Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 04.11.2016, 16:57:31
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

"Penticostal"... :) și de respectul tău, care din cele două cateogorii au parte ? :) Și de respectul lui Hristos, care din cele două categorii au parte? Sau Hristos mustra aspru pe cei ce nu-și vorbeau corect gramatical limba? Apostolii aveau doctorate? Îl certa aspru Domnul și Moise că nu numai că nu vorbea corect gramatical, dar era așa de bâlbâit, că aproape că nu putea vorbi deloc, nu? :) Mămăliga ei de treabă... :)

Frate Mosh_Neagu, câte paterice ai citit? Ai citit măcar Patericul Egiptean, cap-coadă? Că eu păcătosul, am citit patericul egiptean, sinait, al pecerskăi, al femeilor din orient, mirenilor, viețile pustnicilor palestinei și everghetinosul, care are multe pilde din patericul egiptean, le repetă, nu știu de ce. Mai am patericul românesc, care nu l-am citit, limonariul, care nu l-am citit, dar răsfoindu-l, cred că-i un everghetinos mai scurt și mai simplu, Deci de ce mă forțezi să mă pun în lumină bună? Că nu-i nimic al meu... Și acum cu călugăria, o să le donez toate, vreo 700 de cărți câte-am adunat, cu multă bucurie, fără să mai apuc să le termin de citit pe toate...

Deci cu ce am smintit, atât de înfiorător? Faptul că vreau să fiu copilăros, sincer și deschis, în exprimare? Că vreau să fiu transparent, să n-am nimic de ascuns? Că iubesc și sufăr pentru "nemul păcătos și desfrânat"?
Cu asta smintesc? Dar oamenii se sminteau și de Hristos, de Apostoli, de Sfinții Părinți, de Sfinții Mucenici.

Dar îți mai spun ceva, doar cei smintiți, se smintesc, fiindcă nu se smeresc, nu au asceză și nu iubesc.

În Patericul Egiptean, era un ucenic care făcea pe poșta cu cuvintele, între doi Părinți îmbunătățiți, unul care stătea în chilia altuia, care era plecat. Părintele plecat îi spunea Părintelui din chilie, să plece până vine el la chilia lui, care era a lui pe bună dreptate. Și Părintele din chilie nu avea unde să meargă. Ucenicul primea vorbe aspre de la Părintele care venea la chilia lui înapoi, dar ducea la Părintele găzduit în chilie, vorbe de odihnă, mângâiere și bucurie. Când a ajuns peste câteva zile, Părintele la chilia lui, Părintele ce stătea în chilie temporar, l-a întâmpinat cu multă bucurie, l-a îmbrățișat și i-a dat pâine proaspătă și ceai și smochine și alte daruri, de bucurie că i-a vorbit atât de curat (prin ucenicul iubitor) și fiindcă l-a lăsat să găzduiască acolo timp de câteva luni înainte. Copleșit de dragostea nefățarnică a Părintelui din chilie, Părintele care s-a întors în chilia lui, pentru că avea mai multe chilii, i-a dat chilia definitiv Părintelui găzduit, care a început să plângă de bucurie și s-au despărțit amândoi apoi, ca doi frați iubitori și niciunul din cei doi, nu știa taina ucenicului...

Iar Sfântul Pahomie cel Mare, în altă parte, care nu accepta ucenici cu el, fiindcă știa că-i foarte aspru, avea un obicei: când se atașa prea mult de o chilie și simțea că își lipește inima de ea, îi dădea foc, pur și simplu și apoi pleca la altă chilie care o găsea goală.


Deci voi vă dați seama, cum ar fi azi, un monah, întro căsuță, dintro dată să dea foc căsuței și să meargă apoi să caute altă căsuță goală, să locuiască acolo.
Asta să fie în orice țară, în orice puncte cardinale...
Voi vă da-ți seama ce-ar fi ?
Imediat ar fi închis și trimis la spitalul de nebuni și acolo i-ar spune:

Diagnostic/e: piroman, patologic, paranoic, schizofrenic, delir mistic, delir religios, bolnav psihic, psihopat, sociopat.

Medicația: pastilele a, b, c, x, y, z, dimineața, la prânz și seara, câte una din fiecare. Și cămașa de forță.


Psihologie idioată. Marea știință de paie. În loc medicii neurologi, să aducă preotul în fiecare vineri să facă Sfintele Molitfe de Exorcizare, ale Sfântului Vasile cel Mare, la toate spitalele de nebuni din țară, ce randament ar fi?
Nu se știe, fiindcă nu se aplică lucrul ăsta.
Sau măcar să li dăruiască Sfânta Spovedanie, Sfânta Împărtășanie, Sfântul Maslu, celor dezechilibrați mintal, dar cum să spovedești un nebun, nu?

