Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 16.08.2010, 15:17:27
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Eu nu am spus nicaieri ca cipurile nu sunt un pericol...am spus doar ca actele care sunt date acum in functiune DEOCAMDATA (asta am mentionat de fiecare data) nu sunt un pericol...am mai spus ca si mie imi este teama de ce va fi...inca nu imi este teama de ce este acum.
Daca pui o pentagrama la piept astepti sa-ti fie bine sau sa nu se intample nimic ?
Fie ca pui un act cu cip, care contine acest 666, fie o pentagrama, tot aia este..Ce-mi este in piele sau pe piele ?!
Care ar fi greseala in acest rationament ?
Reply With Quote
  #62  
Vechi 16.08.2010, 15:31:57
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Eu nu am spus nicaieri ca cipurile nu sunt un pericol...am spus doar ca actele care sunt date acum in functiune DEOCAMDATA (asta am mentionat de fiecare data) nu sunt un pericol...am mai spus ca si mie imi este teama de ce va fi...inca nu imi este teama de ce este acum.
Actele biometrice premerg pecetluirii si asta o stiu foarte bine cei care obliga popoarele sa ia aceste acte.
Nu se poate trece direct la pecetluire.
Daca il avem pe Hristos ar trebui sa nu ne fie frica desi stim cu totii ca va fi foarte greu.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 16.08.2010, 16:05:37
angel4ver angel4ver is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Mesaje: 115
Implicit

am auzit un zvon. desi cred ca stiti despre ce vorbesc. vor de la anu' sa schimbe toate buletinele in tara. si toti sa avem alt format, unde se baga si cipul. unii dintre noi nu aleg cipul in/pe sub piele, dar cum ramane cu buletinul?
refuzam sa ni-l facem ca sa nu avem cipul sau cum?
eu asta nu inteleg :)
Reply With Quote
  #64  
Vechi 16.08.2010, 17:28:52
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Eu nu am spus nicaieri ca cipurile nu sunt un pericol...am spus doar ca actele care sunt date acum in functiune DEOCAMDATA (asta am mentionat de fiecare data) nu sunt un pericol...am mai spus ca si mie imi este teama de ce va fi...inca nu imi este teama de ce este acum.
Iar referitor la ce a spus Mantuitorul...El cam adesea a vorbit in pilde si parabole...
Iti dau doar un exemplu: cand a spus pilda neghinei sau a semanatorului...tu ce ai inteles? ca acum se referea la spice de grau? fix la neghina?

Cam acelasi lucru este si cu trambitele...daca asteptati sa auziti si sa vedeti ingerii cu trambite...atunci e bine...aveti de asteptat...dupa parerea mea si din cat am citit eu, sunetele astea se fac auzite dar intr-o alta maniera....si asta se intampla de cand s-a inaltat Hristos.
Parerea ta... Timpurile de acum ar trebui sa te ingrijoreze destul de mult si sa ne fereasca Dumnezeu sa intindem mana celui rau pentru anumite "beneficii"!

