Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 18.12.2006, 10:23:43
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

"O fata, studenta la chimie, si care, asistand la comentariile parintelui despre lupta ce se da in jurul fiecarei persoane intre ingeri si draci{pe care din nefericire noi nu o vedem, dar o simtim}, a inceput sa rada spunand cu glas mare catre lume, ca ea este studenta la chimie si a invatat foarte multe si poate sa spuna ca stiinta stie sigur ca nu exista nici un fel de ingeri sau draci...Dumnezeu poate ca o fi, caci <exista ceva mai mare decat stiinta, dar ingeriii si in special dracii nu exista...>.,Biiineee!-a zis parintele Argatu, o sa te lamuresti matale>>.Aceea a plecat, dar la zece seara s-au trezit ca bate tare la usa parintelui-plangand in hohote-ca sa o primeasca ca s-a intalnit cu un drac!Ce se intamplase? Ajunsa acasa{statea la un camin singura in camera}, cand a aprins lumina sa intre, un drac sedea in fotoliul ei si razand i-a spus:<<Am venit sa ma vezi, caci ai zis ca nu exist>..Fata a lesinat pe loc. Cand si-a revenit, era pe jos iar <acela> disparuse.A tipat, s-au adunat vecinii si ia-u chemat un taxi, cu care a venit direct la parintele, sa-i ceara iertare si sa-l roage pe Dumnezeu sa o primeasca ca ea vrea sa se calugareasca, nu-i mai trebuie scoala.Parintele nu a primit-o in casa si a fost nevoita sa doarma la arhondaric, si toata saptamana a stat in Cernica.La sfarsitul saptamanii, parintele i-a facut o slujba de dezlegare, dar nu i-a dat binecuvantare pentru manastire, spunanad ca tara are nevoie de chimisti buni, cu atat mai mult daca sunt credinciosi, cum devenise ea brusc.Da, majoritatea sfiintilor din calendar sunt proveniti din astfel de intoarceri.Acestea sunt autentice si sunt mult pe placul Lui Dumnezeu.Astfel de intalniri cu Dumnezeu sunt definitive si mult mai puternice de cat convertirile lente, caci Dumnezeu intra brusc in viata omului..."
Reply With Quote
  #22  
Vechi 18.12.2006, 10:34:39
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Povestea anterioara este o poveste de iubire a Lui Dumnezeu pentru noi de a ne arata adevarul
Reply With Quote
  #23  
Vechi 18.12.2006, 10:38:21
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
Intrebare "Prietenul meu m-a parasit pentru o alta iubita, desi i-am facut toate poftele.Si eram fecioara cand m-a cunoscut.Am incercat sa ma sinucid de doua ori, dar nu am reusit.Simteam ca asa ma voi razbuna pe el. Ma gandesc iar la sinucidere, ca viata mea nu are sens fara el, dar am auzit ca toti sinucigasii se duc in iad .Asa e?"
Voi ce i-ati raspunde acestei fete
Din cartea "Tinerii si sexualitatea" de Danion Vasile
"Prietenul meu m-a parasit pentru o alta iubita, desi i-am facut toate poftele."
Nu "desi"- ci tocmai de aceea. Aceste marturii ar trebui scrise cu litere mari pe garduri, sa le citeasca toti adolescentii. Un barbat care te ameninta ca te paraseste daca nu-i faci poftele nu merita nici iubire, nici atentie. Nu merita atentie nici cat sa-l dispretuiesti. Mai scrieti, doar doar citesc si acesti sarmani copii carora parintii nu le-au aratat calea dreapta.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 18.12.2006, 10:39:05
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Ce poezie frumoasa a scris Ory, si cu aripi si profinzimi, e ca un ingerash al muzei poetice, :) ce zboara spre gradirile Raiului... Ma gandeam ca numa eu stiu scrie poezie, dar vad, ce intamplare frumoasa, ca mai sunt si altzii cu mai mult talent. Iar Laurentziu mi-a amintit de povestile de dragoste ale tineretzii. :satisfied:
Reply With Quote
  #25  
Vechi 18.12.2006, 10:47:32
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Mai stie cineva povesti?Trebuie sa stie fiecare o poveste Sunt chiar curios
Reply With Quote
  #26  
Vechi 18.12.2006, 10:52:35
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irina77
Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
Intrebare "Prietenul meu m-a parasit pentru o alta iubita, desi i-am facut toate poftele.Si eram fecioara cand m-a cunoscut.Am incercat sa ma sinucid de doua ori, dar nu am reusit.Simteam ca asa ma voi razbuna pe el. Ma gandesc iar la sinucidere, ca viata mea nu are sens fara el, dar am auzit ca toti sinucigasii se duc in iad .Asa e?"
Voi ce i-ati raspunde acestei fete
Din cartea "Tinerii si sexualitatea" de Danion Vasile
"Prietenul meu m-a parasit pentru o alta iubita, desi i-am facut toate poftele."