O... vai de lumea asta... "neam desfrânat și păcătos"... cum spune Hristos, evreilor, păgânilor și ateilor.

În fine, deci eu n-am dat foc nimănui :) nici nu vreau să dau foc vreodată cuiva sau la ceva, sunt mult mai blând, mai bine dau la alții, poate se vor folosi, numai să fie cei care vor să viețuiască în chilii...

Frate Ioane, "conduită demonstrativă de rol", mă duce gândul la Noul Testament și învățăturile Sfinților Părinți. În Noul Testament, Hristos îi învăța pe Apostoli, care erau păgâni. Și am văzut cea mai mare dragoste de pe pământ, la Hristos, în toate purtările lui, cuvintele lui, parcă-L auzeam vorbind, când citeam... ce ton, ce frumusețe, și blând și iubitor, și aspru și smerit și hotărât și iertător, toate în același timp... extraordinar ! Acela a fost și va fi Învățătorul și Părintele prin excelență, pentru omenire, Omul. Așa trebuie să fim și noi. Așa trebuie să fie și Părinții, episcopii, preoții, diaconii, monahii, pustnicii, și toți creștinii.
Cine nu-i așa, se chinuie pe sine și chinuie și pe alții în jurul lui... :) Dar cu mila Domnului, toate, unii sunt urechi, alții nas, alții ochi, alții, vorba frăției tale, sunt tubul digestiv, și câtă splendoare între toate, în pronia, mila și dragostea Domnului ! Nimeni nu urăște pe nimeni, nimeni nu omoară, sunt în deplină armonie, precum și natura toată și Universul tot, în atotînțelepciunea lui Dumnezeu Treime Savaot Iubire.

Doamne miluiește...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 04.11.2016 at 17:51:09.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 04.11.2016, 17:58:55
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Aha, te referi la tipul care dadea foc colibei sale din Athos, parca era prin secolul XVIII, daca imi amintesc bine.
Interesant comportament avea mosul respectiv. Citusi de putin patologic, omul cauta o forma originala de ascetism: lupta cu obisnuinta, comoditatea. Ce nu stiu desteptii de psihiatri mai lumesti, e ca astfel de om, daca raminea "in lume", ar fi fost poate pe bune un piroman, insa forta tehnicilor monahale a sublimat treaba asta, sau cum s-o fi zicind la acest gen de procese de devenire sufleteasca, sia devenit un mare ascet. Omul distrugea forta uriasa a comoditatii cu cel mai temut din cele patru elemente: focul. Chiar o terapie prin foc!
E de admirat, nu de blamat, dar nici de idolatrizat acea experienta si acel om.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 04.11.2016, 18:30:22
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Frate Mosh_Neagu, câte paterice ai citit?
Remus, taica, tot nu pricepi? Aduci acelasi argument unor oameni care (cel putin unii dintre ei) au citit mai mult ca tine si au avut mai multa vreme sa reciteasca.... Sa mai si cugete pe indelete, sa puna si in practica, sa citeasca iarasi etc.
Nu pricepusi inca fabula aia cu boul si vitelul?
Pai aici sunt boi mari, frate, unii gigantici!..:)
Si tu, un junic acolo.... Hai ca esti tare simpatic!

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Diagnostic/e: piroman, patologic, paranoic, schizofrenic, delir mistic, delir religios, bolnav psihic, psihopat, sociopat.

Medicația: pastilele a, b, c, x, y, z, dimineața, la prânz și seara, câte una din fiecare. Și cămașa de forță.
[/b]

Psihologie idioată. Marea știință de paie.
Igor, dragule, respira adanc si fii atent aici:
1. Spre deosebire de tine, un medic psihiatru nu pune diagnostic cu asa usurinta. Iti imaginezi foarte prost, deoarece nu ai nici a mai sumara cunoastere si intelegere a psihopatologiei si psihiatriei.
Afla, puiut, ca medicul psihiatru ia in calcul, printre multe altele, mediul de viata, cultura locului, semnificatia unei conduite etc.
Iti dau un exemplu dintr-un film: in razboi oamenii se omoara intre ei; acest lucru nu e considerat boala mintala, ci supunerea adaptativa la necesitatea razboiului (a la guerre comme a la guerre, zice francezul); daca, totusi, in razboi unul omoara gratuit (de pilda strange de gat prostituate, ca in "Noaptea generalilor" cu Peter O'Toole si Omar Sharif) si face distrugeri nejustificate (care nu au legatura cu planul strategic adoptat de generali) atunci e considerat nebun.

