format pamantul nu este neaparat incompatibil cu ceea ce spune sfanta scriptura.altele sunt absolut incompatibile cu scriptura si anume acea teorie evolutionista,in care omul ar fi evoluat din maimuta, :D ceea ce mie mi se pare de neconceput.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.01.2007, 23:16:21
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maya
Citat:
În prealabil postat de ARHANGHELUL
La ce timp va referiti voi???????
Intai am fost creati spiritual si este un timp.
Dupa aceaia am fost creati material un alt timp.
15000 de ani e foarte putin dar voi puteti crede ce vreti.
ce anume intelegi prin creati spiritual?vb de timpul material cum l-ai numit tu.este vorba despre acest interval care a trecut de la crearea lumii si pana azi. de la crearea acestei lumi materiale.vroiam sa evidentiez faptul ceea ce afirma stiinta cu privire la intervalul de timp in care s-a format pamantul nu este neaparat incompatibil cu ceea ce spune sfanta scriptura.altele sunt absolut incompatibile cu scriptura si anume acea teorie evolutionista,in care omul ar fi evoluat din maimuta, :D ceea ce mie mi se pare de neconceput.
Omul are un corp spiritual inainte de toate care a fost creat in planul spiritual si dupa aceea a coborat pe pamant sa ea un corp fizic dar corpul spiritual a fost facut inainte de a fi facut pamantul ca planeta fizica.Iar noi nu putem sti cat a durat acest timp.La un moment dat stiinta si religia se vor uni si atunci vom intelege anumite lucruri din creatie mai bine.Stii e un citat care spune ca totul e spirit,atunci e posibil ca si fierul sa fie tot spirit, si atunci ne intrebam oare creatia care se vede nu a fost intai facuta in spiritual si dupa aceea adusa in plan fizic.
Dar oare cum a fost adusa???????
Chestia cu maimuta este exclusa.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.01.2007, 23:37:34
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Se pare ca tu n-ai citit Biblia,sau n-ai interpretat-o bine,sau n-ai vrut s-o intelegi???Acolo se spune clar ca omul a fost facut mai intai fizic,material,iar apoi Dumnezeu a suflat duh de viata asupra lui.Deci nu a fost niciodata cum l-ai prezentat tu.Ca a trecut un timp intre crearea Pamantului si ajungerea omului pe el e adevarat,dar nu avem de unde stii cat timp a trecut.Oricum,culoarul speculatiilor e deschis.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 31.01.2007, 02:15:51
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Se pare ca tu n-ai citit Biblia,sau n-ai interpretat-o bine,sau n-ai vrut s-o intelegi???Acolo se spune clar ca omul a fost facut mai intai fizic,material,iar apoi Dumnezeu a suflat duh de viata asupra lui.Deci nu a fost niciodata cum l-ai prezentat tu.Ca a trecut un timp intre crearea Pamantului si ajungerea omului pe el e adevarat,dar nu avem de unde stii cat timp a trecut.Oricum,culoarul speculatiilor e deschis.
In Biblie scrie ca a fost facut dupa asemanarea LUI DUMNEZEU.
Geneza cap.1 ver.26,27

Apoi Dumnezeu a zis: Sa facem om dupa chipul Nostru,dupa asemanarea Noastra;el sa stapaneasca peste pestii marii,peste pasarile cerului,peste vite, peste tot pamantul si peste toate taratoarele cari se misca pe pamant.

Dumnezeu a facut pe om dupa chipul Sau,L-a facut dupa chipul lui Dumnezeu;parte barbateasca si parte femmeiasca i-a facut.

Geneza cap.2 ver.7

Domnul Dumnezeu a facut pe om din tarana pamantului,i-a suflat in nari suflare de viata,si omul s-a facut astfel un suflet viu.

E chiar asa de greu sati dai seama eu nu cred ca e greu dar trebuie sa fii mai atent asta ma invatat un om care e trecut ca eretic de Biserica Ortodoxa ,Catolica si care mai sant ca nu le stiu pe toate pederost.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 31.01.2007, 09:41:27
maya maya is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.01.2007
Mesaje: 92
Implicit

imi pare rau, dar sunt de acord cu marius_daniel. in biblie zice ca a fost facut omul din lut si apoi a suflat suflare de viata asupra lui.totul tine de interpretare probabil.cine e acel om perceput ca eretic de Biserica?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 31.01.2007, 18:27:07
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maya
imi pare rau, dar sunt de acord cu marius_daniel. in biblie zice ca a fost facut omul din lut si apoi a suflat suflare de viata asupra lui.totul tine de interpretare probabil.cine e acel om perceput ca eretic de Biserica?
Din Biblie am scris nu din alta parte si tu spui ca nu este asa ca are o alta interpretare .Voi vreti sa vedeti ca sa credeti de fapt santeti si voi ca mine sau cu eram.
Dece crezi ca este scris inainte in Biblie ca sa fie facut om dupa chipul si asemanarea LUI DUMNEZEU si dupa aceea ca este facut din tarana si i sa dat suflare de viata???????
Reply With Quote
  #28  
Vechi 31.01.2007, 18:37:10
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