Last edited by gabriela8; 16.08.2010 at 17:37:44.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 16.08.2010, 17:38:45
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de angel4ver Vezi mesajul
am auzit un zvon. desi cred ca stiti despre ce vorbesc. vor de la anu' sa schimbe toate buletinele in tara. si toti sa avem alt format, unde se baga si cipul. unii dintre noi nu aleg cipul in/pe sub piele, dar cum ramane cu buletinul?
refuzam sa ni-l facem ca sa nu avem cipul sau cum?
eu asta nu inteleg :)
Asculta sfatul parintelui Iustin si comunicatele in aceasta privinta; sunt mult lamuritoare!
Reply With Quote
  #66  
Vechi 16.08.2010, 23:06:32
Cristian_S Cristian_S is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2009
Mesaje: 136
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Asculta sfatul parintelui Iustin si comunicatele in aceasta privinta; sunt mult lamuritoare!
Sfaturile parintelui Iustin sunt parazitate de parerile unor rataciti care n-au nimic in comun cu invatatura de bun simt a parintelui. Spre exemplu, la Manastirea Petru Voda, niste "calugari mai putin dusi pe la biserica" au afisat niste mesaje prin care resping prezenta in manastire a persoanelor care au pasapoarte sau acte de identitate cu "cip"......
Reply With Quote
  #67  
Vechi 16.08.2010, 23:08:22
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Timpurile de acum ar trebui sa te ingrijoreze destul de mult si sa ne fereasca Dumnezeu sa intindem mana celui rau pentru anumite "beneficii"!
Subscriu...si n-am spus niciodata ca nu ma ingrijoreaza, dar prefer sa nu intru in panica...ci sa am nadejde si sa ma las in voia lui Hristos si a Maicii Domnului.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #68  
Vechi 16.08.2010, 23:12:28
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Actele biometrice premerg pecetluirii ...Nu se poate trece direct la pecetluire.
Daca il avem pe Hristos ar trebui sa nu ne fie frica desi stim cu totii ca va fi foarte greu.
M-am gandit si eu la acest aspect si este posibil intr-un procent fff mare sa se ajunga aici...dar nu vreau sa ma gandesc si sa ma panichez inainte de vreme...
Daca tie nu-ti este frica, te felicit si ma inclin...eu sunt mai slaba si imi recunosc neputinta.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #69  
Vechi 16.08.2010, 23:25:01
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Daca pui o pentagrama la piept astepti sa-ti fie bine sau sa nu se intample nimic ?
Fie ca pui un act cu cip, care contine acest 666, fie o pentagrama, tot aia este..Ce-mi este in piele sau pe piele ?!
Care ar fi greseala in acest rationament ?
Da...daca pun o pentagrama la gat sunt mai mult decat convinsa ca nu o sa mi se intample nimic...asa cum nu patesc nimic din cauza unui numar....este un numar cu care am avut de-a face de-a lungul vietii mai mult sau mai putin. (de ex la aritmetica mi s-a intamplat sa fac o socoteala care a dat rezultatul 666...sincer n-am patit nimic, nici de bine, nici de rau, de ani de zile consum alimente cu bare care cica au acest nr. si uite ca am crescut mare si sanatoasa, n-am absolut nici o problema)...sunt oameni care au in nr de telefon aceste numere, sau la masina, sau la casa...etc

Daca pentru tine este acelasi lucru exteriorul corpului tau cu interiorul...atunci n-am ce sa mai comentez...pentru mine este cu totul altceva...daca pun un ac pe mana sau oriunde pe suprafata corpului unde desigur exista piele nu am nici o problema, nu ma doare nimic...dar daca imi infig acul ala sub piele...nu zic mai adanc, parca incep sa simt ceva durere, poate din ce in ce mai insuportabila si sincer nu-mi convine.

Cam asa vad eu problema...iar din punctul meu de vedere tot ce ai spus este o greseala tocmai ca nu are rationament.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #70  
Vechi 17.08.2010, 11:52:51
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
M-am gandit si eu la acest aspect si este posibil intr-un procent fff mare sa se ajunga aici...dar nu vreau sa ma gandesc si sa ma panichez inainte de vreme...
Daca tie nu-ti este frica, te felicit si ma inclin...eu sunt mai slaba si imi recunosc neputinta.
A zis Hristos ca toate acestea trebuie sa se intample cum a fost scris.
Daca ne este frica nu se vor mai intampla ?
Rugaciunea si sfintele slujbe sunt importante pentru aceste vremuri in care diavolul lupta din rasputeri.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebari despre actele biometrice elena20 Generalitati 1247 11.01.2014 16:29:38
Ce se incearca cu actele biometrice? mihailt Generalitati 0 15.07.2009 02:30:05
Hotararea Sinodului Bisericii Ortodoxe de Stil Vechi referitor la actele biometrice bunicu Stiri, actualitati, anunturi 2 24.03.2009 11:20:37
Despre actele de identitate electronice si intimitate BogdanF2 Generalitati 0 26.01.2009 20:23:30
Cat de responsabili suntem de actele noastre? victor.r Nunta 8 17.04.2008 19:12:35