In fine, medicul evalueaza multe alte lucruri care tin de functionarea proceselor psihice si care nu au nici o legatura cu faptul ca omul a dat foc la nu stiu ce... Nu actul in sine garanteaza nebunia, ci motivatia, scopul, procedura, argumentatia etc.

2. Am mai spus dar tot nu vrei sa pricepi: camasa de forta e ceva din folclor. Nu mai exista demult, de zeci de ani. In locul ei au fost fabricate diazepamul si suratele lui.
Cat priveste pastilele, iarasi te inseli: nu se dau asa multe si nu se dau de trei ori pe zi. De obicei, chiar pentru cazuri de nebunie majora, se administreaza unu-doua medicamente psihotrope/neuroleptice (altele pot fi pentru ficat, circulatie etc.), de obicei matinal si vesperal.
Asadar, nu psihologia e idioata (dar ce treaba ai cu psihologia, nene? ca aici e vorba de psihiatrie si psihopatologie!), ci acela care ii pune in circa lucruri care nu exista decat in memoria lui plina de deseuri si in imaginatia fobic-saracuta.

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
În loc medicii neurologi, să aducă preotul în fiecare vineri să facă Sfintele Molitfe de Exorcizare, ale Sfântului Vasile cel Mare, la toate spitalele de nebuni din țară, ce randament ar fi?
Mai Gheo, ai mai sarit un gard!
Zici ca ai o turma de capre in tine, mai nenicule!...
Ce treaba ai acuma cu neurologii, bre?
Parca ziceai de psihiatri si nebunii lor....
Bre, le-ai facut ciorba pe toate... Nu ti-e un strop de jena cand te apuci sa scrii neroziile astea? Rad si copiii de tine, Igor!

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Nu se știe, fiindcă nu se aplică lucrul ăsta.
Sau măcar să li dăruiască Sfânta Spovedanie, Sfânta Împărtășanie, Sfântul Maslu, celor dezechilibrați mintal, dar cum să spovedești un nebun, nu?
Vezi ca uneori, totusi, gandesti?...
Dar gandesti prost, iarasi. Totusi, pentru ca ai avut un licar de cugetare, te rasplatesc si iti spun din practica spitalelor: unele forme de nebunie coexista cu o imperioasa nevoie de spovedanie. (Gogol al meu, din semnatura, e un astfel de caz.) De aceea, la spitalul Obregia (9) din Bucuresti slujesc mai multi preoti, se tin zilnic slujbe etc.
Mai mult nu iti zic, ca e clar ca ti-as da apa la moara...

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Frate Ioane, "conduită demonstrativă de rol", mă duce gândul la Noul Testament și învățăturile Sfinților Părinți.
Nu are nici o legatura.
Acest termen din limbajul psihopatologilor se refera la isterie. Tulburarea este mai suparatoare atunci cand se manifesta la barbati. Deoarece isteria femeii este acceptata social, in schimb cea a barbatului contrazice asteptarile privind sex-rolul.

Sa auzim numai de bine, copile.
Sanatate!

Last edited by ioan67; 04.11.2016 at 18:34:30.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 04.11.2016, 19:08:42
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik
Hristos mustra aspru pe cei ce nu-și vorbeau corect gramatical limba? Apostolii aveau doctorate? Îl certa aspru Domnul și Moise că nu numai că nu vorbea corect gramatical, dar era așa de bâlbâit, că aproape că nu putea vorbi deloc, nu? :) Mămăliga ei de treabă... :)
Cineva care afirma ca a terminat o facultate si isi scuza agramatismele cu situatia obiectiva din perioada Apostolilor pescari sau a neputintelor fizice ale lui Moise starneste rasul.Pai daca lucrurile mai usoare(gramatica gimnaziala) nu le-a invatat cum trebuie,cum ar putea sa invete lucruri mai inalte (ca teologia)?
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #125  
Vechi 04.11.2016, 19:24:08
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Cam de-aia vorbim despre har. Si nu-l traim...
Poate ăsta ar trebui să fie punctul nostru de plecare și în discuții, și în viață în general: conștiința că nu trăim în har. Nu pentru că nu-L revarsă Dumnezeu din belșug, ci din pricină că nu ne ținem noi vasul sufletului sub el, ca să ne umple.