Citat:
În prealabil postat de citystar
de unde sti ca acum 15 000 de ani s-a creat Pamantul? erai pe atunci? Esti sigur ca acum 15 000 de ani ? Cum ne demonstrezi ? daca esti mai tare decat oamenii de stiinta care trimit sonde spatiale in univers.
Cum iti explici ca au fost descoperite cranii de dinozauri ?
De unde stim? De la oamenii de stiinta; adevaratii oameni de stiinta, care au descoperit in valea raului Paluxy din SUA urme de om si de dinozaur, una langa alta, avand aceeasi varsta, vreo cateva zeci de mii de ani. Daca dinozaurii au disparut cu 60 de milioane de ani inainte de aparitia omului, de unde au aparut urmele acelea? Pentru ci interesati de creationism le recomand situl in limba engleza a Institutului de Cercetare a Creatiei, unde oameni de stiinta super-inteligenti au renuntat la prestigiul lor international pentru a dovedi cu argumente stiintifice Creatia. (www.icr.org) De asemenea recomand si cartea dr. Farid Abou-Rahme "Si Dumnezeu a zis... - Autoritatea Bibliei confirmata de stiinta". Sa vedeti acolo cata dreptate da stiinta Creationismului si cat de penibil este evolutionismul...

Nenea villagestar, noi, astia cu creationismul suntem cam multi pe acest forum, asa ca te sfatuiesc sa stai potolit...
Reply With Quote
  #29  
Vechi 01.02.2007, 12:17:36
maya maya is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.01.2007
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ARHANGHELUL
Citat:
În prealabil postat de maya
imi pare rau, dar sunt de acord cu marius_daniel. in biblie zice ca a fost facut omul din lut si apoi a suflat suflare de viata asupra lui.totul tine de interpretare probabil.cine e acel om perceput ca eretic de Biserica?
Din Biblie am scris nu din alta parte si tu spui ca nu este asa ca are o alta interpretare .Voi vreti sa vedeti ca sa credeti de fapt santeti si voi ca mine sau cu eram.
Dece crezi ca este scris inainte in Biblie ca sa fie facut om dupa chipul si asemanarea LUI DUMNEZEU si dupa aceea ca este facut din tarana si i sa dat suflare de viata???????
Ioan Damaschin spune că Dumnezeu l-a făcut pe om cu mâinile Sale după chipul și asemănarea Sa. Din pământ i-a facut trupul, iar sufletul rațional I l-a dat prin suflarea Sa, de aceea omul este numit chip al lui Dumnezeu. A fi creat după chipul lui Dumnezeu înseamnă a avea ratiune, libertate si capacitatea de a comunica, iar a fi creat după asemănarea lui Dumnezeu înseamnă asemănarea în virtute, reprezintă misiunea etică a omului.la asemanare trebuie sa ajungem.chipul a fost dat la creatie, dar la asemanare trebuie sa ajundem fiecare din noi.aici sunt foarte multe implicatii teologice pe care nu le pot expune pt ca sunt si foarte complexe.dar cred ca ar trebui sa iti formezi o idee mai exacta despre ceea ce inseamna chip si asemanare in teologie.ceea ce zici tu ma duce cu gandul la preexistentialism.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 11.02.2007, 17:22:13
allen_sky allen_sky is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2007
Mesaje: 5
Implicit

Multumesc de raspunsuri , o imagine am acum in legatura cu timpul si anume ,nu este importanta scurgerea timpului ci sa folosim asta spre binele si evolutia noastra spirituala ,o necesitate ,o folosinta ,o unealta la indemana noastra,de ce nu o poezie si o contemplare importanta din care rasare lumina vietii.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Timpul sacru georgeval Sfanta Liturghie 17 17.02.2014 22:59:21
Secularizarea din timpul lui A. I. Cuza! ioansaucinitanu Intrebari utilizatori 5 21.10.2012 17:04:11
In timpul slujbei iusko18 Intamplari adevarate 22 03.05.2011 08:55:12
Zboara timpul... MARIUS_DANIEL Generalitati 40 26.06.2010 15:59:44
Cum ne furam timpul? Marius22 Generalitati 22 21.02.2009 23:12:10