Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.07.2008, 20:44:32
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Care este parerea voastra in legatura cu aceasta meserie, considerata necesasa, vitala chiar , in nasterea de prunci. O meserie nobila cand vine vorba de nastera pruncilor , dar aflata in mare pacat, din punct de vedere crestin, cand vine vorba de uciderea de prunci prin avort si nu numai. Unde se situeaza aceasta meserie si in general medicul, omul, ginecolog.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.07.2008, 21:58:10
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Din cate stiu eu, toti medicii cand isi iau diploma de doctor, depun si un juramant impresionant, printre altele cum ca "vor face tot ce le sta in putinta pt a salva viata pacientului".
Si aici ma intreb si eu, in cazul unui avort, ce viata se straduieste sa salveze doctorul? Viata femeii insarcinate? Dar, insarcinarea nu este o boala fie ea si rezulatul unui viol(fereasca Dumnezeu!) Dece omoara aunci un prunc fara rost?! Un prunc nevinovat! Doar pt ca mama nu-l vrea? Pt ca insarcinarea e "accidentala"? Dupa mine, medicul ginecolog isi incalca chiar propriul sau juramant...in cazul unui avort!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.07.2008, 22:13:41
livadarufelix livadarufelix is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.01.2008
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C-tin
Din cate stiu eu, toti medicii cand isi iau diploma de doctor, depun si un juramant impresionant, printre altele cum ca "vor face tot ce le sta in putinta pt a salva viata pacientului".
Si aici ma intreb si eu, in cazul unui avort, ce viata se straduieste sa salveze doctorul? Viata femeii insarcinate? Dar, insarcinarea nu este o boala fie ea si rezulatul unui viol(fereasca Dumnezeu!) Dece omoara aunci un prunc fara rost?! Un prunc nevinovat! Doar pt ca mama nu-l vrea? Pt ca insarcinarea e "accidentala"? Dupa mine, medicul ginecolog isi incalca chiar propriul sau juramant...in cazul unui avort!
Trebuie sa se straduiasca sa convinga mama sa nu faca avort, sa ii arate ca face o crima. Si eu din cate stiu toti medicii semneaza si un contract de munca in care se stipuleaza printre altele si obligatia de a indeplini ordinile superiorilor care trebuie sa se supuna legilor acestei tari altfel se desface acest contract si se trezeste in strada ,, vanzand la toneta" si vai de bietii parinti care sau chinuit ani de zile cu el prin scoli. Probabil ca fiecare dintre ,, acesti criminali" ar trebui sa renunte pe rand sa-si mai indeplineasca sarcinile primite si prin urmare sa fie dati afara si in scurt timp sa ajungem ca pe vremuri la asa numitele,, moase " care ajutau copii sa nasca acasa.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.07.2008, 22:40:12
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit

FELIX,draga!tu constientizezi ce inseamna 18 milioane?apucate sa numeri 18 milioane de petricele.apucate sa numeri 18 mil de stele sau ce vrei tu.acestea toate sunt copii,dragul meu.si asta este numai in acte.cate or fi pe langa lista numai dumnezeu stie.tie mila ca ajung la tonete doctorii?nu-i nimic!mai bine la toneta decat in focul cel vesnic.nu-i mai plange pe acesti criminali.nu au nici o scuza.nici una pe lumea asta.dumnezeu ii va judeca.sangele copiilor striga razbunare.si va fi crunta
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.07.2008, 22:56:03
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C-tin
Din cate stiu eu, toti medicii cand isi iau diploma de doctor, depun si un juramant impresionant, printre altele cum ca "vor face tot ce le sta in putinta pt a salva viata pacientului".
Si aici ma intreb si eu, in cazul unui avort, ce viata se straduieste sa salveze doctorul? Viata femeii insarcinate? Dar, insarcinarea nu este o boala fie ea si rezulatul unui viol(fereasca Dumnezeu!) Dece omoara aunci un prunc fara rost?! Un prunc nevinovat! Doar pt ca mama nu-l vrea? Pt ca insarcinarea e "accidentala"? Dupa mine, medicul ginecolog isi incalca chiar propriul sau juramant...in cazul unui avort!
Da, asa-i dar ei in fata Lui Dumnezeu sunt vinovati si totusi salveaza vieti, ajuta la nasterea de prunci. Este o mare dilema totusi in acest sens. Cu o mana ajuti la nasterea vietii si cu alta ajuti la suprimarea ei. Cum oare ar trebui sa spovedeasca ei ? Crestineste vorbind ei sunt condamnati din start ,dar fara ei nu se poate. De curand sotia mea a avut(are) o problema cu un fibron ce trebuie operat. A avut noroc la Sp.Caritas de un medic de exceptie ce avusese intr o zi cateva zeci de avorturi, chiuretaje. Crede-ma ca nu pot sa-l condamn pentru ca ii salveaza viata sotiei si totusi credinta mea ortodoxa , imi da de gandit la faptele lui in curmarea acelor vieti. Este un mare semn de intrebare pentru mine aceasta situatie. Pentru ce-mi face mie, sotiei mele, trebuie sa ma rog pentru el BUNULUI DUMNEZEU, dar in acelasti timp pentru cel ce ma rog , curma vieti.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.07.2008, 07:05:23
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

si eu am stat adeseori sa ma gandesc la subiectul privind medicul ginecolog... greu de spus... nu suntem noi in masura sa il judecam... o face Dumnezeu in orice caz... parerea mea este ca SUNT IN EGALA MASURA VINOVATI ATATA FEMEIA CARE CERE INTRERUPEREA SARCINII CAT SI MEDICUL CE O AJUTA. Si fiindca suntem in acest subiect mi-am adus aminte sa va impartasesc reactia unui medic ginecolog, care pe mine cel putin m-a surprins in mod placut.... vine la el o femeie care era programata ptr avort si ii spune ca s-a razgandit si ca va pastra copilul!! in acel moment chipul doctorului s-a inseninat instantaneu....a rasarit pe fatza lui o lumina de reala bucurie!!! si apoi i-a urat din toata inima femeii:" Felicitari doamna! sa fie intr-un ceas bun!"
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.07.2008, 07:50:55
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Am avut ocazia sa cunosc personal medic ginecolog care nu facea intreruperi de sarcina. Ba mai mult lupta sa convinga fiecare pacienta sa pastreze copilul. Ascultati predicile parintelui Cleopa Ilie vis a vis de avort.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.07.2008, 19:46:11
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

doctorul ginecolog este foarte important nu numai pentru nasterea de prunci,dar si pentru tratarea bolilor.atunci insa cand depaseste acestea,si ajunge la crima,tot ce a vindecat nu mai are nici o valoare.nu stiu cum pot dormi noaptea acesti doctori care macelaresc copilasi.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.07.2008, 20:03:34
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Au aparut atatea complicatii in legatura cu o sarcina, incat, medicul ginecolog a devenit cu adevarat o necesitate. Insa, prin libertatea sa, medicul poate sa ajunga din "cineva" pus in slujba vietii, in "ceva" pus in slujba mortii.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.10.2008, 23:07:20
antoanela antoanela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2008
Mesaje: 6
Implicit Ginecologul

Cunosc 2 medici ginecologi (femei) care atunci cand s-au angajat au spus de la inceput ca ele nu vor face avorturi . Si lucreaza de cativa ani , fiind apreciate de toate lumea. Eu consider ca poti fi in meseria asta un crestin ortodox practicant daca ajuti sa se nasca atatea vieti, fara sa faci nici o crima (avort).
Reply With Quote
Răspunde