Apoi, dacă l-am primi cât de cât, altfel i-am plânge pe cei care nu știu de ce bunătate se lipsesc.

Iar harul, deși discret și nu foarte evident pentru cel neatent, pentru cel care n-are inima curată și deschisă, nu este cu totul de neobservat atunci când un semen de-al nostru este binecuvântat cu prezența lui. În unii ajunge să strălucească și să fie greu de negat chiar și de către cei puțin credincioși. La alții, însă, poate fi aflat în vreo vorbă înțeleaptă sau mângâietoare, blândă, smerită ș.a.

Dacă roadele Duhului Sfânt sunt „dragostea, bucuria, pacea, îndelungă-răbdarea, bunătatea, facerea de bine, credința, blândețea, înfrânarea, curăția” (Galateni 5, 22-23), ele fiind dumnezeiești, cred că niciun om la care sunt întâlnite acestea nu poate fi socotit lipsit de har.

Și tot Apostolul zice că nimeni nu poate spune „Domn este Iisus Hristos” decât în Duhul Sfânt. Practic Dumnezeu Se mărturisește pe Sine prin intermediul nostru. Dacă tu zici că Hristos este Dumnezeu și Mântuitor, de fapt Duhul Sfânt pe care L-ai primit în inima și în mintea ta este Cel care mărturisește.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 04.11.2016 at 20:30:43.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 04.11.2016, 19:26:47
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
(...) insa forta tehnicilor monahale a sublimat treaba asta, sau cum s-o fi zicind la acest gen de procese de devenire sufleteasca (...)
Poate „a convertit”?
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #127  
Vechi 04.11.2016, 19:29:54
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Am spus neurologi, ca să evit să spun psihologi și psihiatri. Fiindcă psihologia și psihiatria, cele mai "bebelașe" științe medicale, având aproximativ vreo 60 de ani de la apariție, și-au însușit pretenții atât de mari, încât foarte ușor și rapid pun diagnosticuri de genul: 1 din 5 oameni de pe planetă este psihopat doar că nu este descoperit decât când se manifestă antisocial sau violent. (Sfântul Nicolae că i-a dat o palmă la Arie, era deci psihopat, poate și schizofrenic, poate și vrăjitor, magician, că a transformat cărămida în pământ, apă și foc, să arate Sfânta Treime, apoi a făcut-o înapoi, dacă ar face cineva așa la un Sinod Ecumenic cu romano-catolicismul, l-ar arde pe rug pentru vrăjitorie, probabil, sau injecție letală, e mai ieftin, că nu defrișează pădurea pentru metoda arderii pe rug, nu? Vai...) Călugării, de exemplu, fiind catalogați toți, la antisocial, și firesc, la psihopatie. Mai ales dacă spune că vede îngeri sau demoni, din start e schizofrenic paranoid.

Un om care-ar da foc la o casă, ușor ar fi catalogat cu patologic, psihopat, etc., dar un bancher, de exemplu, care exploatează la maxim resursele de orice tip, pe orice fel și metodă, pe toată căile legale sau subversive, aceia nu sunt diagnosticați în niciun fel, când ei se poartă perfect normal, zâmbesc, vorbesc, au prieteni, cum să fie aceia antisociali, nu? Când de exemplu plătesc înființarea unor legi ca salarul să fie x lei, și profitul de 5 ori sau 10 ori mai mult, nu le pasă de salarul acelora din fabrică, au destui bani cât să trăiască, ce le pasă lor de luxul meu? Și așa se ajunge încet și sigur, la sclavie, la rase, la inferior și superior, când ei defapt n-ai nici un strop de emoție pentru oameni, donează 2-3 milioane de euro pe an, din miliarde de euro, ca să aibe acoperire, justificare, îndreptățire, e ca și cum dai 2-3 lei, pe an, din salar de 10.000 de lei pe lună... Și se vizitează unii pe alții, cu mașinile de sute de mii și milioane de euro, Rolls Royce, Bugatti, Pagani, și mai știe Dumnezeu ce alți draci. Își arată obscuritățile luxoase, aurul, buncărele anti atomice, iahturile, etc. Ăia nu sunt psihopați? Ba da, ăia sunt defapt adevărații psihopați și antisociali ai planetei, nu călugării, sau cei fără casă, care ar da tot ce au pentru binele celorlalți. Capitalismul este defapt un comunism mascat, un paravan care pregătește cea mai mare atrocitate din istoria umanității: globalismul sau globalizarea. Nu de prost Dumnezeu a amestecat limbile la Turnul Babel de nu se mai înțeleau unii cu alții și au plecat apoi cu toții prin tot pământul, rezultând țările. Când nu vor mai fi țări, va fi și sclavia fizică inaugurată, eugenia, controlul populației prin lege, ideologii naziste aplicate ascuns, pentru rasele inferioare, de către rasa superioară, supra-omul, definiția mândriei și posedării demonice prin excelență. Aceia, superiorii, vor hotărâ, cine trăiește și cine moare. Sigur că ei vor controla diagnosticele pentru antisocialii psihopați, care vor avea de "ales": se integrează în "umanitate", sau nu vor fi de niciun folos "umanității", și prin urmare, "umanitatea" se poate lipsi de ei... Probabil cu niște medicamente îi vor face să se sinucidă, în spitalele umanității, în secțiile dezordini patologice și dereglări sociale, etc. Mi-e cumplit de silă de un om care atinge fizic alt om, cu indiferent ce motiv și scop negativ, în baza "legii", înafara ei, sau alte idioțenii, anti-Nou Testamentare.

