Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.04.2013, 19:27:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Din aceste discutii reiese ca familiile mai instarite sau care isi permit sa aibe aibe copii multi li se ingaduie sa fie active sexual;cele care nu au de nici unele ar trebui sa se abtina si sa faca mai putini copii...
Sexualitate -> responsabilitate.

Citat:
Nu stiu care este pozitia lui Dumnezeu in aceasta problema,daca oamenii totusi trebuiesc adusi pe lume ca si" pasarile cerului" fara nici o grija?
E o interpretare total deplasata la Matei 6:26

Citat:
Se spune undeva ca abstinenta este condamnata daca simti ca nu mai faci fata provocarilor unei familii cu 4 copii,sa zicem?
Din motivul asta in nici un caz.
Chiar par. Mihoc spunea asta intr-o conferinta.
Daca vrei sa traiesti ca si calugiar in casnicie, asta este, daca nu vrei asta, atunci accepta consecintele.
Desigur, mai exista si calea compromisului, dar nu este un ideal.

Citat:
Pozitia mea este pro familii mari acolo unde se permite dar sunt impotriva lipsei de educatie si a traiului arhaic cand ne referim la generatiile tinere.
Este suparator sa vezi oameni pe la 30, 40 de ani care nu stiu sa faca nimic,au o diploma de Bac'cu chiu cu vai sau nici pe aia,nu stiu o meserie,nu au urmat nici o scoala,nu au lucrat decat ocazional fara calificare.
Astia abia se pot intretine pe ei,dar sa mai faca si un cird de copii?
Exact.
Nu stiu de unde au intels unii, ca ortodox este sa faci cati copii se poate, indiferent de conditii si circumstante.
Desigur, nu este nici ortodox sa condamni pe cei care au mai multi de 2 copii, tot indiferent de conditii si circumstante.

Citat:
Ma afecteaza problemele acestea deoarece am cazuri in familie si este foarte separator sa vezi cum acestor specimene le este draga lenea si delasarea in schimb vin cu cersitul pe la usi si te seaca emotional cu dramele lor de fiecare data.
Te lasa inima sa nu le dai?Dar daca noi gresim si-i mentinem in aceasta stare bolnavicioasa?Dar daca ai fii ferm si le-ai spune sa-si faca un rost caci pomana nu este vesnica?
Cred ca e ok sa le dai dar nu tot ce cer si tot cat cer. :)
Datul trebuie conditionat de o angajarare a lor efectiva din a iesi din starea respectiva, deci pusi sa aleaga: ori se schimba ori renunta sa ceara.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 12.04.2013 at 19:30:02.
Reply With Quote