Nu "desi"- ci tocmai de aceea. Aceste marturii ar trebui scrise cu litere mari pe garduri, sa le citeasca toti adolescentii. Un barbat care te ameninta ca te paraseste daca nu-i faci poftele nu merita nici iubire, nici atentie. Nu merita atentie nici cat sa-l dispretuiesti. Mai scrieti, doar doar citesc si acesti sarmani copii carora parintii nu le-au aratat calea dreapta.
Da cred ca este vorba si de necredinta Daca el o iubea cu adevarat nu ar fi parasit-o pentru alta femeie si ar fi incercat ca si el la randul lui sa-i dragoste asa cum ea ia daruit
Reply With Quote
  #27  
Vechi 18.12.2006, 11:46:20
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Adevarat, dar putini barbati gandesc asa. Putini cu simtul raspunderii pentru ce fac si spun. Iar fetele sunt naive sarmanele, nu stiu ce fac.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 18.12.2006, 12:49:57
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Ma uimesti Sovidiu,cu aprecierile,poezia am scris-o acum zece ani si dupa cum ai remarcat,nu este chiar "ortodoxa",adica aduce atingere ispitei care poate sa zaca in om indiferent de spatiu si continut,citeste-o si pe cea de la "citate,cugetari si cuvinte de duh",are aceiasi tenta "interzisa",dar aceasta-i realitatea vietii,oricat am ignora-o,uneori ne ajunge din urma.....dar e si frumoasa,ne face sa simtim ca traim,LUPTA.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 18.12.2006, 14:37:58
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
"O fata, studenta la chimie, si care, asistand la comentariile parintelui despre lupta ce se da in jurul fiecarei persoane intre ingeri si draci{pe care din nefericire noi nu o vedem, dar o simtim}, a inceput sa rada spunand cu glas mare catre lume, ca ea este studenta la chimie si a invatat foarte multe si poate sa spuna ca stiinta stie sigur ca nu exista nici un fel de ingeri sau draci...Dumnezeu poate ca o fi, caci <exista ceva mai mare decat stiinta, dar ingeriii si in special dracii nu exista...>.,Biiineee!-a zis parintele Argatu, o sa te lamuresti matale>>.Aceea a plecat, dar la zece seara s-au trezit ca bate tare la usa parintelui-plangand in hohote-ca sa o primeasca ca s-a intalnit cu un drac!Ce se intamplase? Ajunsa acasa{statea la un camin singura in camera}, cand a aprins lumina sa intre, un drac sedea in fotoliul ei si razand i-a spus:<<Am venit sa ma vezi, caci ai zis ca nu exist>..Fata a lesinat pe loc. Cand si-a revenit, era pe jos iar <acela> disparuse.A tipat, s-au adunat vecinii si ia-u chemat un taxi, cu care a venit direct la parintele, sa-i ceara iertare si sa-l roage pe Dumnezeu sa o primeasca ca ea vrea sa se calugareasca, nu-i mai trebuie scoala.Parintele nu a primit-o in casa si a fost nevoita sa doarma la arhondaric, si toata saptamana a stat in Cernica.La sfarsitul saptamanii, parintele i-a facut o slujba de dezlegare, dar nu i-a dat binecuvantare pentru manastire, spunanad ca tara are nevoie de chimisti buni, cu atat mai mult daca sunt credinciosi, cum devenise ea brusc.Da, majoritatea sfiintilor din calendar sunt proveniti din astfel de intoarceri.Acestea sunt autentice si sunt mult pe placul Lui Dumnezeu.Astfel de intalniri cu Dumnezeu sunt definitive si mult mai puternice de cat convertirile lente, caci Dumnezeu intra brusc in viata omului..."
Cum poti, Laurentiu sa crezi si sa mai si redai asemenea aberatii? Esti tanar, ce se va alege de tine, de viata ta? Cine a reusit sa te indobitoceasca in asemenea hal? Tu te amagesti ca esti credincios. Si te mai amagesc si altii cere au nevoie de tine, de sufletul tau tanar sa le faci publice aberatiile. Cand ai sa te trezesti la realitate, Laurentiu, va fi prea tarziu pentru tine daca acum nu lupti cu tine sa fii un om logic, rational, sa scapi de asemenea obsesii.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 18.12.2006, 14:59:43
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Cine vrea crede cine vrea nu crede nu baga nimeni pe gat
Cine la intalnit pe Parintele Argatu stie ce fel de om era
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
povesti audio pt copii matean Muzica Bisericeasca 3 23.08.2019 13:33:28
Povesti cu talc silverstar Generalitati 500 22.03.2015 19:01:38
Despre iubire cu iubire dobrin7m Nunta 27 18.10.2011 14:22:52
Povesti de divort costel Nunta 61 18.08.2011 14:47:22
Povesti (1) silverstar Generalitati 6 09.01.2007 23:11:55