Și apoi desigur, unul ca Sigmund Freud e promovat, plătite studiile lui, ridicate academic în slăvi, aplicate, studiate, încurajate, desigur, aplicate, care el era săracul un ahtiat sexual, dezechilibrat hormonal, adevărat patologic, și începe să vorbească despre bolile psihice care vin mai ales din sexualitate. Da, sigur! Demolând practic tratate întregi ale Sfinților Părinți, timp de sute de ani înaintea lui, tratate despre Feciorie, de exemplu, sau despre abstinență, sau despre oprirea de la uniri trupești în căsătorie, când cei doi nu mai vor să aibe copii și altele.
Psihologia nu ar trebui să existe, este un produs inventat, obținut plătit de ateismul, care o promovează ca metodă de sublimare și înlocuire a Bisericii, și este confundată dar mai ales intenționat înlocuiește duhovnicia. E o știință care are pretenții colosale, când ea vine practic din minciună, necredință, neiubire, nesmerenie, neasceză, netrezvie, nediscernământ...
Sfinții Părinți sunt adevărații psihologi și psihiatrii. Cei care luptă și biruiesc patimile și bolile și păcatele și întunericul demonic, de care e plin pământul. Tratatele Sfinților Părinți, ar trebui să se studieze la Facultățile de Psihologie și Psihiatrie. Despre păcat, patimă, să se studieze ! Nu întunericul dedicat desfrânării, și patimilor carnale și trupului, în sexologie și psihanaliză.
Și astăzi, Sfinții Părinți sunt cei luminați și îndumnezeiți, și în viitor trebuie să fie aceștia. Cei ce trăiesc în Dumnezeu și Dumnezeu trăiește în ei, Hristos care îi umple, trupește și sufletește ! Ei să fie psihologii și psihiatrii pământului, ai umanității.

Adevărata psihologie o face preotul și numai preotul. Dacă e luminat și îndumnezeit, preotul e făcător de minuni. Dar se ajunge, nu numai să nu înțelegem nici în Biserică, ce este luminarea și îndumnezeirea, dar nici să fie dorite, nici să se alerge după ele, metodele de obținere, efecte, dezvoltări pe termen scurt și lung. Cu atât mai mult, cei din afara Bisericii, râd copios de cei ce nu gândesc "out of the box" - afară din cutie și care devin fanatici și pericole sociale. Da, când vrei să vindeci un om, de patima lăcomiei de arginți, de bogăție, el te vede drept un pericol, la fel ca un drogat, căruia îi iei doza de heroină, e în stare să te și ucidă, mai ales când intră în sevraj, tot așa este și cel bogat, lacomul de arginți, cum spune Scriptura. Și Hristos spune: "mai ușor intră cămila prin urechile acului, decât bogatul în Împărăția Cerurilor." Nu degeaba a spus Domnul cuvintele astea.

Deci asemenea afirmații cu studii făcute pe un eșantion de 3-4 mii de oameni, cum că 1 din 5 este psihopat și antisocial, ar trebui interzise categoric, și psihologia acuzată de lacune de bun simț, lacune de etică medicinală, inexistanța moralei și umanității, dar au pretenția să fie valide și mai grav aplicate, în loc să se țină nu doar de mediu, cultură și semnificație, dar de multe criterii, circumstanțe, proveniențe, dezvoltări, personalități, ideologii, metode, scopuri, caractere, idealuri, convingeri, planuri, rezultate, iar acestea un duhovnic plin de Duhul Sfânt al Cărui templu se face, va știi acești factori, toți odată și va știi ce să facă pentru vindecarea celui cu boală trupească și/sau sufletească (nu există boală psihică, e o minciună, există patimă și posedare demonică). Nu se ține cont de credință, ci de politică, nu de duhovnicie, ci de medicină, nu de persoană, ci de grup. E greșit. Grupul nu există fără persoane... Fiindcă defapt politica se dezvoltă din credințe (adesea filosofii), medicina nu există fără duhovnicie, deci fără Dumnezeu, și fiindcă omul trebuie să iubească, nu să urască, nu să exploateze, nu să sclavagizeze, și alte metode demonice...

De aceea am scris medicii neurologi, în loc de "medicii psihologi-psihiatrii". Iar preoții din spitalele de nebuni, există poate un preot la 10 spitale, la nivel de țară, poate mai rari, n-am statistică exactă.

Iar Teologia, e deasupra a orice cuvânt, a orice e creat, fiindcă este infinitul, e Dumnezeu. Teologia se trăiește. Aici și veșnic.

Pomeniți și iertați.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 04.11.2016 at 20:07:22.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 04.11.2016, 20:16:43
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Apropo de har, mai adaug un gând în continuarea celor de mai sus. Spunem adesea că harul este în Sfintele Taine și cum numai ortodocșii le au, atunci harul este numai la ei.
Eu nu așa cred. Nu cred că harul este cumva „încorporat” în Taine, ceea ce ar deriva dintr-o credință magică. Sfintele Taine vin dintr-o conlucare a lui Dumnezeu cu omul. Dumnezeu dă, revarsă harul, însă omul îl primește numai dacă îl cheamă, dacă Îl roagă pe Dumnezeu.
În biserică ne rugăm cu toții, iar preoții în mod special, pentru ca Duhul Sfânt să se pogoare peste sfintele daruri, prefăcându-le în Trupul și în Sângele Său.

Dacă noi credem și mărturisim că este cu adevărat Trupul și Sângele Domnului și că Domnul este în mod nemijlocit acolo, dându-ni-Se nouă prin intermediul lor, atunci ne vom folosi în cel mai înalt grad.

Dacă vom crede că primim o grație creată, atunci nu vom fi în stare să primim mai mult pentru că înțelegerea noastră nu merge mai sus. Nu Dumnezeu ne limitează la lumea creată, ci noi ne limităm la ea, prin modul nostru de a crede.

Iarăși, dacă vom crede că Cina Domnului este doar un simbol, în mod simbolic ne vom și hrăni, iar nu în mod real.

Cu atât mai mult, dacă nu vom crede și vom lua totuși Sfintele Taine, cu nimic nu ne vom folosi, ci vom pleca de la biserică la fel de goi și de lipsiți de har după cum am și venit.

La fel și în ce privește căsătoria - care nu va fi sfântă dacă noi nu o vom considera ca atare; cu maslul - care nu ne va vindeca fără credință; spovedania nu va „acționa” fără părerea noastră de rău pentru păcate; botezul nu va avea nicio valoare dacă noi nu vom crede că are una; preoți nu vom fi doar pentru că îmbrăcăm haina de preot și că facem gesturile aferente. Deși, dacă enoriașii au credință, aceștia nu vor fi lipsiți de har din cauza preotului. Nu pentru că el a fost hirotonit, ci pentru că ei continuă să creadă.

În sensul ăsta înțeleg Ortodoxia ca fiind mărturisirea cea mai fidelă adevărului revelat și inspirat și care din pricina asta oferă posibilitatea unei apropieri cât mai mari de Dumnezeu. Pentru asta este bine ca toți să devină ortodocși, adică să mărturisească adevărul deplin pentru a se putea împărtăși deplin de Dumnezeire, pentru a avea „Viață din belșug”, iar nu doar o părticică. Și nimeni dintre cei care Îl gustă pe Dumnezeu nu se poate mulțumi cu puțin, ci va vrea să înainteze mereu în adevăr, în iubire, în lumină.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 04.11.2016 at 20:35:33.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 04.11.2016, 20:36:08
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Da, Cristian. Si daca te desprinzi si mai mult de nimicuri, vei afla si tu in sfarsit ca sunt preoti "cu har" si preoti "fara har". Si ca e bine (sic!) sa cauti un preot "cu har". Si sa te pui bine cu el, ca nu se stie niciodata la ce iti va folosi (?!?).
Logic, nu?
.................:)....
Reply With Quote
  #130  
Vechi 04.11.2016, 20:43:17
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Am spus neurologi, ca să evit să spun psihologi și psihiatri. Fiindcă psihologia și psihiatria, cele mai "bebelașe" științe medicale, având aproximativ vreo 60 de ani de la apariție, și-au însușit pretenții atât de mari, încât foarte ușor și rapid pun diagnosticuri de genul: 1 din 5 oameni de pe planetă este psihopat doar că nu este descoperit decât când se manifestă antisocial sau violent. (Sfântul Nicolae că i-a dat o palmă la Arie, era deci psihopat, poate și schizofrenic, poate și vrăjitor, magician, că a transformat cărămida în pământ, apă și foc, să arate Sfânta Treime, apoi a făcut-o înapoi, dacă ar face cineva așa la un Sinod Ecumenic cu romano-catolicismul, l-ar arde pe rug pentru vrăjitorie, probabil, sau injecție letală, e mai ieftin, că nu defrișează pădurea pentru metoda arderii pe rug, nu? Vai...) Călugării, de exemplu, fiind catalogați toți, la antisocial, și firesc, la psihopatie. Mai ales dacă spune că vede îngeri sau demoni, din start e schizofrenic paranoid.

Un om care-ar da foc la o casă, ușor ar fi catalogat cu patologic, psihopat, etc., dar un bancher, de exemplu, care exploatează la maxim resursele de orice tip, pe orice fel și metodă, pe toată căile legale sau subversive, aceia nu sunt diagnosticați în niciun fel, când ei se poartă perfect normal, zâmbesc, vorbesc, au prieteni, cum să fie aceia antisociali, nu? Când de exemplu plătesc înființarea unor legi ca salarul să fie x lei, și profitul de 5 ori sau 10 ori mai mult, nu le pasă de salarul acelora din fabrică, au destui bani cât să trăiască, ce le pasă lor de luxul meu? Și așa se ajunge încet și sigur, la sclavie, la rase, la inferior și superior, când ei defapt n-ai nici un strop de emoție pentru oameni, donează 2-3 milioane de euro pe an, din miliarde de euro, ca să aibe acoperire, justificare, îndreptățire, e ca și cum dai 2-3 lei, pe an, din salar de 10.000 de lei pe lună... Și se vizitează unii pe alții, cu mașinile de sute de mii și milioane de euro, Rolls Royce, Bugatti, Pagani, și mai știe Dumnezeu ce alți draci. Își arată obscuritățile luxoase, aurul, buncărele anti atomice, iahturile, etc. Ăia nu sunt psihopați? Ba da, ăia sunt defapt adevărații psihopați și antisociali ai planetei, nu călugării, sau cei fără casă, care ar da tot ce au pentru binele celorlalți. Capitalismul este defapt un comunism mascat, un paravan care pregătește cea mai mare atrocitate din istoria umanității: globalismul sau globalizarea. Nu de prost Dumnezeu a amestecat limbile la Turnul Babel de nu se mai înțeleau unii cu alții și au plecat apoi cu toții prin tot pământul, rezultând țările. Când nu vor mai fi țări, va fi și sclavia fizică inaugurată, eugenia, controlul populației prin lege, ideologii naziste aplicate ascuns, pentru rasele inferioare, de către rasa superioară, supra-omul, definiția mândriei și posedării demonice prin excelență. Aceia, superiorii, vor hotărâ, cine trăiește și cine moare. Sigur că ei vor controla diagnosticele pentru antisocialii psihopați, care vor avea de "ales": se integrează în "umanitate", sau nu vor fi de niciun folos "umanității", și prin urmare, "umanitatea" se poate lipsi de ei... Probabil cu niște medicamente îi vor face să se sinucidă, în spitalele umanității, în secțiile dezordini patologice și dereglări sociale, etc. Mi-e cumplit de silă de un om care atinge fizic alt om, cu indiferent ce motiv și scop negativ, în baza "legii", înafara ei, sau alte idioțenii, anti-Nou Testamentare.

Și apoi desigur, unul ca Sigmund Freud e promovat, plătite studiile lui, ridicate academic în slăvi, aplicate, studiate, încurajate, desigur, aplicate, care el era săracul un ahtiat sexual, dezechilibrat hormonal, adevărat patologic, și începe să vorbească despre bolile psihice care vin mai ales din sexualitate. Da, sigur! Demolând practic tratate întregi ale Sfinților Părinți, timp de sute de ani înaintea lui, tratate despre Feciorie, de exemplu, sau despre abstinență, sau despre oprirea de la uniri trupești în căsătorie, când cei doi nu mai vor să aibe copii și altele.
Psihologia nu ar trebui să existe, este un produs inventat, obținut plătit de ateismul, care o promovează ca metodă de sublimare și înlocuire a Bisericii, și este confundată dar mai ales intenționat înlocuiește duhovnicia. E o știință care are pretenții colosale, când ea vine practic din minciună, necredință, neiubire, nesmerenie, neasceză, netrezvie, nediscernământ...
Sfinții Părinți sunt adevărații psihologi și psihiatrii. Cei care luptă și biruiesc patimile și bolile și păcatele și întunericul demonic, de care e plin pământul. Tratatele Sfinților Părinți, ar trebui să se studieze la Facultățile de Psihologie și Psihiatrie. Despre păcat, patimă, să se studieze ! Nu întunericul dedicat desfrânării, și patimilor carnale și trupului, în sexologie și psihanaliză.
Și astăzi, Sfinții Părinți sunt cei luminați și îndumnezeiți, și în viitor trebuie să fie aceștia. Cei ce trăiesc în Dumnezeu și Dumnezeu trăiește în ei, Hristos care îi umple, trupește și sufletește ! Ei să fie psihologii și psihiatrii pământului, ai umanității.

Adevărata psihologie o face preotul și numai preotul. Dacă e luminat și îndumnezeit, preotul e făcător de minuni. Dar se ajunge, nu numai să nu înțelegem nici în Biserică, ce este luminarea și îndumnezeirea, dar nici să fie dorite, nici să se alerge după ele, metodele de obținere, efecte, dezvoltări pe termen scurt și lung. Cu atât mai mult, cei din afara Bisericii, râd copios de cei ce nu gândesc "out of the box" - afară din cutie și care devin fanatici și pericole sociale. Da, când vrei să vindeci un om, de patima lăcomiei de arginți, de bogăție, el te vede drept un pericol, la fel ca un drogat, căruia îi iei doza de heroină, e în stare să te și ucidă, mai ales când intră în sevraj, tot așa este și cel bogat, lacomul de arginți, cum spune Scriptura. Și Hristos spune: "mai ușor intră cămila prin urechile acului, decât bogatul în Împărăția Cerurilor." Nu degeaba a spus Domnul cuvintele astea.

Deci asemenea afirmații cu studii făcute pe un eșantion de 3-4 mii de oameni, cum că 1 din 5 este psihopat și antisocial, ar trebui interzise categoric, și psihologia acuzată de lacune de bun simț, lacune de etică medicinală, inexistanța moralei și umanității, dar au pretenția să fie valide și mai grav aplicate, în loc să se țină nu doar de mediu, cultură și semnificație, dar de multe criterii, circumstanțe, proveniențe, dezvoltări, personalități, ideologii, metode, scopuri, caractere, idealuri, convingeri, planuri, rezultate, iar acestea un duhovnic plin de Duhul Sfânt al Cărui templu se face, va știi acești factori, toți odată și va știi ce să facă pentru vindecarea celui cu boală trupească și/sau sufletească (nu există boală psihică, e o minciună, există patimă și posedare demonică). Nu se ține cont de credință, ci de politică, nu de duhovnicie, ci de medicină, nu de persoană, ci de grup. E greșit. Grupul nu există fără persoane... Fiindcă defapt politica se dezvoltă din credințe (adesea filosofii), medicina nu există fără duhovnicie, deci fără Dumnezeu, și fiindcă omul trebuie să iubească, nu să urască, nu să exploateze, nu să sclavagizeze, și alte metode demonice...

De aceea am scris medicii neurologi, în loc de "medicii psihologi-psihiatrii". Iar preoții din spitalele de nebuni, există poate un preot la 10 spitale, la nivel de țară, poate mai rari, n-am statistică exactă.

Iar Teologia, e deasupra a orice cuvânt, a orice e creat, fiindcă este infinitul, e Dumnezeu. Teologia se trăiește. Aici și veșnic.

Pomeniți și iertați.
Cand ai timp si chef, le luam pe rand si le despletim. Bine?
Asta daca chiar vrei sa iti evaluezi "cunostintele" si sa mai dialogam oleaca. Nu de alta dar e mocca.
Daca nu, nu.
P.S. Mai nou, orice spital are cel putin un preot. In unele spitale sunt mai multi, din necesitati evidente. La Obregia sunt doua lacasuri. O biserica si un paraclis. Daca nu crezi, te du si vezi! (Intrarea e libera. Nu se percepe comision.)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare